Wędruj w sobotę z PTTK | www.torun.pl

Wędruj w sobotę z PTTK

Eko, Miasto
Data publikacji: 08 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


12 czerwca br. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa zaprasza na dwie wycieczki: 14-kilometrową z cyklu "Wędrówki rodzinnne z PTTK" z Głogowa do Lubicza i 7-kilometrową dla dzieci lasami Barbarki z cyklu "Z przyrodą za pan brat".

Spotkanie uczestników "Wędrówek rodzinnych z PTTK" o godz. 7.50 na pętli MZK przy Dziewulskiego, skąd o godz. 8.04 nastąpi wyjazd autobusem linii 45 do Głogowa (kierunek Obrowo). Trasa wyprawy będzie wiodła z Głogowa, nad jezioro w Józefowie, a dalej przez Mierzynek, Krobię, do Lubicza Górnego. Turyści drogę do Torunia pokonają autobusem MZK linii 35 lub PKS. Cała trasa wycieczki będzie liczyła około 14 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech. Celem wycieczki będą: cmentarz ewangelicki w Głogowie, ładnie zagospodarowane przez gminę Lubicz jezioro w Józefowie oraz dwór w Mierzynku.

Mierzynek – wieś wzmiankowana w 1252 r. jako Milino – ówczesna własność Świętosława Wirciżyrowica, brata Szymona, do którego należały również Jedwabno i Świętosław. W 1564 r. Mierzynek z 2 zagrodnikami był własnością Jerzego Tolibowskiego herbu Nałęcz. W 1598 r. wieś była własność szlachecką, i graniczyła z dobrami biskupów włocławskich Małszycami oraz Łążynem. W 1697 r. Mierzynek miał dwóch właścicieli: Karola Ośniałowskiego i Jana Stanisława Romockiego. Do połowy XVIII w. Młyniec II i jego najbliższe okolice należały do benedyktynek z Torunia, od których wykupili je jezuici. Po kasacie zakonu w 1773 r. dobra jezuitów przeszły w ręce tzw. Komisji Likwidacyjnej, funkcjonującej do 1879 r. W roku 1789 dobra Kapituły Katedralnej we Włocławku w Młyńcu II, Mierzynku, Ośniałowie i Szembekowie były dzierżawione przez Józefa Ośniałowskiego, który wysiewał po 32 korce żyta i 4 korce pszenicy oraz płacił 200 złotych czynszu. We wsi znajdują się duże zasoby surowców naturalnych, zwłaszcza kruszywa dla budownictwa. Z historią wsi łączą się ponure fakty z okresu okupacji, związane z obozem Żydówek, które upamiętnia pamiątkowy głaz z 2 tablicami, kapliczki oraz dwór.

Również w sobotę 12 czerwca Odział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa wspólnie z Urzędem Miasta Torunia i Komisją Ochrony Przyrody PTTK zapraszają najmłodszych mieszkańców miasta do udziału w kolejnej wycieczce w ramach cyklu "Z przyrodą za pan brat": Barbarka –"Leniec".
Zbiórka uczestników o godz. 9.45 na pętli autobusowa MZK przy ul. Pawiej. Stamtąd uczestnicy przejdą do stanowiska ochrony leńca, a dalej przez leśniczówkę Wrzosy do auli UMK. Długość trasy wyniesie około 7 km. Uczestnicy wycieczki otrzymają punkty do książeczki Turysta Przyrodnik za obejrzenie: skupiska 3 sosen „Trzy zorze” i dębu szypułkowego przy ul. Pawiej 3, za obszar natura 2000 „Leniec”, za przejście ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Krajobraz Minionego Stulecia” oraz za dąb szypułkowy „Zbyszko”. W sumie można liczyć aż na 19 punktów oraz 7 punktów do książeczki OTP. Wyprawą pokieruje instruktor ochrony przyrody PTTK Grzegorz Karasiewicz.

Uczestników podczas udziały w obu wydarzeniach turystycznych prosimy o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego i przestrzegania obowiązujących przepisów epidemicznych.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.