Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny

Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.

PIĄTEK, 26 MAJA

godz. 12:00, Słowik – spektakl, Teatr Baj Pomorski
W adaptacji Jacka Pietruskiego przez tę piękną chińską baśń prowadzi widzów Niugin – dziewczyna-ptak, która narodziła się przy śpiewie Słowika. W plastyce i muzyce przedstawienia wykorzystane zostały motywy kultury chińskiej. Lalki głównych postaci wyraziście określają bohaterów i zaskakują ich animacyjnymi możliwościami. Bilety: 30 zł normalny, 28 zł ulgowy, 26 zł grupowy.

godz. 15:30, Psoty, skoki i chichoty - zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci 3-5 lat, Dwór Artusa,  Filia Domu Muz, Podgórz, ul. Poznańska 52
Podczas zajęć edukatorki zadbają o wszechstronny rozwój dzieci — będą pracować w zmiennym trybie, przeplatając zajęcia sensoplastyczne i rytmiczne. Dzieci, które uczestniczą w tego typu zajęciach, mają możliwość spotkania się z rówieśnikami i nawiązania nowych przyjaźni, a dla rodziców to doskonała okazja do spędzenia czasu z dzieckiem i zacieśnienia więzi emocjonalnej. Bilety w cenie 20 zł do nabycia – TUTAJ.

godz. 18:00, Artusowy Dzień Matki, Dwór Artusa, Rynek Staromiejski
Uczestnicy warsztatów będą tworzyć woreczki zapachowe z wyhaftowanymi dedykacjami. Własnoręcznie wykonane zapachy doskonale sprawdzą się w szafie, samochodzie, a nawet torebce. W trakcie zajęć poznamy również właściwości olejków eterycznych, które dzięki swoim kojącym zapachom pomogą nam się zrelaksować i cieszyć tą wyjątkową chwilą. Bilety w cenie 10 zł do nabycia – TUTAJ.

godz. 18:00, Otwarcie wystawy "Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze" – wernisaż wystawy; Centrum Żywe - XV lat CSW Znaki Czasu w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Ekspozycja toruńska „Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze" gromadzi 53, w większości wielkoformatowe rzeźby, zrealizowane w różnych technikach i pochodzące ze wszystkich okresów twórczości artysty – od lat 70. do najnowszych, oraz 125 rysunków, grafik i akwarel. Wystawie będzie towarzyszył przegląd filmów o jego twórczości, rozbudowany program edukacyjny i warsztatowy. Wydany zostanie obszerny katalog-monografia Tony’ego Cragga, gromadzący teksty autorów polskich, brytyjskich i niemieckich. Wstęp na wernisaż bezpłatny. Jednocześnie nastąpi otwarcie wystawy zbiorowej „Centrum Żywe - XV lat CSW Znaki Czasu w Toruniu. Prace z kolekcji CSW”.godz. 19:00, Wodecki symfonicznie – koncert, CKK Jordanki, sala koncertowa
Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Sławomira Chrzanowskiego zaprezentuje największe przeboje Zbigniewa. Wodeckiego w aranżacjach na orkiestrę symfoniczną. Zaśpiewają: Karolina Leszko i Daniel Cebula-Orynicz. Bilety do nabycia w kasie CKK Jordanki lub online

godz. 19:00, „Ballady na dwa serca" – koncert Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej, Aula UMK, ul. Gagarina
Koncert Ballady na dwa serca w wykonaniu Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego to niezwykła podróż przez ocean zadumy, refleksji, nostalgii i wrażliwości. Program koncertu dobrany został tak, aby zaprezentować największe dzieła wielkich trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów. Bilety do nabycia – TUTAJ.


SOBOTA, 27 MAJA

godz. 10:00, Michayland 2023, Park Miejski
Na uczestników corocznego festynu czeka wspólna zabawa i wiele atrakcji, w tym m.in. występy i konkursy związane z przyrodą i lasami, zajęcia profilaktyki uzależnień, dmuchane zamki, balony, karuzele, ściankę wspinaczkową, quady, pokazy straży pożarnej, policji i wojska, malowanie twarzy, słodkości oraz wiele innych atrakcji. O godz. 15:00 odbędzie się rozdanie głównych nagród w loterii (wśród nagród m.in. rowery, pralka, tablety, hulajnoga, drukarki, laptop itp.). W tym roku zabawa odbywa się pod hasłem "Dbajmy o lasy razem z dziećmi i młodzieżą".

godz. 11:00, Muzyka relaksacyjna dla kobiet w ciąży, CKK Jordanki, sala prób
Prowadzone, przez duet Położna-Muzykoterapeutka, zajęcia to jedyne w swoim rodzaju spotkania, łączące elementy szkoły rodzenia i profesjonalnych zajęć muzykoterapeutyczno – relaksacyjnych z użyciem muzyki na żywo. Bilety do nabycia w kasie CKK Jordanki lub online.

