www.torun.pl

Węzeł z kładką

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 07 października 2015
Autor: Sylwia Derengowska

W Toruniu kolejny krok w stronę nowej jakości podróżowania komunikacja miejską. Po oddaniu linii tramwajowej na Bielany i węzła w alei Solidarności, modernizacji dotychczasowych połączeń oraz zakupie niskopodłogowego taboru, 7 października 2015 r. oddano do użytkowania węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto.

Inwestycja obejmowała dwa zadania. Pierwsze to przebudowa torowiska tramwajowego na linii średnicowej od węzła Toruń do al. Solidarności poprawiająca dostępność komunikacyjną Zespołu Staromiejskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO poprzez transport przyjazny środowisku. Drugie - budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto integrującego linię średnicową nr 1 oraz pozostały transport publiczny z Koleją Metropolitalną BiT-City.

- To ważny węzeł przesiadkowy nie tylko dla torunian, ale i dla tych, którzy odwiedzają nasze miasto. Tu bez problemu można przesiąść z komunikacji kolejowej na tramwajową i odwrotnie, jest duży parking, gdzie można zostawić samochód. Ale nie zapominajmy, że to tylko fragment potężnej przebudowy rozwiązań komunikacyjnych w mieście. Przed nami jeszcze budowa torowiska na JAR, kontynuacja budowy Trasy Mostowej wschodniej, a już za trzy dni oddajemy do użytku drugi etap Trasy Średnicowej Północnej.  Wspólnie z koleją zamierzamy także w najbliższych latach pracować nad usprawnieniem transportu kolejowegomówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Celem inwestycji było polepszenie stanu technicznego tzw. linii średnicowej. Wpłynęło to na poprawę stanu technicznego linii tramwajowej komunikującej dwa bieguny miasta: Bielany z osiedlem Na Skarpie. Dzięki temu po zakończeniu prac remontowych wzrosła średnia prędkość tramwajów. Zwiększył się także poziom bezpieczeństwa drogowego. Zastosowana technologia montażu szyn oraz zastosowane materiały znacznie ograniczyły hałas i drgania generowane przez tramwaje na przebudowanym odcinku. Jezdnie i chodniki zyskały nową nawierzchnię, powstały ścieżki rowerowe, a także zwiększyła się liczba miejsc parkingowych w okolicach starówki. Na pl. Św. Katarzyny wybudowano przystanki typu wiedeńskiego, ułatwiające pasażerom wsiadanie do tramwajów. Przebudowano także przystanek na ul. Wały Gen. Sikorskiego wyposażając go m.in. w tablicę informacji pasażerskiej i wiatę przystankową.

Z kolei sprawny węzeł przesiadkowy ułatwi podróże wszystkim, którzy codziennie korzystają z różnych środków transportu zbiorowego, a tym samym przyczyni się do  poprawy komfortu i bezpieczeństwa komunikacji miejskiej. Pasażerowie będą mogli szybko przesiąść się z pociągu na tramwaj i dotrzeć do prawie każdego miejsca w mieście i odwrotnie. To właśnie stąd, w ramach projektu związanego z koleją metropolitalną BiT-City będzie można wybrać się w krótszym czasie w podróż do Bydgoszczy komfortowym i szybkim pociągiem.

Platformy przystanków tramwajowych zostały połączone z kładką dla pieszych, która prowadzi z dworca kolejowego za pomocą schodów oraz wind, aby nawet osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mogły wygodnie i bezpiecznie zmieniać środek komunikacji. W okolicach dworca powstały parkingi Park&Ride (ponad 50 miejsc parkingowych i 8 parkingów dla autokarów oraz Bike&Ride. Przygotowano także miejsce pod montaż stacji roweru miejskiego.

Okolica Dworca Toruń Miasto zyskała nowy wygląd. Odnowiono pomnik dedykowany poległym kolejarzom, wybudowano małą fontannę, zagospodarowano zieleń. Praktycznie wybudowana od podstaw ulica Gen. Skrzyńskiego (przed wojną ul. Zygmuntowska) połączyła pl. Pokoju Toruńskiego z pl. 18-stycznia. Na ulicy obok parkingów powstały chodniki i ścieżka rowerowa, postój taxi i przystanek autobusowy. Po przebudowie powstał trakt spacerowy łączący OM Chrobrego z Bulwarem Filadelfijskim.

Zadania zrealizowano w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz  z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”.

 • Wykonawca : Budimex Budownictwo Sp. z o. o.
 • Wartość: 52 629 011,48 zł brutto
 • Wartość kosztów kwalifikowanych: 42 595 814,22 zł
 • Wartość dofinansowania (80%): 34076651,37 zł
 • Termin realizacji: 28.11.2013-30.09.2015

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin
  Kultura, Miasto
  Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • Unieważnienie przetargu
  Miasto
  W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • W trakcie remontu mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego będziemy korzystać z przeprawy tymczasowej - jest decyzja w tej sprawie. Minister Energii podjął decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu na rzecz Gminy Miasta Toruń konstrukcji składanego mostu drogowego typu DMS-65 o długości 1722 m wraz z kompletem 74 podpór oraz elementami i sprzętem...
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • W czwartek 17 stycznia o godz. 18:00 ruszają zapisy na 8. edycję „RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem!”, która odbędzie się 28 kwietnia 2019 roku w Grodzie Kopernika. W tym roku ponownie biegacze będą mieć do wyboru aż dwa dystanse: 5km  (Bieg dla Każdego) i 10 km (Bieg Główny). Odbędą się także biegi dla dzieci. Impreza biegowa „Run Toruń” to event...
 • Podczas 3. sesji w dniu 10 stycznia 2019 roku radni jednomyślnie uchwalili budżet miasta Torunia na rok 2019 i Wieloletnią Prognozę Finansową miasta na lata 2019-2044.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.