www.torun.pl

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 26 lutego 2020
Autor: Natalia Przytarska

Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.

PIĄTEK 28 lutego

godz. 8:00-18:00 Krajobrazy – pejzaż w malarstwie dzieci i młodzieży, do 30.03., Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka
Prezentacja prawie setki pochodzących ze zbiorów Galerii kompozycji malarskich, których autorzy, dzieci i młodzież z różnych stron świata, zainspirowani otaczającą ich naturą sięgnęli do motywów pejzażu.

godz. 8:30-16:00 Kiermasz taniej książki, Książnica Kopernikańska, ul. Jęczmienna 23
Kiermasz tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. W ofercie literatura piękna, kryminały i fantastyka, poradniki, literatura faktu i biografie, książki dla dzieci i młodzieży.

godz. 11:00-14:00 Finał VIII konkursu literackiego Rynna Poetycka, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego
Nietypowy konkurs literacki. W Toruniu odbywa się po raz ósmy, wcześniej gościł w Krakowie. To tam Leszek Długosz zauważył, że krakowianie mają w zwyczaju wieszać ogłoszenia na rynnach. Postanowił wykorzystać ten sposób „publikacji” do promowania poezji. Poetyckim prezentacjom na krakowskiej rynnie towarzyszył konkurs literacki. Od 2014 r. jest organizowany w ZSPS i VIII LO w Toruniu. A od czterech lat we współpracy z Książnicą Kopernikańską. Wstęp wolny.

godz. 12:00 Konkurs Wiersze, które lubimy, MDK
Konkurs poetycki dla uczniów VII i VIII klas SP - przesłuchania i eliminacje do drugiego, finałowego etapu.

godz. 15:00 Piątki z nietypowym imieniem - dzień Bogurada w świetlicy, Filia Dom Muz, ul. Okólna
W drugiej części zajęć wykonamy rekwizyty, którymi możemy obdarzyć naszego superbohatera i zbudujemy wymyśloną przez nas postać. Będziemy pracować różnymi technikami plastycznymi, wykorzystując nasze zdolności manualne. Prowadząca: Agnieszka Dąbrowska. Wstęp wolny.

godz. 16:30 Kobiece Inspiracje, Książnica Kopernikańska, Filia nr 16, ul. Raszei
Zapoznamy się z techniką obróbki żywicy epoksydowej do tworzenia unikatowej biżuterii. Na zajęcia prosimy przynieść suszone, drobne kwiaty (lub coś innego do zatopienia), sznurek, rzemyk lub łańcuszek z uchwytem do naszyjnika, pudełko po zabawce z kinder niespodzianki.

godz. 17:00 Spacer tematyczny: Nie tylko o mostach tymczasowych i kolejkach gondolowych – wiślane ciekawostki, CSW
Ile w naszym mieście było mostów nad Wisłą i jak były niszczone? Czy w Toruniu doszło kiedyś do bitwy między okrętami? Jak wielka była stacja kolejowa na bulwarze? Na te i inne wiślane pytania odpowiedź otrzymają uczestnicy spaceru tematycznego. Prowadzenie: Marcin Orłowski. Zapisy:biblioteka@csw.torun.pl. Bilety: 8 zł.

godz. 17:00 Przemysław Klimek – malarstwo, do 23.03., Galeria ZPAP
Wernisaż wystawy “18027” Przemysława Klimka - adiunkta na Wydziale Malarstwa w ASP w Warszawie. Uprawia malarstwo i rysunek. W 2014 roku otrzymał nagrodę im. Stefanii Światłowskiej.

godz. 17:00 Nasz Bałtyk, do 14.04., Muzeum Podróżników
Wernisaż wystawy prezentującej fotografie z wypraw żeglarskich długoletniej, nieżyjącej już kustosz muzeum Agaty Rissmann oraz jej męża Marka. Zapis wspólnej pasji do Bałtyku, miłości do morza, przyrody i podróży.

godz. 19:00 Spektakl: Czarna komedia, Jordanki
Fabuła spektaklu: Utalentowany rzeźbiarz stający przed życiową szansą, brak prądu, angielska narzeczona i niezapowiedziani goście… Co wyniknie z takiego połączenia? Czy kiedy zgasną światła uda się zapanować nad lawiną nieoczekiwanych zdarzeń? Bilety od 60-130 zł.

