Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 29 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba

Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.

PIĄTEK, 29 WRZEŚNIA

godz. 11:00, Weekend seniora z kulturą w Galerii Wozownia
Od piątku do niedzieli w godz. 11:00-18:00 godz. 11.00-18.00 osoby 60+ będą mogły bezpłatne obejrzeć aktualne wystawy: „Moon Landing” Justyny Olszewskiej, „Energia Kosmosu, rytmy natury – wystawa grafiki z kolekcji Wozowni” oraz „Tożsamość miejsca” Katarzyny Tereszkiewicz.

godz.  11:00, Warsztaty plecenia makram – weekend seniora, Centrum Kultury Dwór Artusa
Makrama to technika zaplatania znana już od czasów starożytnych, podczas zajęć nauczymy się jak wykorzystać ją do wykonania stylowego dodatku – breloczka do kluczy lub zakładki do książek. Ta pozornie niewielka, lecz efektowna ozdoba pozwoli nam zaznajomić się z wieloma rodzajami splotów, które wykorzystać możemy podczas tworzenia większych form. Zajęcia będą idealnym sposobem na spędzenie piątkowego popołudnia zarówno dla początkujących oraz doświadczonych rękodzielniczek i rękodzielników. Wejściówki do odebrania w kasie Dworu Artusa pół godziny przed wydarzeniem na hasło „Weekend Seniora”.

godz. 13:00, Kino dla seniora, CK Dwór Artusa
Wspólne oglądanie filmów to świetny sposób międzypokoleniowej integracji – szczególnie gdy mówimy o obrazach, które wytrzymują próbę czasu. Na Weekend Seniora przygotowane są dwa seanse, które docenią zarówno starsi, jak i młodsi miłośnicy kina. Odkopiemy perłę z lamusa i sięgniemy po współczesną klasykę.

godz. 14:00, Oprowadzanie kuratorskie po Galerii malarstwa i rzeźby Polskiej, Ratusz Staromiejski
Kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Anna Kroplewska-Gajewska w interesujący sposób opowie o dziełach sztuki w kontekście czasu, w którym powstały i w odniesieniu do ich reprezentacji w nurtach i stylach w sztuce. Ponadto unaoczni kompozycję dzieł, zwracając szczególną uwagę na odczytanie intencji artystów. Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

godz. 17:00 i 20:00, Tre Voci – koncert, CKK Jordanki
Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj – tenorzy, artyści nowej generacji, przepełnieni miłością do ludzi i świata, w którym ponad wszystkimi podziałami króluje muzyka. Na nowo odkrywają piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesnego brzmienia, a przeboje muzyki popularnej ubogacają symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem. Bilety do nabycia online.godz. 17:30, Arriva Twarde Pierniki Toruń - Enea Zastal BC Zielona Góra – mecz koszykówki, Arena Toruń, ul. Bema 73-89
Druga kolejka Orlen Basket Ligi 2023/2024 – pierwszy mecz w sezonie, który Twarde Pierniki rozegrają u siebie. Bilety do nabycia online.

godz. 18:00, Spotkanie autorskie z Magdaleną Olsztą-Bloch, Sala Kolumnowa Towarzystwa Naukowego w Toruniu, ul. Wysoka 16
Magdalena Olszta-Bloch jest doktorem w zakresie historii świata antycznego, spotkanie z nią może nas przenieść, tak jak tytułowego bohatera jej książki dla dzieci „Witek i Słońce Macedonii”, do świata starożytnego, gdzie poznamy jeszcze nie słynnego, ale dobrze się zapowiadającego młodego Aleksandra Wielkiego, możemy też sprawdzić, jakie wrażenie na obu bohaterach zrobiły różnice między współczesnością a starożytnością i czy wszystkie dobrze sobie wytłumaczyli i zrozumieli – dzieli ich przecież ponad 2300 lat. A może wczujemy się w rolę starożytnego turysty, który zwiedza Toruń – co wówczas nas by najbardziej zadziwiło i urzekło?

godz. 18:00, Głębia. Rozmowy o biznesie poza ramą, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wydarzenie z okazji premiery podcastów „Głębia. Rozmowy o biznesie poza ramą”. Święto relacji, biznesu, sztuki i marzeń. Idealne wydarzenie dla ludzi poszukujących wartościowych kontaktów biznesowych w artystycznym miejscu.

godz. 18:00, Historia mody: Dama w stylu rokoko, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Prowadzenie: Krzysztof Trojanowski. Spotkanie na żywo w Czytelni CSW i transmisja na FB Centrum Literatury CSW.

