Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 12 października 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką

Zapraszamy na zaczytany weekend! Od soboty czeka nas ogrom wydarzeń w ramach Toruńskiego Festiwalu Słowa. Do tego zapraszamy na dwie premiery teatralne - dla młodych widzów w Teatrze Baj Pomorski i dla starszych - w Teatrze im. Wilama Horzycy.

Od soboty 14 października 2023 w Toruniu odbywać się będzie Toruński Festiwal Słów – przejdź do programu wydarzenia.

PIĄTEK, 13 PAŹDZIERNIKA

godz. 17:00, Noc Księgarń w Księgarni Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
W programie Nocy Księgarń konkursy, warsztaty i wspólna zabawa dla całej rodziny. Wstęp wolny.

godz. 17:30, Mandale na powitanie jesieni, Domkultury Bydgoskie Przedmieście, ul. Sienkiewicza 11/3
Warsztaty rękodzielnicze malowania "Mandali na powitanie jesieni" w ramach projektu "Rozwiń skrzydła". Zapisy: zapisy@osnova.org.pl.

godz. 18:00, Noc księgarń, Kafka i spółka, ul. Szewska 6
Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką, autorką kilkudziesięciu powieści kryminalnych, znakomicie łączących w sobie wątki śledcze i komediowe. Spotkanie promować będzie najnowszą książkę z serii Detektyw Matylda na tropie, zatytułowaną "Między młotem a imadłem". Rozmowę poprowadzi dziennikarz Adrian Aleksandrowicz.Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka. Po nim o godz. 19:30 prelekcja audiowizualna toruńskiego astronoma Jerzego Rafalskiego zatytułowana „Planetarium Kopernika".

godz. 18:00, „Paciorki” – otwarcie wystawy Katarzyny Jankowiak, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Malarstwo olejne i prace na papierze Katarzyny Jankowiak uruchamiają metaforyczny potencjał paciorków. Zadają nam pytanie, o nasze oczekiwania i emocje wobec mocy symbolicznej obrazów. Czy to obrazy nas zaklinają? Czy to może my je zaklinamy, wpatrując się w połyskujące uwodzicielsko paciorki wklejone przez Jankowiak na ich powierzchnie? Wstęp wolny.godz. 18:30, Wernisaż Nataszy Piskorskiej, Nicolaus Bank Cafe, ul. Sportowa 18-20
Urodzona w Szczecinie, studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu artystka od 1995 roku mieszka i tworzy w Toruniu. Tworzy własne ilustracje rzeczywistości, w której życie codzienne, z poczuciem humoru, przeplata się ze światem wyobraźni i snów. Inspiracją artystki może stać się dosłownie wszystko, spacer, rozmowa, sceny z życia codziennego. Obrazy Piskorskiej są bardzo osobiste, a przy tym otwarte na interpretację. Wzruszające i wywołujące uśmiech odbiorcy. Używa śmiałych barw i pociągnięć pędzla. Nie unika mocnych kontrastów.

godz. 19:00, - Kurnik – wernisaż Magdaleny Lipowiec
Magdalena Lipowiec - świeżo upieczona magistra sztuki na kierunku Grafika na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz absolwentka Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Twórczyni ptasich linorytów, ilustracji oraz padawan muralu. Prywatnie ogromna fanka ilustracji, ciężkiej pracy i rysowania w krzakach w parku. Seria prac pod tytułem „Kurnik" to jej  dyplom artystyczny - cykl 9 linorytów ukazujący krąg życia kurnika.

godz. 18:00, Spotkanie autorskie z Pauliną Ostaszewską, Sala KolumnowaTowarzystwa Naukowego w Toruniu, ul. Wysoka 16
Paulina Ostaszewska jest absolwentką toruńskiej polonistyki, nauczycielką, samodzielną przedsiębiorczynią oraz autorką książek dla dzieci. Cykl książek jej autorstwa "Odkrywamy skarby polskich miast" to dwujęzyczne (język polski i angielski) opowiastki dla młodszych dzieci, mogące także pełnić funkcję spacerowników. Bohaterowie książek to istniejące w rzeczywistości elementy miejskiej małej architektury, często oblegane przez turystów, jak toruński Osiołek-pręgierz, piesek profesora Filutka Fafik, smok z ulicy Przedzamcze czy toruńska Piernikarka. W swoich książkach Paulina Ostaszewska pokazuje czytelniczkom i czytelnikom siłę marzeń, przyjaźni, troski o drugą osobę (lub magiczne stworzenie) oraz zachęca do poznawania lokalnej kultury i spacerowania. O swojej pracy i pasjach opowie nam podczas spotkania autorskiego.

