Więcej zieleni, mniej podatków | www.torun.pl

Więcej zieleni, mniej podatków

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 grudnia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu budynek z zieloną fasadą

Ogród wertykalny, zielony dach czy zielona fasada – zastosowanie tych ekologicznych rozwiązań w Toruniu umożliwi ubieganie się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Uchwałę w tej sprawie przyjęła 16 grudnia 2021 r. Rada Miasta Torunia.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczyć ma powierzchni użytkowej budynków lub ich części, z wyjątkiem powierzchni zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. To znaczy, że program skierowany jest do mieszkańców miasta, a nie do przedsiębiorców. Przewiduje się jednak, że zwolnienie stanowić będzie pomoc de minimis - będą mogli z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy są właścicielami budynków np. zajętych wyłącznie na cele mieszkalne lub związanych z tym celem.

Jak definiuje się ogród wertykalny, zielony dach czy zieloną fasadę?

 • Zielony dach - nasadzenia roślin wieloletnich umiejscowione na dostosowanym wielowarstwowym pokryciu dachowym z warstwą wegetacyjną o grubości nie mniejszej niż 40 cm, umożliwiający ich wielosezonową wegetację,
 • Ogród wertykalny - nasadzenia roślin wieloletnich umiejscowionych na instalacjach trwale zamontowanych na ścianach budynków umiejscowionymi na podłożach umożliwiających ich wielosezonową wegetację,
 • Zielona fasada – fragment ściany budynku porośnięty roślinnością pnącą, której korzenie znajdują się w ziemi.

Przedmiot i warunki zwolnienia

Budynki lub ich części, na których utrzymywane są:

 • Zielony dach – min. 50% powierzchni dachu,
 • Ogród wertykalny na ścianie zewnętrznej oraz zielona fasada – min. 50% powierzchni ściany oraz min. 25% wszystkich ścian budynku

Warunki skorzystania ze zwolnienia

 • Złożenie wniosku o zwolnienie do końca obowiązywania uchwały - do 30 czerwca 2024 r. wraz z dokumentacją fotograficzną * wszystkie warunki wymienione w uchwale na dole strony

Zasady

Zwolnienie od podatku przysługiwać będzie przez:

 • 5 lat w przypadku posiadania zielonego dachu i ogrodu wertykalnego,
 • 3 lata w przypadku posiadania zielonej fasady,
 • Lub do czasu zbycia nieruchomości lub likwidacji zielonych nasadzeń

Korzyści

Aktualnie wyzwaniem dla miast jest likwidacja wysp ciepła i zimna charakterystycznych dla aglomeracji miejskich, wpływających negatywnie na lokalny klimat. Jednym z rozwiązań tego problemu jest zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych. Dzięki zastosowaniu zielonej fasady, zielonych dachów i ogrodów wertykalnych uzyskamy niższe rachunki za ogrzewanie (dodatkowy izolator), efektywnie ochłodzimy nasz budynek oraz wyłapiemy drobne zanieczyszczenia z powietrza. Rozwiązania takie odgrywają także rolę retencyjną oraz wpływają na poprawę estetyki i wyglądu krajobrazu miejskiego.


DO POBRANIA

>>Uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowej budynków lub ich części, za wyjątkiem powierzchni zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, (…) – DRUK NR 996.

 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.