Więcej zieleni, mniej podatków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Więcej zieleni, mniej podatków

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 grudnia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu budynek z zieloną fasadą

Ogród wertykalny, zielony dach czy zielona fasada – zastosowanie tych ekologicznych rozwiązań w Toruniu umożliwi ubieganie się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Uchwałę w tej sprawie przyjęła 16 grudnia 2021 r. Rada Miasta Torunia.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczyć ma powierzchni użytkowej budynków lub ich części, z wyjątkiem powierzchni zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. To znaczy, że program skierowany jest do mieszkańców miasta, a nie do przedsiębiorców. Przewiduje się jednak, że zwolnienie stanowić będzie pomoc de minimis - będą mogli z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy są właścicielami budynków np. zajętych wyłącznie na cele mieszkalne lub związanych z tym celem.

Jak definiuje się ogród wertykalny, zielony dach czy zieloną fasadę?

 • Zielony dach - nasadzenia roślin wieloletnich umiejscowione na dostosowanym wielowarstwowym pokryciu dachowym z warstwą wegetacyjną o grubości nie mniejszej niż 40 cm, umożliwiający ich wielosezonową wegetację,
 • Ogród wertykalny - nasadzenia roślin wieloletnich umiejscowionych na instalacjach trwale zamontowanych na ścianach budynków umiejscowionymi na podłożach umożliwiających ich wielosezonową wegetację,
 • Zielona fasada – fragment ściany budynku porośnięty roślinnością pnącą, której korzenie znajdują się w ziemi.

Przedmiot i warunki zwolnienia

Budynki lub ich części, na których utrzymywane są:

 • Zielony dach – min. 50% powierzchni dachu,
 • Ogród wertykalny na ścianie zewnętrznej oraz zielona fasada – min. 50% powierzchni ściany oraz min. 25% wszystkich ścian budynku

Warunki skorzystania ze zwolnienia

 • Złożenie wniosku o zwolnienie do końca obowiązywania uchwały - do 30 czerwca 2024 r. wraz z dokumentacją fotograficzną * wszystkie warunki wymienione w uchwale na dole strony

Zasady

Zwolnienie od podatku przysługiwać będzie przez:

 • 5 lat w przypadku posiadania zielonego dachu i ogrodu wertykalnego,
 • 3 lata w przypadku posiadania zielonej fasady,
 • Lub do czasu zbycia nieruchomości lub likwidacji zielonych nasadzeń

Korzyści

Aktualnie wyzwaniem dla miast jest likwidacja wysp ciepła i zimna charakterystycznych dla aglomeracji miejskich, wpływających negatywnie na lokalny klimat. Jednym z rozwiązań tego problemu jest zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych. Dzięki zastosowaniu zielonej fasady, zielonych dachów i ogrodów wertykalnych uzyskamy niższe rachunki za ogrzewanie (dodatkowy izolator), efektywnie ochłodzimy nasz budynek oraz wyłapiemy drobne zanieczyszczenia z powietrza. Rozwiązania takie odgrywają także rolę retencyjną oraz wpływają na poprawę estetyki i wyglądu krajobrazu miejskiego.


DO POBRANIA

>>Uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowej budynków lub ich części, za wyjątkiem powierzchni zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, (…) – DRUK NR 996.

 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu dziecko od tyłu wpatruje się w podświetloną na niebiesko i fioletowo fontannę
  Kultura, Miasto
  Ze względu na prace montażowe przy instalacji na 13. Bella Skyway Festival fontanna Cosmopolis zostaje wyłączona. Ponowne jej uruchomienie planuje się 22 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: dwie pomarańczowe śmieciarki
  Eko, Miasto
  W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Na zdjęciu osoby idą ul. Szewską
  Kultura, Miasto
  Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Na zdjęciu: fragment sylwetki kobiety w błękitnej sukience trzymającej w dłoni klucz do mieszkania
  Biznes, Miasto
  Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Na zdjęciu: pnącza porastające ścianę kładki nad trasą średnicową
  Eko, Miasto
  Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.
 • Na zdjęciu tramwaj na węźle przesiadkowym przy alei Solidarności
  Kultura, Miasto, MZK
  Przyjeżdżasz do Torunia na Bella Skyway Festival samochodem? Zostaw swoje auto na jednym z parkingów buforowych i dojedź na teren festiwalu dogodną komunikacją miejską!
 • Od piątku, 12 sierpnia 2022 r. od godz. 7:00 zamknięta zostanie, bez możliwości przejazdu, ul. Bydgoska za skrzyżowaniem z ul. Jana Matejki.
 • Przedsiębiorcy, którzy przekazują darowizny na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, mogą skorzystać z preferencji w podatku PIT i CIT. Darowizny takie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.
 • Worek medali przywieźli toruńscy speedrowerzyści z 14. Mistrzostw Europy, które odbyły się 29-31 lipca 2022 roku na torach w Manchesterze oraz Sheffield. Udział w nich wzięło aż 8 zawodników z naszego miasta – była to najliczniejsza delegacja z Polski.
 • Kino Camerimage rozpocznie drugi tydzień swojego funkcjonowania od prezentacji najwybitniejszych dzieł legendarnego amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka. Filmowe projekcje wzbogaci w sobotę dyskusja na temat twórczości reżysera, w której udział weźmie prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca i teatrolog, autor polskiej monografii twórczości...
 • Prace plastyczne wykonane przez dzieci i młodzież z Getyngi można oglądać w Galerii Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17.
 • Trwa modernizacja torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka. W ramach zadania powstanie również dwupasmowe rondo turbinowe.
 • Przyjeżdżając na Bella Skyway Festival, warto przygotować się na zmiany w organizacji ruchu, które wprowadzone zostaną podczas wydarzenia. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ograniczeń oraz zmian w organizacji ruchu w centrum Torunia.
 • Od 10 sierpnia 2022 r. całkowicie zamknięty zostanie wyjazd z Szosy Chełmińskiej do pl. NOT. Ruch poprowadzony zostanie objazdem.