godz. 12:00, Lalki śpiewają – spektakl, Teatr Baj Pomorski
Losy teatralnych lalek nie należą do najprostszych. Miesiące bądź nawet lata przeleżane  w ciasnych skrzyniach, walizkach, magazynach… Do tego niepewność, kiedy ponownie stanie się w blaskach reflektorów i czy w ogóle to nastąpi. Spektakl dla dzieci od lat 3. Bilety: 35 zł normalny, 32 zł ulgowy, 28 zł grupowy.

godz. 12:00, Ewangelicki Rok Kościelny. Zielone Świątki, Olenderski Park Etnograficzny w Małej Nieszawce
Wykład ks. Michała Walukiewicza, proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu. Wstęp na wykład w ramach biletu wstępu do parku: 14 zł – normalny, 8 zł – ulgowy. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 12:00, Rudak dzieciom – festyn, Szkoła Podstawowa nr 17, ul. Rudacka 26-32
Coroczny festyn integrujący społeczność osiedla Rudak. Na najmłodszych czekają dmuchańce, konkursy, malowanie buziek, występy – wspaniała zabawa. Nie zabraknie też słodkiego poczęstunku.

godz. 12:00, Mamy dzień mamy - międzypokoleniowe warsztaty rękodzieła, Dwór Artusa – Filia Dom Muz, Podgórz, ul. Poznańska 52
Dzień Mamy to szczególna okazja do wspólnego spędzenia czasu. W tym roku nie tylko możemy podarować naszym Mamom wyjątkowy, własnoręcznie wykonany prezent, ale również razem odnaleźć wytchnienie podczas sobotniego popołudnia spędzonego w otoczeniu natury. Dzieci będą mogły stworzyć niepowtarzalne prezenty dla swoich Mam — naturalny kosmetyk, którego przyjemny zapach jeszcze długo będzie przypominał o miłym dniu spędzonym razem, oraz pamiątkową bransoletkę. W tym czasie Mamy będą miały okazję odpocząć podczas warsztatów zaplatania makram. Nie zapomnieliśmy również o zabawach, które będą wymagały współpracy i pomysłowości. Bilety wcenie 25 zł do nabycia – TUTAJ.

godz. 12:00, Soboty z przewodnikiem, Olenderski Park Etnograficzny w Małej Nieszawce
W każdą sobotę maja Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce zwiedzicie z przewodnikiem. Wystarczy bilet wstępu, oprowadzanie w tych terminach jest bezpłatne. Aby wziąć udział w zwiedzaniu, należy napisać wiadomość na adres: sklepik.ope@etnomuzeum.pl lub zadzwonić pod numer tel. 513 677 255. Bilety: normalny – 14 zł, ulgowy – 8 zł, rodzinny – 28 zł. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 12:00, Tak maluję Toruń, Fosa Zamkowa
„Tak maluję Toruń” to wyjątkowa akcja skupiona wokół social mediów oraz okazja do pokazania swojej wizji artystycznej i zaprezentowania swoich umiejętności przez najróżniejszych twórców, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, tych starszych i młodszych. Tym, którzy chcą tworzyć, a nie mają doświadczenia, z pomocą przyjdzie wyjątkowy rycerz 3D. Ambasadorami akcji są dwaj artyści z Torunia. Tomasz Cebo oraz Edgar Jerzy Pill.

godz. 12:00, Świat Orientu – zajęcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 9/11
Tematem zajęć będzie malarstwo monochromatyczne – saiboku-ga. Uczestnicy zapoznają się z czterema skarbami kaligrafa dalekowschodniego: pędzlem, papierem, pałeczką tuszową i kamieniem pisarskim. Zajęcia dedykowane dla dzieci od 10 r.ż. Wstęp wolny!  Obowiązują wcześniejsze zapisy, które prowadzi Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, tel. 56 660 56 32. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 19:00, Weekendowy Dance Intense, CK Dwór Artusa, Sala Wielka, Rynek Staromiejski
W trakcie niezapomnianego, tanecznego wieczoru poczujemy prawdziwe przypływy pozytywnej energii! Będzie tradycyjnie i współcześnie – nie zabraknie zarówno tańców w kręgu, jak i swobodnych pląsów w parach do dźwięków muzyki tanecznej. Dance Intense prowadzone przez Kasię Kostańską-Maziarz to gwarancja dobrej zabawy, poczucia bliskości i nieskrępowanej energii tanecznej. Imprezę poprzedzą półgodzinne warsztaty taneczne o 18:30. Bilety w cenie 25-30 zł do nabycia – TUTAJ.

godz. 19:00, Kwartet - spektakl, CKK Jordanki, sala koncertowa
„Kwartet” Bogusława Schaeffera to kultowa już historia czterech artystów poszukujących sensu życia, teatru i sztuki jako takiej. Spektakl w wykonaniu Andrzeja Grabowskiego, Jana Frycza, Jana Peszka, Mikołaja Grabowskiego obchodzi 50-lecie obecności na scenie. Bilety do nabycia – TUTAJ.

godz. 19:00, The Beatles Show, Aula UMK, ul. Gagarina
Z okazji Dnia Matki zapraszamy do Torunia na niesamowite show z największymi przebojami grupy The Beatles, zagranymi na żywo, przez najlepiej odzwierciedlający oryginał: zespół The Beatlmen. To będzie niesamowita gratka, nie tylko dla fanów tej nieśmiertelnej muzyki, przy którą starsi widzowię będą mogli powspominać swoje młodzieńcze lata, a młodzi zapoznać się z prawdziwym rock&rollem lat 60. Bilety do nabycia – TUTAJ.


