www.torun.pl

Wieczór Toruński

Data wydarzenia
-
logo Ksiaznicy Kopernikanskiej
Opis wydarzenia: 

Toruńskie upamiętnienie kobiet-żołnierzy czasów II wojny światowej

O pamięć kobiet-żołnierzy zadbała Elżbieta Zawacka, założycielka toruńskiej fundacji (która po śmierci pani generał została nazwana jej imieniem). To ona - jeszcze w latach 60. - rozpoczęła gromadzenie materiałów. Fundacja powstała w 1990 r. Pierwszą ważną publikacją był „Słownik biograficzny konspiracji pomorskiej 1939-1945”, dzięki któremu wiele Polek walczących o Niepodległą wyszło z cienia. Warto wspomnieć choćby postaci kobiet-żołnierzy związanych z Toruniem: Halinę Krzeszowską, Hannę Paszkowską czy Irenę Jagielską. Fundacja przywróciła pamięć o wielu dzielnych kobietach, jednak większość z nich nadal pozostaje bezimienna. Następcy gen. Zawackiej pracowicie dokumentują poświęcenie Polek w czasie II wojny światowej, i to zarówno tych z Armii Krajowej, jak też z wojskowych organizacji konspiracyjnych oraz kobiet-żołnierzy z Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet – walczących zarówno w kraju, na Zachodzie, jak i na Wschodzie. O pracy Fundacji opowie Prezes Zarządu Dorota Zawacka-Wakarecy, natomiast Anna Rojewska wygłosi wykład o Wojskowej Służbie Kobiet. Obecny będzie również Jan Wyrowiński, Prezes Rady Fundacji.

Organizatorzy: Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Książnica Kopernikańska

Wstęp wolny

Data: 
05.12.2019 18:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Miasto
  26 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki zainaugurowano obchody 115-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego i 100-lecia powstania struktur ZNP w Toruniu.
 • Drogi, Inwestycje
  W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Kultura, Miasto
  Przeszło 200 osób z niepełnosprawnością bawiło się 25 stycznia 2020 r. w Dworze Artusa na IV Balu Fundacji Światło.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • 24 stycznia 2020 r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wykład „Prezydenci Stulecia Torunia”. O włodarzach naszego miasta z ostatnich stu lat opowiadał toruński historyk prof. Krzysztof Mikulski.
 • Toruńska artystka Iwona Chmielewska po raz kolejny z prestiżową nominacją do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Wykład o Chinach, taniec ognia i ciasteczka z wróżbą - tak w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 25 stycznia 2020 r. powitaliśmy Chiński Nowy Rok - Rok Szczura.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na konferencji prasowej 21 stycznia 2020 r. przedstawiono ofertę miejską przygotowaną na okres ferii zimowych. Na dzieci, które zostaną na ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji kulturalnych, edukacyjnych oraz sportowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.