W Toruniu o zakonach rycerskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu o zakonach rycerskich

Miasto
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Marcin Pryka

W dniach 20–23 września 2023 r. odbywa się w Toruniu XXII Konferencja z cyklu „Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica” organizowana przy współpracy Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, Uniwersytetu w Hamburgu (Universität Hamburg), Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu (Julius-Maximilians-Universität Würzburg) oraz Towarzystwa Naukowego w Toruniu, przy finansowym wsparciu Gminy Miasta Toruń i Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, który powitał uczestników - reprezentantów środowisk historycznych w prastarym Toruniu: - Państwa obecność i dyskusja o tym jak toczyło się codzienne życie w zakonach rycerskich jest to dyskusja w mieście, które zostało założone przez Zakon Krzyżacki w 1230 r. Potwierdzeniem powstania miasta był dokument lokacyjny z 28 grudnia 1233 r., a więc za dziesięć lat będziemy mogli z dumą mówić, że Toruń to ośmiowiekowe miasto. W Toruniu jest wiele śladów materialnych w postaci budynków i budowli tamtego okresu, wśród nich ruiny zamku krzyżackiego, a także najstarsza na ziemi chełmińskiej świątynia – katedra Świętych Janów. W tej katedrze 550 lat temu został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Państwa konferencja znakomicie wpisuje się w cykl debat, o tym co dla Torunia wyjątkowe i ważne - powiedział prezydent Zaleski.

Temat przewodni XXII Konferencji brzmi “Everyday Life in the Military Orders” / „Alltagsleben in den Ritterorden” / „Życie codzienne w zakonach rycerskich”. Organizatorami konferencji są: dr hab. Krzysztof Kwiatkowski, prof. UMK z Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, prof. dr Jürgen Sarnowsky z Instytutu Historii Uniwersytetu w Hamburgu (Historisches Seminar, Universität Hamburg) oraz prof. dr Helmut Flachenecker (Institut für Geschichte / Forschungsstelle Deutscher Orden, Julius-Maximilians-Universität Würzburg).

W czasie dwudniowych obrad (21‒22 września) zostanie zaprezentowanych 18 referatów dotyczących różnych aspektów życia codziennego w zakonach rycerskich. W konferencji weźmie udział 19 referentek i referentów z 11 krajów (Czechy, Estonia, Hiszpania, Izrael, Niderlandy, Niemcy, Polska, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, USA), jak również liczni dyskutanci z kraju i zagranicy.

Obrady odbywają się w Sali Rady Wydziału im. Karola Górskiego w Collegium Humanisticum UMK (21 września) oraz w Sali Senatu w Collegium Maximum UMK (22 września). Konferencję poprzedziło 11. Forum Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
    Kultura, Miasto
    Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
  • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
    Miasto, Sport
    Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
  • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
    Miasto, Sport
    W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
  • Na zdjęciu: walka bokserska
    Miasto, Sport
    9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
  • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
    Miasto, Sport
    Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
  • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
    Drogi, Miasto
    Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
  • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
  • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
  • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
  • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
  • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
  • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.