www.torun.pl

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 września 2019

Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.

PIĄTEK 20 września

godz. 11:00 i 13:00 Przedstawienia Fundacji Dorotkowo, także 21.09., Dom Muz, ul. Podmurna 1/3
Fundacja Dorotkowo zaprezentuje przedstawienie pt. “Sen o dobrych kolegach” w reżyserii Krystiana Wieczyńskiego oraz Agnieszki Piaseckiej. Bilety: 5zł (dzieci i młodzież do 18 lat), 10zł (dorośli).

godz. 17:00-18:30 Ceramika Hanny i Leszka Nowosielskich, do 29.03., Ratusz Staromiejski
Wernisaż wystawy ceramiki stworzonej przez Hannę i Leszka Nowosielskich. Ich dzieła tematycznie nawiązują do obyczajów sarmackich i kostiumologii Polski. Wiele z zaprezentowanych prac zostało wystawionych na międzynarodowych konkursach, m.in. Salonie Jesiennych Artystów Francuskich w Grand Palais w Paryżu. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Kurs kaligrafii, CSW - Centrum Literatury
Regularne spotkania z kaligrafią, które będą odbywać się raz w miesiącu od września do czerwca. Dziesięć spotkań warsztatowych (2,5 h każde) pozwoli zaznajomić się z podstawowymi narzędziami i rodzajami tuszu i atramentu. Piątkowe spotkanie poświęcone będzie brush letteringowi. Bilety: 30 zł / jedne warsztaty (pakiet dziesięciu warsztatów: 250 zł, pakiet pięciu warsztatów: 140 zł). Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

godz. 18:30 Hokej na lodzie: KH Energa Toruń vs Zagłębie Sosnowiec, Lodowisko Tor-tor, ul. gen. Józefa Bema 23/29
W piątek o kolejne punkty w Polskiej Hokej Lidze zawalczy KH Energa Toruń z Zagłębiem Sosnowiec. Bilety: 14-20 zł.

godz. 18:30 Rejsy wieczorne z Toruńskimi Flisakami - zachód słońca na Wiśle, Przystań AZS, ul. Jerzego Popiełuszki
Toruńscy Flisacy zapraszają na rejs po Wiśle w trakcie “najpiękniejszych zachodów słońca”. Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwał zawodowy sternik. Bilety: 40 zł.

godz. 18:30-22:00 NOC KSIĘGARŃ, różne miejsca

 • godz. 18:30-20:00 Książki, przez które zarwaliśmy noc, Toruński Antykwariat Księgarski, ul. Wysoka 16. Dyskusja o książkach - zarywaczach nocy. Tytuły książek zostaną zapisane, a lista z nimi opublikowana ku przestrodze lub jako zachęta dla tych, którzy chcą zostać pochłonięci przez lekturę. W antykwariacie powstanie specjalna półka na książki - zarywacze nocy, na której umieszczone zostaną używane i nowe egzemplarze tych gagatków. Wstęp wolny.
 • godz. 19:00 Występ duetu Natalia Siemieniecka & Darek Walichniewicz, Księgarnia Kafka i spółka, ul. Szewska 2. Występ duetu akustycznego Natalia Siemieniecka (wokal) & Darek Walichniewicz (gitara akustyczna). Artyści zaprezentują kilkanaście utworów z szeroko pojętej muzyki pop. Wstęp wolny.
 • godz. 20:00-22:00 Czarne dziury i inne białe plamy, Księgarnia Kafka i spółka, ul. Szewska 2. Wykład Łukasza Lamży, filozofa przyrody, popularyzatora nauki, autora książek takich jak: "Co się dzieje w świecie kwantów?", "Granice kosmosu - granice kosmologii" czy "Wszechświat krok po kroku”. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Muzyka w Ciemności – Michał Zator, Dwór Artusa. W trakcie wydarzenia będzie można w ciemności posłuchać niezwykłej muzyki, ale także zachwycić się zjawiskowym głosem Michała Zatora. Zabrzmią nie tylko utwory autorskie, ale i tradycyjna muzyka folkowa. Bilety: 30 zł ulgowy, 35 zł normalny.

