Wielkie toruńskie świętowanie [film] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wielkie toruńskie świętowanie [film]

Miasto
Data publikacji: 23 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Obchody jubileuszu odbyły się w dniach 16-19 stycznia 2020 r. Patronatem objął je prezydent RP, Andrzej Duda. Prezydent Torunia Michał Zaleski w dniu 23 stycznia 2020 r. podczas konferencji prasowej dokonał podsumowania wydarzeń, a także przypomniał, ze jubileusz będzie w naszym mieście trwał cały rok.

- Torunianie świętowali ten jubileusz, licznie uczestnicząc we wszystkich wydarzeniach, począwszy od uroczystej sesji Rady Miasta Torunia w dniu 16 stycznia, przez Halleriadę na Rynku Staromiejski, uroczysty przemarsz po ulicach Starego Miasta, aż po piękny koncert w hali Arena Toruń, w którym uczestniczyło ponad 6000 osób. To wszystko pokazało, że czujemy się z naszym miastem silnie związanipowiedział prezydent Michał Zaleski.

W trakcie czterodniowych obchodów odbyło się ponad 20 działań i wydarzeń, gromadzących mieszkańców. Torunianie chętnie wzięli udział zarówno w takich podniosłych wydarzeniach, jak sesja Rady Miasta, konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski” czy uroczystość patriotyczna na Rynku Staromiejskim, jak i w pokazach plenerowych, przeprowadzonych z rozmachem w przestrzeni zespołu staromiejskiego: w rekonstrukcji powitania Wojska Polskiego, przemarszu ulicami miasta i pikniku Halleriada. Na tę okazję odwzorowano 4 z 32 bram, jakie sto lat temu przygotowali mieszkańcy dla polskich wojsk, a w pokazach wzięło udział 35 rekonstruktorów konnych i ponad 40 pieszych. Dodatkowo w południe w dniu 18 stycznia 2020 r. zabrzmiał dźwięk dzwonu Tuba Dei, co dzieje się jedynie z okazji ważnych rocznic i wydarzeń. Z uznaniem spotkał się Wielki Quiz o Toruniu, przeprowadzony w Dworze Artusa w dniu 18 stycznia 2020 r., w którym zarówno znani torunianie (przedstawiciele samorządu, kultury i Sportu), jak i mieszkańcy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Kolejnego dnia, 19 stycznia 2020 r. w hali Arena Toruń odbył się koncert przebojów minionego stulecia, który zgromadził ponad 6000 osób.

Jubileusz był także okazją do uhonorowania wybitnych postaci, a także organizacji, firm, które wpływały i wpływają na dzieje Torunia. W całym 2020 roku wręczonych zostanie 100 okolicznościowych medali pamiątkowych, w trakcie obchodów odebrały je 22 osoby, w tym Honorowi Obywatele, przedsiębiorcy. Z kolei podczas Balu Stulecia, jaki również 18 stycznia 2020 r. odbył się w CKK Jordanki wręczono wyróżnienia sześciu Współczesnym Torunianom Stulecia.
Podczas Balu miała miejsce licytacja na rzecz Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. Uczestnicy wykazali się hojnością i zebrano na ten cel ponad 55 tys. zł. – Środki te zostaną przeznaczone na rozwój działalności Fundacji – poinformował prezydent Michał Zaleski.

Głównym obchodom 100-lecia towarzyszyło wiele imprez dodatkowych, jak np. koncert „Freedom” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia, wprowadzenie do obiegu okolicznościowej kartki pocztowej, wydanie spersonalizowanego znaczka pocztowego z wizerunkiem gen. Hallera, wydanie albumu „Księga pamiątkowa 100-lecia powrotu Torunia do Polski 1920-2020”, przekazywanie 18-latkom odbierającym dowód osobisty okolicznościowego etui. Z tej okazji także 7 tramwajów otrzymało nazwy będące imionami twórców toruńskiej niepodległości: gen. J. Hallera, płk. Stanisława Skrzyńskiego, Heleny Piskorskiej, Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego, Władysława Szumana, Heleny Steinbornowej. Na ulicach, udekorowanych toruńskimi flagami, stanęły okolicznościowe słupy ogłoszeniowe, a na budynkach UMT oraz na ścianach III i IV LO i przy ul. Odrodzenia – siatki okolicznościowe.

Czterodniowe obchody, jakie miały miejsce w styczniu, stanowiły wstęp do wydarzeń, jakie czekają na torunian przez cały rok. - Rok 2020 to rok wyjątkowy w naszym mieście, odbywać się bowiem będzie bardzo wiele wydarzeń związanych z tą rocznicą.  Już teraz mamy zaplanowanych ponad 100 wydarzeń, a jestem pewna, że wiele wydarzeń jeszcze dojdzie. Przykładowo, wiele konkursów sportowych i plastycznych organizują toruńskie szkoły i przedszkola, będą także rajdy piesze i rowerowe. W roku 2020 nastąpi także odsłonięcie zrekonstruowanego Pomnika Pamięci Żołnierzy Wojsk Balonowych oraz otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń – zapowiedziała Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.  

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.