www.torun.pl

W trosce o jakość powietrza

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Toruń jest jednym z miast w województwie kujawsko-pomorskim, które najefektywniej korzystają z programów wspomagających wymianę źródeł ogrzewania.

W dniu 10 lutego 2020 roku mieszkańcy domu jednorodzinnego przy ul. Rzeszowskiej w Toruniu podpisali 5000. umowę na wymianę pieców w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”, który w latach 2018-2029 realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Mam dziś przyjemność wręczyć pięciotysięczną promesę o dofinansowaniu prac termomodernizacyjnych w wysokości 80% inwestycji, czyli ponad 26 tys. zł. Dzięki niej właściciele tego domu zaoszczędzą około 50% kwoty wydawanej dotychczas na ogrzewanie powiedział Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki otrzymanym środkom, właściciele budynku mieszkalnego już wymienili w nim okna i drzwi, a czeka ich jeszcze ocieplenie całości; wymiana pieca w budynku nastąpiła wcześniej.

Jak poinformował Ireneusz Stachowiak, łącznie w województwie kujawsko-pomorskim wydano już 5500 pozwoleń na dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze” na kwotę blisko 85 mln zł, a prawie 3000 beneficjentów otrzymało już realnie kwotę 32 mln zł łącznie.  – To efekt półtorarocznego działania programu „Czyste powietrze”. Dodatkowo w tym czasie zlikwidowano blisko 5000 pieców – wyjaśnił prezes WFOŚiGW.

Najwięcej wniosków złożonych w ramach programu „Czyste powietrze” pochodzi z Torunia. Do tej pory jest to blisko 300 wniosków na kwotę 4 mln zł.

Miasto Toruń bardzo aktywnie włącza się w walkę o czyste powietrze – od 1997 roku zachęca mieszkańców do modernizowania źródeł ogrzewania na niskoemisyjne, oferując dotacje na ten cel. W roku 2020, podobnie jak rok wcześniej, na ten cel przeznacza 2,5 mln zł. – Dzięki działaniom podejmowanym przez Gminę Miasta Toruń w roku 2019 zostało wymienionych około 500 palenisk. Spodziewamy się, że w tym roku ta liczba będzie podobna – do tej pory złożono około 170 wniosków o wymianę kotłów bądź pieców w domach lub mieszkaniach, a – przypominam – na wnioski, które zostaną rozliczone w bieżącym roku, czekamy do końca lipca – powiedział prezydent Michał Zaleski. Za to zadanie odpowiedzialny jest Wydział Środowiska i Ekologii – więcej informacji.

W latach 1997-2019, dzięki środkom z budżetów Gminy Miasta Toruń i wojewódzkiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udzielono łącznie ponad 23 mln zł dotacji i zlikwidowano 7792 palenisk węglowych.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 prezentuje pracę promującą zbieranie makulatury
  Eko, Miasto
  W 3. edycji konkursu „Zbieramy makulaturę” w toruńskich szkołach i przedszkolach zebrano łącznie 354,6 ton papieru i tektury. Teraz przyszedł czas na wręczenie nagród zwycięskim placówkom.
 • Biznes, Miasto
  Kolejni partnerzy przystąpili do programu lojalnościowego Moja Starówk@. Mniej za zakupy i usługi zapłacimy w 99 punktach na terenie zespołu staromiejskiego.
 • zdjęcie prac na pl. Niepodległości
  Drogi, Miasto
  Na placu Niepodległości drogowcy przygotowują się do układania pierwszej warstwy masy bitumicznej. Prace przebiegają bardzo dynamicznie.
 • Na zdjęciu Jack Holder, zawodnik Apatora Toruń
  Miasto, Sport
  Australijski zawodnik Apatora Toruń, Jack Holder otrzymał wymarzoną „dziką kartę” na 7. i 8. rundę 2020 FST Grupa Brokerska Toruń FIM Speedway Grand Prix.
 • plakat konkursu
  Miasto
  „Z kamerą wśród Piastów” to tytuł konkursu filmowego, skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół średnich z regionu. Ma on propagować wiedzę o Szlaku Piastowskim.
 • rowerzyści na ścieżce, fot. GoSport
  Eko, Miasto
  Zamiast z auta skorzystajmy dziś z roweru, własnych nóg lub transportu publicznego. 22 września jest Europejskim Dniem Bez Samochodu.
 • Dłuższą lub krótszą trasą można się udać w sobotę, 26 września 2020 r. wraz z Oddziałem Miejskim PTTK na XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka. Z osiedla Na Skarpie uczestnicy przejdą do Złotorii.
 • Poniżej publikujemy treść odpowiedzi Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego na opinię posła Roberta Kwiatkowskiego "Złe i szkodliwe decyzje władz Torunia".
 • Od 1 września do 30 listopada 2020 r. rolnicy spisują się w Powszechnym Spisie Rolnym. Udział w nim jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców wsi.
 • Jeszcze tylko do 24 września 2020 r. można przesyłać zgłoszenia w ramach tegorocznej edycji konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. To dwunasta edycja konkursu.
 • Ułatwia przejazd sprzętu ciężkiego na placu rozbudowy mostu drogowego w Toruniu. Zlokalizowana jest na Małej Wisełce, pod przęsłem numer 6. Przeprawa technologiczna - typu Daglezja- bo to o niej mowa- została zakupiona przez wykonawcę inwestycji z rezerw wojskowych. Jej rozłożenie zajmuje zaledwie jeden dzień.
 • Zespół złożony z pracowników kilku działów Urzędu Miasta Torunia rozpoczyna działanie nad wkomponowaniem zieleni w obszar zespołu staromiejskiego.
 • W roku stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. Głosowanie drogą smsową odbywać się będzie od 21 września do 30 października 2020 r.
 • Na dwie prelekcje zaprasza w najbliższych dniach Muzeum Okręgowe. Opowieści o dawnym Toruniu posłuchamy 24 września w Domu Eskenów, zaś 26 września w Kamienicy pod Gwiazdą poznamy tradycyjne zabawki japońskie.