Weterynaria UMK oficjalnie w nowym budynku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weterynaria UMK oficjalnie w nowym budynku

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2023
Autor: Paula Gałązka
Otwarcie Instytutu Weterynarii UMK, 19.05.2023 r.

To budynek na miarę XXI wieku. 19 maja 2023 roku oficjalnie otwarto nowoczesne Centrum Medycyny Weterynaryjnej, w którym uczyć się będą studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W uroczystości wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

- W 1823 roku, czyli równo 200 lat temu, biolog i lekarz niemieckiego pochodzenia Ludwik Henryk Bojanus, profesor Uniwersytetu Wileńskiego założył pierwszą szkołę weterynaryjną Instytut Praktycznej Weterynarii. Bojanus właśnie ze swoimi znakomitymi uczniami Adamem Ferdynandem Adamowiczem i Karolem Gustawem Mujszelem uznawani są powszechnie za pionierów polskiej weterynarii. Dla społeczności naszego uniwersytetu ten 200. Jubileusz ma głębokie i symboliczne znaczenie. Oto 200 lat po utworzeniu pierwszej w Polsce szkoły weterynarii otwieramy budynek Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK. Dodam, że to najlepiej wyposażony obiekt tego typu w Polsce. Wierzę głęboko, że działająca bardzo dynamicznie od niespełna 6 lat weterynaria toruńska stanie się wkrótce wiodącym ośrodkiem w kraju, także dzięki tej znakomitej infrastrukturze - mówił prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK i dziękował władzom miasta oraz radnym za przekazanie uczelni gruntu, na którym stanęło Centrum Medycyny Weterynaryjnej.

- Potwierdzam, ta zabudowa została przygotowana w miejscu, na ziemi którą miasto Toruń przekazało swojemu Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika. Pamiętam, jak z radością radni decydowali o tym, iż możemy uniwersytetowi przekazać to miejsce i teraz patrzymy z dumą na nowy toruński obiekt. Inwestycja, której zwieńczenie w tym czasie, w którym jesteśmy, jest szczególna i wyjątkowa. Uniwersytet poszerza paletę kształcenia, ale także jesteśmy w roku Mikołaja Kopernika, patrona naszej uczelni. Patrona wszystkiego, co dobre i wyjątkowe w uniwersytecie. Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że uniwersytet rozwija się, przede wszystkim pozyskując nowe kadry badawcze, dydaktyczne, a także te które pomagają w pracy uczonych, ale również rozwijają swoją bazę. Nowoczesny obiekt, całkowicie przystosowany do funkcji jakie ma spełniać, a więc zarówno Instytut Medycyny Weterynaryjnej, jak i coś, co będzie bardzo przydatne dla mieszkanek i mieszkańców Torunia, czyli przychodnia weterynaryjnapodkreślał prezydent Torunia. Na ręce JM rektora UMK oraz Dziekan Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych prof. dr hab. Justyny Rogalskiej przekazał pamiątkowy obraz z panoramą Torunia.

Nowe Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK

Realizacja zadania pn. „Budowa budynku Centrum Medycyny Weterynaryjnej wraz z podstawowym wyposażeniem oraz rezonansem” trwała od 2018 roku. Koszt całkowity inwestycji wyniósł 70 000 000 zł. Efektem realizacji projektu jest powstanie siedziby Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu. Budynek usytuowany przy Szosie Bydgoskiej 13 w Toruniu już od marca br. służy zajęciom dydaktycznym na najwyższym poziomie oraz zaawansowanym badaniom naukowym. Umożliwia kształcenie przyszłych lekarzy weterynarii w oparciu o najwyższe standardy obowiązujące w dyscyplinach klinicznych dla różnych gatunków zwierząt (psy i koty, zwierzęta gospodarskie, konie i zwierzęta egzotyczne).

Znajduje się w nim także klinika dla zwierząt świadcząca usługi zewnętrzne. Budynek dostosowano do świadczenia usług lecznictwa weterynaryjnego z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik diagnostycznych oraz wyposażono w niezbędną infrastrukturę zapewniającą dobrostan i bioasekurację. W podziemiu zlokalizowano część kliniczną dla trzody chlewnej oraz parking. Na parterze zaplanowano część kliniczną dla koni i bydła rogatego, izbę przyjęć i poczekalnię dla właścicieli zwierząt. Na I piętrze działać będzie wyposażona w cztery sale operacyjne klinika dla małych zwierząt. Laboratoria, pomieszczenia dydaktyczne, sale seminaryjne, aula oraz pomieszczenia dla pracowników naukowych i administracji umieszczone będą na II piętrze. Na dachu zaprojektowano otwarty taras widokowy. Obiekt został przystosowany do wymogów przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego oraz przepisów weterynaryjnych.

Baza dydaktyczna (sale wykładowe, ćwiczeniowe, izba przyjęć, ambulatoria, sale zabiegowe, boksy wybudzeniowe, miejsca do stacjonarnego leczenia zwierząt i rehabilitacji i in.) odpowiada potrzebom kształcenia podyplomowego i uczestniczenia w niektórych zajęciach osób niepełnosprawnych (wolontariusze). Klinika wyposażona jest w nowoczesną aparaturę diagnostyczną m. in. tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, ultrasonograf, RTG, angiograf oraz inną aparaturę, która będzie wykorzystywana do badań zwierząt. Posiada też unikatowy system transportu wewnętrznego zwierząt.

Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 1 462 m², powierzchnia użytkowa całkowita 5 618 m², kubatura: 29 633 m².

fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • DroneTech 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • W ramach systemu w Toruniu wprowadzono pięć rowerów typu cargo – dwa trójkołowe i trzy dwukołowe.
  Miasto
  Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • Miasto
  - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.