www.torun.pl

Wieczór pieśni patriotycznych w SP nr 34

Miasto
Data publikacji: 07 listopada 2019

W ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowski chór Szkoły Podstawowej nr 34 wraz z zebraną publicznością śpiewająco oddał hołd wyzwolicielom naszej Ojczyzny.

Po 101 latach Państwo Polskie ponownie wróciło na mapę Europy, na nowo współtworząc jej nowożytną historię. W związku z tym podniosłym wydarzeniem cały kraj świętuje i hołduje zeszłowiecznym wyzwolicielom. W Toruniu rozpoczyna się właśnie okres wydarzeń poświęconych tej szczególnej tematyce. Jednym z nich było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Szkole Podstawowej nr 34 w Czerniewicach, na które zaprosili szkolni chórzyści oraz dyrekcja placówki. Wydarzenie odbyło się 6 listopada 2019 r.

Na uroczystości licznie zebrała spora publiczność oraz przedstawiciele miejskiego ratusza.

- Śpiewanie pieśni patriotycznych wraca do naszego codziennego życia - powiedział zastępca prezydenta miasta Torunia, Andrzej Rakowicz. Wraca do nas bal charytatywny, bal Niepodległości, a także wspomniane pieśni. Myślę, że powinny one towarzyszyć nam każdego dnia, abyśmy pamiętali o tym, jak powinien wyglądać współczesny patriotyzm.

Na zebranych gości, oprócz wzruszających momentów artystyczno-melodycznych, przygotowano także inne atrakcje. Aby ożywić i wzmocnić głos do wspólnych śpiewów, urządzono suto zastawiony kącik z ciepłymi napojami i domowymi wypiekami. W progach szkoły pojawiła się także Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, która tuż przed wejściem do gmachu placówki zaprezentowała pełnowymiarowy model samochodu pancernego wz. 34 „Ursus” dostępny do zwiedzania. Ponadto, również dla entuzjastów militariów, w jednej z sal lekcyjnych przedstawiono ekspozycję złożoną z umundurowania, ekwipażu polowego oraz broni ze wspominanej epoki.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  Teatr Baj Pomorski ma niespodziankę dla wszystkich dzieci. Zapraszamy na przedstawienie „Jaś i Małgosia” - spektakl online z musicalowym zacięciem.
 • Miasto
  30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Życzenia rodzicom zastępczym oraz ich podopiecznym złożył prezydent Michał Zaleski.
 • Drogi, Miasto
  Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.
 • Drogi, Miasto
  Od najbliższego poniedziałku (1 czerwca) kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania będą mogli wnosić opłaty za parkowanie w parkomatach.
 • Miasto, Sport
  W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.
 • Miasto, Sport
  Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 30 maja 2020 r. dostępne będą siłownie zewnętrzne. Wkrótce też będzie można korzystać z placów zabaw.
 • Ponad 7,5 mln zł wynosi budżet obywatelski Torunia na rok 2021. Wnioski będzie można składać już od 8 czerwca 2020 r.
 • U 140 mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto 252 osoby, w tym 25 osób znajduje się w miejscu kwarantanny zbiorowej). Do 110 wzrosła liczba zarażonych, którzy powrócili do zdrowia. Od poniedziałku 25 maja nie zanotowano kolejnej ofiary śmiertelnej pandemii koronawirusa.
 • W związku z czwartym etapem znoszenia obostrzeń, możliwe będzie przeprowadzenie pierwszych kulturalnych wydarzeń plenerowych już w ten weekend! Miasto Toruń i toruńskie instytucje kultury zapraszają na Kino Letnie i spektakl z okazji Dnia Dziecka przy CKK Jordanki.
 • Jak branża wraca do normalności - opowiada Katarzyna Małkiewicz z toruńskiego Hotelu Filmar w kolejnym odcinku cyklu realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada 30 maja, prezydent Michał Zaleski przekazał upominki dla podopiecznych toruńskich rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.
 • W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki powstało profesjonalne studio telewizyjne toruńskiej firmy Art4Media. Studio zainauguruje swoją działalność muzycznie, prezentując koncerty.
 • W Zielone Świątki (niedziela 31 maja) komunikacja miejska będzie funkcjonowała wg świątecznych rozkłądów jazdy.
 • Od pierwszego czerwca torunianie mogą korzystać z bezpośrednich porad konsumenckich. Miejski Rzecznik Konsumentów będzie udzielać porad i informacji oraz przyjmować wnioski o udzielenie pomocy prawnej w sprawach konsumenckich w Punkcie Informacyjnym przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 w godz. 7.30-15.30.