godz. 19:00 20 lat po Metrze - musical, Aula UMK
Bijący rekordy popularności, polski musical. Tytuł może wskazywać na nawiązanie do kultowej produkcji sprzed lat, jednak jest to zupełnie nowa historia osadzona w dzisiejszych realiach. Przeplatające się wzajemnie intryga z miłością i współczesny show-biznes z całkiem wydawałoby się przyziemnymi sprawami, jak przyjaźń czy problemy dnia codziennego. Dopełnieniem tej nietuzinkowej produkcji jest świetna muzyka, która jest mieszanką typowych melodyjnych piosenek musicalowych ale również nowych, współczesnych brzmień elektronicznych. Bilety: 80-100 zł.

godz. 19:00 Dyplom 2019, do 5.04., CSW
Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na wystawę wyróżnionych prac dyplomowych studentów kierunków: Malarstwa, Grafiki, Rzeźby, Sztuki Mediów i Edukacji Wizualnej oraz Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki i Ochrony Dóbr Kultury. Bilety: 5/8 zł.

godz. 19:00 Mata, Klub NRD
Premierowy koncert Maty, promujący jego najnowszy album „100 dni do matury”. Koncert wyprzedany.

godz. 19:00 Alians, Zmaza, Dwa Światy
Koncert dla fanów ciężkiego brzemienia. Zagrają: Alians, Zmaza oraz Dolina Lalek.

godz. 20:00 20. Jazz Od Nowa Festival, do 29.02., Od Nowa
Jubileuszowa edycja festiwalu, na którym usłyszeć będzie można największe gwiazdy polskiego jazzu, a także świetnych muzyków zagranicznych. W piątek wystąpią: Sainkho Namtchylak, Sławek Janicki oraz RGG feat. Verneri Pohjola. Bilety: 60 zł, karnet 160 zł.

godz. 20:00 Cykl Improwizowany #1, Little Egoist Coffee
Pierwszy koncert w ramach cyklu improwizowanego. Zagrają: Robert Rychlicki Gąsowski - basista i kontrabasista z wieloletnim doświadczeniem scenicznym i studyjnym, oraz Wojtek Zadrużyński - perkusista udzielający się projektach z pogranicza muzyki etnicznej, free-jazzu, elektroniki i piosenki artystycznej. Wstęp wolny, artystów można wesprzeć tradycyjną metodą "do kapelusza".

godz. 21:00 Fajfy po eNeRDowsku!, Klub NRD
Impreza, podczas której w podróż muzyczną po ostatnich 17 latach istnienia klubu zabierze nas DJ Stosunkowodobry Waca. Lista FB wstęp wolny, pozostałe osoby 10 zł.

godz. 22:00 PERSwazja, Pers
Impreza drum&bassova, której celem jest stworzenie społeczności, która zakochała się w gatunku oraz promowanie jej do szerszej publiczności. Zagrają: Cook/e, Fullarity oraz Hałasova. Wstęp wolny.

godz. 22:00 Cosmodrome, Kosmos
Kosmiczna impreza z techno, minimal i house w tle. Zagrają: Abrakadabra, Pepo High Mates live, Abnegat oraz Phyllobate Potasz. Wstęp wolny.


SOBOTA 29 lutego

godz. 9:00-23:00 Poznaj region z przewodnikiem, do 1.03., różne miejsca
Szósta edycja cyklu, podczas którego zwiedzić można nieznane zakątki, poznać historię miejsc oraz spędzić aktywnie czas na terenie regionu. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Lista wydarzeń

godz. 10:00-13:00 Dzień Otwarty - Akademia Futsalu, Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK
Otwarte treningi futsalowe dla dzieci w wieku 5-8 lat (godz. 10:00-11:30) oraz 9-13 lat (11:30-13:00). Zajęcia poprowadzi trener FC KJ Toruń oraz reprezentacji Polski w futsalu do lat 19 Łukasz Żebrowski. Nie zabraknie maskotki "Efcio" oraz prezentów dla wszystkich dzieci, które wcześniej zapiszą się do udziału w treningu. Każde dziecko otrzyma “pakiet startowy”, w skład którego wejdzie, m.in. koszulka Akademii Futsalu FC KJ Toruń oraz inne gadżety. Zapisy: akademia@torunfc.pl

godz. 10:00 Go i inne gry logiczne, Książnica Kopernikańska, Filia nr 16, ul. Raszei
Zajęcia dla dzieci w wieku 8+ we współpracy z Toruńskim Klubem Go Akai Ryuu. Rozegrany zostanie Handicapowy Turniej Go oraz dla początkujących. Wstęp wolny.

