Ważne dla wyborców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ważne dla wyborców

Miasto
Data publikacji: 06 lutego 2024
Autor: Paweł Piotrowicz
Przezroczysta urna wyborcza na biało-czerwonym tle.

Mieszkasz w Toruniu, ale nie jesteś tu zameldowany na stałe? Nie będziesz mógł być ujęty w lokalnym spisie wyborców, ani się do niego dopisać i w konsekwencji nie zagłosujesz w wyborach samorządowych w naszym mieście.

Żeby wziąć udział w głosowaniu w wyborach samorządowych w danym mieście musisz być wpisany do właściwego stałego obwodu głosowania.

Wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy są zameldowani na stałe w swoich miejscowościach automatycznie zostają ujęci w rejestrze wyborczym i przypisani do właściwego miejscu zameldowania stałego obwodu głosowania. Znajdują się też w generowanych tuż przed wyborami spisach wyborców.

NATOMIAST OSOBY:

 • stale zamieszkałe na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały w tej gminie,
 • nigdzie niezamieszkałe i przebywające stale na obszarze gminy

  będą wpisane do stałego obwodu głosowania tylko wtedy, gdy złożą pisemny wniosek w urzędzie gminy wraz z dokumentami potwierdzającymi stałe zamieszkiwanie w Toruniu (może to być np. tytuł prawny do lokalu, umowa najmu, potwierdzenie ponoszonych opłat za media, rozliczanie podatku w Toruniu lub inne dokumenty potwierdzające zamieszkiwanie w Toruniu).

Inni OBYWATELE UNII EUROPEJSKIEJ oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej niebędący obywatelami polskimi, w celu ujęcia w stałym obwodzie głosowania muszą złożyć w tej w tej sprawie wniosek, nawet jeżeli są zameldowani na pobyt stały.

Gdzie można złożyć wniosek?
W Toruniu wniosek wraz z załącznikami można składać:

 • osobiście – w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia, ul. Stefana Batorego 38/40, pokój 30, II piętro, tel. 56 611 83 50,
 • elektronicznie – przez ePUAP

Po wpisaniu do stałego obwodu głosowania będziesz ujęty w spisach sporządzonych w związku z wyborami i referendami na obszarze gminy.

Jeżeli:

 • wymeldowałeś się z miejsca pobytu stałego
 • zgłosiłeś wyjazd poza granice Polski na stałe

  zostaniesz skreślony z stałego obwodu głosowania i nie będziesz z urzędu ujęty w spisach w wyborach i referendach, nawet jeżeli będziesz zameldowany na pobyt czasowy.

Do pobrania:


UWAGA!
Wyborcy, którzy są w Toruniu zameldowani na stałe nie muszą w tej sprawie niczego robić. Są ujęci w odpowiednich rejestrach, przypisani do odpowiedniego obwodu i znajdą się w spisach wyborców w wyborach samorządowych.


Chcesz sprawdzić?
Pamiętaj! W każdej chwili możesz sprawdzić, czy jesteś ujęty w stałym obwodzie głosowania w Toruniu!

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.