www.torun.pl

Wieczór pieśni patriotycznych w SP nr 34

Miasto
Data publikacji: 07 listopada 2019

W ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowski chór Szkoły Podstawowej nr 34 wraz z zebraną publicznością śpiewająco oddał hołd wyzwolicielom naszej Ojczyzny.

Po 101 latach Państwo Polskie ponownie wróciło na mapę Europy, na nowo współtworząc jej nowożytną historię. W związku z tym podniosłym wydarzeniem cały kraj świętuje i hołduje zeszłowiecznym wyzwolicielom. W Toruniu rozpoczyna się właśnie okres wydarzeń poświęconych tej szczególnej tematyce. Jednym z nich było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Szkole Podstawowej nr 34 w Czerniewicach, na które zaprosili szkolni chórzyści oraz dyrekcja placówki. Wydarzenie odbyło się 6 listopada 2019 r.

Na uroczystości licznie zebrała spora publiczność oraz przedstawiciele miejskiego ratusza.

- Śpiewanie pieśni patriotycznych wraca do naszego codziennego życia - powiedział zastępca prezydenta miasta Torunia, Andrzej Rakowicz. Wraca do nas bal charytatywny, bal Niepodległości, a także wspomniane pieśni. Myślę, że powinny one towarzyszyć nam każdego dnia, abyśmy pamiętali o tym, jak powinien wyglądać współczesny patriotyzm.

Na zebranych gości, oprócz wzruszających momentów artystyczno-melodycznych, przygotowano także inne atrakcje. Aby ożywić i wzmocnić głos do wspólnych śpiewów, urządzono suto zastawiony kącik z ciepłymi napojami i domowymi wypiekami. W progach szkoły pojawiła się także Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, która tuż przed wejściem do gmachu placówki zaprezentowała pełnowymiarowy model samochodu pancernego wz. 34 „Ursus” dostępny do zwiedzania. Ponadto, również dla entuzjastów militariów, w jednej z sal lekcyjnych przedstawiono ekspozycję złożoną z umundurowania, ekwipażu polowego oraz broni ze wspominanej epoki.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.