www.torun.pl

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 05 września 2019

W ten weekend w Toruniu żegnamy dwa festiwale: Teatrów Ulicznych oraz Nova Muzyka i Architektura, dlatego warto wybrać się na ostatnie ich odsłony: „Piratów” Cyrkowej Events lub „Brawo Broadway, Hurra Hollywood!”. Miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy na sobotnie Wielkie śniadanie nad Wisłą.

PIĄTEK 6 września

godz. 8:00 13. Ogólnopolskie Plenerowe Spotkania Fotografików – Transylwania 2019, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, filia przy ul. Kościuszki
Wystawa podsumowująca 13. Ogólnopolskie Spotkanie Fotografików. Obejmuje 192 prace 10 autorów. Na zdjęciach artyści uwiecznili obszar Rumuńskiej Transylwanii: śliczny zamek w Hunedoarze, cytadelę w Devie, monastyr w Prislop, dużo cerkwi oraz rezerwat żubrów.

godz. 10:00 Etnowyprawka Malucha: Ziarenka!, Muzeum Etnograficzne
Zajęcia z cyklu Etnowyprawka adresowane są do małych dzieci (od 21 m-cy do 3 lat) i ich opiekunów. Uczestnicy ruszą tropem ziaren zbóż, poznają ich kształty, kolory, zapach, a także dźwięki, jakie wydają, kiedy są przesypywane. Zobaczą również, jak wyglądała kaszka, którą warzyła sroczka. Nie zabraknie elementów wokalnych. Prowadzenie: dr Olga Kwiatkowska. Bilety: 25 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun).

godz. 12:00 12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves, pl. Rapackiego
Otwarcie wystawy pokonkursowej “Art Moves”. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Nadciągająca katastrofa czy szansa, by uratować siebie i świat?”. W ramach festiwalu, jak co roku, zobaczymy w przestrzeni miejskiej Torunia prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców. Wstęp wolny.

godz. 15:30 Prawo kobiet przy porodzie, Kamienica Inicjatyw, ul. Kopernika 22
Kolejne spotkanie z cyklu „Świadomie o porodzie”. Tym razem dowiedzieć się będzie można, jakie prawa posiada kobieta podczas porodu (m.in. standardy okołoporodowe, co można, a czego nie można robić podczas porodu, jakie prawo ma osoba towarzysząca i co robić, gdy prawo jest łamane). Uczestniczki napiszą również plan porodu dostosowany do szpitala. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: tel. 667330218.

godz. 16:30 Fraktakle #2: Kosmiczne dźwięki, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2
Festiwal dźwiękowych opowieści to projekt poświęcony eksperymentalnym próbom eksplorowania muzyki, skierowanej do najmłodszych odbiorców kultury. W programie warsztatów: nasłuchiwanie zarejestrowanych dźwięków kosmosu, eksperymenty muzyczne na instrumentach akustycznych, poznanie kilku fenomenów brzmieniowych i wspólna improwizacja. Każdy uczestnik otrzyma instrument burzowy, który zostanie zbudowany z komponentów i ozdobiony podczas warsztatów. Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 5+. Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy: kulturhauz@gmail.com

godz. 17:00-20:00 Escape Room - Odzyskaj Wolność, Kamienica Inicjatyw, ul. Kopernika 22
Escape Room przeniesie uczestników 100 lat wstecz - misją będzie odzyskanie niepodległości dla Torunia. Przygotowane zagadki przybliżą najważniejsze aspekty procesu powrotu naszego miasta do odrodzonej Polski. Do Escape Roomu wejść mogą grupy pięcioosobowe. Wejście odbywa się co 60 minut. Zapisy: tel. 514 786 113 od pon. do pt. w godz. 9:00 – 17:00 lub email biuro@kamienica-inicjatyw.pl Wstęp wolny.

