Więcej pieniędzy na nową linię tramwajową | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Więcej pieniędzy na nową linię tramwajową

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 21 kwietnia 2022
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu przedstawiciele ministerstwa oraz prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Adrian Mól

Miasto pozyskało dodatkowe 25 mln zł na budowę nowej linii tramwajowej na północ Torunia. Fundusze są przeznaczone na dofinansowanie trwającej obecnie inwestycji oraz na jej drugi etap – przedłużenie nowej linii do pętli przy ul. Heweliusza. Dziś (21 kwietnia 2022 r.) decyzję o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na rozwój ekologicznego transportu prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu przekazał Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

- Z wielką radością i dumą przyjmuję decyzję pana ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy o przyznaniu kolejnych środków finansowych w wysokości 25 mln zł na potrzeby infrastruktury tramwajowej w naszym mieście. Dzięki nim zakończymy projekt, który aktualnie realizujemy -  budowa nowej linii tramwajowej na północ Torunia. 11,5 km toru pojedynczego uzupełnione zostanie o 1,4 km torów zamykających pętlę, a więc umożliwiających swobodne komunikowanie, bez konieczności przejeżdżania z toru na tor. Uzupełnienie projektu stanowi infrastruktura taka jak  m.in. przystanki, zaplecze socjalne dla pracowników, dyżurka oraz punkt sprzedaży biletówmówi prezydent Michał Zaleski.Takie projekty jak ten realizujemy po to, aby mieszkankom i mieszkańcom żyło się w Toruniu wygodniej, a miliony turystów, które przyjeżdżają do nas, miały dobrą infrastrukturę technicznądodał prezydent.

Prezydent Torunia Michał Zaleski przemawia podczas konferencji 21.04.2022

W Toruniu, w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, powstaje nowa linia tramwajowa łącząca centrum z nowo powstającym, dynamicznie rozwijającym się osiedlem w północno-wschodniej części miasta. Będzie ona przebiegać z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego.

Obecnie realizowany projekt zakładał, że nowa linia tramwajowa miała się kończyć na wysokości ul. Strobanda, ale miasto starało się o zewnętrzne dofinansowanie, które pozwoliłoby na kontynuację budowy torowiska aż do ul. Heweliusza, gdzie zaplanowano pętlę z zapleczem socjalnym i punktem obsługi pasażerów. Zabiegi przyniosły skutek i dziś decyzja została ogłoszona przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudę.

„Budowa linii tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą do Osiedla Jar w Toruniu - Etap II” to odrębny projekt, dofinansowany – tak jak „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” – z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Przedsięwzięcie obejmie budowę nowej linii tramwajowej na odcinku od skrzyżowania ul. Henryka Strobanda – Łukasza Watzenrodego (bez tego skrzyżowania) do nowo projektowanej pętli przy ul. Jana Heweliusza.

W ramach projektu zrealizowane zostaną:

 • linia tramwajowa o łącznej długości ponad 1,4 tys. metrów toru pojedynczego wraz z infrastrukturą towarzyszącą (m.in. odwodnienie układu torowego, infrastruktura sterowania i ogrzewania rozjazdów tramwajowych, tablice informacji pasażerskiej na przystankach w kierunku centrum);
 • pętla przy ul. Heweliusza z dwoma peronami końcowymi i jednym peronem początkowym;
 • budynek z zapleczem socjalnym, dyżurką oraz punktem sprzedaży biletów,
 • dwa przystanki na ul. Watzenrodego;
 • budowa nowych oraz konieczne przebudowy istniejących sieci energetycznych, teletechnicznych, wodno-kanalizacyjnych;
 • sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przez torowisko w obrębie pętli oraz na przejeździe samochodowym przez torowisko w ulicy Watzenrodego,
 • nowy układ drogowy w zakresie niezbędnym w związku z budową torowiska tramwajowego wraz w infrastrukturą towarzyszącą (m. in. budowa i przebudowa chodników oraz ścieżek rowerowych, budowa przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, oświetlenie uliczne, zatoka postojowa dla służ technicznych, stanowiska postojowe przy budynku na pętli);
 • ponad 1200 mtp torowiska zielonego.

Grafika 25 mln zł z Funduszy Europejskich na zrównoważony transport miejski w Toruniu

Całkowita szacunkowa wartość projektu to ok. 24,6 mln zł, a wnioskowana kwota dofinansowania – ok. 17 mln zł.

Nowy projekt pozwoli na udostępnienie pasażerom kompletnej linii tramwajowej, bez konieczności realizacji rozwiązań tymczasowych planowanych wcześniej w etapie I (rezygnacja z wykonania trójkąta torowego służącego do zawracania tramwajów na wysokości ul. Strobanda, kontenerowego budynku socjalnego w jego sąsiedztwie oraz peronów tymczasowych), co przyczyni się do wygenerowania oszczędności na poziomie ok. 2 mln zł. Zwiększy się także komfort podróżnych, którzy będą mieli dostęp do punktu obsługi pasażerów znajdującego się na pętli tramwajowej. Wygodniej będzie także motorniczym, którzy będą korzystali z części socjalnej budynku.

Pozostałe pozyskane dodatkowo fundusze – ok. 8 mln zł - zasilą trwający obecnie pierwszy etap budowy nowej linii tramwajowej.

Nowe projekty muszą teraz przejść proces włączenia do POIiŚ. Wymaga to podjęcia prac przez samorząd w zakresie aktualizacji strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i ujęcia w niej nowych propozycji. Z chwilą akceptacji zmienionej strategii ZIT przez MFiPR, projekty wpisane zostaną na Wykaz Projektów Zidentyfikowanych do POIiŚ, a następnie przejdą ocenę w CUPT.


Obecne pozyskanie dodatkowego dofinansowania to kolejny sukces w staraniach o większe pieniądze na budowę nowej linii tramwajowej. Projekt „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, w ramach którego powstaje pierwszy etap budowy nowego torowiska i infrastruktury towarzyszącej, jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Cały projekt, o łącznej wartości ponad 400 mln zł, składa się z ośmiu zadań, dzięki którym usprawniany jest transport publiczny w mieście (budowa nowej linii tramwajowej - etap I, modernizacja infrastruktury tramwajowej, zakup taboru tramwajowego, nowych autobusów z napędem elektrycznym i hybrydowym oraz pojazdów technicznych). Część zadań zostało już zrealizowanych lub jest w trakcie realizacji.

3 sierpnia 2017 roku w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie Prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę o dofinansowanie inwestycji w wysokości 195,6 mln zł. Gdy tylko zaistniała możliwość, miasto zaczęło ubiegać się o zwiększenie tej kwoty. W efekcie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zwiększyło dofinansowanie i 5 czerwca 2020 r, zawarto stosowny aneks z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W jego myśl kwota dofinansowania zwiększyła się wówczas o ponad 17,7 mln zł i wynosiła 213,3 mln zł. Teraz miasto pozyskało jeszcze dodatkowe 8 mln zł dla tego etapu, więc dofinansowanie wyniesie ok. 221,3 mln zł.

Fot. Piotr Żurek

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.