Więcej zakażeń jesienią | www.torun.pl

Więcej zakażeń jesienią

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 14 października 2021
Autor: Natalia Przytarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Skarbnik Miasta Magdalena Flisykowska

We wrześniu oraz przez blisko połowę października odnotowaliśmy 245 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Toruniu. To znaczy wzrost w porównaniu do okresu letniego, kiedy od czerwca do sierpnia 2021 r. na COVID-19 zachorowało w naszym mieście 55 osób.

- Potwierdzają się zapowiedzi ekspertów: liczba zakażeń koronawirusem także w Toruniu rośnie. Wzrost ten jest wolniejszy niż miało to miejsce w roku ubiegłym, ale wyraźny i zauważalny w porównaniu do letnich miesięcy roku 2021mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Dlatego zwracam się z prośbą i apelem - przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa: zachowujmy dystans, nośmy maseczki, często dezynfekujmy ręce, ale również szczepmy się. Najlepszą barierą przeciw koronawirusowi są szczepienia – to naprawdę może nas uchronić przed kolejną falą zakażeń.

Wykres - zakażenia koronawirusem 3.2020-10.2021
Do tej pory w Toruniu w pełni zaszczepionych jest 115 579 mieszkańców (58,1% wszystkich mieszkańców, 65,9% uprawnionych). Minimum jedną dawkę przyjęły 118 254 osoby, z czego największą grupę stanowią osoby powyżej 70. roku życia (88,06%), natomiast najmniejszą nastolatkowie w wieku 12-19 lat (53,41%).

Wykres - szczepienia wg wieku w Toruniu (14.10.2021)

Warto wspomnieć, że od września 2021 r. osoby z zaburzeniami odporności, pracownicy medyczni mający stały kontakt z pacjentem oraz osoby, które ukończyły 50 lat po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia mogą przyjąć trzecią dawkę przypominającą lub uzupełniającą. Takich osób jest już w Toruniu 3 532 (stan na 10.10.2021 r.). Kliknij tutaj, aby przejść do informacji o szczpieniach trzecią dawką.


W Toruniu cały czas funkcjonuje wiele miejsc, gdzie można się zaszczepić. Są to:

 • 19 tzw. małych punktów w POZ,

 • 2 punkty powszechne:
  • Miejska Przychodnia Specjalistyczna, ul. Uniwersytecka 17, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00,
  • Galeria Atrium Copernicus, ul. Żółkiewskiego 15: od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00, w soboty 11.00-18.00,

 • 2 duże punkty w szpitalach węzłowych – w Miejskim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika i w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera

 • 2 punkty mobilne:
  • CH Plaza, ul. Broniewskiego, soboty w godz. 9.00-18.00 (podmiot szczepiący: MPS) – w październiku w każdą sobotę, oprócz 30.10.
  • CH Nowe Bielawy, ul. Olsztyńska: od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00 (bez lekarza, czyli bez szczepień dzieci), w soboty 11.00-18.00 (dzieci i dorośli) - podmiot szczepiący: Citomed.

Przypominamy, że w Toruniu zaszczepić możemy się bez wcześniejszej rejestracji w dni powszednie (pon.-pt.):

 • w godz. 9:00-15:00, Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu, ul. Uniwersytecka 17, wejście B
 • w godz. 11:00-17:30, Lecznice Citomed, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 73
 • w godz. 13:00-14:00, Lecznice Citomed, ul. Lubicka 21/U3
 • w godz. 15:00-19:00, centrum handlowe Atrium Copernicus, ul. Stanisława Żółkiewskiego 15
 • w godz. 15:00-19:00, centrum handlowe Nowe Bielawy - tylko dorośli, kwalifikacja pielęgniarki

Oprócz tego w Toruniu organizujemy akcje szczepienne w weekend. Od września 2021 r. przyjąć dawkę szczepionki bez wcześniejszej rejestracji można tylko w sobotę. Informacja o szczepieniach weekendowych "Szczepienie w każdą sobotę bez rejestracji" aktualizowana jest co tydzień i można ją znaleźć na stronie głównej torun.pl na banerze "Koronawirus - ważne informacje". 

Kliknij tutaj, aby przejść do szczegółowej informacji o szczepieniach bez rejestracji w najbliższy weekend.

Fot. Natalia Przytarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...