W Toruniu przybywa zielonych torowisk | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu przybywa zielonych torowisk

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 31 marca 2023
Autor: Sylwia Derengowska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

W Toruniu przybywa zielonych torowisk

Już od najbliższej soboty (1 kwietnia 2023 r.) toruńskie tramwaje będą woziły pasażerów po kolejnych odcinkach ekologicznego, zielonego torowiska - w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki. Prace przy modernizacji torów i układaniu mat z rozchodnikiem właśnie się zakończyły.

Umowę na modernizację torowiska w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki podpisano 14 kwietnia ubiegłego roku. Wykonawca prac jest wyłoniona w przetargu firma Balzola, a wartość kontraktu wynosi niespełna 25 mln zł brutto. Zakres prac objął modernizację ok. 1,2 tys. metrów toru pojedynczego torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną i układem drogowym na odcinku ul. Warneńczyka od ronda Chrapka za przejazd torowo-drogowy ulicy Podgórnej i Kościuszki. Kompleksowy remont przeszły także perony tramwajowe, chodniki, jezdnie, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i miejsca postojowe. Samo skrzyżowanie zostało przebudowane na dwupasmowe rondo turbinowe, co wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa na tym obszarze. Prace przy modernizacji torów i urządzaniu zielonego torowiska właśnie się zakończyły. Do wykonania pozostała jeszcze część robót drogowych i przy pozostałym zagospodarowaniu zieleni.

Co istotne, w większości, bo na odcinku ponad 735 metrów toru pojedynczego, torowisko zostało wykonane w technologii zielonej. Nie jest to jednak torowisko trawiaste, jakich już sporo jest w mieście, ale pokryte rozchodnikiem. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Toruniu wzdłuż torów na ul. Broniewskiego (od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do Reja).

Rozchodnik jest rośliną ciepłolubną i odporną na suszę, co w obecnych warunkach klimatycznych ma niebagatelne znaczenie. Budowa torowiska z rozchodnikiem jest droższa niż trawiastego (gdyż przy tym pierwszym rozkłada się specjalne maty rozchodnikowe, a przy trawiastym wysiewa nasiona), ale łatwiej je potem utrzymać. W przeciwieństwie do trawiastego nie wymaga bowiem zabiegów pielęgnacyjnych takich jak koszenie, nawożenie czy nawadnianie, co ma niebagatelne znaczenie ekologiczne. Ponadto rozchodniki są różnorodne pod względem kolorystycznym i – zwłaszcza w okresie kwitnienia – cieszą oczy ilością barw. 

Zielonych torowisk w grodzie Kopernika przybywa z każdą inwestycją realizowaną przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Obecnie w Toruniu jest ok. 7,4 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk trawiastych: w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego (ok. 985 mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp), w ciągu Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp), w ciągu ul. Bydgoskiej (ok. 1320 mtp.). Powstało także ok. 800 mtp. torowiska z rozchodnikiem w ciągu ul. Broniewskiego. 

Kolejne zielone torowiska powstaną w ramach budowy nowej linii tramwajowej na północ Torunia, przede wszystkim w ciągu Szosy Chełmińskiej oraz Watzenrodego. Łącznie obejmą 5,2 tys. mtp. Powstaną na odcinkach wydzielonych torowisk, czyli znajdujących się poza jezdniami. Z powodów technicznych nie będzie ich także na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych oraz w miejscach przystanków.

Łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie ponad 11 tys. mtp. zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).

fot. MZK Toruń

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...