W Toruniu obchodzono Święto Artylerii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu obchodzono Święto Artylerii

Miasto
Data publikacji: 02 grudnia 2022
Autor: Marcin Pryka
W uroczystości udział wziął zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, który wraz z delegacją toruńskiego samorządu złożył kwiaty pod pomnikiem.

Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.

W uroczystości pod Pomnikiem Artylerii Polskiej 1 grudnia 2022 r. udział wziął zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, który wraz z delegacją toruńskiego samorządu złożył kwiaty pod pomnikiem. Prezydent Torunia Michał Zaleski z okazji święta wystosował pisma do płk Remigiusza Zielińskiego - Komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz płk Grzegorza Potrzuskiego - Szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii.

- Przekazuję słowa uznania i serdeczne życzenia z okazji toruńskich obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Pozdrawiam Pana Pułkownika i polskich artylerzystów – tych stacjonujących w Toruniu, i tych pełniących żołnierską służbę w różnych rejonach kraju. Panu Pułkownikowi i całej polskiej wspólnocie artyleryjskiej Toruń okazuje należne honory! W naszym mieście pamiętamy zarówno o barbórkowym wspomnieniu patronki artylerzystów (4 grudnia), jak i o Dniu Podchorążego oraz związanym z nim dziedzictwie powstania listopadowego (29 listopada). Te podniosłe akcenty sprawiają, że artyleryjskie święto odbieramy w stolicy polskiej artylerii z wielkim respektem dla świętujących w Toruniu żołnierzy. Zapewniam, że tak było w przeszłości, tak jest w tym roku i tak będzie zawsze. Pana Pułkownika wraz z podkomendnymi proszę o przyjęcie wyrazów wyjątkowej sympatii. Składam je w imieniu torunianek i torunian jako gest trwałej przyjaźni Torunia dla polskiego środowiska artyleryjskiego – na toruńskiej ziemi zawsze będziecie traktowani jako elita polskiej armii. Jednocześnie uprzejmie proszę Pana Pułkownika o przyjęcie gratulacji w związku z niedawnym, październikowym powołaniem na stanowisko szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Bardzo dziękuję za to, że wkrótce po objęciu nowych obowiązków (z dniem 24 października 2022 r.) możemy gościć Pana Pułkownika w Toruniu. Życzę radosnego święta, codziennej opieki Świętej Barbary i spełnienia oficerskich planów - napisał w liście do płk Grzegorza Potrzuskiego prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po uroczystym apelu pamięci odprawiona została msza święta w Kościele Garnizonowym pw. Świętej Katarzyny. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii przypada na 4 grudnia, w dzień Świętej Barbary, patronki artylerzystów. Ustanowiono je rozkazem ministra obrony narodowej z 1995 r. 

Główna część tegorocznych toruńskich obchodów święta miała miejsce w piątek 2 grudnia 2022 r. na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, gdzie odbył się pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek wojskowych oraz apel z wręczeniem wyróżnień żołnierzom.

Zdj. Lech Kamiński
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.