godz. 19:30, Noc Księgarń w antykwariacie – spotkanie z Kamilą Cudnik, Toruński Antykwariat Księgarski, ul. Dominikańska 2
Spotkanie z Kamilą Cudnik, toruńską autorką powieści kryminalnych i obyczajowych i rozmowa o książkach, księgarniach, czytaniu i pisaniu. Spotkaniu towarzyszyć będzie kiermasz książek specjalnie przez nas przygotowanych na tę okazję. Będą to zarówno książki używane z oferty antykwariatu, jak i specjalnie zamówione nowe egzemplarze z hurtowni.

godz. 19:00, The New Electric Ballroom – premiera, Teatr im. Wilama Horzycy
„The New Electric Ballroom” to poruszająca opowieść o skutkach życia w małej miejscowości, gdzie plotki długo nie schodzą z ludzkich języków. Spektakl powstał na podstawie dramatu autorstwa współczesnego irlandzkiego pisarza Endy Walsha. Sztuka otrzymała prestiżowe wyróżnienia: na festiwalu Edinburgh Fringe – First Fringe Award oraz Herald Archangel Award, a także nagrody Irish Times Theatre Awards, w tym dla Najlepszej Nowej Sztuki. Bilety dostępne online.

godz. 20:00, Tomasz Budzyński z zespołem – koncert, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1
Tomas Budzyński  wykona własne utwory z autorskich płyt, a także z repertuaru zespołów Armia i 2tm2,3. Bilety dostępne w klubie Kombinat Kultury lub online.SOBOTA, 14 PAŹDZIERNIKA

godz. 10:30, 100 Kata Challenge, Arena Toruń, ul. Bema 73-89
Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów japońskich sztuk walki oraz kluby sportowe z Torunia, regionu i z całej Polski, do wzięcia udziału w wielkim święcie według okinawskiego wzoru, jakim jest Wyzwanie 100 Kata. Polega ono na wykonaniu 100 powtórzeń układu kata - czyli tradycyjnej kompilacji technik uderzeń oraz bloków - odpowiedniego dla reprezentowanego przez Was stylu. Wydarzenie jest przewidziane dla osób w każdym wieku - planujemy liczne aktywności towarzyszące wyzwaniu (dla najmłodszych i dla seniorów), szeroko związane z japońskim stylem życia, formami kultury i sztuki. Rejestracja uczestników: od godz. 10:30. Wstęp wolny.

godz. 12:00, Kreatywne oprowadzania dla osób dorosłych, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Kreatywne oprowadzanie dla osób dorosłych po wystawie „Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego”. Aktywna, warsztatowa formuła oprowadzania sprawia, że uczestnicy nie tylko poznają wystawę od strony teoretycznej, ale przepracowują wybrane zagadnienia poprzez odpowiednio dobrane aktywności plastyczne.Bilety: 15 zł / os.godz. 12:00, Arcydzieła malarstwa – W zaciszu holenderskiego domu, Jan Veermer, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
zkoła z Delft to nazwa nadana przez historyków sztuki malarzom działającym w Delft w XVII w. Ich dzieła charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem. Zaciszne mieszczańskie wnętrza, w których panuje ład i dostatek przyciągają wzrok perfekcyjnie przedstawionymi detalami. Nic zdaje się nie zakłócać spokoju kobiet, które przeważnie zajęte są pracą lub czytaniem listów. Co chcieli przekazać nam dawni mistrzowie, których najsłynniejszym reprezentantem jest dziś Jan Vermeer? Prowadzenie: Alicja Jakubowska. Wstęp wolny.

