Wodociągi zrobiły wrażenie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wodociągi zrobiły wrażenie

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 lipca 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

Goszczący w Toruniu pracownicy wodociągów z kilku ukraińskich miast podziwiali inwestycje miejskiej spółki. Zrobiły one na nich niemałe wrażenie.

Grupa ośmiorga pracowników wodociągów z kilku miast Ukrainy od kilku dni przebywa w Polsce. Celem ich podróży jest poznanie stosowanych w naszym kraju technologii stacji uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Goście podczas pobytu w Polsce odwiedzili Lublin, Łódź, Toruń, Bydgoszcz oraz Olsztyn.

Ukraińcy pobyt w Toruniu rozpoczęli od spotkania z Władysławem Majewskim, prezesem Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. oraz z Eweliną Ruczkowską, zastępcą prezesa ds. techniczno-inwestycyjnych. Następnie udali się do zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody „Drwęca Jedwabno”, gdzie szczegółowo zapoznali się ze specyfiką  ujęcia powierzchniowego i gruntowego oraz pełnym procesem technologicznym prowadzącym od pozyskiwania wody do wtłoczenia jej do miejskiej sieci. Na koniec odwiedzili oczyszczalnię ścieków i tamtejszą nowoczesną instalację do termicznej przeróbki osadów.Wizyta w obiektach Toruńskich Wodociągów zrobiła na nich spore wrażenie. Zadawali dużo pytań i chętnie korzystali z aparatów fotograficznych. - Organizuję takie wizyty po to, by wymieniać doświadczenia – mówi Jurii Zherlistyn, wiceprezydent ze związku zrzeszającego tamtejsze wodociągi. – Byłoby dobrze, gdybyśmy w przyszłości najlepsze wzorce z Polski, także te z Torunia, mogli przenieść na Ukrainę.Warto wiedzieć, że w maju 2013 roku na terenie centralnej oczyszczalnie ścieków w Toruniu rozpoczęła działanie najnowocześniejsza w Polsce instalacja termicznej przeróbki osadów pościekowych. Dzięki niej koło oczyszczalni nie będzie już osadów, gdyż zostaną one wysuszone i wywiezione do dalszego wykorzystania, np. jako paliwo alternatywne do kotłów w cementowniach. Osady zostają najpierw odwirowane na nowej stacji wirówek (tzw. węzeł odwadniania), a potem na suszarni taśmowej (węzeł suszenia) wysuszone do 90% suchej masy. Uzyskany w ten sposób granulat – kilka tysięcy ton rocznie - będzie wykorzystywany np. w cementowniach jako paliwo alternatywne do kotłów. W wyniku zastosowania takiego rozwiązania gospodarka osadowa w Toruniu jest realizowana zgodnie z najwyższymi standardami i zgodnie ze wskazaniami  Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.