Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 września 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

Europejskie Dni Dziedzictwa, podczas których Toruń stanie się prawdziwie średniowiecznym miastem, marsz dla zdrowia oraz spotkanie finałowe żużlowej Ekstraligi to główne wydarzenia tego weekendu w Toruniu.

Dokąd jeszcze warto pójść i co zobaczyć?

PIĄTEK, 13 września 2013

  • Otwarcie wystawy finalistów XXXV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży, godz. 12.00, Ratusz Staromiejski

Co roku w projekcie bierze udział kilkanaście tysięcy uczniów z około 100 ośrodków polskich i 40 zagranicznych. Ich prace, po eliminacjach, przysyłane są na finał do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jury Konkursu, pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu przyznaje równorzędne nagrody, równorzędne wyróżnienia oraz kwalifikuje ok. 250 najciekawszych prac na wystawę. Będzie ona będzie czynna do 11 listopada 2013 r.

  • Noce i dnie ziemi dobrzyńskiej, godz. 17.30, wystawa poplenerowa, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Ekspozycja prezentuje plon pleneru, który odbył się w maju i lipcu br. Na fotografiach ukazane jest bogactwo krajobrazu kulturowego historycznej ziemi dobrzyńskiej, czyli fragmentu województwa ograniczonego przez rzeki Wisłę, Drwęcę i Skrwę. Część autorów zdjęć dokumentuje w swoich pracach wybrane elementy historii regionu – począwszy od czasów średniowiecza, poprzez dziedzictwo epoki baroku – szczególnie widoczne w budownictwie sakralnym – po czasy zaborów i XX wiek. Niektórych zainteresowała z kolei codzienne życie Dobrzyniaków, ich radości i troski – zarówno te sprzed stuleci, jak i dzisiejsze. Wreszcie niektórzy obiektyw aparatu kierowali przede wszystkim w stronę niepowtarzalnej przyrody regionu.

  • Fantazje Izoldy - wystawa grafiki Izoldy Kotlarczyk, godz. 18.00, Dom Muz, ul. Podmurna

Izolda Kotlarczyk (1933-2005). W 1957 roku ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W swojej twórczości zajmowała się grafiką rysunkiem i malarstwem. Brała udział w wielu wystawach Grupy Toruńskiej, ogólnopolskich i zagranicznych. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i za granicą. O oryginalności jej sztuki świadczą związki formy plastycznej z życiem i naturą, które nie są czysto przypadkowe. Wszystko w tej sztuce jest trwałe i niezniszczalne, nie ma początku ani końca, pojawia się automatycznie jak coś gotowego nawet już w najmniejszym kształcie linii, grubej w zarysie i wyrazistej w kolorze. Linia jawi się tutaj jako naskórek formy nie jest tylko kształtem, szkieletem czy mięśniami całej pracy. Struktura formy staje się mechanizmem żywej materii, chociaż jej odpowiednik istnieje w nieożywionym świecie. Prace na wystawę Izoldy Kotlarczyk udostępnił Andrzej Lubawy, znany toruński kolekcjoner dzieł sztuki.

  • Wystawa pokonkursowa XX Biennale  Fantazji w Martinie (Słowacja), do 12.10., Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Rynek Nowomiejski 17

Konkurs organizowany jest cyklicznie przez zaprzyjaźnioną Turcianską Galerię w Martinie na Słowacji. Na toruńską wystawę złoży się zasadnicza część martinskiej ekspozycji – będą to prace i obiekty przestrzenne. Hasłem przewodnim Międzynarodowego Biennale Fantazji 2012 było „światło” rozważane w różnych aspektach, kontekstach i skojarzeniach, jak np.: słońce, gwiazdy, galaktyki, wszechświat, lampy, blask, płomień, ogień, radość, nadzieja, ciepło, świetliki (robaczki świętojańskie), światłowody, energia elektryczna, tęcza, itp.

  • I Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika

godz. 18.00, koncert festiwalowy, Lubicz, Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wacława, występy chórów z Czech, Meksyku, Korei Płd., Polski
godz. 19.30, kościół WNMP, koncert festiwalowy, występy chórów z Łotwy, Rosji i Polski

SOBOTA, 14 września

  • Zamek krzyżacki, godz. 11.00 – 17.00 VI Toruńskie Medievalia

W średniowiecznym turnieju rycerskim Medievalia udział wezmą rycerze z całej Polski, którzy będą zmagać się o tytuł mistrza w  „Pieszym Turnieju Bojowym” „Turnieju łuczniczym” i „Turnieju konnym”. Walki odbywać się będą według systemu „każdy z każdym”, a w poszczególnych starciach zwycięzcą zostanie ten, kto utrzyma się na nogach. Walki ocenią doświadczeni sędziowie.      

