www.torun.pl

W urodziny Marszałka

Miasto
Data publikacji: 05 grudnia 2018
Autor: Małgorzata Litwin

W 151. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, 5 grudnia 2018 r. przedstawiciele władz miasta i uczniowie toruńskich szkół spotkali się pod pomnikiem Marszałka na placu Rapackiego.

W uroczystym apelu wzięli udział toruńscy kombatanci, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 i klasy mundurowej z VI LO. Miasto reprezentował zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych pod batutą Jacka Kałamarskiego. Odśpiewano hymn państwowy i „Pierwszą Brygadę” – ulubioną pieśń Józefa Piłsudskiego, a dzieci z SP 31 recytowały poświęcone mu wiersze. Spotkanie zakończyło się złożeniem kwiatów i zniczy pod pomnikiem Marszałka.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie, w guberni wileńskiej, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Był żołnierzem, politykiem, mężem stanu, twórcą Legionów Polskich, naczelnym wodzem Armii Polskiej, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem i dwukrotnym premierem Polski. Bohater odzyskania niepodległości po latach zaborów i zwycięstwa nad Armią Czerwoną w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.
W Toruniu przebywał oficjalnie w czerwcu 1921 r. Dwukrotnie był tu prywatnie. Tytuł Honorowego Obywatela Torunia przyznano mu już dwa dni po śmierci - 14 maja 1935 r.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.