godz. 18:00 Otwarcie nowych wystaw, Galeria Sztuki Wozownia

 • 11. Triennale Małych Form Malarskich – wystawa pokonkursowa - wernisaż wystawy oraz wręczenie nagród w ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Wozownię. Zaprezentowane zostaną prace w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej.
 • Ryszard Gieryszewski - Właściwy wybór - zbiór prac graficznych – linorytów i drzeworytów powstałych na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Odnajdziemy w nich wszystkie najbardziej charakterystyczne cechy twórczości artysty, który z powodzeniem łączy dwa, z pozoru sprzeczne języki formalne – abstrakcję geometryczną i abstrakcję organiczną.
 • Jerzy Grochocki - Linie Czterowymiarowych Pojęć - Moje obiekty wywodzą się z matematyczności otaczającej nas przestrzeni, tej najbliższej i tej nieskończonej, gdzie w procesie twórczym systematyka znaku, przestrzeni i koloru staje się podstawowym narzędziem przekazu, a redukcja rozszerza widnokrąg wyobraźni - tak nową wystawę w Wozowni opisuje Jerzy Grochocki, autor “Linii Czterowymiarowych Pojęć”.
 • Paulina Broma - Spacer ze ścianą / Walk with Wall - Projekt #ŚCIANA to trwający kilka miesięcy cykl działań o charakterze performatywnym oraz wydarzeń warsztatowych w Toruniu i Bydgoszczy. Tytułowa „ściana” – mobilna konstrukcja, składająca się ze stelażu osadzonego na kołach rowerowych – jest swego rodzaju próbą konfrontacji z odbiorcą, użytkownikiem przestrzeni publicznej. Niesione przez nią treści i przekaz wizualny mają na celu wzbudzić zainteresowanie oraz skłonić do refleksji i interakcji. 

Wstęp na wszystkie wystawy w dniu wernisażu jest wolny.

godz. 18:00 Italo Disco – spektakl muzyczny, Dwór Artusa
Nicola Palladini powraca do Torunia po wielkim sukcesie programu “Ciao Ciao Bambina”. Na toruńską publiczność czeka powrót do lat 80. i rytmów Italo Disco, czyli największych włoskich przebojów tamtego okresu. Usłyszymy, m.in.: „Vamos a la playa/No tengo dinero”, „Flames of Love” czy „Sara’ perche’ ti amo”. Bilety: 40 zł.

godz. 18:00 Fotografia „Autor anonimowy”, Mała Galeria Fotografiki ZPAF, ul. Różana 1
Wernisaż wystawy zdjęć autora, który chce pozostać anonimowy. Jego prace to artystyczna podróż do miejsc istniejących w jego wyobraźni. Rzeczywistość, którą obejrzymy, jest zbudowana z połączenia wielu spersonifikowanych elementów, skojarzeń, iluzji. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Rejsy wieczorne z Toruńskimi Flisakami - zachód słońca na Wiśle, Przystań AZS, ul. Jerzego Popiełuszki
Toruńscy Flisacy zapraszają na rejs w trakcie “najpiękniejszych zachodów słońca”. Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwał zawodowy sternik. Bilety: 40 zł.

godz. 20:00 Nightskating Toruń, Toruń Plaza
Kolejna edycja nightskatingu. Uczestnicy do pokonania będą mieli 17 km. Organizatorzy zapewniają: spokojne tempo przejazdu (do 15 km/h), muzykę na całej trasie oraz atrakcje dla uczestników. Wstęp wolny.

godz. 20:30 5. Festiwal Teatrów ulicznych: ITAN - Kot w Butach, Rynek Staromiejski
Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego przedstawi nam historię polskiego parobka, który staje się wpływowym szlachcicem oraz zdobywa bogactwo i władzę nad królestwem. Pomaga mu w tym mówiący kot, który w interpretacji Dziurmana okazuje się być jednak… byłym aktorem filmowym. Wstęp wolny.

godz. 21:00 OpenAir, czyli Piątek na Patio!, klub NRD, ul. Browarna 6
Każdy ma takiego Openera, na jakiego się wybierze, a najlepiej wybrać się na Open Aira na Browarną 6! Zagrają Pras + Żółty. Wstęp z listy FB wolny, pozostali 10 zł.


SOBOTA 7 września

godz. 9:15 Spacer z Kulturą: Walka i okupacja w Toruniu, CSW – Centrum Literatury
Nowy cykl spacerów tematycznych - tym razem uczestnicy przejdą szlakiem okupacyjnego Torunia - miejsc walki i budynków, które mieściły ważne, choć często traumatyczne dla Polaków instytucje. Prowadzenie: Marcin Orłowski. Zbiórka w holu CSW. Wstęp wolny. Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

godz. 10:00-14:00 Jarmark żywności ekologicznej, Muzeum Etnograficzne
Jak zawsze będzie można kupić bezpośrednio od rolników ekologicznych wiele produktów, m.in.: warzywa, ziemniaki, przetwory mleczne i mięsne, oleje oraz inne produkty z przetwórni ekologicznych. Organizatorem wydarzenia jest Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych Ekołan. Wstęp wolny.

