Wieczór patriotyczny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wieczór patriotyczny

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 
 
Wystąpią:
Adam Falenta – skrzypce
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Maciej Tomasiewicz - dyrygent
W programie:
M. K. Ogiński - Polonez Pożegnanie ojczyzny
M. Karłowicz - Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
I. F. Dobrzyński - II Symfonia c-moll op. 15 Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej

Polonez Pożegnanie ojczyzny jako niezwykle wzruszająca kompozycja Michała Kleofasa Ogińskiego jest jednym z najbardziej znanych polonezów w historii tego gatunku i najbardziej znany polonez doby przedchopinowskiej. Utwór wywarł duży wpływ także na innych kompozytorów począwszy od Marii Szymanowskiej czy Chopina, a skończywszy na Wojciechu Kilarze, który wyraźnie nawiązuje do utworu w polonezie napisanym do filmu Pan Tadeusz. Przez lata był tym polonezem, który otwierał wszystkie bale i studniówki.  

Mieczysław Karłowicz napisał Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 w 1902 roku dla swojego profesora skrzypiec, wybitnego wirtuoza Stanisława Barcewicza. Już jego premierowe wykonanie spotkało się z życzliwym przyjęciem. Partia solowa wymaga od solisty niezwykłej biegłości technicznej i potwierdza jak znakomicie kompozytor poznał ten właśnie instrument. Koncert obfituje także w piękne fragmenty liryczne, szerokie kantyleny, ciekawe rozwiązania harmoniczne i czytelnie skonstruowaną formę.

Ignacy Feliks Dobrzyński to jeden z najważniejszych z kompozytorów polskich epoki Chopina. Niestety przez wiele lat jego twórczość była praktycznie zapomniana. Obecnie wraca na estrady a jednym z najczęściej grywanych dzieł kompozytora jest jego II symfonia c-moll op. 15 nosząca podtytuł Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej. Jak pisze prof. Irena Poniatowska, wszystkie części symfonii nasycone były polskością. Kompozytor w mistrzowski sposób przenosi w niej tematy zaczerpnięte z polskiej muzyki ludowej na grunt europejskiej muzyki artystycznej. Potwierdza to, że Dobrzyński był jednym z najwybitniejszych symfoników polskich XIX wieku.

 
Koncert odbędzie się w AULI UMK.
 
Bilety w cenach 45/35 zł, do nabycia w kasie biletowej TOS oraz na stronie: https://biletytos.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=881 
 
W przypadku zainteresowania biletami grupowymi prosimy o kontakt - k.olszewska@tos.art.pl, tel.: +48 56 644 83 01, kom.: +48 790 206 810
___________________________________________
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Mecenas Strategiczny: Nova Trading S.A.
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenasi: Nova Metale Sp. z o.o., Weyna Invest Sp. J.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Data: 
11.11.2022 17:00
Miejsce: 
Aula UMK
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Wyjątkowy koncert na zakończenie Roku Kopernikańskiego
    Kultura, Miasto
    10 grudnia 2023 r. w Arenie Toruń odbędzie się koncert "Muzyka i kosmos". To finał toruńskiego Roku Kopernikańskiego
  • Schody na dworcu PKP wyłączone z użytkowania
    Miasto
    Ruchome schody prowadzące na I piętro w budynku Dworca Kolejowego Toruń Główny są wyłączone z użytkowania. Na wyższą kondygnację można się dostać schodami tradycyjnymi oraz windą. Po przebudowie dworca PKP Toruń Główny pojawiło się więcej lokali i punktów komercyjnych. W związku z niedużym zainteresowaniem podróżnych, szczególnie na wyższym...
  • Na zdjęciu: młode drzewa posadzone wzdłuż jezdni
    Eko, Miasto
    Rozpoczęły się nasadzenia 301 drzew w różnych lokalizacjach miasta. Do wykonawcy zadania należy trzyletnia pielęgnacja nowych nasadzeń.
  • MZK z tytułem Firma Dobrze Widziana
    Miasto, MZK
    Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club.
  • Na zdjęciu: kamienica przy ul. Bydgoskiej 52
    Miasto
    Senior Plus – to nazwa czwartego Dziennego Domu Pobytu, który powstaje w Toruniu. Mieścić się będzie przy ul. Bydgoskiej 52.
  • 28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkają się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 10:00 w hotelu Filmar. Rejestracja uczestników od godz. 9:30.
  • Przypominamy o obowiązku oczyszczania chodników ze śniegu i lodu. To dotyczy nie tylko gminy, ale także właścicieli nieruchomości. Obowiązki te wynikają m.in. z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia. Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające...
  • „Postać św. Mikołaja” – to tytuł Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Organizatorem 14. już edycji konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 8 w Toruniu.
  • Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Toruń jest gospodarzem Pucharu Polski P2 Kadetów i Juniorów w taekwondo olimpijskim. Zmagania potrwają do 26 listopada.
  • Przedszkole Miejskie nr 9 świętuje 50-lat działalności. Obchody jubileuszu odbyły się 25 listopada 2023 w siedzibie placówki przy ul. Gagarina
  • 24 listopada 2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury dzieci świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia.
  • 25 listopada w Kalendarzu świąt nietypowych zapisany jest jako Dzień Tramwajarza. To ważne święto, gdyż to właśnie dzięki tramwajarzom nie stoimy w korkach jadąc np. do szkoły, do pracy, na zakupy, z wizytą do cioci czy do kina. Święto tramwajarzy znane jest jako „Katarzynka”, gdyż wypada w dzień św. Katarzyny - patronki kolejarzy i przewoźników....