W Toruniu rozmawiają o medycynie paliatywnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu rozmawiają o medycynie paliatywnej

Miasto
Data publikacji: 19 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Już po raz 22. w Toruniu odbywa się Ogólnopolska Konferencja Medycyny Paliatywnej Hospicjum 2023 połączona wraz z XX Jubileuszowym Ogólnopolskim Forum Onkologii i Psychoonkologii (19-20 maja 2023 r.). Tegoroczne motto konferencji to "Ważny jest człowiek".

Ponad 20 lat temu konferencje te zostały zainicjowane przez Ołenę Bożemską, ówczesną prezes Hospicjum dla Dzieci "Nadzieja" w Toruniu. Od tego czasu każdego roku w maju - w mieście Mikołaja Kopernika - spotykają się lekarze, pielęgniarki, duchowni i wolontariusze zainteresowani tematyką podstawowych zagadnień medycyny i opieki paliatywnej oraz onkologii i psychoonkologii, m.in. diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, problemami psychicznymi, geriatrią, duchowymi i społecznymi problemami pacjenta oraz jego rodziny/opiekunów, rolą lekarza pierwszego kontaktu w systemie opieki paliatywnej i jego współpracą z hospicjum, pielęgniarstwem w opiece paliatywnej, wolontariatem, diagnostyką i leczeniem bólu, nowościami oraz oceną stosowanych materiałów opatrunkowych, urządzeń rehabilitacyjnych, urządzeń z zakresu higieny szpitalnej oraz nowościami w leczeniu farmakologicznym. Wydarzenie organizowane jest corocznie przez toruńskie Centrum Konferencji i Wystaw Expo-Andre.

Od samego początku istnienia hospicjum "Nadzieja" i Hospicjum im. Jana Pawła II (Światło) w Toruniu wsparcia na rzecz działalności tych placówek oraz organizacji corocznej konferencji udzielają Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urządu Miasta Torunia.

W uroczystej inauguracji wydarzenia w dniu 19 maja 2023 r. w Hotelu Filmar wzięli udział m.in. zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia Małgorzata Skibicka, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Krystyna Żejmo-Wysocka, a także przedstawiciele środowiska lekarzy, pielęgniarek, dyrektorzy hospicjów, szpitali i ZOL-i, osoby duchowne oraz wolontariusze. - W imieniu Prezydenta Miasta Torunia dziękuję, że udało się przyjechać Państwu z różnych zakątków Polski do naszego pięknego Torunia. W tym roku przeżywamy bardzo ważną 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. On też parał się m.in. medycyną i naprawdę interesował się człowiekiem. "Ważny jest człowiek" to motto naszych spotkań organizowanych przez Expo-Andre od ponad trzech dekad. Dziękuję wszystkim przyjaciołom Expo-Andre, ludziom którzy tworzą zręby merytoryczne corocznych konferencji, przyjeżdżają, są profesorami, specjalistami swoich dziedzin, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Materiał ten jest niezwykle ważny z punktu widzenia tego, iż zawsze na końcu wszystkich procesów i systemu opieki paliatywnej i hospicyjnej jest człowiek. To są jego dramaty, jego ból, to są wyzwania, które stoją przed najbliższymi tych ludzi - powiedział zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

W trakcie wydarzenia Rycerski Medal Przyjaźni za przyjaźń i troskę w tworzeniu Konferencji Medycyny Paliatywnej "Hospicjum" oraz Ogólnopolskiego Forum Onkologii i Psychoonkologii w Toruniu otrzymała dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pełniąca funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Z kolei Kopernikański Medal Renesansu za przyjaźń oraz wieloletnią ogromną pomoc i troskę w tworzeniu Konferencji Medycyny Paliatywnej "Hospicjum" oraz Ogólnopolskiego Forum Onkologii i Psychoonkologii w Toruniu odebrał prof. dr hab. n. med. Wojciech Leppert z Katedry Medycyny Paliatywnej Instytutu Nauk Medycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

Właśnie prof. Leppert wygłosił wykład inauguracyjny tegorocznej Konferencji i Forum. Tytuł wystąpienia brzmiał "Opieka paliatywna w Polsce 2023 - stan obecny i perspektywy rozwoju". Następnie swoje wykłady wygłosili kolejno m.in.: prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk z Kliniki Hematologii, Onkologii Dziecięcej UM w Lublinie, dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, dr n. med. Zbigniew Hamerlak z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr n. med. Katarzyna Malinowska, dr n. med. Wiktor Chmielarczyk, Ida Hoffmann-Bogusz oraz Tomasz Krzysztyniak - przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu.

Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszy wystawa medyczna z udziałem ok. 30 wystawców, prezentujących innowacyjne produkty i urządzenia poprawiające jakość i komfort opieki nad pacjentem. Swoje stoiska wystawiły m.in.: Centrum Opieki Medycznej Hospicjum im. Jana Pawła II, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu, Puckie Hospicjum p.w. św. Ojca Pio, Domowe Sanatorium z Wasilkowa, producent opatrunków Kik Gel z Ujazdu, Reha Bed z Czeladzi, Winncare Polska z Jasienia, Kamsoft z Katowic, Stiegelmeyer ze Stolna, Medseven z Bydgoszczy, Takeda Pharma z Warszawy i firma Hospitec Polska z Poznania.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Zdj. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.