godz. 10:00 Narodowe czytanie: Katarynka, Książnica, Filia nr 16, ul. Raszei
W ramach Narodowego Czytania w Książnicy Kopernikańskiej odczytywana będzie “Katarynka” Bolesława Prusa. Ponadto w programie: zabawy podwórkowe z dawnych lat – serso, piwko przeciwko, zośka, ciupa i inne. Wstęp wolny.

godz. 10:00 I Puchar Polski juniorów młodszych we florecie dziewcząt i chłopców, IV LO im. Tadeusza Kościuszki, ul. Warszawska 1/5
W turnieju udział weźmie około 200 szermierzy, w tym 13 zawodników TKS-T Budowlani Toruń. W sobotę rozegrane zostaną zawody szermiercze (floret) dziewcząt.

godz. 10:00-13:00 Wielkie Śniadanie nad Wisłą, nadwiślańskie tereny parku na Bydgoskim Przedmieściu
Otwarty plenerowy piknik krajoznawczy. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, w tym: spacery botaniczne z przewodnikiem, muzyczną strefę, gry miejskie, konkurs fotograficzny, spotkania z baristami, sesje jogi w plenerze, turnieje sportowe, pokazy „dzikiej kuchni”, warsztaty leśne, zdrowego odżywiania oraz malarskie. Wstęp wolny.

godz. 10:00-16:00 Rodzinny piknik historyczno-wojskowy, Fort IV, ul. Chrobrego 86
Przewodnim tematem spotkania będzie 95. rocznica święta 4. Pułku Lotniczego w Toruniu. Dla miłośników historii w sali sztabowej odbędą się prelekcje poświęcone toruńskiemu lotnictwu okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz udziałowi toruńskich eskadr lotniczych w wojnie obronnej 1939 r. Dla dzieci i młodzieży organizatorzy przygotowali konkursy zręcznościowe, plastyczne, gry i zabawy. Będzie to również okazja do zwiedzenia Fortu IV z przewodnikiem, poznania jego tajemnic i ciekawostek, zapoznania się z ekspozycją oddziału toruńskiego Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy - Muzeum Artylerii, które podczas imprezy wystawi swoje stanowisko. W programie także niespodzianki dla uczestników pikniku.

godz. 10:00-18:00 Marsz Walkathon NEUCA dla Zdrowia!, Błonia Nadwiślańskie
Cykliczne wydarzenie o charakterze prozdrowotnym i prosportowym, które ma na celu aktywizację lokalnej społeczności i popularyzację zdrowego stylu życia poprzez marsze techniką nordic walking. Oprócz wspólnego marszu na uczestników będzie czekało wiele atrakcji, między innymi: strefy: badań mobilnych, fitness, energorowerów, park rozrywki aktywnej dla najmłodszych oraz zabawy edukacyjne. Wstęp wolny.

godz. 10:00-18:00 Drutozlot 2019, ul. Szosa Bydgoska 3
Zlot miłośników i miłośniczek drutów, szydełek i innych narzędzi do przędzenia, plecenia, drutowania. Dla uczestników przygotowano stoiska z rękodziełem oraz kulinarne. Wstęp: 30 zł.

godz. 11:00 Piłka nożna: Pomorzanin Toruń vs Orlęta Aleksandrów Kujawski, boisko przy Szosie Chełmińskiej 75
Szósta kolejka IV ligi grupy kujawsko-pomorskiej. Wstęp wolny.

godz. 11:00 Pilates pod chmurką, Skwer przy ul. Józefa Mossakowskiego
Fundacja GOtoruń zaprasza na zajęcia z pilatesu. Uczestnicy wydarzenia będą mieli również możliwość skorzystania z porad dotyczących zdrowego i aktywnego trybu życia. Wstęp wolny.

godz. 11:00-21:00 XII Toruńskie Medievalia, Zamek Krzyżacki
Widowisko w konwencji plenerowej, które zaprezentuje szerszej publiczności kulturę czasów średniowiecza. Wstępem do głównych wydarzeń będą gry i zabawy plebejskie, następnie dla uczestników zaplanowano, m. in.: rzut podkową, strzelanie z łuku, rzut oszczepem, rzut nożem średniowiecznym. Część główną zajmą turnieje łucznicze, konne i piesze, podczas których występować będą rycerze z różnych stron Polski. Całość zwieńczy spektakl historyczny pt. "Zdrada braci zakonnych". Wstęp wolny.