godz. 12:00, spotkanie wytchnieniowe dla kobiet „RegeneracJA”, Muzeum Etnograficzne, Arsenał, 1. piętro
Spotkanie na wystawie „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego” – uczestniczki poznają część ekspozycji prezentującą kolekcję sztuki ludowej, nieprofesjonalnej i sztuki prowincji, którą neoawangardowy artysta gromadził przez lata poszukiwań sacrum. Na koniec czeka na nie relaks w przestrzeni ekspozycji, dla chętnych na matach i pod kocykami. Prowadzenie: Olga Kwiatkowska. Bilety w promocyjnej cenie: 4 zł do nabycia w kasie Muzeum lub online.

godz. 15:00, Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition, ul. Grudziądzka 122A
Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Każdy zawodnik musi obowiązkowo posiadać własny kask. Udział jest bezpłatny. Zapisy na zawody przez formularz. Zapisy na darmowe zajęcia na deskorolkach i hulajnogach – formularz.


 
godz. 16:00, 800-lecie tradycji szopek bożonarodzeniowych, Muzeum Diecezjalne, ul. Rabiańska 1
Bractwo Toruńskich Belenistów zaprasza teologów, historyków, szopkarzy i sympatyków na konferencję z okazji 800-lecia ustawienia pierwszej sceny bożonarodzeniowej przez św. Franciszka w grocie w Greccio w roku 1223. W Muzeum Diecezjalnym odbędzie się sesja finałowa: Boże Narodzenie - inspiracje w muzyce i w nauczaniu św. Jana Pawła II.

godz. 17:00, Inauguracja sezonu CUK Anioły Toruń, SP nr 28, ul. Przy Skarpie 13
Czas na inaugurację sezonu ligowego w Toruniu w wykonaniu siatkarzy CUK Aniołów Toruń! Pierwszym rywalem naszej drużyny przed własną publicznością będzie Tubądzin Volley MOSiR Sieradz. Bilety online.

godz. 18:00, „Dropie” – premiera studencka, po niej silent disco, Teatr im. Wilama Horzycy i Kawiarnia Wejściówka
Obejrzyj spektakl i przyjdź na silent disco w teatralnym klubie Wejściówka. Premiera studencka to wydarzenie dla studentów i licealistów. Zasady są proste: kupujesz bilet ulgowy (45 zł) na spektakl „Dropie” na 14 października, a w cenie masz wstęp na imprezę silent disco. Po spektaklu idziesz do klubu teatralnego Wejściówka na silent disco. Aby otrzymać słuchawki, wystarczy przekazać na bramce bilet na „Dropie”. Osoby, które chciałyby wypożyczyć słuchawki, ale nie będą posiadać biletu na “Dropie”, mogą je wypożyczyć w cenie 35 zł.

godz. 18:00, Symfoniczne baśnie i legendy – koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, CKK Jordanki
W programie utwory takich kompozytorów, jak: C. Saint-Saëns, F. Mendelssohn-Bartholdy, M. Ravel, G. Faure, R. Wagner. Bilety do nabycia w kasie CKK Jordanki lub online.

godz. 19:00, „Dziewczyńskie historie” – pokaz filmu i dyskusja, Kino Camerimage, Rynek Nowomiejski
„Dziewczyńskie historie” Agi Borzym to ciepły i ważny dokument o dojrzewaniu. Po seansie serdecznie zapraszamy zarówno młodszą, jak i starszą publiczność na dyskusję, którą poprowadzą przedstawiciele Studenckiego Koła Psychologii Filmu "Alter-Ego"! Dla tych, którym nie uda się dotrzeć w niedzielę, tytuł powtarzany będzie w środę 18 października o godzinie 17:00. Bilety: 12 i 15 zł (+1 zł opłaty serwisowej) dostępne online lub w kasie kina otwieranej o 16:30 do 15 minut po rozpoczęciu ostatniego seansu.

godz. 19:00, Przegląd filmowy towarzyszący wystawie "Andrzej Żuławski. Diabeł", Kino Centrum w CSW
W ramach przeglądu pokazany zostanie film „Na srebrnym globie”. Bilety na poszczególne filmy w cenie 14 zł ulgowy/16 zł normalny.

