Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska

  • Szymon Hołownia
    Hołownia jest dziennikarzem, publicystą, laureatem m.in. nagrody Ślad im. Bp. Jana Chrapka, Grand Press i Wiktorów. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie dominikanów, pracował też jako ratownik medyczny.
  • Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych zaprasza na prelekcję poświęconą Tadeuszowi Zakrzewskiemu, toruńskiemu bibliofilowi, kolekcjonerowi dokumentów związanych z Podgórzem, Toruniem i Pomorzem, honorowemu człomkowi Towarzystwa Miłośników Torunia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na Mikograjki, czyli świąteczne spotkanie przy grach planszowych. Odwiedzający będą mogli zagrać w jedną z prawie 700 gier planszowych i karcianych. Przewidziano również turniej z nagrodami. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład prof. dr. Roberta Maryksa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przygotowany przez Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Filizoficznego. Tematem spotkania są zamieszki uliczne, do których doszło w Toruniu w 1614 r., a ich bezpośrednią przyczyną była decyzja o lokalizacji w Toruniu ośrodka Towarzystwa Jezusowego, zwanego powszechnie jezuitami. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na świąteczny kiermasz rękodzieła. Swoje prace, wykonane różnymi technikami, wystawiają członkowie sekcji rękodzielniczej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wstęp wolny. Więcej informacji: tel. 56 652 90 82.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na spotkanie z Katarzyną Kluczwajd z cyklu Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie, ostatnie w tym roku. Będzie ono poświęcone budynkowi na Warszawskiej 7 - Poniatowskiego 9. Historia tego charakterystycznego budynku jest niezwykła: najpierw służył on jako ujeżdżalnia dla Reitinstitut (Instytutu Jazdy Konnej), później mieścił się tam kinematograf, a podczas II wojny światowej odbywały się tajne zebrania Komitetu Obrony Polski. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na koncert charytatywny duetu fortepianowego z Ukrainy, który tworzą Olga Bykanova i Galina Russova. W programie utwory kompozytorów ukraińskich i ukraińskie pieśni ludowe w aranżacji na cztery ręce. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska i Towarzystwo Miłośników Torunia zapraszają na spotkanie z cyklu Wieczory Toruńskie. Tematem spotkania jest germanizacja ulic Torunia w 1939 roku. Gościem Książnicy będzie Włodzimierz Deczyński, historyk-regionalista, członek Towarzystwa Miłośników Torunia. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska i Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny zapraszają na spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem, wielokrotnie nagradzanym autorem powieści kryminalnych i dziennikarzem. Spotkanie odbywa się w ramach finału festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na trwającą dwa dni serię wydarzeń na zakończenie festiwalu literackiego Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Wydarzenia drugiego dnia odbywają się w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym. Najważniejszymi z nich są spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem i gala wręczenia nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021.Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na trwającą dwa dni serię wydarzeń na zakończenie festiwalu literackiego Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Program pierwszego dnia stanowią trzy wykłady poświęcone kryminalistyce i powieści kryminalnej.Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład Jolanty Olejniczak, absolwentki UMK, wieloletniej nauczycielki fizyki i astronomii oraz aktywnej członkini Polskiego Oddziału European Association for Astronomy Education (EAAE) i szczecińskiego oddziału PTMA. Wykład jest poświęcony historii badań Ziemi i przestrzeni kosmicznej za pomocą urządzeń umieszczanych w kosmosie i ich znaczeniu dla rozwoju astronomii.Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na spotkanie poświęcone ikonografii Torunia. W jego ramach dr Tomasz Balcerek zaprezentuje i omówi dwa nieznane do tej pory Torunia, które znajdują się w Riksarkivet w Sztokholmie. Obydwa są datowane przez pracowników szwedzkiego archiwum na 1656 r., a za ich autora uważa się sławnego rysownika, inżyniera i wojskowego Eryka Dahlberga. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na spotkanie z cyklu Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie. Tym razem Katarzyna Kluczwajd będzie opowiadać o dziejach i losach kamienic pod adresem ul. Świętej Katarzyny 4, 6 i 8.Wstęp wolny.
  • Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych zaprasza na prelekcję Adama Imiałka poświęconą neandertalczykom. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądali poprzednicy gatunku homo sapiens i czym się od nich różnią.Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji: tel. 56 622 87 14.

Strony

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.