W fosie zamku wyrośnie średniowieczne obozowisko turniejowe z namiotami, w którym przez cały dzień można będzie zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecznych. Chętni będą mogli m.in. przymierzyć strój mieszczański, zbroję ora spróbować strzelania z łuku. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Program:
11.00 Otwarcie turnieju  w Fosie Staromiejskiej
11.30-15.00 Pokaz archeologiczny: kuchnia średniowieczna, przędzenie na wrzecionie, zabawy z ceramiką
12.00  turniej rycerski - walki rycerzy pieszych
13.00 Szkoła fechtunku dla dzieci
14.00 turniej łuczniczy
15.00 turniej konny: najazd na saracena, łapanie pierścieni, turniej kopijniczy, pokaz formacji bojowych z bitwy pod Grunwaldem
16.30  Uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców turnieju
17.00  Zakończenie turnieju

  • Rynek Staromiejski, godz. 12.00-18.00 „Nie od razu Toruń zbudowano, czyli jak drzewiej w Toruniu bywało”

Plenerowa impreza rodzinna, którą o godz.12.00 uroczyście otworzy na scenie przy Ratuszu Staromiejskim burmistrz w towarzystwie heroldów. W programie zabawy „Relacje na żywo z przeszłości”, czyli inscenizowane „wywiady” z postaciami z dziejów Torunia – krzyżakami, flisakiem, mieszczkami oraz królami – Kazimierzem Jagiellończykiem i Janem Olbrachtem oraz z – naturalnie – z Mikołajem Kopernikiem i jego rodziną. W tym samym czasie trwać będą podchody miejskie, a swoje kramy rozłożą średniowieczni rzemieślnicy: kowal, mincerz, garncarz, witrażownik, snycerz, wikliniarz, piwowar oraz piernikarz. Przygotowano też cykl dawnych gier i zabaw, m.in. bieg w worze, rzut ciżemką do beczki, toczenie koła lub beczki, rzut tamborkiem, nawlekanie igły oraz… dyby. Odbędą się także występy kuglarzy, pokaz mody dawnej oraz występ Jacka Kowalskiego i Henryka Kasperczaka – duetu odtwarzającego muzykę średniowieczną.    

Program:
12.00 Uroczyste otwarcie imprezy
12.15 „Dźwięki historii” – koncert muzyki dawnej
12.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad”z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
12.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
13.00 Koncert muzyki dawnej
13.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad” z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
13.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
14.00 „W tanecznym kręgu” – nauka dawnych tańców
14.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad” z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
14.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
15.00 „W tanecznym kręgu” – nauka dawnych tańców
15.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad” z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
15.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
16.00 „Z modą przez wieki” – pokaz mody historycznej
16.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
17.00 „Przygody Litwina w Toruniu” wedle pieśni krucjat i krzyżackich powieści - koncert muzyki dawnej w wykonaniu Jacka Kowalskiego (przekłady, śpiew, citola, lira średniowieczna) i Henryka Kasperczaka (lutnia, teorba, rba)
17.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
18.00 Uroczyste zakończenie imprezy

  • IV Toruńska Noc Muzealna, godz. 18.00-22.00

To nie koniec niespodzianek, które z okazji EDD przygotowało Muzeum Okręgowe. Swobodny wstęp będziemy mieć do Domu Eskenów (znajdziemy się w dawnym kantorze kupieckim, poznamy dawny system miar i wag oraz wybijemy sobie okolicznościową monetę) i Muzeum Podróżników (poznamy szlaki handlowe, zobaczymy, co dawni wędrowcy zabierali ze sobą w podróż, a w rozstawionym tam kramie powąchamy egzotycznych przypraw. Swoje podwoje otworzy również dla zwiedzających Muzeum Etnograficzne. 14 września za darmo będzie można obejrzeć wszystkie wystawy stałe i czasowe, łącznie z Parkiem Etnograficznym. Szczególnie polecamy uwadze niezwykle ciekawą i z polotem zaaranżowaną ekspozycję „Lokalny pejzaż kontrkultury. Love, peace i PRL”, poświęconą ruchowi hipisowskiemu na terenach naszego województwa.