godz. 19:00 Malarstwo Anny Siemińskiej, wystawa do 31.10., Restauracja G132. Wernisaż wystawy Anny Siemińskiej, która zaprezentuje obrazy na płótnie, będące odzwierciedleniem odczuć, emocji i doznań autorki. Część z nich została namalowana techniką Vedic Art, w czasie warsztatów tzw. malowania intuicyjnego. Wstęp wolny.

godz. 19:00-22:00 Jagoda Kalisz - Dla Siebie, PERS, ul. Mostowa 6. Wernisaż wystawy Jagody Kalisz, studentki Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. “Dla siebie” prezentuje zbiór prac wykonanych w różnych technikach oraz formatach, skupiając się na poszukiwaniu przyjemności, spokoju i empatii. Wstęp wolny.

godz. 20:00 Mazolewski & Porter, CKK Jordanki
Koncert duetu Mazolewski & Porter to połączenie klasyki z nowoczesnością, rockowego pazura z jazzową wirtuozerią i bluesowym duchem, zamkniętych w formie świetnie skrojonych piosenek. Bilety: 65-105 zł.

godz. 20:00 Hc Punk Gig, Koniec Świata, ul. Podmurna 4
Impreza z muzyką hardcore punk. Wystąpią: Faul Techniczny, Little boy, Meat Nation oraz Super Potwór. Bilety: 15 zł.

godz. 21:00 Friday I'm in Love (in NRD!), klub NRD, ul. Browarna 6
“Zakochany piątek w NRD” zaserwuje nam różnorodną muzykę - od lat 80 poprzez funk po elektronikę. Zagra DJ Stosunkowodobry Waca oraz Hałasova. Wstęp z listy FB wolny, pozostałe osoby - 10 zł.

godz. 21:00 Baile Sucio: Bob Hardball, Cubano Club, ul. Chełmińska 12
Impreza w stylu latino. Zagra amerykański DJ Bob Hardball, a animacje taneczne zaprezentuje pochodzący z Kuby tancerz Asley BV Zumba. Bilety: 10 zł.


SOBOTA 21 września

godz. 9:00-13:00 PsieBiegnij Się!, Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu
Charytatywny bieg z psami na rzecz toruńskiego schroniska. Pobiec można ze swoim własnym pupilem lub z tym ze schroniska. Do pokonania dla uczestników będzie trasa na dystansie 2,5 oraz 5 km.

godz. 9:00-14:00 Zdrowo i Wesoło - turniej sportowo-integracyjny, Stadion MOSIR, ul. Bema
Wyjątkowy mecz pomiędzy dwiema drużynami, składającymi się z przedstawicieli samorządu oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Oprócz meczu piłkarskiego w sobotę rozegrane zostaną również zawody lekkoatletyczne dla osób z niepełnosprawnością. Wstęp wolny.

godz. 9:00-10:30 Teatralny rozruch, WOAK, ul. Szpitalna 8
Teatralny rozruch to wspólna parateatralna, ruchowa, rozwijająca wyobraźnię i kreatywność młodych ludzi zabawa. Uczestnicy poznają różne formy teatru. Zajęcia przewidziane dla dzieci w wieku 7-11 lat. Zapisy: www.woak.torun.pl. Bilety: 5 zł.

godz. 10:00-14:00 Finał akcji Sprzątanie Świata 2019, Rynek Nowomiejski
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu jak co roku włącza się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie świata”. Podczas sobotniego pikniku zaprezentowane zostaną specjalistyczne pojazdy firmy. Można będzie siąść za kierownicą śmieciarek, zamiatarek lub polewaczki oraz obejrzec pokaz mycia pojemników na odpady w specjalistycznej śmieciarko-myjce. Pracownicy centrum edukacji ekologicznej MPO będą prowadzić konkursy i zabawy ekologiczne dla najmłodszych. Nie zabraknie kolorowanek i łamigłówek, za rozwiązanie których będzie można otrzymać nagrody. O godzinie 12:00 zaplanowano konkurs „Wiem, jak segregować". W akcję włączą się Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Dobrzejewice, które na swoim stoisku będzie prowadzić konkursy przyrodnicze z nagrodami w postaci gadżetów i sadzonek drzew.