godz. 19:00, Głos Młodych – koncert, Centrum Kultury Dwór Artusa
Wykonawcami koncertu są w większości absolwenci wydziałów instrumentalnych Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Wokalistom towarzyszyć będzie zespół złożony z uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych i instrumentalistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a także studentów muzycznych uczelni w Poznaniu i Warszawie. Wstęp wolny.

godz. 20:00, Exit – spektakl, Stadion Miejski im. G. Duneckiego, ul. Bema 23/29
Niesamowite podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego. Spektakl w wykonaniu francuskiego Cirque Inextremiste odbędzie się na tle nocnego nieba, zaprezentuje widowisko zręczności, które wprawi oglądających w osłupienie. Akrobaci zawieszeni pod ogromnym balonem wykonają niesamowite triki, co będzie hołdem do dziedzictwa wielkiego astronoma i matematyka, Mikołaja Kopernika. To widowisko, które połączy w sobie magię teatru, sztuki cyrkowej i nauki, tworząc niepowtarzalne doświadczenie dla wszystkich widzów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
SOBOTA, 30 WRZEŚNIA

godz. 10:00, Moto Piknik, ul. Szosa Bydgoska 60A
Ostatnia edycja Moto Pikniku w tym roku. Na miłośników motocykli czeka masa atrakcji, konkursów, będą symulatory jazdy na kole, jazdy testowe, pomiar głośności wydechu itp.

godz. 11:00, Warsztaty teatralne „Fabryka snów”, Teatr im. Wilama Horzycy
Warsztaty dla osób w wieku 60+, które chciałyby wzmocnić pewność siebie. Poprzez ćwiczenia pobudzające zmysły, rozwijające myślenie twórcze i wspierające współpracę w grupie będziemy wzmacniać poczucie własnej wartości oraz budować pewność siebie. Podczas łagodnych warsztatów ruchowych oraz zajęć z komunikacji niewerbalnej przeniesiemy się w klimat kina niemego w towarzystwie muzyki z lat 20. Warsztaty poprowadzą: Anna Magalska – aktorka i Joanna Stoike-Stempkowska – aktorka, pedagożka teatralna, pedagożka dramy. Koszt udziału w warsztatach: 10 zł, Bilety dostępne online.

godz. 11:00, Nie wlazł kotek na płotek i nie mruga  - spektakl, CK Dwór Artusa, Dom Muz, ul. Poznańska 52
„Nie wlazł kotek na płotek i nie mruga" to niezwykłe, dwujęzyczne przedstawienie dla rodzin, które powstało we współpracy profesjonalnych artystów z uczestnikami integracyjnych, letnich zajęć artystycznych w SP 10 w Toruniu. Współautorzy tego spektaklu, zbierając inspiracje, dużo się bawili. Najchętniej w krowę. Poza tym wspólnie stworzyli wyjątkową bohaterkę, która nazywa się Wikacoa Banonawa i ma supermoce: posiada moc przemiany w kota, moc teleportacji, śpiewa najpiękniej na świecie i jest bardzo miła. Dokąd ją te fantastyczne właściwości zaprowadzą? Spektakl dla dzieci (5+) i rodzin. Wstęp wolny.godz. 11:00, Gra terenowa „Śladami Kopernika w Toruniu”, start: dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Do udziału w grze zapraszamy drużyny liczące od 2 do 5 osób. Czeka na Was wiele ciekawych zadań wymagających sprytu, zręczności i pomysłowości. W trakcie gry odwiedzicie miejsca związane z Kopernikiem położone na starówce i jej obrzeżach. Spotkacie też historyczne postacie z czasów wielkiego astronoma. Gwarantujemy dobrą zabawę i nagrody rzeczowe dla drużyn, które zdobędą najwięcej punktów w najkrótszym czasie. Udział w grze jest bezpłatny.

godz. 16:00, mecz Pomorzanin Toruń - AZS Politechnika Poznańska, Stadion przy ul. Chełmińskiej 75
W 4. kolejce Hokej Superligi KS Pomorzanin Toruń zmierzy się u siebie z AZS Politechnika Poznańska. To pojedynek lidera, czyli Pomorka, z przedostatnią drużyną w tabeli. To jednak dopiero początek sezonu, dlatego emocji na pewno nie zabraknie. Wstęp jest darmowy.

godz. 12:00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kopernik na ludowo”, Spichlerz dworski w Parku Etnograficznym w Toruniu
Oprowadzanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą”. W meandry polskiej sztuki ludowej wprowadzi nas kuratorka wystawy, Bożena Olszewska, która przedstawi uczestnikom blisko 280 rzeźb i 18 obrazów na szkle. Dzieła są świadectwem postrzegania Kopernika poprzez różne aspekty jego życia i działalności. Prezentują cały wachlarz artystycznych postaw, indywidualnych stylów, plastycznej wyobraźni. Niezależnie od poziomu warsztatowego, zachwycają swoją oryginalnością, ekspresyjnością i szczerością spojrzenia na jego postać. Bilety: 4 zł/os.

