Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: kobieta siedzi na ławeczce i patrzy na krzaki róż

Korzystajmy z pięknej wrześniowej pogody i licznych atrakcji, jakie czekają w ten weekend w Toruniu. Dzięki festiwalowi Copernicon będzie to miasto fantastyki, a Toruńska Orkiestra Symfoniczna zapewni muzyczne uniesienia. Nie może Was zabraknąć także na Święcie Chełmińskiego Przedmieścia!

PIĄTEK, 15 WRZEŚNIA

godz. 14:00, Copernicon, Dwór Artusa, wydziały UMK
Trzy dni, dziesiątki gości, setki godzin programu i tysiące uczestników, których łączy miłość do fantastyki, gier i popkultury - to właśnie najlepiej opisuje Copernicon, konwent odbywający się od 2010 roku w Toruniu. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszyć będą: panele dyskusyjne, prelekcje tematyczne, gry elektroniczne, planszowe i RPG, konkursy, turnieje, Fantastyczne Targi Popkultury blok konferencyjny i wiele innych atrakcji. Wydarzenie potrwa do 17 września 2023. Bilety do nabycia online.

godz. 18:00, Wernisaż wystawy malarstwa Marka Żuławskiego, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Największa w historii wystawa malarstwa, rysunku i grafiki Marka Żuławskiego. Ponad 250 prac oraz pamiątki po malarzu. Prace pochodzą z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu. Prawie wszystkie są darem rodziny malarza dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wiele z nich będzie pokazanych po raz pierwszy.  Wystawa będzie dostępna od 15 września do 31 grudnia 2023 r. Wstęp na wernisaż wolny.

godz. 18:00, Spotkanie autorskie z Michałem Pszczółkowskim, Sala Kolumnowa Towarzystwa Naukowego w Toruniu, ul. Wysoka 16
Michał Pszczółkowski opowie o swojej pasji do architektury Torunia, ale też Bydgoszczy, Włocławka, a może całego regionu. Jest autorem takich książek, jak: „Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914", „Toruńska architektura XX wieku", „Dwanaście kryształowych orłów: kujawsko-pomorskie szkice architektury międzywojennej" oraz współredaktorem naukowym (wraz z Katarzyną Kluczwajd) popularnej serii Zabytki Toruńskie Młodszego Pokolenia.

godz. 18:00, Koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Galeria Copernicus, Plac Rotundy, ul. Żółkiewskiego
Wydarzenie nawiązuje do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W programie koncertu pn. „Film i Kosmos” orkiestra wykona utwory m.in.: R. Straussa, E. Sheamura, G. Holsta, J. Williamsa, H. Zimmera, Vangelisa. Wstęp wolny.godz. 19:30, Hańba – koncert, Klub NRD, ul. Browarna 6
Koncert promujący nowe wydawnictwo krakowskiej zbuntowanej orkiestry podwórkowej zatytułowane "Kryzys". Album ukazał się 1 maja bieżącego roku nakładem Anteny Krzyku, a koncert w Toruniu będzie premierowym występem, na którym będzie okazja usłyszeć nowe kompozycje Hańby. Bilety dostępne online.

SOBOTA, 16 WRZEŚNIA

godz. 12:00, Piknik „Forteczna Historia w Muzeum Twierdzy Toruń”, Muzeum Twierdzy Toruń
Na uczestników czekać będą: kolekcja pojazdów militarnych, historyczne samochody i ciągniki, stoisko z militariami oraz strzelnica ASG. Ponadto przez cały czas trwania imprezy będzie można skorzystać ze zwiedzania forteczno-muzealnej ekspozycji z przewodnikiem, zajrzeć na kiermasz książek i gadżetów Muzeum Okręgowego w Toruniu, a także porozmawiać z naszymi kustoszami na tematy związane z Twierdzą i garnizonem Toruń. Jako smaczny dodatek do pikniku posłuży, jak zawsze, forteczna grochówka.  Głównym punktem programu będzie rozstrzygnięcie Konkursu fotograficznego „Twierdza Toruń w obiektywie”, na które zapraszamy o 15:00.Wstęp wolny.

godz. 12:00, Zwiedzanie Teatru Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Teatralna szafa otwiera swoje wnętrza dla zwiedzających! Podczas godzinnego spaceru odwiedzimy zaplecze scen, zajrzymy do magazynu lalek i innych zakamarków ,,Baja…”. Spędzony w ten sposób czas stanowić będzie doskonałą okazję do poznania kulis Teatru, dowiedzenia się co nieco o charakterze pracy w Instytucji i odkrycia wielu jej tajemnic. Zwiedzanie teatru odbędzie się w zorganizowanej grupie. Obowiązują zapisy. Więcej informacji. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 r.

