www.torun.pl

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 22 sierpnia 2019

W ten weekend toruńskie ulice rozjaśnią się mocą kilkuset światełek podczas Bella Skyway Festival. To jednak nie koniec atrakcji! Czekają na nas również spotkania z historią – piknik w Forcie I, spacer tematyczny pośród kamienic gotyckich, potyczki rycerskie rodzin czy cykl „Wieczory z przeszłością na Zamku Krzyżackim”.

Bella Skyway Festival
Największe w województwie kujawsko-pomorskim wydarzenie kulturalne. Motywem przewodnim imprezy jest tym razem „Różnorodność miejsca”. Festiwalowe atrakcje będą dostępne codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 20:30-00:00.
Oprócz świetlnych przedstawień na uczestników czeka szereg imprez towarzyszących:

 • Scena muzyczna 11. Bella Skyway Festival:

CKK Jordanki - szczegóły na stronie http://jordanki.torun.pl/scena-muzyczna/
24.08, godz. 18:00 – Bednarek. Bilety od 75 zł
25.08, godz. 18:00 – Dżem. Bilety od 75 zł

 • Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna, 24.08, godz. 21:00, Rynek Nowomiejski (start)
 • Apollo: droga na księżyc– pokazy filmowe National Geographic, Centrum Sztuki Współczesnej,  24 i 25.08,  godz. 14:00, wstęp wolny
 • Światło/cienie - prace z kolekcji CSW w Toruniu, 21–25.08, godz. 12:00-0:00

CSW zaprezentuje prace ze swojej kolekcji sztuki: „Dwa reflektory naprzeciwko” Jana Berdyszaka, „Mesures a prendre” Piotra Kowalskiego oraz „Skanowanie” Joachima Fleischera. Wybrane obiekty są ściśle związane z otoczeniem, w którym funkcjonują, a światło odgrywa główną rolę w prezentowanych pracach. W trakcie festiwalu Bella Skyway wstęp jest wolny. Po zakończeniu festiwalu bilety: ulgowy 5 zł, normalny 8 zł.

 • Planeta px9, CSW, 23–24.08, godz. 21:00, 22:00,

Interdyscyplinarny spektakl teatru ruchu, w którym tancerze-performerzy stworzą nową, nieistniejącą planetę. Spektakl realizowany jest w ramach projektu „Wchodzimy na afisz” finansowanego przez polsko-ukraińską Radę Wymiany Młodzieży. Spektakl będzie można również zobaczyć z zewnątrz – z Bulwaru Sztuki (bez konieczności posiadania wejściówek).

 • Warsztaty fotograficzne 23–25.08, godz. 20:00-22:00

Warsztaty pod okiem uznanych fotografików, trwające około 120 minut: 30 minut teorii oraz 90 minut spaceru po festiwalu. Uczestnicy obowiązkowo przynoszą statywy, aparaty kompaktowe z manualnymi nastawami i „lustrzanki”. Warsztaty w grupach 15-os. Obowiązują zapisy, więcej informacji: https://www.facebook.com/TorunskaSzkolaFotografii/PIĄTEK 23 sierpnia

godz. 11:00 Bezpłatne warsztaty dla dzieci z opiekunami, Szkoła Leśna na Barbarce
Stowarzyszenie Tilia zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami do udziału w ostatnich, bezpłatnych wakacyjnych warsztatach organizowanych w ramach projektu „Człowiek, środowisko, integracja”. W programie: zajęcia ekologiczno-historyczne, zajęcia plastyczne „Plener malarski -  Barbarkowe widoki” oraz ognisko (prowiant we własnym zakresie).

godz. 11:00 Tajemnicze obrazy z przeszłości – ryty naskalne, Muzeum Okręgowe, budynek przy ul. Św. Jakuba 20a – Archeologia
Zajęcia „Tajemnicze obrazy z przeszłości” składać się będą z dwóch części: krótkiego wprowadzenia multimedialnego dotyczącego prehistorycznych rytów naskalnych oraz zajęć praktycznych, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać ryt inspirowany dziełem z przeszłości.

