www.torun.pl

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 17 stycznia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni. 

PIĄTEK 18 stycznia

godz. 16:30 Finał konkursu plastycznego Niepodległość- Wolność- Rozwój „Pocztówka z podróży do międzywojennego Torunia”, Dwór Artusa
Rozdanie nagród podczas miejskich uroczystości upamiętniających rocznicę wyzwolenia Torunia. 

godz. 17:00 Duchy dawnego Torunia w starych napisach reklamowych, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Spotkanie z Kamilem Snochowskim oraz Szymonem Spandowskim. Wstęp wolny

godz. 18:00 Grafika 16 - Pracownia Wklęsłodruku toruńskiego Zakładu Grafiki WSzP UMK, do 15.02., Dom Muz, ul. Podmurna
Wystawa jest przeglądem twórczości wykładowców, doktorantów i studentów Pracowni Wklęsłodruku toruńskiego Zakładu Grafiki WSzP UMK, prowadzonej przez prof. dr hab. Bogumiłę Pręgowską, dr. hab. Marka Zajko, prof. UMK oraz mgr Oksanę Budną-Kaczor, technika i mgr. Romana Lewandowskiego. Studenci mają w tej pracowni możliwość nauki swobodnego poruszania się w świecie tradycyjnych technik graficznych, takich jak: sucha igła, akwaforta, akwatinta, mezzotinta, odprysk, miękki werniks, itp. Wstęp wolny

godz. 18:30 Hokej: KH Energa Toruń - PGE Orlik Opole, Tor-Tor ul.Bema 23/29
Mecz 40. kolejki hokejowej Ekstraligi. Bilet normalny jednorazowy – 15 zł, bilet ulgowy* jednorazowy – 10 zł, bilet rodzinny – 25 zł

godz. 19:00 Grupa Teraz – spektakl improwizowany, Dwór Artusa
W związku z żałobą narodową impreza odwołana

godz. 19:00 Filmowe przeboje symfonicznie, koncert TOS, CKK Jordanki
W związku z żałobą narodową impreza odwołana

godz. 21:00 Loża Kopernika, program piąty: Toruń żąda dostępu do morza, Wejściówka
W związku z żałobą narodową impreza odwołana


SOBOTA 19 stycznia

godz. 11:00-15:00 Turniej w grę Leśne Duchy, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego
W związku z żałobą narodową impreza odwołana

godz. 12:00 i 16:00 Kocham Cię Babciu! Kocham Cię Dziadku! – kreatywne warsztaty rękodzieła, Dwór Artusa
Aby uczcić Dzień Babci i Dzień Dziadka, pragniemy pomóc dzieciom w wyrażeniu ich miłości. Dwór Artusa pragnie zainspirować dzieci do sfotografowania się z dziadkami i podarowania im tego zdjęcia w pięknej i wyjątkowej, bo własnoręcznie wykonanej ramce. Zapraszamy głównie dziadków z wnukami, ale nikogo nie wygonimy. Bilety: 5 zł dziecko, 10zł dorośli, 20 zł bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci). Czas trwania: ok. 1,5 godz.

godz. 16:00 i 19:00 Teatr Kwadrat: Tydzień, nie dłużej, Aula UMK
W związku z żałobą narodową spektakle przeniesione na 5.10.

godz. 20.00 De Indigo – koncert, Od Nowa
W związku z żałobą narodową przeniesiony na 26.01.

godz. 20.00 Potańc Oczepix, Wejściówka
W związku z żałobą narodową przeniesiony na 9.02.


NIEDZIELA 20 stycznia

godz. 11:00 Niedziela w Teatrze, Teatr im. Wilama Horzycy
Z okazji Dnia Babci i Dziadka zapraszamy całe rodziny (i nie tylko) na wspólne śniadanie. Przygotujemy wyjątkowe warsztaty artystyczne z kostiumem w roli głównej, podczas których będą Państwo mogli m.in. przymierzyć stroje z teatralnej garderoby. Bilety: 20 zł w Biurze Obsługi Widzów. Bilety rodzinne: rodzice/opiekunowie + dziecko do 10 roku życia: 40 zł oraz jeden rodzic/opiekun +dziecko: 20 zł. W przypadku większej ilości dzieci cena wzrasta o 5 zł/jedno dziecko. Studenci i seniorzy: 15 zł. W cenę wliczone jest śniadanie z kawą lub herbatą.

godz. 12:00 Oprowadzanie po aktualnych wystawach, Galeria Wozownia
Wstęp wolny

godz. 12:00 Etnoigraszki: Nasza zima gra! , Muzeum Etnograficzne
Kolejna z cyklu rodzinnych imprez umuzykalniających. Wspólnie zaśpiewamy ludowe kolędy i piosenki związane z okresem Bożego Narodzenia, zobaczymy, jak mogli wyglądać Trzej Królowie i inni zimowi goście. Będą przebieranki, tańce i zabawy, będziemy też muzykować. Szczególnie zapraszamy Babcie i Dziadków w przededniu ich świąt. Prowadzenie: Marta Domachowska. Pawilon wystawowy. Bilet: 10 zł os. dorosła, 5 zł dziecko, 25 zł rodzina (2+2) do nabycia od 15.01 w kasie Muzeum oraz w dniu imprezy.

godz. 17:00 Koncert - Osiecka, Młynarski, Przybora..., CKK Jordanki
Wyjątkowy koncert, o którym tak pisze pomysłodawca, reżyser i prowadzący wydarzenie, Andrzej Strzelecki: Z Jeremim Przyborą, Agnieszką Osiecką i Wojtkiem Młynarskim miałem zaszczyt wielokrotnie współpracować. Byli moimi mistrzami. Od nich uczyłem się piosenki. Jako pedagog w Akademii Teatralnej miałem przyjemność uczyć Katarzynę Dąbrowską, Natalię Sikorę i Marcina Januszkiewicza. Ten koncert jest artystycznym spotkaniem moich duchowych nauczycieli z moimi prawdziwymi uczniami. Gośćmi koncertu będą: mój przyjaciel – Zbyszek Zamachowski i dwójka moich najnowszych „odkryć” – Magda Andres i Robert Mróz (Mikołaj Kłosiewicz). Bilety: 55, 75, 90, 100, 110, 120, 130 zł. Miejsca sprzedaży: adria-art.pl, CKK Jordanki. Organizator Adria Art. Rezerwacja telefoniczna: 605-555-676

godz. 19:00 Polski Cukier Toruń - Trefl Sopota, Arena Toruń ul.Bema 73-89
Mecz 16. kolejki rundy zasadniczej Polskiej Ligi Koszykówki sezonu 2018/2019. Bilety 

godz. 19:15 Świat po mojemu: Rok Włóczykija, Wejściówka
O podróży dookoła świata opowiedzą Adriana Andrzejewska i Mikołaj Kuras. Wstęp wolny

PROGRAM NA FERIE

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się kolejne, wyjątkowe zawody żużlowe - European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Miasto
  19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.
 • Miasto, MZK
  Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • 27 lipca 2019 roku, o godz. 9:00 odbędzie XVIII toruński Top-Cross Maraton. Jest to jeden z nielicznych maratonów, podczas którego nie ma limitu czasu a każdy uczestnik jest klasyfikowany według przebiegniętego dystansu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”. Takie rozwiązanie nie tylko uprzyjemni oczekiwanie pasażerom i da im jeszcze większą ochronę przed słońcem, ale także wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią...
 • Rada Miasta Torunia na najbliższej sesji zajmie się regulaminem określającym wysokość oraz warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia dla nauczycieli toruńskich placówek oświatowych.
 • W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.