godz. 12:30, Festiwal Młode Horyzonty, kino Centrum w CSW
Na początek festiwalu filmowego Młode Horyzonty widzowie obejrzą norweską animację pt.  „Zagadka Klary Muu”. Cały program Festiwalu.godz. 16:00, Spotkania ze smakami tradycji i regionów: powidła, Muzeum Etnograficzne, restauracja „U Damroki”
W programie wydarzenia: wykład na temat historii uprawy śliw i wyrobu powideł, prezentacja filmu pt. „Smażenie powideł śliwkowych metodą tradycyjną”,  pokaz zabytków Muzeum Etnograficznego w Toruniu związanych ze smażeniem powideł, degustacja powideł i możliwość ich zakupu. Goście: Anna i Jan Iwanowscy ze Strzelec Dolnych w Dolinie Dolnej Wisły. Bilety: ulgowy -10 zł, normalny -15 zł do kupienia w kasie Muzeum lub online.

godz. 17:00, Bushcraft – Dzień Chłopaka na Podgórzu, CK Dwór Artusa, ul. Poznańska 52
W wydarzeniu może wziąć udział każdy – chłopcy w każdym wieku, a także ich mamy, siostry, babcie i koleżanki. Wspólnie będziemy świętować, poznawać nowe gry i zabawy. W programie m.in.: zagadki, zabawy ruchowe (z różnymi ciekawymi rekwizytami teatralnymi oraz piłkami i linami), a także zabawy plastyczne, poprzez które nauczymy się dawać przedmiotom „drugie życie” oraz warsztaty bushcraftowe – uzdatnianie wody, przygotowanie schronienia i wiele innych.Wymienimy się także naszymi doświadczeniami z różnych form biwakowania w lesie i spróbujemy zaplanować jak najciekawiej taki dzień spędzony na łonie natury. Zajęcia dla dzieci od lat 3. Bilety do nabycia online.

godz. 18:00, Festiwal Młodej Muzyki – koncert finałowy, CK Dwór Artusa
W koncercie usłyszymy Zielonogórską Orkiestrę Symfoniczną, która wykona dzieła swojego patrona – Tadeusza Bairda, a także związanego z Toruniem Piotra Perkowskiego. Zabrzmi także niezwykle efektowny koncert klawesynowy Henryka Mikołaja Góreckiego oraz urocze miniatury Witolda Lutosławskiego w 110. rocznicę jego urodzin. Z okazji Roku Kopernika orkiestra dokona również prawykonania kompozycji zainspirowanej astronomią toruńskiego twórcy – Konrada Rochowicza oraz specjalnie zinstrumentowanego Poloneza H. Chojnackiego, którego rękopis odnaleziony został w Zbiorach Muzycznych Biblioteki UMK. Zabrzmią też pieśni gdańskiego artysty Henryka Hubertusa Jabłońskiego. Wstęp wolny.

godz. 19:00, Kayah & Marcin Wyrostek & Coloriage – koncert, CKK Jordanki
Wspólny koncert Kayah i Marcina Wyrostka to absolutnie unikatowy projekt. Wybitni i utalentowani artyści wykonają najpiękniejsze utwory, które wielokrotnie inspirowały ich we własnej twórczości. Będą wśród nich piosenki francuskie, brazylijskie, argentyńskie, a nawet romskie. Nie zabraknie też znanych utworów Kayah w nowych, zaskakujących aranżacjach. Słowo "Coloriage" oznacza kolorować , malować  i taki właśnie będzie charakter tego koncertu - brawurowy, pełny emocji, wielobarwny. Bilety do nabycia online.

godz. 19:00, Potańc Wrze w Sieni, Kawiarnia Wejściówka, pl. Teatralny 1
Potańc to zabawa taneczna z muzyką dla spragnionych niebanalnych transu, dynamiki, wrażliwości i porywu. Oparty na składnikach sprawdzonych na przestrzeni wieków, łącząca pokolenia, budujące kontakty i dostęp do ludzi, ale przede zapewniające rozrywkę. W menu znajdują się tradycyjne tańce polskie, szwedzkie, węgierskie i francuskie oparte na dawnych wzorcach, a jednocześnie brzmiące atrakcyjnie i nowocześnie. Repertuar muzyczno-taneczny wywodzi się z dawnej tradycji polskiej oraz z kultur nam pokrewnych: szwedzkiej, francuskiej i różnych zakątków Europy. Tańczyć będziemy zarówno w parach jak i w kole czy korowodzie. Przewidujemy instruktaże przed wybranymi tańcami oraz sety balfolkowe. Wstęp: 35 zł z czego 10 zł do wykorzystania w barze.

