www.torun.pl

Włosi poznają Toruń

Miasto
Data publikacji: 13 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W Toruniu gości grupa uczniów ze szkoły we włoskim Trydencie. Uczniowie zwiedzają miasto, zapoznają się z polską kulturą, tradycjami, uczestniczą też w zajęciach w II LO.

Grupa sześciorga uczniów Scuola Paritaria Cattolica Arcivescovile Celestino Endrici Collegio w Trydencie we Włoszech wraz z nauczycielką przebywa w Toruniu od tygodnia. Przyjechali na zaproszenie II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi. Mieszkają u swoich polskich koleżanek i kolegów, dzięki czemu mają możliwość poznać z bliska życie swoich toruńskich rówieśników.

W przedostatnim dniu wizyty 13 września 2019 r. Włosi odwiedzili Urząd Miasta Torunia, gdzie spotkali się z zastępcą prezydenta Zbigniewem Rasielewskim, który przywitał ich… w języku włoskim. Uczniowie wspominali miejsca w Toruniu, a także w Gdańsku, które już odwiedzili. Ocenili polską kuchnię, w tym smak toruńskich pierników oraz toruńskiej „pizzy włoskiej”, a także opowiedzieli np. o lekcjach w-f we włoskiej szkole.

Współpraca między szkołą w Trydencie a II LO nawiązana została w roku szkolnym 2018/2019 i już w czerwcu 2019 roku toruńska młodzież przebywała w ramach realizacji programu we Włoszech. Podpisanie umowy o współpracy poprzedziła wcześniejsza wizyta studyjna nauczycieli II LO w Trydencie. Z uwagi na profil klas włoskich (nauki przyrodnicze) oraz historię miast Trydentu i Torunia szkoły zdecydowały o realizacji projektu: „Świat oczami Kopernika i Galileusza”. Realizując program z zakresu nauk ścisłych, uczniowie poszerzają w sposób praktyczny wiedzę astronomiczną oraz przyrodniczą. Językiem projektu jest język angielski.

W związku z podpisaniem przez dyrektorów obu szkół „Porozumienia o współpracy” w II LO w Toruniu do oferty nauczanych języków obcych od tego roku szkolnego włączony został  język włoski.

Fot. Magdalena Winiarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Aż 79 toruńskich firm i instytucji otrzymało zaszczytny tytuł Mecenasa Europejskiego Miasta Sportu Toruń 2019. Wyróżnienia wręczył Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski podczas gali w Dworze Artusa w dniu 22 października 2019 r.
 • Inwestycje, Miasto
  23 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ulicy Bydgoskiej 74. Będą tam funkcjonować m.in. mieszkania chronione, które pomogą usamodzielnić się wychowankom pieczy zastępczej.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski zaprasza do zgłaszania kandydatek i kandydatów w plebiscycie na „Torunianina 100-lecia”. Konkurs jest organizowany z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do Macierzy i ma na celu wyróżnienie osób, które swoim szczególnym zaangażowaniem służą, bądź służyły, Toruniowi i jego mieszkańcom lub promują Toruń w...
 • Miasto
  15 pracowników Urzędu Miasta Torunia otrzymało Medale za Długoletnią Służbę. Uroczysta dekoracja odbyła się w Ratuszu Staromiejskim.
 • Biznes, Miasto
  W ramach projektu „Tak się robi biznes na starówce” o Księgarni Kafka i spółka opowiada Ewa Stanek-Zaremba. Projekt realizuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Miasto
  W piątkowy wieczór Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie opanowane przez stwory i potwory. Po raz kolejny w centrum nauki odbędzie się naukowe halloween.
 • Niemiecki inwestor Kastenmüller GmbH uroczyście otworzył swoją filię Kastenmüller Polska Sp. z o.o. w Toruniu przy ul. Polnej 105.
 • 24 października 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Rasielewski spotka się z gośćmi z partnerskiej Lejdy. Holenderska delegacja po raz kolejny odwiedziła Toruń.
 • Toruńskie Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro udostępnia zasoby od niespełna roku, a już dziś jednostka może się pochwalić ponad 1000 godzin wynajmu! Miejsce rozpoznawalne jest wśród odbiorców oraz postrzegane, jako nowoczesna przestrzeń dla ngo i gwarant bezpieczeństwa sprawnego prowadzenia organizacji pozarządowej.
 • Prezydent Torunia oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego zapraszają do udziału w Forum organizacji pozarządowych działających w naszym mieście.
 • Trwa nabór do projektu wolontariackiego, organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • W niedzielę 27 października 2019 r. obchodzić będziemy 80. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce. Uroczystości upamiętniające tę tragedię odbędą się w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 26 października 2019 roku w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu „Projekt Kokony” przygotowanego przez Akademię Walki z Rakiem. Na scenie zobaczymy m.in. podopieczne AWzR, które borykają się z chorobą nowotworową.