Wakacje w mieście | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wakacje w mieście

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 17 czerwca 2020
Autor: Natalia Przytarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje letnie 2020. Mimo obowiązujących obostrzeń instytucje miejskie przygotowały bogatą ofertę kulturalno-sportową dla dzieci pozostających w Toruniu. Jej najważniejsze punkty przedstawiono podczas konferencji „Lato bez nudy” w OPP Dom Harcerza.

- Tegoroczne wakacje, jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, będą inne niż dotychczasowe. Spowodowane jest to epidemią koronawirusa, dlatego nasza oferta musi być dostosowana do tych warunków. Jest to spore wyzwanie, ale dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wypoczywającej w okresie letnim w Toruniupowiedział podczas konferencji zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

W tym roku dzieci i młodzież będzie mogła skorzystać aż z trzech basenów plenerowych – na Bydgoskim Przedmieściu, Przy Skarpie oraz nowo utworzonym na Kempingu Tramp. Oficjalne otwarcie kompleksu przy ul. Kujawskiej 14 zainauguruje impreza All Day Beach Party. Zasady korzystania z basenów różnić będą się od tych z lat poprzednich. Niezmiennie jednak młodzież i dzieci za okazaniem legitymacji będą mogły korzystać z basenów bezpłatnie.

Lato bez nudy - oferta

Ze względu na rosnące zainteresowanie orlikami w okresie letnim wydłużony będzie czas ich działania.

- 24 orliki mieszczące się na terenie Torunia czynne będą od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-20:00, a w sobotę i niedzielę od 14:00-21:00poinformowała dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska.

Nie zapomniano również o imprezach cieszących się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – zorganizowane zostaną dwa rajdy rowerowe: „Szlakiem Toruńskiego Sportu” „Toruń jakiego nie znamy”, imprezy sportowe: Toruń kocha rolki, Cross Barbarka 2020, Wspinaczka sportowa, Pilates pod chmurką czy Wyścigi Rowerkowe.

Będzie też coś dla małych fanów żużla – przygotowano 100 darmowych wejściówek na pierwszą oraz finałową rundę Speedway European Championship (po 50 biletów na każdą z imprez). Bilety przeznaczone są dla dzieci i młodzieży z opiekunem, na zasadzie: jeden opiekun z maksymalnie dwójką podopiecznych. Kolejne 50 biletów przewidziano na PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi

Kliknij w plakat, aby powiększyć

Sporo będzie się także działo w jednostkach oświatowych. Dzieci skorzystać będą mogły ze szkolnych basenów uruchamianych po dwa w każdym miesiącu. W lipcu dostępne będą te przy Szkole Podstawowej nr 16 oraz Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych, natomiast w sierpniu przy Szkole Podstawowej nr 8 oraz 18. Popływać będzie można każdego dnia tygodnia w godz. od 10:00 do 15:00. 

Dodatkowe zajęcia dla dzieci rozwijające ich zainteresowania i pasje zorganizują również OPP Dom Harcerza oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Drugi z nich specjalnie na lato przygotował warsztaty taneczne „BaletoveLove” oraz plastyczne „Lato w Plasterii”. Zapisy na nie są możliwe po kontakcie telefonicznym z jednostką. W OPP Dom Harcerza natomiast zaplanowano 6 wakacyjnych przystanków, które odpowiadają sześciu tygodniom projektu.

- Każdy tydzień ma swoją niepowtarzalną nazwę oraz, mam nadzieję, niepowtarzalny przebieg – Piernikowy zawrót głowy, Piernikowo-wystrzałowo, Piernikowo-zabawowo, Kolorowe piernikowe, Rozśpiewane piernikowe. Zajęcia będą zróżnicowane, ale namaszczone jednym, głównym tematem – trochę muzycznym, trochę plastycznym, czy trochę rozrywkowym. W myśl wszystkich zasad i procedur bezpieczeństwa będziemy starać się organizować je na świeżym powietrzu – głównie w Piernikowym Miasteczkuzapowiedziała Renata Puzdrowska, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza.

Oprócz oferty wakacyjnej w OPP Dom Harcerza oraz Młodzieżowym Domu Kultury odbywają się zajęcia planowe, zgodnie z ustalonym przez te placówki harmonogramem.

- Zajęcia przygotowane zgodnie z planem są otwarte – mogą w nich uczestniczyć dzieci niezapisane do tej pory na zajęcia. Wśród nich znajdziemy warsztaty gitarowe, wokalne, taneczne, czy plastyczne - poinformowała dyrektor Wydziału Edukacji Anna Łukaszewska.

Gmina Miasta Toruń dofinansuje także wypoczynek letni poza miejscem zamieszkania dla dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej oraz z placówek opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego.

- Uzyskać wsparcie można na dofinansowanie wyjazdu w formie zorganizowanej lub na wyjazd zorganizowany we własnym zakresie. Planowane jest przeznaczenie ok. 800 zł na dziecko, dla ok. 370 dzieci. Natomiast w ramach „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Innych Uzależnień” na 2020 r. proponowane są zajęcia animacyjne na terenie Torunia. Będą to m.in.: wyjścia do teatru, kina, na lody oraz przede wszystkim gry i zabawy oraz nauka wspólnego organizowania czasu wolnego, aby odciążyć rodziców - powiedziała zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Irena Urbańska.

W ramach tego programu realizowane będą także zajęcia w świetlicach środowiskowych prowadzonych przez MOPR. Otwarcie placówek po przerwie planowane jest na 22 czerwca 2020 r.

Wszystkie zajęcia dla dzieci i młodzieży przygotowane na "Lato bez nudy" są bezpłatne. Konieczne jest okazanie legitymacji szkolnej. 

Fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.