www.torun.pl

Włosi poznają Toruń

Miasto
Data publikacji: 13 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W Toruniu gości grupa uczniów ze szkoły we włoskim Trydencie. Uczniowie zwiedzają miasto, zapoznają się z polską kulturą, tradycjami, uczestniczą też w zajęciach w II LO.

Grupa sześciorga uczniów Scuola Paritaria Cattolica Arcivescovile Celestino Endrici Collegio w Trydencie we Włoszech wraz z nauczycielką przebywa w Toruniu od tygodnia. Przyjechali na zaproszenie II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi. Mieszkają u swoich polskich koleżanek i kolegów, dzięki czemu mają możliwość poznać z bliska życie swoich toruńskich rówieśników.

W przedostatnim dniu wizyty 13 września 2019 r. Włosi odwiedzili Urząd Miasta Torunia, gdzie spotkali się z zastępcą prezydenta Zbigniewem Rasielewskim, który przywitał ich… w języku włoskim. Uczniowie wspominali miejsca w Toruniu, a także w Gdańsku, które już odwiedzili. Ocenili polską kuchnię, w tym smak toruńskich pierników oraz toruńskiej „pizzy włoskiej”, a także opowiedzieli np. o lekcjach w-f we włoskiej szkole.

Współpraca między szkołą w Trydencie a II LO nawiązana została w roku szkolnym 2018/2019 i już w czerwcu 2019 roku toruńska młodzież przebywała w ramach realizacji programu we Włoszech. Podpisanie umowy o współpracy poprzedziła wcześniejsza wizyta studyjna nauczycieli II LO w Trydencie. Z uwagi na profil klas włoskich (nauki przyrodnicze) oraz historię miast Trydentu i Torunia szkoły zdecydowały o realizacji projektu: „Świat oczami Kopernika i Galileusza”. Realizując program z zakresu nauk ścisłych, uczniowie poszerzają w sposób praktyczny wiedzę astronomiczną oraz przyrodniczą. Językiem projektu jest język angielski.

W związku z podpisaniem przez dyrektorów obu szkół „Porozumienia o współpracy” w II LO w Toruniu do oferty nauczanych języków obcych od tego roku szkolnego włączony został  język włoski.

Fot. Magdalena Winiarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.