godz. 16:30-20:00 Kurs pierwszej pomocy, Harcerski Klub Ratowniczy Toruń, ul. Rydygiera 12a
Dwadzieścia godzin kursu pierwszej pomocy. Uczestnicy poznają najczęstsze przypadki zagrożenia życia lub zdrowia oraz prawidłowe postępowanie przedmedyczne w każdym omówionym przypadku. Bilety: 350 zł. Zapisy na: https://forms.gle/LS48Zh8sGnEsK68T7

godz. 17:00-20:00 Escape Room - Odzyskaj Wolność, Kamienica Inicjatyw, ul. Kopernika 22
Escape Room przeniesie uczestników 100 lat wstecz - misją będzie odzyskanie niepodległości dla Torunia. Przygotowane zagadki przybliżą najważniejsze aspekty procesu powrotu naszego miasta do odrodzonej Polski. Do Escape Roomu wejść mogą grupy pięcioosobowe. Wejście odbywa się co 60 minut. Zapisy: tel. 514 786 113 od pon. do pt. w godz. 9:00-17:00 lub e-mail: biuro@kamienica-inicjatyw.pl Wstęp wolny.

godz. 18:00 Letni kurs kaligrafii, CSW - Centrum Literatury
Kurs przeznaczony dla wszystkich, którzy marzą o tworzeniu pięknych liter. Pozwoli on zaznajomić się z podstawowymi narzędziami oraz rodzajami tuszu i atramentu. Piątkowe spotkanie poświęcone będzie kursywie angielskiej. Bilety: 25 zł.

godz. 18:00 Hemar. Marchewka - próba generalizacji, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny
Spektakl muzyczny, w którym główną rolę zagrają piosenki i teksty satyryczne Mariana Hemara. Wszystkie utwory nie tylko zaśpiewają, ale i wykonają instrumentalnie aktorzy Teatru Muzycznego. Bilety: 40 zł normalny, 35 zł ulgowy, 30 zł grupowy.

godz. 18:00 Kabaret Moralnego Niepokoju, CKK Jordanki
Kabaret znany z serialu „Ucho prezesa” zaprezentuje w Toruniu swój najnowszy program – „Tego jeszcze nie grali". Bilety: 50-125 zł. Rezerwacja telefoniczna: 605 555 676.

godz. 19:30 Rejsy wieczorne z Toruńskimi Flisakami - zachód słońca na Wiśle, Przystań AZS, ul. Jerzego Popiełuszki
Toruńscy Flisacy zapraszają na rejs w trakcie „najpiękniejszych zachodów słońca”. Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwał zawodowy sternik. Bilety: 40 zł.

godz. 21:00 Telepatio x Skyway Friday!, klub NRD, ul. Browarna 6
Do NRD powraca jeden z ulubionych cyklów imprez - telepatio. Zagra: djStosunkowodobryWaca. Wstęp z listy FB wolny, pozostałe osoby - 10 zł.

godz. 21:00 Latino Night: C-Tite&Asley BV Zumba, Cubano Club, ul. Chełmińska 12
Impreza w stylu latino. Zagra DJ C-tite, a kurs salsy poprowadzi pochodzący z Kuby tancerz Asley BV Zumba. Bilety: 10 zł.


SOBOTA 24 sierpnia

godz. 9:00-19:00 Rozmaryn, ruta, łyżka dziegciu - warsztaty w Olsztynku, Domkultury! Bydgoskie Przedmieście, ul. Sienkiewicza 11/3
Wyjazdowe warsztaty zielarskie w Olsztynku. W programie: przejazd do skansenu w Olsztynku - Pijalni Ziół i Mieszanek Ziołowych, spotkanie z zielarzem, wykład oraz mała niespodzianka. Wizyta jest częścią programu edukacyjnego, opartego na cyklu spotkań ze specjalistami z instytucji muzealnych, historykami, botanikami. Oferta wyjazdowa skierowana jest do osób dorosłych. Wstęp wolny. Zapisy: utu.fundacja@gmail.com lub tel. 730 356 160.

