www.torun.pl

W trosce o jakość powietrza

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Toruń jest jednym z miast w województwie kujawsko-pomorskim, które najefektywniej korzystają z programów wspomagających wymianę źródeł ogrzewania.

W dniu 10 lutego 2020 roku mieszkańcy domu jednorodzinnego przy ul. Rzeszowskiej w Toruniu podpisali 5000. umowę na wymianę pieców w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”, który w latach 2018-2029 realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Mam dziś przyjemność wręczyć pięciotysięczną promesę o dofinansowaniu prac termomodernizacyjnych w wysokości 80% inwestycji, czyli ponad 26 tys. zł. Dzięki niej właściciele tego domu zaoszczędzą około 50% kwoty wydawanej dotychczas na ogrzewanie powiedział Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki otrzymanym środkom, właściciele budynku mieszkalnego już wymienili w nim okna i drzwi, a czeka ich jeszcze ocieplenie całości; wymiana pieca w budynku nastąpiła wcześniej.

Jak poinformował Ireneusz Stachowiak, łącznie w województwie kujawsko-pomorskim wydano już 5500 pozwoleń na dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze” na kwotę blisko 85 mln zł, a prawie 3000 beneficjentów otrzymało już realnie kwotę 32 mln zł łącznie.  – To efekt półtorarocznego działania programu „Czyste powietrze”. Dodatkowo w tym czasie zlikwidowano blisko 5000 pieców – wyjaśnił prezes WFOŚiGW.

Najwięcej wniosków złożonych w ramach programu „Czyste powietrze” pochodzi z Torunia. Do tej pory jest to blisko 300 wniosków na kwotę 4 mln zł.

Miasto Toruń bardzo aktywnie włącza się w walkę o czyste powietrze – od 1997 roku zachęca mieszkańców do modernizowania źródeł ogrzewania na niskoemisyjne, oferując dotacje na ten cel. W roku 2020, podobnie jak rok wcześniej, na ten cel przeznacza 2,5 mln zł. – Dzięki działaniom podejmowanym przez Gminę Miasta Toruń w roku 2019 zostało wymienionych około 500 palenisk. Spodziewamy się, że w tym roku ta liczba będzie podobna – do tej pory złożono około 170 wniosków o wymianę kotłów bądź pieców w domach lub mieszkaniach, a – przypominam – na wnioski, które zostaną rozliczone w bieżącym roku, czekamy do końca lipca – powiedział prezydent Michał Zaleski. Za to zadanie odpowiedzialny jest Wydział Środowiska i Ekologii – więcej informacji.

W latach 1997-2019, dzięki środkom z budżetów Gminy Miasta Toruń i wojewódzkiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udzielono łącznie ponad 23 mln zł dotacji i zlikwidowano 7792 palenisk węglowych.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.