NIEDZIELA, 28 MAJA

godz. 11:00, Kino Rudaczek – bajki dla odkrywców, Dwór Artusa, Filia Dom Muz, Rudak, ul. Okólna 169
Tym razem w Kinie Rudaczek odnajdziemy w sobie pasję podróżników oraz naukowe zacięcie Mikołaja Kopernika i udamy się bardzo daleko - wspólnie z bohaterami bajek wyruszymy na kosmiczną wyprawę, żeby odkryć nieziemskie tajemnice. Po seansie zajmiemy się artystyczną częścią planu - zainspirowani przygodami małych odkrywców i toruńskim astronomem stworzymy kolorowy model Układu Słonecznego oraz użyjemy wyobraźni podczas wymyślania własnych planet lub gwiazd. Na spotkanie zapraszamy dziadków, rodziców oraz opiekunów z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bilety do nabycia – TUTAJ.

godz. 11:00, 12:30, Muzykoterapia dla seniorów, CKK Jordanki, sala prób
Zajęcia mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów, jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyjne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze. Wstęp: bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.

godz. 12:00, Lalki śpiewają – spektakl, Teatr Baj Pomorski
Losy teatralnych lalek nie należą do najprostszych. Miesiące bądź nawet lata przeleżane  w ciasnych skrzyniach, walizkach, magazynach… Do tego niepewność, kiedy ponownie stanie się w blaskach reflektorów i czy w ogóle to nastąpi. Spektakl dla dzieci od lat 3. Bilety: 35 zł normalny, 32 zł ulgowy, 28 zł grupowy. Po spektaklu odbędą się dodatkowe atrakcje z Okazji Dnia Dziecka.

godz. 12:00, Wystawa „Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie” – oprowadzanie kuratorskie, Ratusz Staromiejski
Wystawa jest monografią osobowości rzeźby współczesnej – profesor Hanny Brzuszkiewicz, dla której proces kształtowania i samorozwój jest koniecznością życiową, wypełnia Jej codzienność. Oprowadzanie kuratorskie: dr Dorota Grubba-Thiede. Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

godz. 15:00, 16:30, Czas dla nas – koncert. Gramy dla mamy, CKK Jordanki, sala prób
Zapraszamy na koncert z okazji wyjątkowego święta jakim jest Dzień Matki. Najczulsze melodie, muzyczne bukiety kwiatów, słodkie pocałunki – wszystko to dla naszych kochanych mam! Wydarzenie przeznaczone dla dzieci do lat 6. Bilety do nabycia w kasie CKK Jordanki lub online.

godz. 18:00, Saxmania 2023, CK Dwór Artusa, Sala Wielka, Rynek Staromiejski
Kolejna odsłona święta saksofonu „Saxmania 2023“, prezentująca muzykę saksofonową i młodych zdolnych saksofonistów. W pierwszej części koncertu usłyszymy Karola Całbeckiego młodego, utalentowanego absolwenta Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. W drugiej części usłyszymy „Young Power Orchestra“ – zespół, w którym wystąpią młodzi muzycy u boku doświadczonych kolegów po fachu.W programie usłyszymy znane standardy muzyki jazzowej w nowych aranżacjach. Bilety do nabycia – TUTAJ.

godz. 18:00, Lubię wracać tam - koncert, CKK Jordanki, sala koncertowa
Znane piosenki polskiej sceny muzycznej w nowych i absolutnie wyjątkowych aranżacjach Marcina Szczepankiewicza. To kilkadziesiąt osób na scenie – wrocławski chór Cantiamo Tutto, soliści, orkiestra. I do tego charyzmatyczny dyrygent: Sebastian Sikora! To koncert z całą feerią barw, przesycony pięknymi dźwiękami i cudownymi emocjami. Ogrom energii generowany na scenie trafia prosto w serca widzów, poruszając najczulsze struny. Bilety do nabycia – TUTAJ.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Kultura, Miasto
  Fantastyczne miasteczko po raz 28. wyrośnie w Parku na Bydgoskim Przedmieściu. Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium, które - z okazji Dnia Dziecka - zabierze mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • „Tak maluję Toruń” to wyjątkowa akcja skupiona wokół social mediów oraz okazja do pokazania swojej wizji artystycznej i zaprezentowania swoich umiejętności przez najróżniejszych twórców, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, tych starszych i młodszych.