godz. 9:00 parkrun Toruń #215, ul. Leśny Trakt
Poranna dawka ruchu na świeżym powietrzu w każdą sobotę o 9:00 w lasku na Skarpie. Uczestnicy do pokonania będą mieli odcinek 5 km biegiem, truchtem lub marszem. Wymagana wcześniejsza rejestracja. Wstęp wolny.

godz. 9:00-18:00 22. Ogólnopolski Zlot BMW, Aeroklub Pomorski, ul. 4. Pułku Lotniczego 17
22. edycja zlotu fanów BMW, na którym będzie można wziąć udział w wyścigu na dystansie ćwierć mili. Na miejscu dostępne będą również stoiska z gadżetami, firm z branży motoryzacyjnej oraz gastronomiczne. Imprezę poprowadzi Dj Marecki.

godz. 10:00 Elana Toruń 2005 vs JSS Toruń 2005, Stadion przy ul. 63. Pułku Piechoty 47
Początek rozgrywek w ramach nowego sezonu ligowego.W najbliższą sobotę o pierwsze 3 punkty zagra na swoim boisku Elana Toruń 2005 z JSS Toruń 2005. Wstęp wolny.

godz. 11:00 Pilates pod chmurką, Skwer przy ul. Józefa Mossakowskiego
Fundacja GOtoruń zaprasza na zajęcia z pilatesu. W programie przewidziane są również konsultacje dotyczące zdrowego i aktywnego trybu życia. Wstęp wolny.

godz. 11:30 Zakończenie wakacji z FF Team, ul. Żółkiewskiego 15
Otwarty trening organizowany przez Fabrykę Formy. W programie: wyjazd rowerami spod Atrium Copernicus, trening na świeżym powietrzu na Martówce oraz ognisko. Wpisowe: 5 zł

godz. 12:00 Akrobatyczny weekend z Cieciórski Akro Kids!, Centrum Handlowe Plaza
Warsztaty akrobatyczne dla dzieci i młodzieży (4-15 lat). Poprowadzi je z Artur Cieciórski, licencjonowany instruktor fitness, gimnastyki i aerobiku, znany również z II edycji programu “YouCan Dance – Po prostu tańcz”. Dla każdego dziecka przewidziany jest pamiątkowy dyplom i naklejka. Wstęp wolny.

godz. 12:00-15:00 Escape Room - Odzyskaj Wolność, Kamienica Inicjatyw, ul. Kopernika 22
Escape Room przeniesie uczestników 100 lat wstecz - misją będzie odzyskanie niepodległości dla Torunia. Przygotowane zagadki przybliżą najważniejsze aspekty procesu powrotu naszego miasta do odrodzonej Polski. Do Escape Roomu wejść mogą grupy pięcioosobowe. Wejście odbywa się co 60 minut. Zapisy: tel. 514 786 113 od pon. do pt. w godz. 9:00-17:00 lub e-mail: biuro@kamienica-inicjatyw.pl Wstęp wolny.

godz. 12:00 Spacery tematyczne: Wielcy budowniczowie, CSW – Centrum Literatury
Kolejny cykl spacerów tematycznych - tym razem uczestnicy dowiedzą się o budynkach powstałych z inicjatywy przede wszystkim Antoniego Bolta. Prowadzenie: Marcin Orłowski. Zbiórka w holu CSW. Wstęp wolny.

godz. 12:30-18:30 Zdobycie Zamku Dybów z Toruńskimi Flisakami, pomost przy Bulwarze Filadelfijskim
Alternatywny sposób na dostanie się na dioramę historyczną „Zdobycie Zamku Dybów 2019”. Toruńscy Flisacy zapraszają na przypłynięcie na wydarzenie swoimi łodziami. Rejsy będą odbywać się wahadłowo co 20 minut. Bilety: 9 zł - w jedną stronę, 18 zł - w dwie strony.  

