www.torun.pl

Wodociągi zrobiły wrażenie

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 lipca 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

Goszczący w Toruniu pracownicy wodociągów z kilku ukraińskich miast podziwiali inwestycje miejskiej spółki. Zrobiły one na nich niemałe wrażenie.

Grupa ośmiorga pracowników wodociągów z kilku miast Ukrainy od kilku dni przebywa w Polsce. Celem ich podróży jest poznanie stosowanych w naszym kraju technologii stacji uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Goście podczas pobytu w Polsce odwiedzili Lublin, Łódź, Toruń, Bydgoszcz oraz Olsztyn.

Ukraińcy pobyt w Toruniu rozpoczęli od spotkania z Władysławem Majewskim, prezesem Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. oraz z Eweliną Ruczkowską, zastępcą prezesa ds. techniczno-inwestycyjnych. Następnie udali się do zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody „Drwęca Jedwabno”, gdzie szczegółowo zapoznali się ze specyfiką  ujęcia powierzchniowego i gruntowego oraz pełnym procesem technologicznym prowadzącym od pozyskiwania wody do wtłoczenia jej do miejskiej sieci. Na koniec odwiedzili oczyszczalnię ścieków i tamtejszą nowoczesną instalację do termicznej przeróbki osadów.Wizyta w obiektach Toruńskich Wodociągów zrobiła na nich spore wrażenie. Zadawali dużo pytań i chętnie korzystali z aparatów fotograficznych. - Organizuję takie wizyty po to, by wymieniać doświadczenia – mówi Jurii Zherlistyn, wiceprezydent ze związku zrzeszającego tamtejsze wodociągi. – Byłoby dobrze, gdybyśmy w przyszłości najlepsze wzorce z Polski, także te z Torunia, mogli przenieść na Ukrainę.Warto wiedzieć, że w maju 2013 roku na terenie centralnej oczyszczalnie ścieków w Toruniu rozpoczęła działanie najnowocześniejsza w Polsce instalacja termicznej przeróbki osadów pościekowych. Dzięki niej koło oczyszczalni nie będzie już osadów, gdyż zostaną one wysuszone i wywiezione do dalszego wykorzystania, np. jako paliwo alternatywne do kotłów w cementowniach. Osady zostają najpierw odwirowane na nowej stacji wirówek (tzw. węzeł odwadniania), a potem na suszarni taśmowej (węzeł suszenia) wysuszone do 90% suchej masy. Uzyskany w ten sposób granulat – kilka tysięcy ton rocznie - będzie wykorzystywany np. w cementowniach jako paliwo alternatywne do kotłów. W wyniku zastosowania takiego rozwiązania gospodarka osadowa w Toruniu jest realizowana zgodnie z najwyższymi standardami i zgodnie ze wskazaniami  Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.