godz. 10:00-15:00 Mistrzostwa Torunia w Brydżu Sportowym, Książnica Kopernikańska, Filia nr 16, ul. Raszei 1
Turniej par w brydżu sportowym. Prowadzony będzie zapis maksymalny, a rozgrywki będą składały się z 3 sesji po 10 rozdań. W Mistrzostwach Torunia klasyfikowane będą pary z co najmniej jednym mieszkańcem Torunia lub powiatu toruńskiego w składzie. Organizatorzy zapewniają nagrody rzeczowe dla najlepszych oraz bufet kawowy. Bilety: 15 zł.

godz. 10:00-16:30 Edukacja liderów organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, Toruńskie Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro
Szkolenia realizowane w zakresie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnej. Prowadzenie: Paweł Kołacz. Wstęp na szkolenia jest bezpłatny. Wydarzenie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Obowiązują zapisy: www.torunskanauka.pl.

Program:
• godz. 10:00-13:00 Rola lokalnych społeczności w procesie planowania zmian
• godz. 13:30-16:30 Miasto zwarte, kompaktowe, czyste i zrównoważone, czyli Toruń

godz. 11:00-14:00 Europejski Dzień Bez Samochodu, zajezdnia tramwajowa przy ul. Sienkiewicza 24/26
Rodzinny festyn z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będą prelekcje nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pokazy ratownictwa medycznego i testy miejskich rowerów elektrycznych. Każdy będzie mógł też sprawdzić swoje siły na cykloergometrach wioślarskich i podczas zajęć fitness. Dla najmłodszych uczestników zaplanowano zabawy z animatorem, malowanie buziek, pokazy iluzjonisty oraz konkursy z nagrodami. Chętni będą mogli zwiedzić Izbę Pamięci komunikacji miejskiej, zaplecze techniczne zajezdni i za darmo przejechać się tramwajem turystycznym. W tym czasie policjanci będą znakowali rowery. Organizatorzy zapraszają też na pieszą wyprawę po przedmieściach Torunia oraz na spacer z przewodnikiem po nieznanych atrakcjach Bydgoskiego Przedmieścia. Warto pamiętać, że następnego dnia, w niedzielę 22 września, warto zrezygnować z jazdy samochodem. Tego dnia tradycyjnie każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny swojego pojazdu (oraz dowód osobisty), będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami komunikacji publicznej.

godz. 11:00 Pilates pod chmurką, Skwer przy ul. Józefa Mossakowskiego
Fundacja GOtoruń zaprasza na zajęcia z pilatesu. Uczestnicy wydarzenia będą mieli również możliwość skorzystania z porad dotyczących zdrowego i aktywnego trybu życia. Wstęp wolny.

godz. 11:00 Wojewódzki turniej klasyfikacyjny młodzików i młodziczek, do 22.09., korty tenisowe przy ul. Świętopełka 15/23
FST Sport Team zaprasza na Wojewódzki turniej klasyfikacyjny młodzików i młodziczek. Sędzią wydarzenia sportowego będzie Leszek Głowacki. Zapisy oraz szczegółowe informacje: tel. +48 604 935 241, e-mail: piotr.lenc@fstsportteam.pl. Turniej objęty został Patronatem Senatora RP Przemysława Termińskiego.

godz. 11:00-12:30 Cosplay w mediatece, Książnica Kopernikańska, Filia nr 16, ul. Raszei 1
Cosplay to artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w wybraną postać z filmu lub komiksu. Podczas warsztatów uczestnicy poznają różne techniki charakteryzacji, a także sposoby tworzenia niezbędnych atrybutów naśladowanych postaci. Sobotnie spotkanie poświęcone będzie bohaterom znanym z anime, literatury fantasy i mitologii. W programie również kurs makijażu artystycznego

godz. 11:00-13:00 Międzynarodowy Dzień Pandy, Ogród Zoobotaniczny
Wśród atrakcji zaplanowano pokaz karmienia pand małych oraz stoisko edukacyjne z grami i zabawami. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zadawać pytania opiekunowi zwierząt i dowiedzieć się wielu ciekawostek o Ogonku i Bezogonku. Przewidziany jest również konkurs dla osób, które przyjdą przebrane za pandę małą (rudą). Dla tych, którzy zrobią największe wrażenie, przewidziane są nagrody. Bilety: 6-10 zł.