Program:
Dom Eskenów
(ul . Łazienna 16)
godz. 18.30, 19.30, 20.30 Zrozumieć przeszłość – wynalazki epoki kamienia – prelekcja przy pradziejowej części wystawy Toruń i jego historia. Cz. I: Prahistoria i średniowiecze
godz. 19.00, 20.00, 21.00 Wśród średniowiecznych murów – prelekcja przy wystawie Toruń i jego historia. Cz. I: Prahistoria i średniowiecze
godz. 18.00, 20.00 Przedmioty pożądania w ostatnich wiekach starożytności w barbarzyńskiej Europie – wykład z pokazem, tzw. sala za kratą.
godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 „Księga Toruń” 3D – pokazy multimedialne. Pokazy dla grup maksimum 30-osobowych, możliwa wcześniejsza rezerwacja wejścia (tel. 56 660 56 19). W przypadku wolnych miejsc będzie możliwość wejścia bez rezerwacji.

  • Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (ul. Franciszkańska 9/11)

godz. 18.15 Kuba – wyspa niezwykłarelacja z podróży z pokazem multimedialnym Joanny i Janusza Traczykowskich
godz. 19.30, godz. 21.00 Polskie odkrywanie świata – prelekcja z pokazem

  • wieczorna panorama Torunia z wieży ratuszowej – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego biletowane; bilety w cenie 10/6 zł; ostatnie wejście o godz. 21.30.
  • I Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika

godz. 11.00, Dwór Artusa, konkurs Grand Prix
godz. 15.00, Dwór Artusa, koncert festiwalowy. Występy chórów z Łotwy, Czech i Polski
godz. 18.00, Centrum Targowe Park, ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia festiwalu

  • Porusz Toruń, Marsz dla zdrowia, godz. 12.00 Rynek Nowomiejski

Na uczestników 6-kilometrowego marszu ulicami Starówki i Bydgoskiego Przedmieścia czekają kijki do nordic walkingu oraz rodzinny piknik. Przed rozpoczęciem spaceru doświadczeni instruktorzy Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej przeprowadzą krótki pokaz prawidłowej techniki marszu z kijkami i udzielą niezbędnych wskazówek. Sześciokilometrowa trasa tegorocznego marszu powiedzie ulicami Starówki, Bulwarem Filadelfijskim na Bydgoskie Przedmieście aż do Martówki. Tam na uczestników będzie czekał rodzinny piknik i szereg prozdrowotnych atrakcji, a wśród nich pokazy i stoiska sportowe, porady zdrowotne, a także degustacja zdrowej kuchni w stylu fit - pożywnej i pełnowartościowej. Posiłki dla uczestników przygotuje Kamil Sakałus, toruński bloger kulinarny (kamilgotuje.pl), właściciel firmy cateringowej, redaktor tygodnika Teraz Toruń. O godz. 15.00 rozpocznie się zaś finałowy koncert tegorocznej gwiazdy, Eweliny Lisowskiej.

  • Piknik z BMW, lotnisko Aeroklubu Pomorskiego, początek o godz. 9.00

Sobotni piknik dla fanów BMW odbędzie się na płycie lotniska Areoklubu Pomorskiego przy ul. 4 Pułku Lotniczego 17 . Organizatorzy zapraszają do udziału nie tylko posiadaczy aut z niebiesko-białą szachownicą na masce, ale również wszystkich fanów motoryzacji wraz z całymi rodzinami.W programie imprezy zaplanowano szereg atrakcji, zabaw i konkursów. Nie zabraknie też zjeżdżalni i dmuchanych placów zabaw dla najmłodszych. Dla nieco starszych uczestników imprezy zaplanowano pokazowy konkurs EcoDrivingu specjalnie przygotowanymi pojazdami, w którym nagrodą główną jest samochodowa nawigacja GPS wraz z mapami Polski.

NIEDZIELA, 15 września 2013

  • Bydgoski Festiwal Muzyczny: Recital fortepianowy Adama Makowicza, godz. 19.00, Dwór Artusa, Sala Wielka

Legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista – Adam Makowicz wystąpi w Dworze Artusa w ramach 51. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego organizowanego przez Filharmonię Pomorską. W programie toruńskiego koncertu znajdą się między innymi utwory Gershwina, Armstronga, Lutosławskiego i Pendereckiego.

  • Spotkanie finałowe Enea Ekstraligi żużlowej Unibaks Toruń – Stelmet Falubaz Zielona Góra, godz. 18.45 Motoarena

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.