www.torun.pl

Wieczór Toruński

Data wydarzenia
-
logo Ksiaznicy Kopernikanskiej
Opis wydarzenia: 

Toruńskie upamiętnienie kobiet-żołnierzy czasów II wojny światowej

O pamięć kobiet-żołnierzy zadbała Elżbieta Zawacka, założycielka toruńskiej fundacji (która po śmierci pani generał została nazwana jej imieniem). To ona - jeszcze w latach 60. - rozpoczęła gromadzenie materiałów. Fundacja powstała w 1990 r. Pierwszą ważną publikacją był „Słownik biograficzny konspiracji pomorskiej 1939-1945”, dzięki któremu wiele Polek walczących o Niepodległą wyszło z cienia. Warto wspomnieć choćby postaci kobiet-żołnierzy związanych z Toruniem: Halinę Krzeszowską, Hannę Paszkowską czy Irenę Jagielską. Fundacja przywróciła pamięć o wielu dzielnych kobietach, jednak większość z nich nadal pozostaje bezimienna. Następcy gen. Zawackiej pracowicie dokumentują poświęcenie Polek w czasie II wojny światowej, i to zarówno tych z Armii Krajowej, jak też z wojskowych organizacji konspiracyjnych oraz kobiet-żołnierzy z Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet – walczących zarówno w kraju, na Zachodzie, jak i na Wschodzie. O pracy Fundacji opowie Prezes Zarządu Dorota Zawacka-Wakarecy, natomiast Anna Rojewska wygłosi wykład o Wojskowej Służbie Kobiet. Obecny będzie również Jan Wyrowiński, Prezes Rady Fundacji.

Organizatorzy: Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Książnica Kopernikańska

Wstęp wolny

Data: 
05.12.2019 18:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.