godz. 11:00-13:00 Miniaturowe ogródki – warsztaty, Dom Muz, ul. Okólna
Warsztaty, podczas których z przyniesionych materiałów recyklingowych (m.in. słoiki, kartony, skrzynki) uczestnicy wspólnie stworzą pojemniki pod nasadzenia roślin i miniaturowe ogródki. Zapisy: okolna@dommuz.pl, tel. 56 654 84 56. Bilety: 15 zł

godz. 11:00-13:00 Poranne figle, psoty i żarty, WOAK, ul. Szpitalna 8
Zajęcia parateatralne dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami. Poranne figle, psoty i żarty to wspólna, ruchowa, rozwijająca wyobraźnię i kreatywność młodych uczestników zabawa. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach I grupa: 11:00-11:45, II grupa: 12:15-13:00. Bilety: 5 zł.

godz. 11:00-14:00 Toruńskie eliminacje do mistrzostw Polski w grę Sabotażysta, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego
W Sabotażyście przydaje się spryt i umiejętność strategicznego myślenia. Gracze wcielają się w postacie krasnali poszukujących złota. Ich plany próbuje pokrzyżować tajemniczy sabotażysta. Zapisy: www.mistrzostwa.sabotazysta.pl

godz. 12:00 Spacery Tematyczne: Śladami artystów, CSW - Centrum Literatury
Spacer będzie okazją do poznania miejsc związanych z życiem artystycznym miasta początku XX wieku oraz prezentacji sylwetki toruńskiej aktorki, gwiazdy kina – Heleny Grossówny. Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd. Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl. Wstęp wolny.

godz. 12:00 Popatrzmy sobie w oczy, Teatr im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1
Jaką siłę niesie ze sobą kontakt wzrokowy? – tego i więcej dowiedzą się uczestnicy sobotniego “Popatrzmy sobie w oczy”. Wydarzenie zainspirowane jest światową akcją The World’s Biggest Eye Contact Experiment. Wstęp wolny.

godz. 12:00 Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich - spotkania, Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4
Interaktywne spotkania o formach piernikarskich dla grup zorganizowanych oraz uczestników indywidualnych. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Zapisy na warsztaty snycerskie odbywają się pod nr telefonu: (56) 656 70 86, (56) 656 70 87.

Program sobotni:
• 12:00 – Kolekcja form piernikarskich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu (prelekcja) - Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT)
• 13:00 – Piernikarskie impresje rzeźbiarza (warsztat snycerski) - Beata Pranke-Zdziebło (edukator w Muzeum Toruńskiego Piernika)
• 15:00 – Piernikowa Fabryka Herrmanna Thomasa (prelekcja) - Krzysztof Lewandowski (Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT)

godz. 12:15 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci, Kino Centrum CSW

W programie sobotnim:
• 12:15 – Klara muu!
• 14:00 – Operacja człowiek w czerni
• 16:00 – Szybcy i śnieżni

godz. 16:00 Spacer po Bydgoskim Przedmieściu i premiera aplikacji, start pod głównym wejściem do Teatru Horzycy
Finał projektu Mazagan-inspiracje. Dla uczestników przygotowano: premierę aplikacji Bydgoskie Przedmieście, wernisaż w formie spaceru po dzielnicy śladami opowieści mieszkańców i mieszkanek, wizytę na trzech podwórkach, na których artyści i mieszkańcy stworzą instalacje/wydarzenia artystyczne będące nośnikiem ich historii na temat domu oraz relacji sąsiedzkich oraz poczęstunek i rozmowy w siedzibie Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście.

godz. 16:00-17:30 Piłka ręczna: AZS UMK Toruń vs KS Szczypiorniak Olsztyn, Hala UCS, ul. św. Józefa 17
Inauguracyjny mecz II ligi, podczas którego AZS UMK Toruń zmierzy się ze Szczypiorniakiem Olsztyn. Wstęp wolny.