godz. 11:00-13:30 Druk-Fest 2019, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, ul. Szkolna 31
Podczas wydarzenia przeniesiemy się do czasów toruńskiego drukarskiego podziemia, zwiedzając odtworzoną w skali 1:1 prawdziwą, nielegalną w czasach PRL-u drukarnię, z której w latach 80. wychodziły ulotki i niezależne gazety dodające ducha mieszkańcom regionu. Obejrzymy wystawę oryginalnych szablonów opozycyjnych ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz wystawę komiksu Jacka Fedorowicza znanego wszystkim aktora, rysownika, satyryka, publicysty. Wstęp wolny.

godz. 11:00-16:00 Bezpieczny powrót do szkoły, Centrum Handlowe Bielawy
Podczas wydarzenia najmłodsi będą mieli szansę, m.in. poznać zasady ruchu drogowego, wezmą udział w szkoleniu z pierwszej pomocy, a nawet zwiedzą wnętrze wozu strażackiego. Pomogą im w tym pracownicy straży pożarnej oraz policji. Wstęp wolny.

godz. 12:00 Moder(nizm) Talking. Miejska gra mobilna, start: przed Urzędem Marszałkowskim
Gra miejska Modern(izm) Talking, podczas której uczestnicy dowiedzą się o architektonicznych perłach toruńskiego modernizmu. Na mobilnych łowców czekają atrakcyjne nagrody.

Imprezy towarzyszące

 • godz. 13:00-15:00 Obudźmy Niedźwiedzie! Projektowanie gadżetów z Bydgoskiego Przedmieścia - warsztaty modernistyczne dr Aleksandry Sojak-Borodo podczas których złożysz model kamienicy z ul. Słowackiego 41, wykonasz pocztówkę lub płócienną torbę (według szablonu z rysunkami toruńskich ulic) albo dorysujesz brakujące elementy do „toruńskiej” kolorowanki. Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 2-6 lat (starsze też mile widziane). Udział bezpłatny
 • godz. 15:00 Jak panowie Durek, Zelek i Ulatowski na Bydgoskim Przedmieściu działali, czyli o znikającym pomniku i orle, który odleciał - prelekcja Katarzyny Kluczwajd o architekturze modernistycznej - o poszukiwaniu stylu narodowego, o nowych gmachach użyteczności publicznej (m.in. Domu Społecznym), o pomnikach Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Będzie też mowa o orłach w stylu art deco, niezachowanych i zapomnianych oraz zagmatwanych losach najpiękniejszego toruńskiego orła (gmach Dyrekcji Lasów Państwowych), który odleciał, ale ma szansę powrócić. Wstęp wolny.
 • godz. 15:30 Wręczenie nagród laureatom gry miejskiej - Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

godz. 12:00 Toruński Pchli Targ 2019, Rynek Nowomiejski
Cykliczna, organizowana od kilku lat impreza, podczas której jest okazja do wymiany i sprzedaży używanych przedmiotów, pamiątek, odzieży i innych. Pchli targ odbywa się w Toruniu w każdą pierwszą sobotę miesiąca, od kwietnia do października. Wstęp wolny.

godz. 12:00-14:00 Narodowe Czytanie: nowele polskie, dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Kolejna edycja Narodowego Czytania - tym razem czytane będą fragmenty nowel polskich. Udział wezmą aktorzy teatru Baj Pomorski oraz przedstawiciele władz miasta. Wstęp wolny

godz. 12:00-15:00  Escape Room - Odzyskaj Wolność, Kamienica Inicjatyw, ul. Kopernika 22
Escape Room przeniesie uczestników 100 lat wstecz - misją będzie odzyskanie niepodległości dla Torunia. Przygotowane zagadki przybliżą najważniejsze aspekty procesu powrotu naszego miasta do odrodzonej Polski. Do Escape Roomu wejść mogą grupy pięcioosobowe. Wejście odbywa się co 60 minut. Zapisy: tel. 514 786 113 od pon. do pt. w godz. 9:00 – 17:00 lub email biuro@kamienica-inicjatyw.pl Wstęp wolny.

godz. 12:00-17:00 Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Młodzików w speedrowerze, MotoPark, ul. Bielańska 66
Toruńskie Stowarzyszenie Żużlowe zaprasza na rozgrywki speedrowerowe. Do zawodów zgłosiło się 38 zawodników z całej Polski w dwóch kategoriach wiekowych: junior i młodzik.

godz. 16:30 Inauguracja Hokej Superliga, Stadion hokeja na trawie, Szosa Chełmińska 75
Pomorzanin Toruń zagra u siebie w pierwszym meczu Superligi ze Startem 1954 Gniezno.

