Więcej zakażeń we wrześniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Więcej zakażeń we wrześniu

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 28 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski i Anna Kulbicka-Tondel rzecznik prasowy w maseczkach podczas konferencji prasowej

We wrześniu 2021 roku wzrosła liczba zachorowań na COVID-19 w Toruniu – w ciągu czterech tygodni zanotowano 80 przypadków.

W okresie od 30 sierpnia do 26 września 2021 r. w Toruniu zanotowano 80 zachorowań i jeden przypadek śmiertelny z powodu COVID-19. Dla porównania, w sierpniu 2021 r. wystąpiło 26 zachorowań, a w lipcu 2021 r. – 9. – W analogicznym okresie w roku 2020 zachorowań było niewiele więcej, bo 98. Średnia dzienna obecnie wynosi od 2 do 4 przypadków i ma tendencję rosnącąpoinformował prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w dniu 28 września 2021 r.  

Aktualnie w Toruniu działa jeden punkt wykonujący wymazy PCR w ramach NFZ – to Miejska Przychodnia Specjalistyczna przy ul. Uniwersyteckiej. Punkt jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 9:00-11:00.W minionym tygodniu 20-26 września wykonano około 1400 wymazów, czyli średnio dziennie ok. 200, stwierdzono 42 zakażenia – przekazał prezydent Michał Zaleski. Jak dodał prezydent, w związku z rosnącą liczbą osób kierowanych na wymaz, MPS przewiduje wydłużenie godzin pracy punktu.

- Naszą wspólną bronią przeciw zakażeniu SARS-Cov-2 są szczepienia. Aktualnie szczepienia w Toruniu są na dobrym poziomie zaawansowania – w pełni zaszczepionych jest 114 557 mieszkańców – mówił prezydent. Oznacza to, że w pełni zaszczepionych jest 57,7% wszystkich mieszkańców, 65,3% uprawnionych, czyli powyżej 12. roku życia. Minimum jedną dawką zaszczepiono 117 422 osoby.

Jak zauważył prezydent, rośnie liczba osób korzystających ze szczepień – w minionym tygodniu 20-26 września 2021 r. zaszczepiono 1821 osób. Najmniejsze zainteresowanie szczepieniami występuje w grupie najmłodszej, czyli wśród osób w wieku 12-19 lat, w której zaszczepienie wynosi 52% osób. Najwięcej osób zaszczepionych występuje w grupie wiekowej 70+ - blisko 88%.

Rośnie także zainteresowanie 3. dawką szczepionki, stan na dzień 28 września 2021 r. to 162 osoby, które już skorzystały z tej możliwości. Kliknij, aby przejść do informacji na temat trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

W Toruniu cały czas funkcjonuje wiele miejsc, gdzie można się zaszczepić. Są to:
•    19 tzw. małych punktów w POZ,
•    2 punkty powszechne:
    Miejska Przychodnia Specjalistyczna, ul. Uniwersytecka 17, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00,
    Galeria Atrium Copernicus, ul. Żółkiewskiego 15: od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00, w soboty 11.00-18.00,
•    2 duże punkty w szpitalach węzłowych – w Miejskim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika i w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera
•    2 punkty mobilne:
    CH Plaza, ul. Broniewskiego, soboty w godz. 9.00-18.00 (podmiot szczepiący: MPS) – w październiku w każdą sobotę, oprócz 30.10.
    CH Nowe Bielawy, ul. Olsztyńska: od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00 (bez lekarza, czyli bez szczepień dzieci), w soboty 11.00-18.00 (dzieci i dorośli) - podmiot szczepiący: Citomed.

Fot. Natalia Przytarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Burzowa niedziela
  Miasto
  Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.