Wieczór toruński: Leon Szymański | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wieczór toruński: Leon Szymański

Data wydarzenia
-
Plakat wieczoru toruńskiego o Leonie Szymańskim
Opis wydarzenia: 

Kolejny Wieczór Toruński w Książnicy Kopernikańskiej poświęcimy Leonowi Szymańskiemu, mieszkańcowi Podgórza i radnemu tego miasta (do 1938, kiedy to Podgórz stał się lewobrzeżną częścią Torunia). 29 września 2022 r. opowie o nim dr Katarzyna Tomkowiak. Podczas Wieczoru zostanie otwarta wystawa posterowa upamiętniająca Leona Szymańskiego. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Leon Szymański (1892-1939) urodził się w Krakowie, w Pawlikowicach ukończył szkołę oo. michalitów (zakonu, który obecnie prowadzi w Toruniu parafię na Rybakach na Bydgoskim Przedmieściu). Ukończył szkołę ogrodniczą w Tarnowie, otrzymał stypendium. Wyjechał w podróż po Europie, poznał nowoczesne metody uprawy kwiatów, warzyw i owoców, w szczególności winorośli. Wybuch I wojny światowej (1914) zaskoczył go w Paryżu, w środowisku Polaków wyczekujących niepodległej ojczyzny.

Chciał walczyć w polskiej armii. Było to możliwe tylko we Francji - w ramach Legii Cudzoziemskiej. Był współtwórcą i służył w formacji stworzonej z polskich ochotników – w legionie (właśc. kompanii) bajończyków (nazwa od miejsca sformowania – Bayonne). W trakcie walk Francuzów z Niemcami był dwukrotnie ciężko ranny. Drugi raz - 9 V 1915, gdy brał udział wraz z bajończykami w ataku na tzw. Białe szańce Ouvrages-Blancs (w trakcie bitwy pod Arras). Do wolnej Polski wrócił z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera.

W Podgórzu (samodzielnym mieście do 1938, w powiecie toruńskim) i Toruniu (stolicy województwa pomorskiego) zamieszkał w 1920 r. Założył rodzinę (miał ośmioro dzieci) i prowadził własną firmę (kamienica, która była jej siedzibą, jest zlokalizowana przy ul. Poznańskiej 68). Dzielił się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym prowadzenia winnic uzyskanym we Francji (uhonorowany Orderem Zasługi Rolniczej Ordre du Mérite Agricole).

Był społecznikiem, m.in. prezesem i bibliotekarzem Bractwa Niepokalanie Poczętej Najświętszej Marji Panny Królowej Polski w Podgórzu, stworzył bibliotekę maryjną (dostępną dla każdego mieszkańca miasta).

W II RP kultywował pamięć o bajończykach i hallerczykach, m.in. utrzymywał kontakty z 43. Pułkiem Piechoty Legionu Bajończyków w Dubnie i Brodach. Swe wspomnienia opublikował w "Błękitnym Weteranie" - piśmie hallerczyków. Był kawalerem fr. Krzyża Wojennego za odwagę Croix de Guerre, Virtuti Militari, Krzyża Niepodległości i Krzyża Walecznych.

Pamiętali o jego waleczności w latach 1914-1915 nie tylko Polacy i Francuzi. Jesienią 1939, gdy Niemcy wkroczyli do Torunia i Podgórza został (bez wyroku sądu!) uwięziony w Forcie VII i zamordowany (rozstrzelany) w lasach Barbarki.

Wydarzenie w Książnicy odbędzie się w ramach zadania "Leon Szymański – niezwykły bajończyk Niepodległej", które dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".

Miejsce: 
Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...