godz. 19:00, Speedway Grand Prix 2023, Motoarena
Zawody SGP odbywają się w Toruniu się nieprzerwalnie od 2010 roku. Od tej pory na Motoarenie najlepsi żużlowcy rywalizowali 15 razy. Oprócz sportowych emocji organizatorzy 2023 DeWalt FIM Speedway Grand Prix of Poland - Toruń przygotowali dla kibiców również dodatkowe atrakcje. Największa z nich to Strefa Kibica, która zostanie otwarta w dniu zawodów o godz. 12:30. Będzie ona zlokalizowana na parkingu pomiędzy Motoareną a torem kartingowym Awix Arena.

godz. 20:00, Exit – spektakl, Stadion Miejski im. G. Duneckiego, ul. Bema 23/29
Niesamowite podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego. Spektakl w wykonaniu francuskiego Cirque Inextremiste odbędzie się na tle nocnego nieba, zaprezentuje widowisko zręczności, które wprawi oglądających w osłupienie. Akrobaci zawieszeni pod ogromnym balonem wykonają niesamowite triki, co będzie hołdem do dziedzictwa wielkiego astronoma i matematyka, Mikołaja Kopernika. To widowisko, które połączy w sobie magię teatru, sztuki cyrkowej i nauki, tworząc niepowtarzalne doświadczenie dla wszystkich widzów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

NIEDZIELA, 1 PAŹDZIERNIKA

godz. 11:00, Muzykoterapia dla seniorów, CKK Jordanki
Zajęcia w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą” mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów, jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć prowadzonych przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyjne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.

godz. 12:00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”, Muzeum Etnograficzne, Arsenał, Ip.
Oprowadzanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą”. W trakcie wędrówki z kuratorką, Aleksandrą Jarysz, uczestnicy dowiedzą się o wielowątkowości sztuki ludowej oraz poznają sylwetkę jednej z najważniejszych postaci powojennej sztuki polskiej nurtu neo awangardowego, Andrzeja Różyckiego. Wątki twórczości artysty, filmowca, kolekcjonera, etnografa, teoretyka sztuki i fotozofa ukazane zostaną przez pryzmat jego peregrynacji etnograficznych. Bilety: 4 zł/os.

godz. 16:00, mecz Elana Toruń – Unia Solec Kujawski, Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego, ul. Bema 23/29
10. kolejka rozgrywek ligowych. Sprzedaż biletów: piątek 17:00-19:30 (Fan shop, ul. 63. Pułku Piechoty), niedziela 13:30 -16:00 (Kasy biletowe, ul. Bema).

godz. 16:00, Weekend seniora z kulturą: Spotkanie z tańcem orientalnym, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19, sala widowiskowa
Podczas spotkania porozmawiamy o genezie tańca, typologii, czynnikach popularyzujących go na Zachodzie oraz o stereotypach krążących na jego temat. Pod koniec uczestnicy będą mieli możliwość praktycznego poznania wybranych elementów tańca egipskiego, które mogą stanowić ciekawą formę ćwiczeń wspomagających zdrowie stawów. Warto założyć wygodny strój i zabrać ze sobą chustę do przepasania bioder. Prowadzenie: Oliwia Gemza. Bilety: 5 zł/ os. do nabycia w przedsprzedaży od wtorku 26 września oraz w dniu imprezy w kasie Muzeum. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 17:00, Brzmienie uniwersum #2, CKK Jordanki
Koncert inaugurujący 45. sezon artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest zarazem koncertem finałowym projektu Copernicus#550. W programie koncertu usłyszymy utwory Wojciecha Kilara pochodzące z jednych z najważniejszych produkcji w historii kina: filmów „Dziewiąte wrota” i „Smuga cienia” oraz jego Koncertu na fortepian i orkiestrę. Najważniejszym punktem wieczoru stanie się II Symfonia „Kopernikowska” Henryka Mikołaja Góreckiego – dzieło stanowiące odważną kontynuację wokalno-instrumentalnego cyklu symfonicznego stworzonego przez Beethovena w jego IX Symfonii. Bilety w cenie 50 zł normalny/40 zł ulgowy zł do nabycia w kasie biletowej TOS w czwartki i piątki w godz. 13:00 - 19:00 oraz na godzinę przed koncertem lub online.

godz. 19:00, Koncert Edyty Bartosiewicz, Lizard King, ul. Kopernika 3
Wyjątkowy i elitarny koncert Edyty Bartosiewicz „solo act" – bilety wyprzedane.

Fot. Toruńska Agenda Kulturalna

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.