Wielkie święto seniorów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wielkie święto seniorów

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2018

To już czwarta edycja wydarzenia, skierowanego przede wszystkim do seniorów z Torunia i okolic. Seniorzy zaprezentowali różne formy aktywności i każdy mógł znaleźć atrakcje, które mu najbardziej odpowiadają. Na uczestników jak co roku czekało mnóstwo atrakcji, z różnych dziedzin. Senioriada 2018 zakończyła się sukcesem, a uczestnicy licznie stawili się w Muzeum Etnograficznym.

24 czerwca o godzinie 11:00 oficjalnie otwarto IV edycję Senioriady w Muzeum Etnograficznym. W tym roku organizatorami byli Fundacja NEUCA dla Zdrowia we współpracy z Radą Seniora Miasta Torunia oraz Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej UMT. Całe wydarzenie rozpoczęło się od pięknego występu zespołu "Podgórski Walczyk", który świętował jubileusz 40-lecia działalności.

- Pierwsza edycja Senioriady odbyła się na stadionie przy ul. Bema, a obecnie korzystamy z gościnności Muzeum Etnograficznego, prowadzonego przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Serdecznie dziękuję dyrekcji Muzeum Etnograficznego za umożliwienie tego spotkania. Ktoś spyta – „po co takie spotkania?”. Przede wszystkim żebyśmy byli sobą, poznali się nawzajem i wykonali drobne badania, kupili pamiątki czy po prostu ze sobą porozmawiali. To co najpiękniejsze zawsze odbywa się na scenie. Dzisiaj powitał nas Podgórski Walczyk. Wielkie brawa dla nich – to już 40 lat działalności. Patrzę z radością na obecnych wśród nas rowerzystów, którzy są przykładem aktywności seniorów rozpoczął prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jednym z podstawowych celów działania władz miasta Torunia jest integracja środowiska seniorów oraz aktywizowanie osób starszych. Dane statystyczne pokazują, że niemal jedna czwarta mieszkańców Torunia to osoby, które ukończyły 60 lat. Senioriada jest i będzie fantastyczna okazją do spędzenia miło czasu i integracji w środowisku.

- Pamiętajmy, że w senioralnym wieku trzeba być aktywnym! Nasze miasto wspiera takie aktywności. Mamy dostępne stadiony, boiska, siłownie na świeżym powietrzu, ścieżki dla biegających i chodzących z kijkami. To wszystko jest w Toruniu, korzystajmy z tego zachęcał zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Także w tym roku przekonaliśmy się, że seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w Senioriadzie. Świadczyć o tym może zarówno wyjątkowo liczne grono, które przybyło w niedzielę do Muzeum Etnograficznego oraz entuzjazm, z jakim brali udział w licznych wydarzeniach, towarzyszących imprezie. Na gości czekały m.in. m.in. kiermasz rękodzieła i wytworów klubów seniora, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich i innych organizacji działających na rzecz seniorów, pokaz form aktywności i rekreacji sportowo – zdrowotnej oraz prezentacja twórczości artystycznej. Jednym z przykładów aktywności było stoisko do gry w szachy, którym opiekował się Paweł Pawłowski z Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza w Toruniu.

- Jest możliwość rozegrania partii ze mną, ale także nie brakuje chętnych, którzy chcą się nauczyć gry w szachy od podstaw. Zawsze są mile widziani, a ja wtedy tłumaczę im, na czym polega ta graopowiada pan Paweł.

Seniorzy mieli również możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych: gęstości kości, serca, oznaczanie poziomu cukru. Problemem nie okazała się pogoda. Bawiący się seniorzy nie przestraszyli się niepewnych w ostatnich dniach warunków i nawet mimo padającego deszczu pokazali prawdziwą moc i piękną zabawę.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...