www.torun.pl

Wielkie toruńskie świętowanie [film]

Miasto
Data publikacji: 23 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Obchody jubileuszu odbyły się w dniach 16-19 stycznia 2020 r. Patronatem objął je prezydent RP, Andrzej Duda. Prezydent Torunia Michał Zaleski w dniu 23 stycznia 2020 r. podczas konferencji prasowej dokonał podsumowania wydarzeń, a także przypomniał, ze jubileusz będzie w naszym mieście trwał cały rok.

- Torunianie świętowali ten jubileusz, licznie uczestnicząc we wszystkich wydarzeniach, począwszy od uroczystej sesji Rady Miasta Torunia w dniu 16 stycznia, przez Halleriadę na Rynku Staromiejski, uroczysty przemarsz po ulicach Starego Miasta, aż po piękny koncert w hali Arena Toruń, w którym uczestniczyło ponad 6000 osób. To wszystko pokazało, że czujemy się z naszym miastem silnie związanipowiedział prezydent Michał Zaleski.

W trakcie czterodniowych obchodów odbyło się ponad 20 działań i wydarzeń, gromadzących mieszkańców. Torunianie chętnie wzięli udział zarówno w takich podniosłych wydarzeniach, jak sesja Rady Miasta, konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski” czy uroczystość patriotyczna na Rynku Staromiejskim, jak i w pokazach plenerowych, przeprowadzonych z rozmachem w przestrzeni zespołu staromiejskiego: w rekonstrukcji powitania Wojska Polskiego, przemarszu ulicami miasta i pikniku Halleriada. Na tę okazję odwzorowano 4 z 32 bram, jakie sto lat temu przygotowali mieszkańcy dla polskich wojsk, a w pokazach wzięło udział 35 rekonstruktorów konnych i ponad 40 pieszych. Dodatkowo w południe w dniu 18 stycznia 2020 r. zabrzmiał dźwięk dzwonu Tuba Dei, co dzieje się jedynie z okazji ważnych rocznic i wydarzeń. Z uznaniem spotkał się Wielki Quiz o Toruniu, przeprowadzony w Dworze Artusa w dniu 18 stycznia 2020 r., w którym zarówno znani torunianie (przedstawiciele samorządu, kultury i Sportu), jak i mieszkańcy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Kolejnego dnia, 19 stycznia 2020 r. w hali Arena Toruń odbył się koncert przebojów minionego stulecia, który zgromadził ponad 6000 osób.

Jubileusz był także okazją do uhonorowania wybitnych postaci, a także organizacji, firm, które wpływały i wpływają na dzieje Torunia. W całym 2020 roku wręczonych zostanie 100 okolicznościowych medali pamiątkowych, w trakcie obchodów odebrały je 22 osoby, w tym Honorowi Obywatele, przedsiębiorcy. Z kolei podczas Balu Stulecia, jaki również 18 stycznia 2020 r. odbył się w CKK Jordanki wręczono wyróżnienia sześciu Współczesnym Torunianom Stulecia.
Podczas Balu miała miejsce licytacja na rzecz Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. Uczestnicy wykazali się hojnością i zebrano na ten cel ponad 55 tys. zł. – Środki te zostaną przeznaczone na rozwój działalności Fundacji – poinformował prezydent Michał Zaleski.

Głównym obchodom 100-lecia towarzyszyło wiele imprez dodatkowych, jak np. koncert „Freedom” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia, wprowadzenie do obiegu okolicznościowej kartki pocztowej, wydanie spersonalizowanego znaczka pocztowego z wizerunkiem gen. Hallera, wydanie albumu „Księga pamiątkowa 100-lecia powrotu Torunia do Polski 1920-2020”, przekazywanie 18-latkom odbierającym dowód osobisty okolicznościowego etui. Z tej okazji także 7 tramwajów otrzymało nazwy będące imionami twórców toruńskiej niepodległości: gen. J. Hallera, płk. Stanisława Skrzyńskiego, Heleny Piskorskiej, Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego, Władysława Szumana, Heleny Steinbornowej. Na ulicach, udekorowanych toruńskimi flagami, stanęły okolicznościowe słupy ogłoszeniowe, a na budynkach UMT oraz na ścianach III i IV LO i przy ul. Odrodzenia – siatki okolicznościowe.

Czterodniowe obchody, jakie miały miejsce w styczniu, stanowiły wstęp do wydarzeń, jakie czekają na torunian przez cały rok. - Rok 2020 to rok wyjątkowy w naszym mieście, odbywać się bowiem będzie bardzo wiele wydarzeń związanych z tą rocznicą.  Już teraz mamy zaplanowanych ponad 100 wydarzeń, a jestem pewna, że wiele wydarzeń jeszcze dojdzie. Przykładowo, wiele konkursów sportowych i plastycznych organizują toruńskie szkoły i przedszkola, będą także rajdy piesze i rowerowe. W roku 2020 nastąpi także odsłonięcie zrekonstruowanego Pomnika Pamięci Żołnierzy Wojsk Balonowych oraz otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń – zapowiedziała Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.  

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.