Węzeł przesiadkowy przy dworcu Toruń Wschodni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Węzeł przesiadkowy przy dworcu Toruń Wschodni

Miasto
Data publikacji: 14 stycznia 2021
Autor: Joanna Cywińska-Raczkowska
Mapa z zaznaczoną lokalizacją węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Wschodni

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego - w rejonie pl. Skarbka.

W ramach konsultacji społecznych zostaną pokazane możliwe dwa warianty budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni (rejon pl. Skarbka) wraz ze zmianą układu drogowego, obejmującego: 

 • fragment ulicy Skłodowskiej-Curie,
 • fragment ul. Kościuszki,
 • fragment ul. Żółkiewskiego,
 • fragment ul. Sobieskiego,
 • plac Skarbka

Jeśli chcesz wziąć udział w konsultacjach?

1) Zapoznaj się z wariantami budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego:

Do pobrania:

 • Wariant 1 - część 1 budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego
 • Wariant 1 - część 2 budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego

Wariant 1 przewiduje rozbudowę istniejącego skrzyżowania w rejonie pl. Skarbka, m.in. umożliwia pojazdom poruszanie się z ul. Żółkiewskiego w kierunku ul. Sobieskiego. Wiadukt drogowo-tramwajowy w ul. Kościuszki zostałby poszerzony o jeden pas ruchu po południowej stronie i ciąg pieszo-rowerowy w postaci niezależnej równoległej kładki. Ulice Kościuszki i Żółkiewskiego zaprojektowano jako dwujezdniowe trzypasowe o szer. pasów ruchu 3,5 m, a ul. Sobieskiego i Skłodowskiej-Curie jednojezdniowe o szer. pasów ruchu 3,0 m. Na węźle przesiadkowym obowiązywałby ruch jednokierunkowy (jeden wjazd i wyjazd) z wyjątkiem odcinka dojazdu do nieruchomości. Połączono pętlę autobusową z parkingami przydworcowymi. Na węźle zaprojektowano przystanek autobusowy przed budynkiem dworca,  strefę  „Kiss&Ride”, strefę  Taxi, 3 miejsca parkingowe dla autobusów, w  tym 2 dla elektrycznych i 94 miejsca dla samochodów osobowych, w tym 6 elektrycznych. Tereny przyległe zostały skomunikowane chodnikami i ciągami pieszo-rowerowymi: utrzymano przejścia na poziomie jezdni w ciągu ul. Sobieskiego, przesunięto  przejście i przejazd rowerowy w ul. Żółkiewskiego - bliżej tarczy skrzyżowania, dodano przejście na wysokości ul. Studziennej, utrzymano  przejście podziemne pod ul. Skłodowskiej-Curie. Zaprojektowano przystanek przelotowy bezpośrednio przy ul. Skłodowskiej-Curie oraz utrzymano linię tramwajową w stanie istniejącym.

 • Wariant 2 budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego:

Wariant 2 przewiduje przebudowę istniejącego skrzyżowania w rejonie pl. Skarbka do formy węzła drogowego z 4 łącznicami. Łącznice od strony ul. Kościuszki i Żółkiewskiego byłyby zakończone skrzyżowaniami tylko na prawych skrętach, a od strony ul. Skłodowskiej-Curie i Sobieskiego - rondami o średnicy 35 m. Ulice Kościuszki i Żółkiewskiego zaprojektowano jako dwujezdniowe, dwu- i trzypasowe o szer. pasa ruchu 3,5 m, przy czym utrzymano istniejącą szerokość jezdni, natomiast zmieniono układ pasów i prowadzenie kierunków. Na jednojezdniowych ul. Sobieskiego i Skłodowskiej-Curie utrzymano szerokości pasów ruchu oraz łącznic węzła o szer. jezdni 6,0 m. Pod wiaduktem Kościuszki zaprojektowano połączenie bypassem dwóch rond nową jednojezdniową ulicą o szerokości pasów ruchu 3,25 m. Wjazd i wyjazd  na teren węzła przesiadkowego odbywałby się za pośrednictwem jednego z rond oraz dodatkowo przez skrzyżowanie - tylko na prawe skręty od strony ul. Skłodowskiej-Curie. Na węźle zaplanowano przystanek autobusowy przed budynkiem dworca, strefę „Kiss&Ride”, strefę Taxi, 3 miejsca parkowania dla autobusów, w tym 2 dla elektrycznych, 169 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, w tym 6 dla elektrycznych (100 miejsc pod wiaduktem Kościuszki, 69 miejsc przed dworcem; obecnie 70 miejsc parkingowych). W ramach skomunikowania chodnikami i ciągami pieszo-rowerowymi terenów przyległych zaprojektowano dwa dodatkowe przejścia podziemne pod ulicami Żółkiewskiego i Sobieskiego, a istniejące przejście pod ul. Skłodowskiej-Curie wydłużono. Przewidziano też przystanek przelotowy przed  rondem w ciągu ul. Skłodowskiej-Curie oraz utrzymano linię tramwajową w stanie istniejącym.

2) Zapisz się i weź udział w dyżurze konsultacyjnym on-line z udziałem projektantów.

Zapraszamy do udziału w dwugodzinnym dyżurze konsultacyjnym, który odbędzie się 22 stycznia 2021 r., w godzinach 9.00-18.00:

Możliwe jest zorganizowanie nawet czterech grup, w zależności od liczby zgłoszeń oraz preferencji czasowych uczestników:

 • 1 grupa w godzinach 09:00 - 11:00
 • 2 grupa w godzinach 11:00 - 13:00
 • 3 grupa w godzinach 14:00 - 16:00
 • 4 grupa w godzinach 16:00 - 18:00

WAŻNE!

Jeżeli chcesz wziąć udział w dyżurze i przekazać swoje uwagi:

1)  zgłoś chęć udziału pocztą elektroniczną, na adres: konsultacje@um.torun.pl

w zgłoszeniu należy podać:

 • imię i nazwisko,
 • adres e-mail,
 • preferowaną godzinę spotkania, w ramach jednej z czterech grup - patrz wyżej

Zgłoszenia przyjmujemy do 20 stycznia 2021 r., do godz. 15.00

3) Napisz do nas:

Jeżeli nie możesz wziąć udziału w dyżurze,  prześlij swoją opinię na adres: konsultacje@um.torun.pl. Na uwagi czekamy do 29 stycznia 2021 r.

Konsultacje społeczne prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia oraz Miejskim Zarządem Dróg.

Przejdź do projektu na stronie www.konsultacje.torun.pl 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.