Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 02 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: kobieta z wózkiem idzie chodnikiem, w tle biały budynek, z przody pomnik

To będzie muzyczny weekend – koncerty zdolnej toruńskiej młodzieży, ale i wykonawców polskiej sceny alternatywnej, także nietypowy koncert w ciemności oraz mantry. Nawet premiera w Teatrze im. Wilama Horzycy okraszona piosenkami.

PIĄTEK, 2 LUTEGO

godz. 14:00, Oprowadzania kuratorskie po „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku”, Muzeum Okręgowe, Ratusz Staromiejski
Kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Anna Kroplewska-Gajewska w interesujący sposób opowie o dziełach sztuki w kontekście czasu, w którym powstały i w odniesieniu do ich reprezentacji w nurtach i stylach w sztuce. Ponadto unaoczni kompozycję dzieł zwracając szczególną uwagę na odczytanie intencji artystów. Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

godz. 17:00, godz. 20:00, Art Moon – Koncert w ciemności, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Autorski projekt awangardowego kompozytora młodej generacji to twórczość, jakiej wielu widzów nie miało jeszcze okazji poznać. Jest to wydarzenie wielowymiarowe, które angażuje wszystkie zmysły swoich odbiorców. Stwarzana jest przestrzeń, która umożliwia smakowanie dźwięków, widzenie emocji, a także doznania zagłębienia się we własny, niezwykle obfity świat emocji i uczuć. Bilety: od 119 zł dostępne w kasie CKK Jordanki lub online

godz. 17:00, VI Pieszy Rajd po zmroku, zbiórka: u zbiegu ulic Okólnej i Podgórskiej (pętla autobusowa linii 12)
Tematem przewodnim lutowego przejścia pieszego będą "Toruńskie pomniki przyrody nocą". Wyprawę o długości 6 km przez ul. Rypińską, ul. Rudacką, most im. gen. Zawackiej, ul. Winnica, ul. Waryńskiego, Park Glazję na Mokre poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Patryk Staniszewski. Brak ograniczeń wiekowych. Obowiązkiem uczestnika jest posiadanie latarki i odblasków. Rajd odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych. Zapisy mailowo: komisja.młodziezowa@gmail.com. Udział bezpłatny.

godz. 18:00, Koncert charytatywny Disney Century Music, Zespół Szkół Muzycznych, ul. Szosa Chełmińska 224/226
Charytatywny koncert z okazji stulecia Disneya - Disney Century Music. Jest on organizowany w ramach olimpiady Zwolnieni Z Teorii. Wystąpią wokaliści z toruńskich szkół oraz orkiestra Szkoły Muzycznej. Zbiórka z przeznaczeniem na fundację zajmującą się rehabilitacją dzikich zwierząt "Na ratunek dzikim zwierzętom!".

godz. 19:00, mecz Royen Volley X LO Toruń – UKS Culmen Chełmno, X LO, pl. Św. Katarzyny 9
III Liga Kobiet KPZPS.

godz. 19:00, Stach Bukowski – trasa sercowo-rozrywkowa, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1
Zespół zaprezentuje materiał z nowego albumu, który ukazał się w październiku 2023 roku. Jest to charakterystyczna dla zespołu mieszanka rockowego, ponadczasowego retro brzmienia oraz alternatywy z niemal popowym, momentami tanecznym vibem. Bilety dostępne online


 

SOBOTA, 3 LUTEGO

godz. 7:00, Żuławy – starym pociągiem na ferie na Pomorzu, odjazd: Dworzec Toruń Główny
Przejazd specjalny historycznym pociągiem turystycznym Żuławy uruchomiony zostanie w trakcie ferii szkolnych w województwie pomorskim. Skład pokona ciekawą trasę kolejową oddaną po długoletnim remoncie - z Torunia przez Grudziądz, Kwidzyn i Malbork do Gdańska i z powrotem. Pociąg będzie zestawiony z komfortowych wagonów przedziałowych z lat 70. XX wieku i prowadzony przez lokomotywę z tego samego okresu.

godz. 9:00-12:00, Jarmark żywności ekologicznej, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN.

godz. 9:00, Wędrówki piesze z PTTK – Czerniewice, zbiórka: przystanek MZK linii nr 11 w Czerniewicach (ul. Zdrojowa n/ż)
Turyści pokonają trasę: Czerniewice – Rudak – Stawki, z zakończeniem na Podgórzu w (Parku Tysiąclecia).Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 8 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

godz. 12:00, godz. 14:00, „Szewczyk Dratewka” – spektakl, Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Popularna bajka o Szewcu Dratewce to pogodne i ciepłe przedstawienie o tym, że dobroć połączona z odwagą i ciekawością świata pomaga zwyciężać zło i osiągać szczęście. Spektakl dla dzieci od lat 5. Bilety: normalny 38 zł, ulgowy 34 zł, grupowy 30 zł.

godz. 16:00, „Tajemniczy ogród” – premiera, Teatr im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1
„Tajemniczy ogród” to opowieść o przyjaźni, odwadze i mocy przyrody. Czas spędzony na wrzosowisku i w ogrodzie pozwala młodym bohaterom odkryć w sobie siłę i cieszyć się dzieciństwem. Spektakl w reżyserii Sławomira Narlocha zaprasza małych i dużych widzów do świata, w którym to, co zwierzęce, przenika się z tym, co ludzkie, a to, co magiczne, stanie się zupełnie prawdziwe. Duża Scena zmieni się w ogromne wrzosowisko, zaś autorskim piosenkom towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Brak biletów.