godz. 17:00 Rowerowa Masa Krytyczna, start na Rynku Nowomiejskim
Kolejna Rowerowa Masa Krytyczna, tym razem z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przed przejazdem wszyscy uczestnicy otrzymają okrągłe, odblaskowe naklejki ze stowarzyszeniowym logo z numerem. Po zakończeniu przejazdu, na Rynku Staromiejskim odbędzie się losowanie 11 szczęśliwych numerów, a ich posiadacze otrzymają dobrej jakości zapięcia rowerowe. Więcej informacji: https://bit.ly/2m4dMWX

godz. 17:00 Unihokej: TLU Kala-Izolacje Toruń vs Travel.pl Wilki Sanok, IV LO i Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4, ul. Warszawska 1/5
Podczas inauguracji sezonu ekstraligi unihokeja toruńska drużyna zmierzy się z Travel.pl Wilki Sanok. Wstęp wolny.

godz. 17:00 Rejsy z Toruńskimi Flisakami, Bulwar Filadelfijski
Rejsy odbywają się w godz. 17:00-21:00. Zbiórka na Bulwarze Filadelfijskim na wysokości bramy Żeglarskiej. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć: punkt widokowy na Kępie Bazarowej, plażę przy Zamku Dybowskim, Bulwar Filadelfijski, panoramę Starego Miasta, Winnicę, Port Zimowy. Bilety: 5-20 zł w zależności od przystanku.

godz. 18:00 Komturiada II – Czwarte Potyczki Rycerskie Rodzin, Zamek Krzyżacki
Turniej dla rodzin lub grup przyjaciół w ruinach Zamku Krzyżackiego. Tym razem rozgrywane będą turnieje średniowieczne: strzelanie z łuku, rzut nożem średniowiecznym, rzut podkową, ścinanie głów kapusty oraz bieg dam. Skład drużyn wynosi 4 osoby. Potyczki odbywają się raz w miesiącu – od sierpnia do października - każdy udział rodziny jest punktowany. Suma zdobytych punktów wyłoni zwycięską grupę. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Pokazy etiud Przedszkola Wajdy, CSW
Pokazy etiud, które są wynikiem “Projektu na warsztacie” - spotkań o charakterze warsztatowym, podczas których młodzi twórcy, rozwijający swoje filmowe rzemiosło, przedstawiają fragmenty lub robocze wersje realizowanych przez siebie filmów. Wyświetlone zostaną trzy filmy: “Dzień Babci” – reż. Ewa Ślusarczyk (16 min.), “Może będzie dobrze” – reż. Mirosław Kłopotowski (22 min.) oraz “U babci”– reż. Milena Mądra (11 min.). Wstęp wolny.

godz. 18:00 Live Music Session vol. 2, klub Muzyk, ul. Rabiańska 17
Live Music Session w składzie: Jakub Skotarczyk - gitara, Adam Zaguła - perkusja i Karen Broyan - bas. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Another Pink Floyd - the Wall, CKK Jordanki
Koncert z okazji 40. rocznicy wydania psychodelicznego albumu “The Wall”. Na scenie wystąpi aż 9 muzyków wspieranych przez sztab techników, którzy stworzą dopełniającą oprawę świetlną i wizualną. Bilety: 60-100 zł.

godz. 20:00 Para Wino, Złośnik, Dwa Światy, ul. Ducha Św. 10/12
Koncert Pary Wino - gitarzysty basowego, wokalisty, kompozytora i autora tekstów, oraz zespołu Złośnik - punkowego trio z Ciechocinka. Bilety: 25 zł.

godz. 21:00 Drag Night Party!, Koniec Świata, ul. Podmurna 4
Na wielkie dragowe widowisko zaprasza klub Koniec Świata. Wystąpią: Aira, Cosmia, Shaysa Black oraz Simonella Legionella. Wstęp: 5-10 zł.

godz. 21:00 Pruski, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2
Koncert Pawła Pruskiego, na którym zagra swoją drugą solową płytę - Black Birds. Bilety: 10 zł. Rezerwacje: kulturhauz@gmail.com

godz. 21:00 Cuban Night: Eduardo Grimaldy & Fidel Almeida, Cubano Club, ul. Chełmińska 12
Impreza w stylu latino. Zagra DJ Eduardo Grimaldy, a animacje taneczne zaprezentuje pochodzący z Kuby tancerz Fidel Almeida. Bilety: 10 zł.

godz. 22:00 4 to the Floor vol.7, klub NRD, ul. Browarna 6
Do NRD powraca taneczna impreza - 4 to the Floor. Zagrają: DJ Mia Twin, Gigi oraz Kruszytop. Bilety: 10 zł. 