NIEDZIELA, 15 PAŹDZIERNIKA

godz. 13:00, Jesienne warsztaty kulinarne, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce
Podczas warsztatów kulinarnych odwiedzimy olenderskie zagony w poszukiwaniu marchwi, brukwi, dyni czy… skorzonery. Z uzbieranych kolorowych i pachnących wspaniałości przygotujemy zdrowe kiszonki, które będą nas karmić witaminami podczas długich zimowych miesięcy, a także farsz do pierogów, które gotować będziemy na zabytkowej kuchni opalanej drewnem. Warsztaty tradycyjnie poprowadzi Filip Malinowski, właściciel znanej toruńskiej wege restauracji Chwast Prast, Prezes Fundacji Zdrowego Życia oraz organizator licznych warsztatów kulinarnych poświęconych dzikim roślinom jadalnym. Koszt udziału: 120 zł/ os. (kolejna osoba z rodziny – 100 zł) – do nabycia online, liczba miejsc ograniczona.

godz. 16:00, Jeszcze dziwniejsze czasy, czyli PRL: Stranger Things 1985 – spektakl, Teatr im. Wilama Horzycy
Polska, połowa lat 80-tych XX wieku. Noc, koniec lata. Rozśpiewany autobus z harcerkami i harcerzami z Torunia gubi się gdzieś na leśnej drodze w głębi Borów Tucholskich. Kierowca idzie po pomoc i nie wraca. Młodzież zostaje sama. Szukając ratunku nastolatki natrafiają na opustoszałą wieś o nazwie Sokółka, z której tej nocy zniknęli wszyscy dorośli. Nie ma tu telefonów, radia, telewizji. Na niebie widać dziwną łunę. Las wypełniają zagadkowe hałasy i światełka. Ktoś porywa ludzi. Jak wydostać się z leśnej pułapki? Czy da się rozwiązać zagadkę tego miejsca? Czy za wszystko, co wydarza się w niesamowitej wiosce odpowiadają zagraniczni szpiedzy? Czy to sprawka kosmitów, pradawnych słowiańskich potworów z puszczy czy raczej działania miejscowej organizacji przestępczej? A może chodzi o tajemniczy ośrodek badawczy usytuowany na jednej z leśnych polan? Spektakl przygotowany podczas warsztatów dla młodzieży “Lato w Horzycy”. Bilety dostępne online.

godz. 16:30, „Mała Urania – Kosmiczna Podróżniczka” – premiera spektaklu, Teatr Baj Pomorski
Spektakl adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym 5-11 lat. Pomysł wywodzi się z komiksu ,,Przygody Uranii w kosmicznej otchłani'' publikowanego od dwóch lat na łamach dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii", a także serialu telewizyjnego „Mała Urania" realizowanego wraz z aktorami Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu. Bohaterką jest podróżująca po kosmosie dziewczynka o imieniu Urania, która wraz z sympatycznymi przyjaciółmi: łazikiem marsjańskim o imieniu Łajzik oraz latającym dronem zwanym Droną, przemierza kosmos odkrywając jego tajemnice... Rezerwacja, zakup biletów oraz pozostałe terminy: Dział Organizacji Widowisk, 56 652 20 29 wew. 35, 36, 54, e-mail: organizacja@bajpomorski.art.pl lub online.godz. 17:00, KH Energa Toruń - Marma Ciarko STS Sanok – mecz hokejowy, Lodowisko Tor-Tor, ul. Bema

godz. 17:00, Koncert Alicji Majewskiej i Włodziemierza Korcza, CKK Jordanki
Wyjątkowy koncert Alicji Majewskiej, promujący najnowszą płytę artystki pt. "Piosenki Korcza i Andrusa". Znakomita piosenkarka wystąpi wraz ze swoim nieodłącznym partnerem estradowym, kompozytorem i pianistą - Włodzimierzem Korczem oraz Warsaw String Quartet. Bilety do nabycia online.

godz. 18:00, Przegląd filmowy towarzyszący wystawie "Andrzej Żuławski. Diabeł", Kino Centrum w CSW
W ramach przeglądu pokazany zostanie film „Ucieczka na Srebrny Glob" (2021), reż. Kuba Mikurda. Bilety na poszczególne filmy w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny.

godz. 19:30, Arriva Twarde Pierniki Toruń - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, Arena Toruń
IV kolejka Orlen Basket Ligi. Bilety dostępne online. www.twardepierniki.abilet.pl

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
  Miasto
  Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.