W Toruniu rozmawiają o medycynie paliatywnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu rozmawiają o medycynie paliatywnej

Miasto
Data publikacji: 19 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Już po raz 22. w Toruniu odbywa się Ogólnopolska Konferencja Medycyny Paliatywnej Hospicjum 2023 połączona wraz z XX Jubileuszowym Ogólnopolskim Forum Onkologii i Psychoonkologii (19-20 maja 2023 r.). Tegoroczne motto konferencji to "Ważny jest człowiek".

Ponad 20 lat temu konferencje te zostały zainicjowane przez Ołenę Bożemską, ówczesną prezes Hospicjum dla Dzieci "Nadzieja" w Toruniu. Od tego czasu każdego roku w maju - w mieście Mikołaja Kopernika - spotykają się lekarze, pielęgniarki, duchowni i wolontariusze zainteresowani tematyką podstawowych zagadnień medycyny i opieki paliatywnej oraz onkologii i psychoonkologii, m.in. diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, problemami psychicznymi, geriatrią, duchowymi i społecznymi problemami pacjenta oraz jego rodziny/opiekunów, rolą lekarza pierwszego kontaktu w systemie opieki paliatywnej i jego współpracą z hospicjum, pielęgniarstwem w opiece paliatywnej, wolontariatem, diagnostyką i leczeniem bólu, nowościami oraz oceną stosowanych materiałów opatrunkowych, urządzeń rehabilitacyjnych, urządzeń z zakresu higieny szpitalnej oraz nowościami w leczeniu farmakologicznym. Wydarzenie organizowane jest corocznie przez toruńskie Centrum Konferencji i Wystaw Expo-Andre.

Od samego początku istnienia hospicjum "Nadzieja" i Hospicjum im. Jana Pawła II (Światło) w Toruniu wsparcia na rzecz działalności tych placówek oraz organizacji corocznej konferencji udzielają Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urządu Miasta Torunia.

W uroczystej inauguracji wydarzenia w dniu 19 maja 2023 r. w Hotelu Filmar wzięli udział m.in. zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia Małgorzata Skibicka, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Krystyna Żejmo-Wysocka, a także przedstawiciele środowiska lekarzy, pielęgniarek, dyrektorzy hospicjów, szpitali i ZOL-i, osoby duchowne oraz wolontariusze. - W imieniu Prezydenta Miasta Torunia dziękuję, że udało się przyjechać Państwu z różnych zakątków Polski do naszego pięknego Torunia. W tym roku przeżywamy bardzo ważną 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. On też parał się m.in. medycyną i naprawdę interesował się człowiekiem. "Ważny jest człowiek" to motto naszych spotkań organizowanych przez Expo-Andre od ponad trzech dekad. Dziękuję wszystkim przyjaciołom Expo-Andre, ludziom którzy tworzą zręby merytoryczne corocznych konferencji, przyjeżdżają, są profesorami, specjalistami swoich dziedzin, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Materiał ten jest niezwykle ważny z punktu widzenia tego, iż zawsze na końcu wszystkich procesów i systemu opieki paliatywnej i hospicyjnej jest człowiek. To są jego dramaty, jego ból, to są wyzwania, które stoją przed najbliższymi tych ludzi - powiedział zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

W trakcie wydarzenia Rycerski Medal Przyjaźni za przyjaźń i troskę w tworzeniu Konferencji Medycyny Paliatywnej "Hospicjum" oraz Ogólnopolskiego Forum Onkologii i Psychoonkologii w Toruniu otrzymała dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pełniąca funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Z kolei Kopernikański Medal Renesansu za przyjaźń oraz wieloletnią ogromną pomoc i troskę w tworzeniu Konferencji Medycyny Paliatywnej "Hospicjum" oraz Ogólnopolskiego Forum Onkologii i Psychoonkologii w Toruniu odebrał prof. dr hab. n. med. Wojciech Leppert z Katedry Medycyny Paliatywnej Instytutu Nauk Medycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

Właśnie prof. Leppert wygłosił wykład inauguracyjny tegorocznej Konferencji i Forum. Tytuł wystąpienia brzmiał "Opieka paliatywna w Polsce 2023 - stan obecny i perspektywy rozwoju". Następnie swoje wykłady wygłosili kolejno m.in.: prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk z Kliniki Hematologii, Onkologii Dziecięcej UM w Lublinie, dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, dr n. med. Zbigniew Hamerlak z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr n. med. Katarzyna Malinowska, dr n. med. Wiktor Chmielarczyk, Ida Hoffmann-Bogusz oraz Tomasz Krzysztyniak - przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu.

Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszy wystawa medyczna z udziałem ok. 30 wystawców, prezentujących innowacyjne produkty i urządzenia poprawiające jakość i komfort opieki nad pacjentem. Swoje stoiska wystawiły m.in.: Centrum Opieki Medycznej Hospicjum im. Jana Pawła II, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu, Puckie Hospicjum p.w. św. Ojca Pio, Domowe Sanatorium z Wasilkowa, producent opatrunków Kik Gel z Ujazdu, Reha Bed z Czeladzi, Winncare Polska z Jasienia, Kamsoft z Katowic, Stiegelmeyer ze Stolna, Medseven z Bydgoszczy, Takeda Pharma z Warszawy i firma Hospitec Polska z Poznania.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Zdj. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Miasto
  Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • DroneTech 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • W ramach systemu w Toruniu wprowadzono pięć rowerów typu cargo – dwa trójkołowe i trzy dwukołowe.
  Miasto
  Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.