NIEDZIELA 22 września

godz. 8:00-16:00 Motobazar, Motopark, ul. Ignacego Łukasiewicza 66
Giełda zabytkowej motoryzacji, wszelkich staroci i militariów. W programie przewidziane są również atrakcje motoryzacyjne - jedną z nich będą pokazy odpalania traktorów Lanz Bulldog. Wstęp wolny.

godz. 10:00 Ekospacery, start przy basenach na Skarpie
Wydarzenie mające na celu pokazanie jak należy dbać o swoją okolicę, wiślane brzegi oraz samą rzekę. Tym razem uczestnicy posprzątają Skarpę. Około 12:00 przewidziany jest też rejs do Zamku Dybów. W programie liczne atrakcje: warsztaty ze szkutnikiem, konkursy z nagrodami, stanowiska na zamku. Wstęp wolny.

godz. 11:00-17:00 II Święto Chełmińskiego Przedmieścia, Toruńskie Wodociągi, ul. św. Józefa 37/49
Zabawy terenowe, zwiedzanie wieży ciśnień, joga na świeżym powietrzu i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.O część artystyczną zadbają uczniowie szkół mieszczących się w granicach okręgu: SP nr 3, SP nr 5 i VIII LO. Na scenie pojawią się także zespoły Manchester i Parno.  Impreza organizowana przez  Stowarzyszenie „Chełmińskie Przedmieście – tu mieszkam” i Radę Okręgu nr 11 „Chełmińskie”. 

godz. 11:00 Piłka nożna: Pomorzanin Toruń vs Unia Gniewkowo, Boisko przy ul. Szosa Chełmińska 75
Spotkanie 8. kolejki sezonu 2019/2020 IV Ligi, grupy kujawsko-pomorskiej I : Pomorzanin Toruń - Unia Gniewkowo.

godz. 11:00-14:30 Rejs do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce, Przystań AZS, ul. Jerzego Popiełuszki
Na rejs do Wielkiej Nieszawki zapraszają Toruńscy Flisacy. Start z Przystani AZS Toruń na zachodnim skraju bulwaru w Toruniu o godz. 11:00. Powrót planowany jest 3,5 godziny później. Na miejscu uczestnicy będą mieli ok. 1,5 godziny na swobodne zwiedzanie skansenu.

godz. 12:00-18:00 Światło/cienie, CSW
Ostatnia możliwość zwiedzenia wystawy prezentującej Kolekcję sztuki CSW: „Dwa reflektory naprzeciwko” Jana Berdyszaka, „Mesures à prendre” Piotra Kowalskiego oraz „Skanowanie” Joachima Fleischera. Obiekty są ściśle związane z otoczeniem, w którym funkcjonują, a światło, jako główny element prezentowanych prac, działa na przestrzeń w szerokim, często pełnym sprzeczności zakresie. Bilety: 5 zł ulgowy, 8 zł normalny.

godz. 12:15 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci, Kino Centrum CSW

W programie niedzielnym:
• 12:15 – Pettson i Findus - wielka wyprowadzka
• 14.00 – Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię
• 16.00 – Niezwykłe lato z Tess

godz. 15:00 Czytanie. Dramat, Teatr im. Wilama Horzycy
Czytanie performatywne, którym teatr włączy się w Festiwal Marsz Równości w Toruniu. Tekst będzie dotyczył tematyki różnorodności i akceptacji. Wejściówki: 1 zł w Biurze Obsługi Widzów.

godz. 15:00 Grand Prix Torunia Weteranów, Hala KTS Energa-Manekin, ul. Międzymurze 2
Grand Prix o puchar Prezesa Maximus Broker Remigiusza Breńskiego w sezonie 2019/2020. Wpisowe: 20 zł.

godz. 16:00-17:30 Spacer po odnowionych podwórzach, start przy ul. Sukienniczej 11
Spacer dla mieszkańców po odnowionych podwórkach, które są efektem prac remontowych przeprowadzonych w ramach programu "Moje Podwórko". W niedzielę Koło Przewodników PTTK w Toruniu organizuje pierwszy z dwóch spacerów. Uczestnicy będą mogli zajrzeć w miejsca na co dzień ukryte przed przechodniami za fasadami kamienic i odkryć inne oblicze zabytkowych dzielnic miasta.