godz. 10:00 64. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski, do 1.03., Arena Toruń
Dwa dni lekkoatletycznych zmagań. Zobaczyć będzie można aż 17 konkurencji wśród kobiet i mężczyzn. W trakcie mistrzostw wręczone zostaną także medale w kategorii U23. Bilety: 8-50 zł.

godz. 10:00, 13:00 Zwiedzanie Fortu VII, skrzyżowanie ul. Polnej i Szosy Okrężnej
Udział w zwiedzaniu jest darmowy. Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy wysłać zgłoszenie mailowo na adres t.kunert@um.torun.pl lub zgłosić się telefonicznie pod numerem 56 61 18 671 do dnia 28 lutego 2020 r. Więcej informacji.

godz. 10:00-17:00 Game Dev #2, Kulturhauz
Spotkanie dla twórców gier. W najbliższą sobotę będziemy mówili o tym jak przygotować się do pokazania swojej gry na targach, o technicznych aspektach projektowania 3D, błędach w projektowaniu doświadczenia gracza oraz o tym, jak zacząć pracę w game devie.

godz. 11:00-14:00 XVIII Seminarium Muzealnicze, Wydział Sztuk Pięknych UMK
Spotkanie poświęcone muzealnictwu etnograficznemu, o którym opowie doktor Hubert Czachowski, dyrektor Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Wstęp wolny.

godz. 12:00-17:00 Toruńska Giełda Winylowa, Dwór Artusa
Okazja by zaopatrzyć się w nowe czarne płyty i być może sprzedać te, które zalegają na półkach. Wstęp wolny.

godz. 12:00 Raz na cztery lata taka data – warsztaty dobrego humoru, Filia Dom Muz, ul. Poznańska
Warsztaty wokół poczucia humoru. Uczestnicy poznają żarty słowne z wybranych czasopism oraz z literatury, m.in. teksty M. Białoszewskiego, M. Wańkowicza a także autorstwa dzieci. Poznają również żarty rysunkowe, a także będą mogli wykonać w technice kolażu żartobliwe prace. Prowadząca: Joanna Łagan. Bilety: 10 zł.

godz. 17:00 Artuum Mobile, CSW
Finisaż wystawy towarzyszącej 27. edycji Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage. Zbudowana została wokół twórczości pary artystów sztuk wizualnych, Saskii Boddeke i Petera Greenawaya. Oprócz zwiedzenia wystawy, będzie możliwość wzięcia udziału w godzinnym wykładzie Boddeke, który przybliży mniej znany zakres działalności artystki. Wstęp na finisaż wolny, na wykład obowiązują bezpłatne wejściówki.

godz. 17:00 Unihokej: TLU Kala-Izolacje Toruń vs SKS Olimpia Łochów, IV Liceum Ogólnokształcące
Ostatnie spotkanie sezonu, podczas którego TLU Kala-Izolacje pożegna się z ekstraligą. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Kasia Kowalska. 25-lecie, Jordanki
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, gitarzystka, producentka i aktorka. W 2018 r. obchodziła jubileusz 25-lecia pracy artystycznej i wydała album „Aya”, na który jej fani czekali aż 10 lat. Występ w ramach kontynuacji cieszącej się niesłabnącym powodzeniem trasy koncertowej. Bilety 75-120 zł.

godz. 18:30 ManiFest 2020, do 7.03., różne miejsca
Wydarzenie poprzedzające Manifę Toruńską. Program sobotni:

