Weterynaria UMK oficjalnie w nowym budynku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Weterynaria UMK oficjalnie w nowym budynku

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Otwarcie Instytutu Weterynarii UMK, 19.05.2023 r.

To budynek na miarę XXI wieku. 19 maja 2023 roku oficjalnie otwarto nowoczesne Centrum Medycyny Weterynaryjnej, w którym uczyć się będą studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W uroczystości wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

- W 1823 roku, czyli równo 200 lat temu, biolog i lekarz niemieckiego pochodzenia Ludwik Henryk Bojanus, profesor Uniwersytetu Wileńskiego założył pierwszą szkołę weterynaryjną Instytut Praktycznej Weterynarii. Bojanus właśnie ze swoimi znakomitymi uczniami Adamem Ferdynandem Adamowiczem i Karolem Gustawem Mujszelem uznawani są powszechnie za pionierów polskiej weterynarii. Dla społeczności naszego uniwersytetu ten 200. Jubileusz ma głębokie i symboliczne znaczenie. Oto 200 lat po utworzeniu pierwszej w Polsce szkoły weterynarii otwieramy budynek Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK. Dodam, że to najlepiej wyposażony obiekt tego typu w Polsce. Wierzę głęboko, że działająca bardzo dynamicznie od niespełna 6 lat weterynaria toruńska stanie się wkrótce wiodącym ośrodkiem w kraju, także dzięki tej znakomitej infrastrukturze - mówił prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK i dziękował władzom miasta oraz radnym za przekazanie uczelni gruntu, na którym stanęło Centrum Medycyny Weterynaryjnej.

- Potwierdzam, ta zabudowa została przygotowana w miejscu, na ziemi którą miasto Toruń przekazało swojemu Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika. Pamiętam, jak z radością radni decydowali o tym, iż możemy uniwersytetowi przekazać to miejsce i teraz patrzymy z dumą na nowy toruński obiekt. Inwestycja, której zwieńczenie w tym czasie, w którym jesteśmy, jest szczególna i wyjątkowa. Uniwersytet poszerza paletę kształcenia, ale także jesteśmy w roku Mikołaja Kopernika, patrona naszej uczelni. Patrona wszystkiego, co dobre i wyjątkowe w uniwersytecie. Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że uniwersytet rozwija się, przede wszystkim pozyskując nowe kadry badawcze, dydaktyczne, a także te które pomagają w pracy uczonych, ale również rozwijają swoją bazę. Nowoczesny obiekt, całkowicie przystosowany do funkcji jakie ma spełniać, a więc zarówno Instytut Medycyny Weterynaryjnej, jak i coś, co będzie bardzo przydatne dla mieszkanek i mieszkańców Torunia, czyli przychodnia weterynaryjnapodkreślał prezydent Torunia. Na ręce JM rektora UMK oraz Dziekan Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych prof. dr hab. Justyny Rogalskiej przekazał pamiątkowy obraz z panoramą Torunia.

Nowe Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK

Realizacja zadania pn. „Budowa budynku Centrum Medycyny Weterynaryjnej wraz z podstawowym wyposażeniem oraz rezonansem” trwała od 2018 roku. Koszt całkowity inwestycji wyniósł 70 000 000 zł. Efektem realizacji projektu jest powstanie siedziby Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu. Budynek usytuowany przy Szosie Bydgoskiej 13 w Toruniu już od marca br. służy zajęciom dydaktycznym na najwyższym poziomie oraz zaawansowanym badaniom naukowym. Umożliwia kształcenie przyszłych lekarzy weterynarii w oparciu o najwyższe standardy obowiązujące w dyscyplinach klinicznych dla różnych gatunków zwierząt (psy i koty, zwierzęta gospodarskie, konie i zwierzęta egzotyczne).

Znajduje się w nim także klinika dla zwierząt świadcząca usługi zewnętrzne. Budynek dostosowano do świadczenia usług lecznictwa weterynaryjnego z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik diagnostycznych oraz wyposażono w niezbędną infrastrukturę zapewniającą dobrostan i bioasekurację. W podziemiu zlokalizowano część kliniczną dla trzody chlewnej oraz parking. Na parterze zaplanowano część kliniczną dla koni i bydła rogatego, izbę przyjęć i poczekalnię dla właścicieli zwierząt. Na I piętrze działać będzie wyposażona w cztery sale operacyjne klinika dla małych zwierząt. Laboratoria, pomieszczenia dydaktyczne, sale seminaryjne, aula oraz pomieszczenia dla pracowników naukowych i administracji umieszczone będą na II piętrze. Na dachu zaprojektowano otwarty taras widokowy. Obiekt został przystosowany do wymogów przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego oraz przepisów weterynaryjnych.

Baza dydaktyczna (sale wykładowe, ćwiczeniowe, izba przyjęć, ambulatoria, sale zabiegowe, boksy wybudzeniowe, miejsca do stacjonarnego leczenia zwierząt i rehabilitacji i in.) odpowiada potrzebom kształcenia podyplomowego i uczestniczenia w niektórych zajęciach osób niepełnosprawnych (wolontariusze). Klinika wyposażona jest w nowoczesną aparaturę diagnostyczną m. in. tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, ultrasonograf, RTG, angiograf oraz inną aparaturę, która będzie wykorzystywana do badań zwierząt. Posiada też unikatowy system transportu wewnętrznego zwierząt.

Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 1 462 m², powierzchnia użytkowa całkowita 5 618 m², kubatura: 29 633 m².

fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...