godz. 18:00-22:00 III Toruńska Noc Muzealna, Ratusz Staromiejski, Muzeum Historii Torunia
Wydarzenie związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Oprócz nocnego zwiedzania przewidziane są prelekcje: “Edukacja w okupowanym Toruniu”, “Reminiscencje II wojny światowej w sztuce polskiej”, “Sztuka w obliczu wojny”, ”Garnizon Toruń 1920-1939”, pokazy oraz wystawa „Biało-czarne. Toruń w cieniu swastyki (1939–1945). W 80. rocznice wybuchu II wojny światowej”. Udział we wszystkich wydarzeniach (za wyjątkiem wejścia na wieżę ratusza) jest bezpłatny.

godz. 18:00 Finał Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”: Brawo Broadway, Hurra Hollywood!, CKK Jordanki
Tegoroczny festiwal zamknie ekspresyjna mieszanka muzyki filmowej prosto z nowojorskiego Broadwayu. W programie nie zabraknie muzyki popularnej amerykańskich kompozytorów, m.in. genialnego autora Błękitnej Rapsodii – G. Gershwina, pięciokrotnego zdobywcy Oscarów - J. Williamsa, czy autora ścieżki dźwiękowej do Bena Hura - M. Rózsy. Wystąpią: Marcela Wierzbicka- Opalińska - sopran, Toruńska Orkiestra Symfoniczna oraz Mariusz Smolij - dyrygent. Bilety: 40 zł.

godz. 19:00 Los Colores Del Flamenco – Danza del Fuego, Dwór Artusa
Grupa zaprezentuje tradycyjne i znane formy flamenco, jak również własne kompozycje i aranżacje. Wysłuchamy najbardziej sztandarowych przykładów muzyki flamenco, ale także będziemy mogli podziwiać kunszt tańca, jaki zaprezentuje Dorota Dzięcioł, tancerka, wokalistka i członkini zespołu. Bilety: 35 zł.

godz. 20:00 5. Festiwal Teatrów Ulicznych: Cyrkowa Events, Rynek Staromiejski
Widowisko łączące świat teatru i sztuki cyrkowej. Spektakl rozpocznie się barwną paradą ulicami miasta wraz z łodzią, która na końcu trasy zacumuje, tworząc nieodłączny element spektaklu. Wstęp wolny.

godz. 21:00 Full a Vibe Saturday, klub NRD, ul. Browarna 6
Kolejna edycja jamajskiej imprezy, która wprowadzi prawdziwy karaibski klimat do toruńskiego NRD. Na Full a Vibie zatańczą jamajscy tancerze: Pops Xqlusiv oraz Shanky Equanoxx, ale nie zabraknie również polskiej gwiazdy Agi Morko. Dla publiczności zagrają Splendid sound i Sensithief. Bilety: 10 zł.

godz. 21:00 Greetings From Havana: Alexis Vinent & Jonal Adrian, Cubano Club, ul. Chełmińska 12
Impreza w stylu latino. Zagra DJ Alexis Vinent, a show taneczne zaprezentuje pochodzący z Wenezueli tancerz Jonal Adrian Escobar Paez. Bilety: 10 zł.

godz. 21:30 Zwiedzanie zamku nocą, Zamek Krzyżacki
Nocne wydarzenie, podczas którego każdy odwiedzający będzie miał okazję poznać zakamarki i historie kryjące się w murach zamku. Zamkowy przewodnik zabierze uczestników wydarzenia również do miejsc, które są niedostępne na co dzień dla zwiedzających. Wstęp wolny.

godz. 22:00 Cykl_On_04 pres. Techenko Crew !, Dwa Światy, ul. Ducha Św. 10/12
Na imprezę w rytmie techno zaprasza klub Dwa Światy. Wystąpią: Lelak, Chester Bednarczyk, zaVVatjacy, Kruszytop oraz Foolish Swami. 


