www.torun.pl

Wizyta delegacji z Gruzji

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

W dniu 10 czerwca 2019 r. w Toruniu gościli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji oraz gruzińskiej administracji lokalnej z miast Gori oraz Zugdidi.

Celem przyjazdu delegacji z Gruzji do Torunia było poznanie mechanizmów realizacji inwestycji z dofinansowaniem unijnym. Oprócz wymiany doświadczeń, nie zabrakło wizyty na moście gen. Elżbiety Zawackiej i w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Przedstawiciele Gruzji odwiedzili nasze miasto w ramach realizacji umowy bliźniaczej zawartej pomiędzy Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju w Polsce a Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury w Gruzji. Zawarta umowa o współpracy obejmuje m.in. szkolenie pracowników ministerstw oraz pracowników administracji lokalnej w Gruzji. Przewiduje ona także wizyty studyjne w Polsce. - Toruń został wybrany jako przykład gminy, która z sukcesem realizuje szereg projektów z udziałem środków unijnych - mówił Tomasz Mostowski, naczelnik Wydziału Projektów Śródlądowych oraz Multibranżowych z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dzisiejsze spotkanie to okazja do wymiany doświadczeń w zakresie przygotowania inwestycji, mechanizmów pozyskiwania wszystkich niezbędnych pozwoleń i decyzji w procesie inwestycyjnym. To także szansa, by poznać sposoby pozyskiwania funduszy unijnych na realizację przyjętych założeń. Temu służyło spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Torunia. – To dla nas bardzo cenna lekcja. Istotne w tym spotkaniu było to, że mogliśmy się dowiedzieć, jak samorządy lokalne łączą swoje interesy z interesami rządowymi - mówił Revaz Kakulia, dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji.

W czasie wizyty gruzińska delegacja obejrzała most drogowy gen. E. Zawackiej, przebudowany w ostatnim czasie plac Chrapka oraz ulicę Łódzką. Zaprezentowany został również węzeł przesiadkowy na Placu 18 Stycznia, który integruje transport tramwajowy i kolejowy.

Fot. Magdalena Winiarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Miasto
  11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.
 • Miasto
  16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...