godz. 13:00-18:00 Zdobycie Zamku Dybów 2019 - diorama historyczna, Zamek Dybów i Gród Nieszawa
Diorama przedstawiająca historyczne zdobycie polskiej warowni przez mieszczan toruńskich i Krzyżaków. W programie przewidziano również liczne atrakcje: przebieralnię strojów historycznych, stanowisko katowskie, stanowisko rzutowe, stanowisko do strzelania z łuku oraz gry i zabawy plebejskie. Wstęp wolny.

godz. 13:00 Piknik historyczny, Fort I, ul. Winna 19
Piknik ma na celu zapoznanie mieszkańców Torunia i osób przyjezdnych z historią obiektu w czasie jego świetności jako obiektu militarnego. W trakcie wydarzenia zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne odtwarzające różne okresy, a liczne atrakcje i niespodzianki historyczne zapewni Fundacja Melodia Serc oraz Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej.

godz. 16:00 Robótki pod chmurką, Muzeum Etnograficzne
Ostatnia wakacyjna impreza rodzinna z twórczymi zajęciami dla starszych i młodszych, inspirowana tradycyjnym zdobnictwem ludowym. Uczestnicy wykonywać będą, m.in. firanki z papieru, piaskowy dywan, kwiaty z bibuły. Bilety: normalny –  9 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 20 zł.

godz. 18:00 Komturiada II - Trzecie Potyczki Rycerskie Rodzin, Zamek Krzyżacki
Turniej dla rodzin lub grup przyjaciół w ruinach Zamku Krzyżackiego. Tym razem rozgrywane będą turnieje średniowieczne: strzelanie z łuku, rzut nożem, rzut podkową, ścinanie głów kapusty oraz bieg dam. Skład drużyn wynosi 4 osoby. Potyczki odbywają się raz w miesiącu – od sierpnia do października - każdy udział rodziny jest punktowany. Suma zdobytych punktów wyłoni zwycięską grupę. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Benin - Obserwacje z zachodnioafrykańskiej prowincji, Zamek Krzyżacki
Drugie spotkanie z cyklu „Za fosą" - tym razem opowieści z mało znanego afrykańskiego kraju - Beninu. Poprowadzi je Joanna Aleksiejuk - na co dzień nauczycielka akademicka, w wolnych chwilach miłośniczka gór i podróży. Spędziła w Beninie na wolontariacie 4 miesiące. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Gorączka Skywayowej Nocy, klub NRD, ul. Browarna 6
Za selekcję w sobotni wieczór odpowiadać będzie duet Martinez & Mrozek. Wstęp z listy FB wolny, pozostałe osoby - 10 zł.

godz. 21:00 Dirty Dancing: DJ Ortega &Jonal Adrian Escobar Paez, Cubano Club, ul. Chełmińska 12
Impreza w stylu latino. Zagra DJ Ortega, a show i animacje taneczne poprowadzi pochodzący z Wenezueli tancerz Jonal Adrian Escobar Paez. Bilety: 10 zł.

godz. 22:00  Barque Night, Barki, Bulwar Filadelfijski
Nowoczesne brzmienia toruńskich artystów rozbujają barki przy Bulwarze Filadelfijskim. Wystąpią: Sadey, Versus MVP, Ten Preston, ZELO X Puchala. Wstęp wolny.

godz. 22:00 Benefit dla Jurbi/ Dirty disco girls crew, Koniec Świata, ul. Podmurna 4
Taneczny benefit, czyli wsparcie dla Yurbi. Impreza disco organizowana jest przez nowo powstały kolektyw dziewuch z Torunia. Zagrają: Tanzwinia, McHamerka, Monia Łonia. Bilety: 5 zł.