18:30–20:30 Jak reagować na przemoc, Pers, ul. Mostowa 6
Panel dyskusyjny z udziałem Agnieszki Kozakoszczak, Leny Bielskiej, Danuty Zarzecznej i Marty Typy,

godz. 21:30 Feminizm krzepi, Kosmos, Plac Teatralny 7
Benefit na Manifę Toruńską z Feministycznym Pub Quizem i Palmiarnią.

godz. 20:00 20. Jazz Od Nowa Festival, Od Nowa
Jubileuszowa edycja festiwalu, na którym usłyszeć będzie można największe gwiazdy polskiego jazzu, a także świetnych muzyków zagranicznych. W sobotę wystąpią: Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, Michał Urbaniak Organator oraz Adam Wendt & Friends. Bilety: 70 zł, karnet 160 zł.

godz. 20:00 Grimmy, Deys, Dwa Światy
Premierowy koncert "Brawurowo i pusto". Bilety: 35-45 zł, VIP 100 zł.

godz. 20:00 Milonga Mercurio No 176, Wejściówka
Sobotni wieczór z tangiem w tle. O dobór muzyki zadba Piotr Iwanicki. Wstęp: 10 zł.

godz. 20:08 Piłka nożna: Elana Toruń vs Górnik Łęczna, Stadion Miejski im Grzegorza Duneckiego
Spotkanie inaugurujące rundę wiosenną II ligi. Będzie to historyczny, pierwszy mecz Elany na Stadionie Miejskim rozegrany przy sztucznym oświetleniu.

godz. 22:00 Baby Grajo #5, Koniec Świata
Impreza dj-ska prowadzona w żeńskim składzie. Zagrają: Bexa, Agnieszka Zbroja, Monya, Miss Sync, Tanzwinia oraz Pink Panther Live.

godz. 22:00 Tylko Polskie Techno, Klub NRD
Za selekcję podczas wydarzenia odpowiadać będą polscy producenci i DJ-e. Zagrają: Joana, Marcin Czubala, Kemot.


 NIEDZIELA 1 marca

godz. 9:30 Bieg Tropem Wilczym 2020, Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego
V edycja Biegu Tropem Wilczym na 1963 metry. W ramach wydarzenia odbędzie się również bieg dziecięcy - 196,3m, oraz na dystansie sportowym - 5 i 10 km. Zapisy.

godz. 10:00, 13:00 i 16:00 Świnka Peppa. Wielka niespodzianka - spektakl, Jordanki
Wśród piosenek, wesołej muzyki, tańców i wspólnej zabawy Świnka Peppa schodzi z ekranów, żeby na żywo spotkać się z dziećmi. Peppa urządzi zabawę w chowanego i odkryje wiele niespodzianek, w tym tytułową - Wielką Niespodziankę. Bilety: 35-80 zł. Osobom poruszającym się na wózkach przysługuje darmowy wstęp na wydarzenie, opiekun musi posiadać bilet. Bilet wstępu + dziecko do 2 roku życia: dziecko zajmuje miejsce na kolanach opiekuna. Opiekun musi posiadać dokument potwierdzający wiek dziecka.

godz. 11:00 64. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 
Czołówka polskich lekkoatletów, 17 konkurencji wśród kobiet i mężczyzn. Bilety w cenie 8-15 zł: www.ticketmaster.pl

godz. 15:00 Piłka ręczna: AZS UMK Toruń vs MKS Handball Czersk, Uniwersyteckie Centrum Sportowy UMK
W najbliższą niedzielę AZS UMK zmierzy się ze szczypiornistami z Czerska. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Saxmania 2020: Latin Jazz - Od Bossa Novy do Samby, Dwór Artusa
Wystąpią uczniowie Dariusza Zaleśnego. Usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: H. Ackerman, L. Demerseman, H. Eccles, D. Milhaud. Wykonawcom akompaniować na fortepianie będzie Małgorzata Kapica. Druga część to koncert Latin Jazz – Od Bossa novy do Samby. Nie zabraknie też muzyki kubańskiej Paquito D’Rivera czy Tito Puente. Pojawi się również muzyka Sonny Rollinsa czy Stana Getza i zaskakujące aranżacje utworów Carlosa Santany. Bilety: 35 zł, 25 zł ulgowy.


Fot. Magdalena Kujawa

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.