www.torun.pl

Wizyta delegacji z Gruzji

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

W dniu 10 czerwca 2019 r. w Toruniu gościli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji oraz gruzińskiej administracji lokalnej z miast Gori oraz Zugdidi.

Celem przyjazdu delegacji z Gruzji do Torunia było poznanie mechanizmów realizacji inwestycji z dofinansowaniem unijnym. Oprócz wymiany doświadczeń, nie zabrakło wizyty na moście gen. Elżbiety Zawackiej i w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Przedstawiciele Gruzji odwiedzili nasze miasto w ramach realizacji umowy bliźniaczej zawartej pomiędzy Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju w Polsce a Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury w Gruzji. Zawarta umowa o współpracy obejmuje m.in. szkolenie pracowników ministerstw oraz pracowników administracji lokalnej w Gruzji. Przewiduje ona także wizyty studyjne w Polsce. - Toruń został wybrany jako przykład gminy, która z sukcesem realizuje szereg projektów z udziałem środków unijnych - mówił Tomasz Mostowski, naczelnik Wydziału Projektów Śródlądowych oraz Multibranżowych z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dzisiejsze spotkanie to okazja do wymiany doświadczeń w zakresie przygotowania inwestycji, mechanizmów pozyskiwania wszystkich niezbędnych pozwoleń i decyzji w procesie inwestycyjnym. To także szansa, by poznać sposoby pozyskiwania funduszy unijnych na realizację przyjętych założeń. Temu służyło spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Torunia. – To dla nas bardzo cenna lekcja. Istotne w tym spotkaniu było to, że mogliśmy się dowiedzieć, jak samorządy lokalne łączą swoje interesy z interesami rządowymi - mówił Revaz Kakulia, dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji.

W czasie wizyty gruzińska delegacja obejrzała most drogowy gen. E. Zawackiej, przebudowany w ostatnim czasie plac Chrapka oraz ulicę Łódzką. Zaprezentowany został również węzeł przesiadkowy na Placu 18 Stycznia, który integruje transport tramwajowy i kolejowy.

Fot. Magdalena Winiarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Biznes, Miasto
  W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Żużlowa Reprezentacja Polski wraca po 9 latach na Motoarenę! 29 marca 2020 r. o godz. 14:00 właśnie w Toruniu Polacy zmierzą się z Australijczykami.
 • Strzała Amora trafiła Toruń - w ten weekend mnóstwo wydarzeń z okazji święta zakochanych. Przed nami: Walentynki dla ptaszynki, Randka w ciemno z książką oraz Ślizgawka Walentynkowa. Będzie też coś dla miłośników sportu: mecz hokejowy na Tor-torze, futsalowy w "Spożywczaku" oraz Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl otwartych wykładów. 13 spotkań poświęconych będzie m.in. kryminalistyce, branży turystycznej czy bezpieczeństwu w sieci.
 • Prezydent Michał Zaleski wydał oświadczenie dotyczące zajścia przy ul. Podmurnej w nocy z 8 na 9 lutego w 2020 r.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • W poniedziałek 10 lutego 2020 roku, Klub Sportowy Toruń SA rozpoczyna sprzedaż biletów na 2020 Torun FIM Speedway Grand Prix of Poland.
 • 28 lutego 2020 roku Justyna Wileńska obejmie stanowisko dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego. Komisja konkursowa jednogłośnie rekomendowała jej kandydaturę.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.