W Toruniu przybywa zielonych torowisk | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu przybywa zielonych torowisk

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 31 marca 2023
Autor: Sylwia Derengowska
W Toruniu przybywa zielonych torowisk

Już od najbliższej soboty (1 kwietnia 2023 r.) toruńskie tramwaje będą woziły pasażerów po kolejnych odcinkach ekologicznego, zielonego torowiska - w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki. Prace przy modernizacji torów i układaniu mat z rozchodnikiem właśnie się zakończyły.

Umowę na modernizację torowiska w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki podpisano 14 kwietnia ubiegłego roku. Wykonawca prac jest wyłoniona w przetargu firma Balzola, a wartość kontraktu wynosi niespełna 25 mln zł brutto. Zakres prac objął modernizację ok. 1,2 tys. metrów toru pojedynczego torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną i układem drogowym na odcinku ul. Warneńczyka od ronda Chrapka za przejazd torowo-drogowy ulicy Podgórnej i Kościuszki. Kompleksowy remont przeszły także perony tramwajowe, chodniki, jezdnie, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i miejsca postojowe. Samo skrzyżowanie zostało przebudowane na dwupasmowe rondo turbinowe, co wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa na tym obszarze. Prace przy modernizacji torów i urządzaniu zielonego torowiska właśnie się zakończyły. Do wykonania pozostała jeszcze część robót drogowych i przy pozostałym zagospodarowaniu zieleni.

Co istotne, w większości, bo na odcinku ponad 735 metrów toru pojedynczego, torowisko zostało wykonane w technologii zielonej. Nie jest to jednak torowisko trawiaste, jakich już sporo jest w mieście, ale pokryte rozchodnikiem. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Toruniu wzdłuż torów na ul. Broniewskiego (od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do Reja).

Rozchodnik jest rośliną ciepłolubną i odporną na suszę, co w obecnych warunkach klimatycznych ma niebagatelne znaczenie. Budowa torowiska z rozchodnikiem jest droższa niż trawiastego (gdyż przy tym pierwszym rozkłada się specjalne maty rozchodnikowe, a przy trawiastym wysiewa nasiona), ale łatwiej je potem utrzymać. W przeciwieństwie do trawiastego nie wymaga bowiem zabiegów pielęgnacyjnych takich jak koszenie, nawożenie czy nawadnianie, co ma niebagatelne znaczenie ekologiczne. Ponadto rozchodniki są różnorodne pod względem kolorystycznym i – zwłaszcza w okresie kwitnienia – cieszą oczy ilością barw. 

Zielonych torowisk w grodzie Kopernika przybywa z każdą inwestycją realizowaną przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Obecnie w Toruniu jest ok. 7,4 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk trawiastych: w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego (ok. 985 mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp), w ciągu Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp), w ciągu ul. Bydgoskiej (ok. 1320 mtp.). Powstało także ok. 800 mtp. torowiska z rozchodnikiem w ciągu ul. Broniewskiego. 

Kolejne zielone torowiska powstaną w ramach budowy nowej linii tramwajowej na północ Torunia, przede wszystkim w ciągu Szosy Chełmińskiej oraz Watzenrodego. Łącznie obejmą 5,2 tys. mtp. Powstaną na odcinkach wydzielonych torowisk, czyli znajdujących się poza jezdniami. Z powodów technicznych nie będzie ich także na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych oraz w miejscach przystanków.

Łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie ponad 11 tys. mtp. zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).

fot. MZK Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Burzowa niedziela
  Miasto
  Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.