Wielki dzień w parafii św. Jakuba | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wielki dzień w parafii św. Jakuba

Miasto
Data publikacji: 25 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać wnętrze kościoła św. Jakuba

Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.

Rok 2021 jest uznany Rokiem Świętym Jakubowym – ma to miejsce wówczas, gdy wspomnienie św. Jakuba, czyli dzień 25 lipca, przypada w niedzielę. Tego dnia w roku 2021 toruńska świątynia przy Rynku Nowomiejskim otrzymała akt erygowania sanktuarium św. Jakuba Apostoła przy drodze Camino Polaco. - Tym świątecznym wydarzeniem zostaje odnowiona cała wielowiekowa i szacowna tradycja jakubowa, w której Toruń odgrywał i wciąż odgrywa niebagatelną rolę miasta stacyjnego na jednym z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych i turystycznych Europy, i zapewne również świata – mówił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystości w kościele św. Jakuba. Prezydent podarował świątyni witraż nawiązujący do postaci św. Jakuba. W uroczystościach odpustowych wziął udział Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama.

Po mszy św., której przewodniczył biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel, wydarzenia odpustowe przeniosły się na Rynek Nowomiejski, gdzie odbył się jarmark Jakubowy. Tam też Ambasador Królestwa Hiszpanii otworzył wystawę poświęconą Camino de Santiago, przygotowaną przez Turespaña. To 28 zdjęć przedstawiających różne aspekty i sposoby pielgrzymowania oraz zabytki i charakterystyczne miejsca znajdujące się na szlaku jakubowym. Mieszkańcy i turyści mogli obejrzeć spektakl pt. „Como Postolo” w wykonaniu Teatru Maximilianusa & Myszoperii z Gdyni, a także pozować do wspólnego zdjęcia z „kompostelką”.

Kościół św. Jakuba jest jednym z trzech zachowanych, gotyckich kościołów Torunia. Kamień węgielny pod budowę świątyni położył biskup Herman w 1309 r. W tym samym roku rozpoczęto budowę prezbiterium. Bryła kościoła ukształtowała się do roku 1340. Położony na obrzeżach starówki rzadziej jest odwiedzany przez turystów, choć ma niezwykłe walory artystyczne i bardzo cenne wyposażenie. Najważniejszymi skarbami z epoki gotyku są: XIV-wieczny krucyfiks tzw. mistyczny, pochodzący z nieistniejącego kościoła św. Mikołaja, XIV-wieczne malowidła ścienne pod wieżą i w prezbiterium, figura Marii z Dzieciątkiem z końca XIV w. w nawie głównej oraz symultaniczny obraz pasyjny z lat około 1480-1490. Z czasów protestanckich pochodzi jeden z najstarszych w Polsce, bogato prospekt organowy z 1611 r., chrzcielnica i obraz Sąd Ostateczny z 1603 r. - dzieło warsztatu Antoniego Moellera z Gdańska. Większość ołtarzy (w tym kilka przeniesionych z rozebranego kościoła dominikanów św. Mikołaja) pochodzi z XVIII w., podobnie jak ozdobny łuk tęczowy u wejścia do prezbiterium, ambona i szereg obrazów w kaplicach bocznych.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...