Wiwat 3 maj! | www.torun.pl

Wiwat 3 maj!

Miasto
Data publikacji: 03 maja 2021
Autor: Filip Tomasik

Toruń świętuje 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Główne uroczystości odbyły się na Rynku Staromiejskim, oraz w katedrze śś. Janów.

Oficjalne obchody rozpoczęło uroczyste podniesienie Flagi Rzeczpospolitej na Rynku Staromiejskim oraz odegranie Mazurka Dąbrowskiego.

Następnie obecny na uroczystości prezydent Michał Zaleski złożył kwiaty pod tablicą przy kościele św. Ducha, która upamiętnia toruńskie manifestacje Solidarności z 1 i 3 maja 1982 r.

Tradycyjnie w katedrze śś. Janów z okazji rocznicy 3 Maja odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona przez biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla.

Święto narodowe 3 Maja to święto polskiej wolności, a ta jest nie do przecenieniapowiedział w trakcie nabożeństwa prezydent Michał Zaleski - Tego dnia wspominamy nie tylko pierwszą konstytucję Europy, ale także tych wszystkich Polaków, którzy wznosząc się ponad polityczne spory podjęli dzieło ratowania Rzeczypospolitej. Majowa Konstytucja – nasz wkład w rozwój kontynentu – już zawsze będzie przypominała o miejscu Polski wśród wspólnoty Europy - podkreślił prezydent Torunia.

Z okazji rocznicy przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, wojewody Władysława Raczkiewicza została wystawiona warta honorowa.

Ze względu na sytuację epidemiczna w kraju tegoroczne obchody były skromne i odbyły się w okrojonej formie.
Zdjęcie tytułowe Sławomir Kowalski 

Zdjęcia w galerii Jacek Smarz i Wojciech Szabelski (msza św.)

Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.