Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska

  • Szymon Hołownia
    Hołownia jest dziennikarzem, publicystą, laureatem m.in. nagrody Ślad im. Bp. Jana Chrapka, Grand Press i Wiktorów. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie dominikanów, pracował też jako ratownik medyczny.
  • Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych zaprasza na prelekcję poświęconą Tadeuszowi Zakrzewskiemu, toruńskiemu bibliofilowi, kolekcjonerowi dokumentów związanych z Podgórzem, Toruniem i Pomorzem, honorowemu człomkowi Towarzystwa Miłośników Torunia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na Mikograjki, czyli świąteczne spotkanie przy grach planszowych. Odwiedzający będą mogli zagrać w jedną z prawie 700 gier planszowych i karcianych. Przewidziano również turniej z nagrodami. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład prof. dr. Roberta Maryksa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przygotowany przez Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Filizoficznego. Tematem spotkania są zamieszki uliczne, do których doszło w Toruniu w 1614 r., a ich bezpośrednią przyczyną była decyzja o lokalizacji w Toruniu ośrodka Towarzystwa Jezusowego, zwanego powszechnie jezuitami. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na świąteczny kiermasz rękodzieła. Swoje prace, wykonane różnymi technikami, wystawiają członkowie sekcji rękodzielniczej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wstęp wolny. Więcej informacji: tel. 56 652 90 82.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na spotkanie z Katarzyną Kluczwajd z cyklu Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie, ostatnie w tym roku. Będzie ono poświęcone budynkowi na Warszawskiej 7 - Poniatowskiego 9. Historia tego charakterystycznego budynku jest niezwykła: najpierw służył on jako ujeżdżalnia dla Reitinstitut (Instytutu Jazdy Konnej), później mieścił się tam kinematograf, a podczas II wojny światowej odbywały się tajne zebrania Komitetu Obrony Polski. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na koncert charytatywny duetu fortepianowego z Ukrainy, który tworzą Olga Bykanova i Galina Russova. W programie utwory kompozytorów ukraińskich i ukraińskie pieśni ludowe w aranżacji na cztery ręce. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska i Towarzystwo Miłośników Torunia zapraszają na spotkanie z cyklu Wieczory Toruńskie. Tematem spotkania jest germanizacja ulic Torunia w 1939 roku. Gościem Książnicy będzie Włodzimierz Deczyński, historyk-regionalista, członek Towarzystwa Miłośników Torunia. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska i Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny zapraszają na spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem, wielokrotnie nagradzanym autorem powieści kryminalnych i dziennikarzem. Spotkanie odbywa się w ramach finału festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na trwającą dwa dni serię wydarzeń na zakończenie festiwalu literackiego Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Wydarzenia drugiego dnia odbywają się w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym. Najważniejszymi z nich są spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem i gala wręczenia nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021.Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na trwającą dwa dni serię wydarzeń na zakończenie festiwalu literackiego Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Program pierwszego dnia stanowią trzy wykłady poświęcone kryminalistyce i powieści kryminalnej.Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład Jolanty Olejniczak, absolwentki UMK, wieloletniej nauczycielki fizyki i astronomii oraz aktywnej członkini Polskiego Oddziału European Association for Astronomy Education (EAAE) i szczecińskiego oddziału PTMA. Wykład jest poświęcony historii badań Ziemi i przestrzeni kosmicznej za pomocą urządzeń umieszczanych w kosmosie i ich znaczeniu dla rozwoju astronomii.Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na spotkanie poświęcone ikonografii Torunia. W jego ramach dr Tomasz Balcerek zaprezentuje i omówi dwa nieznane do tej pory Torunia, które znajdują się w Riksarkivet w Sztokholmie. Obydwa są datowane przez pracowników szwedzkiego archiwum na 1656 r., a za ich autora uważa się sławnego rysownika, inżyniera i wojskowego Eryka Dahlberga. Wstęp wolny.
  • Książnica Kopernikańska zaprasza na spotkanie z cyklu Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie. Tym razem Katarzyna Kluczwajd będzie opowiadać o dziejach i losach kamienic pod adresem ul. Świętej Katarzyny 4, 6 i 8.Wstęp wolny.
  • Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych zaprasza na prelekcję Adama Imiałka poświęconą neandertalczykom. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądali poprzednicy gatunku homo sapiens i czym się od nich różnią.Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji: tel. 56 622 87 14.

Strony

Najczęściej czytane aktualności

  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
  • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
  • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.