NIEDZIELA 8 września

godz. 9:00-18:00 Dzień otwarty w Jagielski Dance Project, ul. Grudziądzka 122a
Jagielski Dance Project zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na bezpłatne zajęcia taneczne. Przez całą niedzielę będzie można spróbować swoich sił w różnych stylach tańca. Zajęcia przeznaczone są dla osób zupełnie początkujących oraz dla tancerzy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w nowych stylach. Obowiązują zapisy online: https://dancepro.pl/dzien-otwarty/

godz. 10:00 I Puchar Polski juniorów młodszych we florecie dziewcząt i chłopców, IV LO im. Tadeusza Kościuszki, ul. Warszawska 1/5
W turnieju udział weźmie około 200 szermierzy, w tym 13 zawodników TKS-T Budowlani Toruń. W niedzielę rozegrane zostaną zawody szermiercze (floret) chłopców.

godz. 10:00-12:00 Piłka nożna: Elana 2005 v Drwęca 2005, Stadion przy ul. 63 Pułku Piechoty 47
W najbliższą sobotę o pierwsze zwycięstwo w ramach ligi wojewódzkiej zawalczy na swoim boisku Elana Toruń 2005 z Drwęcą 2005. Wstęp wolny.

godz. 11:00-14:30 Rejs do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce, Przystań AZS, ul. Jerzego Popiełuszki
Na rejs do Wielkiej Nieszawki zapraszają Toruńscy Flisacy. Start z Przystani AZS Toruń na zachodnim skraju bulwaru w Toruniu o godz. 11:00. Powrót planowany jest 3,5 godziny później. Na miejscu uczestnicy będą mieli ok. 1,5 godziny na swobodne zwiedzanie skansenu.

godz. 11:30 Darmowe zajęcia pokazowe, Centrum Formy, ul. Lelewela 33
Pokaz zajęć “Skaczące buty” - ćwiczeń polegających na podskokach w butach Bounce Boots. Zapisy poprzez stronę: https://centrumformy.gymmanager.com.pl/Reservations/Index Zapisując się należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego numeru buta dla siebie.

godz. 12:00-14:00 Światura [08], Księgarnia Kafka i spółka, ul. Szewska 2
Dyskusyjny klub książki - tym razem uczestnicy pochylą się nad “Lotem nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya. Spotkanie prowadzić będzie Okoń w sieci. Wstęp wolny.

godz. 12:00 Prezentacja drużyny KH Toruń, Stadion Hokeja na Trawie, Szosa Chełmińska 75
Prezentacja drużyny hokejowej, która już 15 września zainauguruje na swoim lodowisku rozgrywki PHL w sezonie 2019/2020. Będzie to okazja do spotkania się z zawodnikami klubu KH Toruń oraz laskarzami z Pomorzanin Toruń. Dwie toruńskie drużyny rozegrają między sobą mecz, a kibice będą mieli możliwość porównania sprzętu hokeistów na lodzie i trawie. Wstęp wolny.

godz. 12:30-13:15 Wyjątkowe Familijne Show, Entliczek kawa i zabawa, ul. Polna 7b
Na zakończenie lata Entliczek przygotował niezwykły pokaz żółtej magii. Będzie to familijna rozrywka gdzie wszyscy wezmą czynny udział pomagając magikowi czarować i wypowiadać zaklęcia. Bilety: dziecko 45 zł, rodzeństwo -10%, dorosły 25 zł.

godz. 16:00 W magicznej krainie – bajka improwizowana, Dwór Artusa
Sale Dworu Artusa zmienią się w magiczną krainę, gdzie wszystko się może zdarzyć. Stanie się to za sprawą duetu Bujdy i Bajania oraz Trzy Słowa. Dzieci będą mogły włączyć się do spektaklu i zdecydować, co wydarzy się na scenie, kto w niej wystąpi oraz jak się zakończy. Bilety: 15 zł normalny, rodzinny 50 zł (4 osoby, w tym min. 1 osoba dorosła). Spektakl przeznaczony dla dzieci 4-11 lat.

godz. 17:00 Rejsy z Toruńskimi Flisakami, Bulwar Filadelfijski
Rejsy odbywają się w godz. 17:00-21:00. Zbiórka na Bulwarze Filadelfijskim na wysokości bramy Żeglarskiej. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć: punkt widokowy na Kępie Bazarowej, plażę przy Zamku Dybowskim, Bulwar Filadelfijski, panoramę Starego Miasta, Winnicę, Port Zimowy. Bilety: 5-20 zł w zależności od przystanku.

godz. 20:00 Migawki - niedzielne kino eNeRDowskie, klub NRD, ul. Browarna 6
Nowy niedzielny cykl, w którym na pewien czas uczestnicy będą mogli przenieść się w świat fikcji. W programie pokaz filmu oraz w przerwach muzyka filmowa. Wstęp wolny.

Oprac. Natalia Przytarska

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza w sobotę na nocne zwiedzanie, fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.