Wędruj w sobotę z PTTK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wędruj w sobotę z PTTK

Eko, Miasto
Data publikacji: 08 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin

12 czerwca br. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa zaprasza na dwie wycieczki: 14-kilometrową z cyklu "Wędrówki rodzinnne z PTTK" z Głogowa do Lubicza i 7-kilometrową dla dzieci lasami Barbarki z cyklu "Z przyrodą za pan brat".

Spotkanie uczestników "Wędrówek rodzinnych z PTTK" o godz. 7.50 na pętli MZK przy Dziewulskiego, skąd o godz. 8.04 nastąpi wyjazd autobusem linii 45 do Głogowa (kierunek Obrowo). Trasa wyprawy będzie wiodła z Głogowa, nad jezioro w Józefowie, a dalej przez Mierzynek, Krobię, do Lubicza Górnego. Turyści drogę do Torunia pokonają autobusem MZK linii 35 lub PKS. Cała trasa wycieczki będzie liczyła około 14 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech. Celem wycieczki będą: cmentarz ewangelicki w Głogowie, ładnie zagospodarowane przez gminę Lubicz jezioro w Józefowie oraz dwór w Mierzynku.

Mierzynek – wieś wzmiankowana w 1252 r. jako Milino – ówczesna własność Świętosława Wirciżyrowica, brata Szymona, do którego należały również Jedwabno i Świętosław. W 1564 r. Mierzynek z 2 zagrodnikami był własnością Jerzego Tolibowskiego herbu Nałęcz. W 1598 r. wieś była własność szlachecką, i graniczyła z dobrami biskupów włocławskich Małszycami oraz Łążynem. W 1697 r. Mierzynek miał dwóch właścicieli: Karola Ośniałowskiego i Jana Stanisława Romockiego. Do połowy XVIII w. Młyniec II i jego najbliższe okolice należały do benedyktynek z Torunia, od których wykupili je jezuici. Po kasacie zakonu w 1773 r. dobra jezuitów przeszły w ręce tzw. Komisji Likwidacyjnej, funkcjonującej do 1879 r. W roku 1789 dobra Kapituły Katedralnej we Włocławku w Młyńcu II, Mierzynku, Ośniałowie i Szembekowie były dzierżawione przez Józefa Ośniałowskiego, który wysiewał po 32 korce żyta i 4 korce pszenicy oraz płacił 200 złotych czynszu. We wsi znajdują się duże zasoby surowców naturalnych, zwłaszcza kruszywa dla budownictwa. Z historią wsi łączą się ponure fakty z okresu okupacji, związane z obozem Żydówek, które upamiętnia pamiątkowy głaz z 2 tablicami, kapliczki oraz dwór.

Również w sobotę 12 czerwca Odział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa wspólnie z Urzędem Miasta Torunia i Komisją Ochrony Przyrody PTTK zapraszają najmłodszych mieszkańców miasta do udziału w kolejnej wycieczce w ramach cyklu "Z przyrodą za pan brat": Barbarka –"Leniec".
Zbiórka uczestników o godz. 9.45 na pętli autobusowa MZK przy ul. Pawiej. Stamtąd uczestnicy przejdą do stanowiska ochrony leńca, a dalej przez leśniczówkę Wrzosy do auli UMK. Długość trasy wyniesie około 7 km. Uczestnicy wycieczki otrzymają punkty do książeczki Turysta Przyrodnik za obejrzenie: skupiska 3 sosen „Trzy zorze” i dębu szypułkowego przy ul. Pawiej 3, za obszar natura 2000 „Leniec”, za przejście ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Krajobraz Minionego Stulecia” oraz za dąb szypułkowy „Zbyszko”. W sumie można liczyć aż na 19 punktów oraz 7 punktów do książeczki OTP. Wyprawą pokieruje instruktor ochrony przyrody PTTK Grzegorz Karasiewicz.

Uczestników podczas udziały w obu wydarzeniach turystycznych prosimy o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego i przestrzegania obowiązujących przepisów epidemicznych.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Brązowy medal ME w boksie
    Miasto, Sport
    Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • MZK
    Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...