godz. 18:00, Potańcówka karnawałowa z kapelą HrayBery/ГрайБери, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Kapela HrayBery/ГрайБери to ukraińsko-polski zespół wykonujący głównie utwory taneczne: kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i walce – zrekonstruowane na podstawie różnych archiwalnych nagrań zebranych przez ukraińskich badaczy na ziemi znad Sanu oraz innych części Galicji Wschodniej. Brzmienie zespołu pozwoli odbiorcom zanurzyć się w dawnej, wielokulturowej muzyce regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców i Żydów. Członkowie kapeli grają na tradycyjnych instrumentach: skrzypcach, cymbałach, bębnie i czasami basie. Podczas potańcówki kapela poprowadzi kilka zabaw tanecznych. Bilety do nabycia online i w kasie Muzeum: 30 zł – normalny, 25 zł – ulgowy (przedsprzedaż od 30 stycznia). Liczba miejsc ograniczona.

godz. 18:00, Kirtan Music Night, Sala Towarzystwa Naukowego, ul. Wysoka 16
Weź udział w interaktywnym koncercie z mantrami. Kirtan Music Night to coś więcej niż koncert, to medytacyjna sesja z jogicznymi dźwiękami - mantrami. Zrelaksujesz się i popłyniesz w otaczającym cię dźwięku. Bilety do nabycia online

godz. 20:00, Limboski i Rev. Ray – koncert, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1
Limboski i Rev. Ray to nowy, amerykańsko-polski projekt muzyczny założony przez dwóch niezwykłych artystów, których życiowe ścieżki skrzyżowały się w Berlinie. Ich tworzone powoli w domowym zaciszu piosenki prezentują niezwykłą mieszankę soulu, gospel i pop wzbogaconą odrobiną elektroniki i przefiltrowaną przez ich niepowtarzalną, słowiańsko-afroamerykańską wrażliwość. Bilety dostępne online

godz. 20:00, Nagórski/Wośko – Kaczmarski. Alternatywa, Teatr Muzyczny, ul. Żeglarska 8
Kaczmarski. Alternatywa to program koncertowy, który koncentruje się na poezji Jacka Kaczmarskiego, ale zawiera też zupełnie nowe kompozycje do tekstów, do których za życia Jacka muzyka nie powstała. Bilety dostępne onlineNIEDZIELA, 4 LUTEGO

godz. 10:00, Wycieczka rowerowa z historią w tle, zbiórka: przy sklepie Netto u zbiegu Polnej i Szosy Chełmińskiej
W planie: pomnik Chwalebne kamienie, fort VII, kaskada w Parku Miejskim, Park Tysiąclecia, punkt widokowy na Kępie Bazarowej, zwiedzanie Muzeum Artylerii. Brak zapisów i opłat.

godz. 12:00, godz. 14:00, „Szewczyk Dratewka” – spektakl, Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Popularna bajka o Szewcu Dratewce to pogodne i ciepłe przedstawienie o tym, że dobroć połączona z odwagą i ciekawością świata pomaga zwyciężać zło i osiągać szczęście. Spektakl dla dzieci od lat 5. Bilety: normalny 38 zł, ulgowy 34 zł, grupowy 30 zł.

godz. 13:00, Koncert uczniów Toruńskiej Szkoły Perkusji, Sala "Róża wiatrów" na terenie X Liceum Ogólnokształcące im. prof. Stefana Banacha, Plac Świętej Katarzyny 9
Koncert rozpoczną uczniowie klasy fortepianu, o godzinie 14:00 - klasa śpiewu, a o godzinie 14:30 - klasa perkusji, gitary i basu.

godz. 16:00, „Tajemniczy ogród” – premiera, Teatr im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1
„Tajemniczy ogród” to opowieść o przyjaźni, odwadze i mocy przyrody. Czas spędzony na wrzosowisku i w ogrodzie pozwala młodym bohaterom odkryć w sobie siłę i cieszyć się dzieciństwem. Spektakl w reżyserii Sławomira Narlocha zaprasza małych i dużych widzów do świata, w którym to, co zwierzęce, przenika się z tym, co ludzkie, a to, co magiczne, stanie się zupełnie prawdziwe. Duża Scena zmieni się w ogromne wrzosowisko, zaś autorskim piosenkom towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Brak biletów.

godz. 17:00, godz. 20:00, Koncert muzyki Ludovico Einaudi i Yanna Tiersena przy świecach, CKK Jordanki, sala widowiskowa, al. Solidarności 1-3
Niesamowitą muzykę kompozytorów Ludovico Einaudi i Yanna Tiersena, autorów muzyki do już kultowych filmów „Nietykalni” i „Amelia”, która będzie również wykonywana na naszym koncercie. Bilety dostępne online

godz. 18:00, Sokołowski i Szumy – koncert, Lizard King, ul. Kopernika 3
Trasa koncertowa „Alter Ego" jest serią koncertów promujących debiutancki album Sokołowskiego „Taki jak ja". Krzysiek Sokołowski znany jako wokalista Nocnego Kochanka ukazuje słuchaczom swoje ukrywane dotychczas oblicze. Płyta jest oderwaniem od wizerunku śmieszka, który towarzyszył artyście w ostatnich latach. Na krążku znajduje się 10 kompozycji, zawierających spektrum niebłahych emocji i odsłaniających nieznaną dotąd odbiorcom wrażliwość artysty. Bilety dostępne online.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.