www.torun.pl

Wielkie toruńskie świętowanie [film]

Miasto
Data publikacji: 23 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Obchody jubileuszu odbyły się w dniach 16-19 stycznia 2020 r. Patronatem objął je prezydent RP, Andrzej Duda. Prezydent Torunia Michał Zaleski w dniu 23 stycznia 2020 r. podczas konferencji prasowej dokonał podsumowania wydarzeń, a także przypomniał, ze jubileusz będzie w naszym mieście trwał cały rok.

- Torunianie świętowali ten jubileusz, licznie uczestnicząc we wszystkich wydarzeniach, począwszy od uroczystej sesji Rady Miasta Torunia w dniu 16 stycznia, przez Halleriadę na Rynku Staromiejski, uroczysty przemarsz po ulicach Starego Miasta, aż po piękny koncert w hali Arena Toruń, w którym uczestniczyło ponad 6000 osób. To wszystko pokazało, że czujemy się z naszym miastem silnie związanipowiedział prezydent Michał Zaleski.

W trakcie czterodniowych obchodów odbyło się ponad 20 działań i wydarzeń, gromadzących mieszkańców. Torunianie chętnie wzięli udział zarówno w takich podniosłych wydarzeniach, jak sesja Rady Miasta, konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski” czy uroczystość patriotyczna na Rynku Staromiejskim, jak i w pokazach plenerowych, przeprowadzonych z rozmachem w przestrzeni zespołu staromiejskiego: w rekonstrukcji powitania Wojska Polskiego, przemarszu ulicami miasta i pikniku Halleriada. Na tę okazję odwzorowano 4 z 32 bram, jakie sto lat temu przygotowali mieszkańcy dla polskich wojsk, a w pokazach wzięło udział 35 rekonstruktorów konnych i ponad 40 pieszych. Dodatkowo w południe w dniu 18 stycznia 2020 r. zabrzmiał dźwięk dzwonu Tuba Dei, co dzieje się jedynie z okazji ważnych rocznic i wydarzeń. Z uznaniem spotkał się Wielki Quiz o Toruniu, przeprowadzony w Dworze Artusa w dniu 18 stycznia 2020 r., w którym zarówno znani torunianie (przedstawiciele samorządu, kultury i Sportu), jak i mieszkańcy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Kolejnego dnia, 19 stycznia 2020 r. w hali Arena Toruń odbył się koncert przebojów minionego stulecia, który zgromadził ponad 6000 osób.

Jubileusz był także okazją do uhonorowania wybitnych postaci, a także organizacji, firm, które wpływały i wpływają na dzieje Torunia. W całym 2020 roku wręczonych zostanie 100 okolicznościowych medali pamiątkowych, w trakcie obchodów odebrały je 22 osoby, w tym Honorowi Obywatele, przedsiębiorcy. Z kolei podczas Balu Stulecia, jaki również 18 stycznia 2020 r. odbył się w CKK Jordanki wręczono wyróżnienia sześciu Współczesnym Torunianom Stulecia.
Podczas Balu miała miejsce licytacja na rzecz Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. Uczestnicy wykazali się hojnością i zebrano na ten cel ponad 55 tys. zł. – Środki te zostaną przeznaczone na rozwój działalności Fundacji – poinformował prezydent Michał Zaleski.

Głównym obchodom 100-lecia towarzyszyło wiele imprez dodatkowych, jak np. koncert „Freedom” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia, wprowadzenie do obiegu okolicznościowej kartki pocztowej, wydanie spersonalizowanego znaczka pocztowego z wizerunkiem gen. Hallera, wydanie albumu „Księga pamiątkowa 100-lecia powrotu Torunia do Polski 1920-2020”, przekazywanie 18-latkom odbierającym dowód osobisty okolicznościowego etui. Z tej okazji także 7 tramwajów otrzymało nazwy będące imionami twórców toruńskiej niepodległości: gen. J. Hallera, płk. Stanisława Skrzyńskiego, Heleny Piskorskiej, Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego, Władysława Szumana, Heleny Steinbornowej. Na ulicach, udekorowanych toruńskimi flagami, stanęły okolicznościowe słupy ogłoszeniowe, a na budynkach UMT oraz na ścianach III i IV LO i przy ul. Odrodzenia – siatki okolicznościowe.

Czterodniowe obchody, jakie miały miejsce w styczniu, stanowiły wstęp do wydarzeń, jakie czekają na torunian przez cały rok. - Rok 2020 to rok wyjątkowy w naszym mieście, odbywać się bowiem będzie bardzo wiele wydarzeń związanych z tą rocznicą.  Już teraz mamy zaplanowanych ponad 100 wydarzeń, a jestem pewna, że wiele wydarzeń jeszcze dojdzie. Przykładowo, wiele konkursów sportowych i plastycznych organizują toruńskie szkoły i przedszkola, będą także rajdy piesze i rowerowe. W roku 2020 nastąpi także odsłonięcie zrekonstruowanego Pomnika Pamięci Żołnierzy Wojsk Balonowych oraz otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń – zapowiedziała Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.  

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.