godz. 12:00, Rodzinny piknik na Barbarce, Osada Leśna Barbarka
Piknik rodzinny stanowi podsumowanie projektu "Akcja Integracja", który jest współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń. Zapraszamy serdecznie wszystkich uczestników projektu: dzieci z rodzicami i całymi rodzinami oraz wszystkich zainteresowanych. Będzie wspólne ognisko, gry i zabawy. Organizator zapewnia kiełbaski i napoje.

godz. 16:00, Prezentacja drużyny Arriva Twarde Pierniki Toruń, Hala Arena Toruń, ul. Bema
Prezentacja drużyny Arriva Twarde Pierniki Toruń, po której rozegrane zostanie towarzyskie spotkanie z PGE Spójnią Stargard. Po meczu zaś będzie można porozmawiać z zawodnikami, poprosić o autografy oraz zrobić wspólne zdjęcia. Wstęp wolny.

godz. 18:00, Brzmienia Uniwersum #1, Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wielkie artystyczne widowisko w wykonaniu Topruńskiej Orkiestry Symfonicznej, dzięki któremu zgłębimy największe tajemnice muzycznego kosmosu. W repertuarze znajdą się wspaniałe dzieła przekraczające granice tego, co znane, by zaprezentować publiczności zachwycającą wizję tętniącego życiem, wypełnionego feerią dźwięków Wszechświata. Bilety dostępne online.
NIEDZIELA, 17 WRZEŚNIA

godz. 11:00, Z nurtem tradycji - rodzinny piknik w skansenie nad Drwęcą, Kaszczorek
Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i Europejskich Dni Dziedzictwa w Kujawsko-Pomorskim. Podczas imprezy plenerowej czeka mnóstwo atrakcji: zwiedzanie skansenu, animacje muzyczno-ruchowe, koncert zespołu folklorystycznego, ciekawe prelekcje i wystawy, wiejski plac zabaw dla dzieci, kącik gastronomiczny oraz prezentacja różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, takich jak: haft kujawski i pałucki, sypanie piaskiem, smażenie powideł, muzyka ludowa itp. Będzie też można obejrzeć wnętrza barek. Wstęp wolny.

godz. 12:00, VI Święto Chełmińskiego Przedmieścia, park przy Toruńskich Wodociągach, ul. św. Józefa 37-49
Tradycyjne spotkanie na Chełmionce, podczas którego wiele atrakcji: zwiedzanie Wieży Ciśnień (biletowane), liczne konkursy, warsztaty, spotkania, stoiska informacyjne, dmuchańce i oczywiście poczęstunek. Wcześniej, o godz. 11:00 zapraszamy do Willi z Pasją na jogę oraz spacer nornic wal king po Chełmińskim Przedmieściu.

Kliknij, aby powiększyć

godz. 16:30, mecz For Nature Solutions KS Apator Toruń -  Tauron Włókniarz Częstochowa
Pierwszy mecz o brązowy medal. Bilety dostępne online.

godz. 17:00, Czarownice z Salem –  National Theatre Live, Kino Camerimage, Rynek Nowomiejski
Zapraszamy na „Czarownice z Salem”, dramat Arthura Millera w reżyserii Lyndseya Turnera. Rozpoczyna się polowanie na czarownice. W tej porywającej przypowieści o władzy i sile autorstwa Arthura Millera występują Erin Doherty (The Crown) oraz Brendan Cowell (Yerma). Przez całe życie wpajano im, że mają siedzieć cicho. Teraz grupa młodych kobiet z Salem odkrywa, jak donośne są ich głosy. Wśród strachu, zawiści oraz fałszywych oskarżeń, nikt nie może czuć się bezpieczny. Każdy może być sądzony. Nową, współczesną inscenizację reżyseruje Lyndsey Turner ("Hamlet"), za scenografię odpowiada zaś zdobywczyni nagrody Tony, Es Devlin ("The Lehman Trilogy"). Czas trwania: 180 min (łącznie z kilkuminutową przerwą). Bilety w cenie 30 zł (+2 zł opłaty serwisowej) dostępne online.

godz. 18:00, żONa – komedia niejednoznaczna w swoim rodzaju – spektakl, CKK Jordanki
Komedia „żONa” jest od lat wielkim przebojem we Francji. Historia prowokuje do myślenia, a zarazem rozśmiesza do łez. Reżyser Adam Sajnuk umiejętnie wydobywa ironię losu polityka wystawionego na próbę, a czwórka znakomitych aktorów gra brawurowo i improwizuje, kreując wiarygodne postaci tej komedii o hipokryzji, miłości i tolerancji. Bilety dostępne online.

godz. 18:00, Sebastian Riedel & Cree – koncert, Aula UMK
Koncert wspomnienie o Ryszardzie Riedlu - „Żeby żyć trzeba grać, żeby grać ,trzeba żyć”. Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree. Bilety dostępne online.

Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
  • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
  • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.