Więcej zakażeń we wrześniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Więcej zakażeń we wrześniu

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 28 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski i Anna Kulbicka-Tondel rzecznik prasowy w maseczkach podczas konferencji prasowej

We wrześniu 2021 roku wzrosła liczba zachorowań na COVID-19 w Toruniu – w ciągu czterech tygodni zanotowano 80 przypadków.

W okresie od 30 sierpnia do 26 września 2021 r. w Toruniu zanotowano 80 zachorowań i jeden przypadek śmiertelny z powodu COVID-19. Dla porównania, w sierpniu 2021 r. wystąpiło 26 zachorowań, a w lipcu 2021 r. – 9. – W analogicznym okresie w roku 2020 zachorowań było niewiele więcej, bo 98. Średnia dzienna obecnie wynosi od 2 do 4 przypadków i ma tendencję rosnącąpoinformował prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w dniu 28 września 2021 r.  

Aktualnie w Toruniu działa jeden punkt wykonujący wymazy PCR w ramach NFZ – to Miejska Przychodnia Specjalistyczna przy ul. Uniwersyteckiej. Punkt jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 9:00-11:00.W minionym tygodniu 20-26 września wykonano około 1400 wymazów, czyli średnio dziennie ok. 200, stwierdzono 42 zakażenia – przekazał prezydent Michał Zaleski. Jak dodał prezydent, w związku z rosnącą liczbą osób kierowanych na wymaz, MPS przewiduje wydłużenie godzin pracy punktu.

- Naszą wspólną bronią przeciw zakażeniu SARS-Cov-2 są szczepienia. Aktualnie szczepienia w Toruniu są na dobrym poziomie zaawansowania – w pełni zaszczepionych jest 114 557 mieszkańców – mówił prezydent. Oznacza to, że w pełni zaszczepionych jest 57,7% wszystkich mieszkańców, 65,3% uprawnionych, czyli powyżej 12. roku życia. Minimum jedną dawką zaszczepiono 117 422 osoby.

Jak zauważył prezydent, rośnie liczba osób korzystających ze szczepień – w minionym tygodniu 20-26 września 2021 r. zaszczepiono 1821 osób. Najmniejsze zainteresowanie szczepieniami występuje w grupie najmłodszej, czyli wśród osób w wieku 12-19 lat, w której zaszczepienie wynosi 52% osób. Najwięcej osób zaszczepionych występuje w grupie wiekowej 70+ - blisko 88%.

Rośnie także zainteresowanie 3. dawką szczepionki, stan na dzień 28 września 2021 r. to 162 osoby, które już skorzystały z tej możliwości. Kliknij, aby przejść do informacji na temat trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

W Toruniu cały czas funkcjonuje wiele miejsc, gdzie można się zaszczepić. Są to:
•    19 tzw. małych punktów w POZ,
•    2 punkty powszechne:
    Miejska Przychodnia Specjalistyczna, ul. Uniwersytecka 17, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00,
    Galeria Atrium Copernicus, ul. Żółkiewskiego 15: od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00, w soboty 11.00-18.00,
•    2 duże punkty w szpitalach węzłowych – w Miejskim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika i w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera
•    2 punkty mobilne:
    CH Plaza, ul. Broniewskiego, soboty w godz. 9.00-18.00 (podmiot szczepiący: MPS) – w październiku w każdą sobotę, oprócz 30.10.
    CH Nowe Bielawy, ul. Olsztyńska: od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00 (bez lekarza, czyli bez szczepień dzieci), w soboty 11.00-18.00 (dzieci i dorośli) - podmiot szczepiący: Citomed.

Fot. Natalia Przytarska

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
  Miasto
  Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.