www.torun.pl

Wodociągi zrobiły wrażenie

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 lipca 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

Goszczący w Toruniu pracownicy wodociągów z kilku ukraińskich miast podziwiali inwestycje miejskiej spółki. Zrobiły one na nich niemałe wrażenie.

Grupa ośmiorga pracowników wodociągów z kilku miast Ukrainy od kilku dni przebywa w Polsce. Celem ich podróży jest poznanie stosowanych w naszym kraju technologii stacji uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Goście podczas pobytu w Polsce odwiedzili Lublin, Łódź, Toruń, Bydgoszcz oraz Olsztyn.

Ukraińcy pobyt w Toruniu rozpoczęli od spotkania z Władysławem Majewskim, prezesem Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. oraz z Eweliną Ruczkowską, zastępcą prezesa ds. techniczno-inwestycyjnych. Następnie udali się do zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody „Drwęca Jedwabno”, gdzie szczegółowo zapoznali się ze specyfiką  ujęcia powierzchniowego i gruntowego oraz pełnym procesem technologicznym prowadzącym od pozyskiwania wody do wtłoczenia jej do miejskiej sieci. Na koniec odwiedzili oczyszczalnię ścieków i tamtejszą nowoczesną instalację do termicznej przeróbki osadów.Wizyta w obiektach Toruńskich Wodociągów zrobiła na nich spore wrażenie. Zadawali dużo pytań i chętnie korzystali z aparatów fotograficznych. - Organizuję takie wizyty po to, by wymieniać doświadczenia – mówi Jurii Zherlistyn, wiceprezydent ze związku zrzeszającego tamtejsze wodociągi. – Byłoby dobrze, gdybyśmy w przyszłości najlepsze wzorce z Polski, także te z Torunia, mogli przenieść na Ukrainę.Warto wiedzieć, że w maju 2013 roku na terenie centralnej oczyszczalnie ścieków w Toruniu rozpoczęła działanie najnowocześniejsza w Polsce instalacja termicznej przeróbki osadów pościekowych. Dzięki niej koło oczyszczalni nie będzie już osadów, gdyż zostaną one wysuszone i wywiezione do dalszego wykorzystania, np. jako paliwo alternatywne do kotłów w cementowniach. Osady zostają najpierw odwirowane na nowej stacji wirówek (tzw. węzeł odwadniania), a potem na suszarni taśmowej (węzeł suszenia) wysuszone do 90% suchej masy. Uzyskany w ten sposób granulat – kilka tysięcy ton rocznie - będzie wykorzystywany np. w cementowniach jako paliwo alternatywne do kotłów. W wyniku zastosowania takiego rozwiązania gospodarka osadowa w Toruniu jest realizowana zgodnie z najwyższymi standardami i zgodnie ze wskazaniami  Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.