godz. 17:00 Festiwal Cichej Muzyki: Gomółka i reszta świata, Ratusz Staromiejski
Jesienną edycję festiwalu rozpocznie Zespół Wokalny Chóru Polskiego Radia i zaprezentuje muzykę renesansu, także polskiego. Bywalcy festiwalu mogą liczyć nie tylko na duchowość i skupienie, ale także na melodyjność i urodę tej muzyki. A przede wszystkim poznają kunszt polskich kompozytorów tworzących w tej epoce. Wstęp wolny

godz. 17:00 Spektakl Demakijaż 1, Lizard King Toruń
Spektakl o charakterze kabaretowym. Fabuła: W teatralnej garderobie, przygotowują się do spektaklu cztery aktorki, o różnych charakterach, w różnej sytuacji życiowej i o różnym doświadczeniu zawodowym. Osoba reżysera, któremu każda z nich chce zaimponować, jest pretekstem do rozmów i zwierzeń bohaterek spektaklu, a także punktem wyjścia, do wielu zabawnych sytuacji. Bilety: 30 zł. Rezerwacje telefoniczne: 502-181-611, lub 608-323-884.

godz. 18:00 Wysocki, Okudżawa – Piramidy, Dwór Artusa
Usłyszymy piosenki największych bardów XX wieku: Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Wykonywać je będą: Piotr Kajetan Matczuk, Tomasz Imienowski, Artur Chyb – muzycy zespołu Piramidy. Bilety: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy.

godz. 18:00 Piazzola/Czajkowski, koncert TOS, CKK Jordanki
Koncert "Piazzolla /Czajkowski" skupiać się będzie wokół emocji. W pierwszej części wystąpi Klaudiusz Baran – wszechstronny polski akordeonista oraz bandoneonista, Rektor oraz profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Marka Wroniszewskiego sięgną po repertuar legendarnej dla historii tanga postaci - Astora Pantaleóna Piazzolli, twórcy oryginalnej formy muzycznej - tanga nuevo. W koncercie usłyszymy jego najbardziej znane utwory, m.in. Libertango, Adiós Nonino, czy Oblivion. Bilety: 30 zł ulgowy, 40 zł normalny

godz. 18:00, 20.00 Kino Jazz. Wieczór z dokumentami o jazzie, CSW
Propozycja obowiązkowa dla miłośników jazzu. Bilety: 12 zł ulgowy, 14 zł normalny. W programie:
• godz. 18.00 – Blue Note Records Beyond the Notes
• godz. 20.00 – Chasing Trane. Historia Johna Coltrane’a

godz. 18:00-21:00 Strażnicy Galaktyki, tylko że Musical, klub Od Nowa, ul. Gagarina 37a
Nowy musical twórców autorskiego spektaklu ,,Kopernik: Sięgając Gwiazd". Wystąpią uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

godz. 19:00 Miłość po włosku - kabaretowy spektakl estradowy, Hotel Bulwar, Bulwar Filadelfijski 18
Teatr Afisz zaprezentuje historię miłosną, która toczy się w rodzinie o mocno skomplikowanych wzajemnych zależnościach. Opowiedziana będzie w piosenkach, których całkiem nowy, kabaretowy tekst przymierzono do lubianych włoskich przebojów znanych z repertuaru Drupiego, Adriano Celentano, Francesco Napoli i innych. Bilety: 18-28 zł.

godz. 20:00 Migawki - niedzielne kino eNeRDowskie, klub NRD, ul. Browarna 6
Kolejna odsłona Migawek, podczas których na pewien czas uczestnicy będą mogli przenieść się w świat fikcji. W programie pokaz filmu oraz w przerwach muzyka filmowa. Wstęp wolny.

godz. 20:00 Toruńska Liga Badmintona, TMT Sekcja Badmintona, Hala Olimpijczyk, ul. Słowackiego 114
Drugi sezon Toruńskiej Ligi Badmintona. Jest to amatorska liga singlowa, kategoria open, na 3 poziomach zaawansowania ABC. Wpisowe: 50 zł.

Oprac. Natalia Przytarska, fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.