NIEDZIELA 25 sierpnia

godz. 10:00-16:00 Ostatni dzień z wystawą: Matejko, Muzeum Okręgowe
Ostatnia możliwość zobaczenia wystawy przygotowanej z okazji 180. rocznicy urodzin Artysty i 125. rocznicy jego śmierci. Bilety: wystawy stałe i czasowe - 10 zł ulgowy, 15 zł normalny.

godz. 11:00 Rejs do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce, Przystań AZS, ul. Jerzego Popiełuszki
Na rejs do Wielkiej Nieszawki zapraszają Toruńscy Flisacy. Start z Przystani AZS Toruń na zachodnim skraju bulwaru w Toruniu o godz. 11:00. Powrót planowany jest 3,5 godziny później. Na miejscu uczestnicy będą mieli ok. 1,5 godziny na swobodne zwiedzanie skansenu.

godz. 11:00-18:00 Ostatni dzień z wystawami, Galeria Sztuki Wozownia
Ostatnia okazja do zwiedzenia wystaw: Jacqueline Livingston: „W cieniu feminizmu", Adrian Kolerski: „Osiedlowy Dom Kultury” oraz Waldemar Zdrojewski: „Morze Martwe. Kamień na kamieniu nie pozostanie”. Wstęp wolny.

godz. 12:00-15:30 Festyn rodzinny, Ogród Zoobotaniczny
Festyn na zakończenie wakacji. Dla uczestników przygotowano moc atrakcji: animacje dla dzieci, zabawy cyrkowe, malowanie twarzy oraz konkursy wiedzy o zwierzętach. Oprócz tego liczne stoiska edukacyjne oraz lokalnych rękodzielników. Dla fanów „Gwiezdnych Wojen” możliwość spotkania i zrobienia pamiątkowego zdjęcia z członkami Rebel Legion Eagle Base oraz Polish Garrison 501st Legion. Najważniejszym wydarzeniem będzie jednak możliwość zaproponowania imion dla urodzonych w tym roku w Ogrodzie zwierząt: takinamiszmi oraz alpaki. Bilety: 6 zł - ulgowy, 10 zł - normalny.

godz. 12:00 Dzień Otwarty w Pole Dance Studio, Szosa Lubicka 166
Dzień Otwarty to przede wszystkim zajęcia pokazowe, przeznaczone dla osób, które nie miały wcześniej styczności z Pole Dance, lub nigdy wcześniej nie były na zajęciach w studiu toruńskim, a są obecnie na poziomie początkującym. Bilety: 20 zł.

godz. 12:00 Akrobatyczny weekend z Cieciórski Akro Kids!, Centrum Handlowe Plaza
Warsztaty akrobatyczne dla dzieci i młodzieży (4-15 lat). Poprowadzi je z Artur Cieciórski, licencjonowany instruktor fitness, gimnastyki i aerobiku, znany również z II edycji programu „YouCan Dance – Po prostu tańcz”. Dla każdego dziecka przewidziany jest pamiątkowy dyplom i naklejka. Wstęp wolny.

godz. 16:45-20:00 14. Runda PGE Ekstraligi: Get Well Toruń - Falubaz Zielona Góra, Motoarena
To już ostatni akcent ligowych zmagań w sezonie 2019. Żegnająca się z PGE Ekstraligą toruńska drużyna podejmować będzie zawodników z Zielonej Góry. Bilety: 5-15 zł ulgowy, 25-110 zł normalny.

godz. 18:00 Wieczory z przeszłością - Średniowieczne bursztyniarstwo, Zamek Krzyżacki
Trzecie spotkanie z cyklu „wieczory z przeszłością". Tym razem będzie można spotkać się z Erykiem Popkiewiczem - bursztyniarzem i odtwórcą historycznym, który opowie o średniowiecznym rzemiośle bursztyniarskim, warsztatach, narzędziach, a także o podjętej przez siebie próbie rekonstrukcji krzyżackiego „paternostera". Wstęp wolny.

godz. 20:30 Mariackie Koncerty Organowe 2019, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kolejna odsłona „Mariackich Koncertów Organowych 2019”. Wydarzenie organizowane jest na rzecz renowacji zabytkowych organów kościoła Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Na organach zagra Paweł Głowiński, a zaśpiewa Agnieszka Morisson.

Bella Skyway Festival, fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.