W Toruniu o opiece długoterminowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu o opiece długoterminowej

Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Na trzy dni (26-28 września 2023 r.) Toruń stał się europejską stolicą opieki długoterminowej. Odbywająca się w naszym mieście Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej to największe wydarzenie dotyczące tego zagadnienia na Starym Kontynencie.

Organizatorem konferencji są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Wydarzenie skupia co roku ponad 1000 uczestników z całego świata – kadrę menedżerską oraz personel medyczny, terapeutyczny i opiekuńczy placówek ochrony zdrowia, opieki długoterminowej i pomocy społecznej. Starzejąca się Europa poszukuje optymalnych rozwiązań w zakresie opieki nad ludźmi niesamodzielnymi. Międzynarodowa Konferencja to odpowiedź na tę potrzebę. Od 1998 r. we wrześniowych spotkaniach w Toruniu biorą udział liderzy europejskiej opieki długoterminowej: dyrektorzy zarządzający instytutami opieki, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób przewlekle chorych, reprezentanci nauki, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci. Tu toczy się dyskusja o przyszłości opieki długoterminowej.

Podczas 25 lat w konferencji uczestniczyli przedstawiciele ponad 40 państw świata z Europy, Ameryki Północnej, Azji, Afryki i Australii. Wspólne konferencje w Toruniu pomogły w wymianie myśli i doświadczeń, wspierały integrację środowiska liderów opieki długoterminowej, tych wszystkich, którzy na co dzień działają na rzecz osób niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych, odpowiadały na ich potrzeby.

- Dla TZMO to wielka duma i radość, że mogliśmy w tym przedsięwzięciu brać udział, ale nie dałoby się nam tego stworzyć, gdyby nie współpraca z tymi, którzy przez lata nadawali merytoryczny kształt naszej konferencji. Mieliśmy zaszczyt gościć w Toruniu podczas naszych konferencji bardzo wielu wybitnych wykładowców, specjalistów w swojej dziedzinie, praktyków i organizatorów opieki, konsultantów krajowych i wojewódzkich, przedstawicieli organizacji, towarzystw i stowarzyszeń działających na rzecz podnoszenia jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi i starszymi, przedstawicieli domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów i szpitali - podkreśliła w trakcie uroczystej inauguracji tegorocznej konferencji dyrektor TZMO Pionu Rynku Polskiego Farmaceutycznego i prezes Fundacji TZMO „Razem Zmieniamy Świat” Katarzyna Serwińska.

W centrum zainteresowania jubileuszowej 25. Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej znajdują się ludzie - podopieczni, ich rodziny oraz profesjonaliści opieki. Sukcesy w opiece uzależnione są od ich partnerstwa, współpracy, wypracowanej kultury opieki. Celem jest dbałość o dobrostan podopiecznego, zdrowie fizyczne i psychiczne ale również wypracowanie umiejętności radzenia sobie z obciążeniami i trudnościami. Stres, poczucie niepewności wobec zmian, oczekiwania oraz nowe wyzwania w opiece determinują nie tylko warunki życia mieszkańców i pacjentów, ale pracowników opieki długoterminowej. Istotnym elementem kształtującym warunki życia i pracy w opiece długoterminowej jest odpowiednie zarządzanie procesem opieki oraz kadrami, a także współpraca z innymi partnerami w skali lokalnej. Inspiracją do radzenia sobie z tymi wyzwaniami, rozwoju i zmian są rozwiązania wypracowane przez organizacje i praktyków zarówno na gruncie lokalnym, jak i międzynarodowym.

Od wielu lat przewodniczącym Komitetu Naukowego Konferencji jest prof. Piotr Błędowski. – Konferencja to nie tylko szczególne wydarzenie o charakterze szkoleniowym i towarzyskim. Przez 25 lat, jakie upłynęły od pierwszego spotkania stała się swego rodzaju instytucją, miejscem wymiany poglądów i doświadczeń, okazją do zapoznania się z dobrymi praktykami innych i do przedstawienia swoich dokonań. To wyjątkowa konferencja, podczas której uczymy się od siebie nawzajem, przenosząc do praktyki nowe trendy, pojawiające się w teorii oraz wzbogacając teorię wnioskami z codziennej praktyki. To wreszcie miejsce, gdzie rodzi się poczucie wspólnoty i solidarności tak potrzebne, gdy jesteśmy z naszymi problemami pozostawieni sami sobie i tylko my wiemy jakim wysiłkiem udaje nam się pokonać codzienne trudności - powiedział profesor.

W uroczystej inauguracji konferencji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki udział wzięła ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick. TZMO inwestuje w Indiach od 2002 r. Indyjskie spółki toruńskiej formy zlokalizowane są w trzech stanach: Karnataka, Kerala i Tamilnadu. Fabryka zajmuje się produkcją i sprzedażą najwyższej jakości wyrobów higienicznych i medycznych. Otwarcie nowoczesnego magazynu w fabryce Bella Premier Happy Hygiene Care Pvt. Ltd. w Ambathuraiu zostało uznane za największą instalację mobilnego systemu nie tylko w Indiach, ale również w całej Azji. W historii polsko-indyjskich stosunków gospodarczych TZMO jest największym polskim prywatnym inwestorem w Indiach.

Prezydent Torunia Michał Zaleski w podziekowaniu za organizację konferencji wręczył prezes Fundacji Razem Zmieniamy Świat Katarzynie Serwińskiej kwiaty i list okolicznościowy. Z kolei wieloletni prezes zarządu i dyrektor generalny TZMO Jarosław Józefowicz otrzymał z rąk prezydenta kryształowego toruńskiego anioła. – Witamy w Toruniu, mieście które zawsze jest gościnnie otwarte dla tych, którzy chcą nas odwiedzać. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej w Toruniu jest już na trwałe wpisana w życiorys naszego miasta. Bardzo się cieszę, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w największym wydarzeniu dotyczącym opieki długoterminowej w Europie. Jubileuszowa 25. edycja przypada w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, znanego toruńskiego astronoma, ale także lekarza. Kopernikański kontekst przenika tą toruńską konferencję właściwie od samego początku. Pierwsza edycja w 1998 r. odbyła się w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Była to pierwsza w kraju konferencja poświęcona tej tematyce. Od tego czasu to międzynarodowe wydarzenie skupia wszystkich, którzy zajmują się tą działalnością szlachetną, oczekiwaną i bardzo potrzebną - stwierdził prezydent Michał Zaleski.

- Na szacunek i uznanie zasługuje postawa organizatorów konferencji – Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, współdziałających z Fundacją Razem zmieniamy świat. TZMO jako firma globalna ani na chwilę nie zapominają o tym szlachetnym przesłaniu społecznej odpowiedzialności biznesu. Nasza miejska współpraca z TZMO jest oczywista, współrealizujemy wiele pomysłów, projektów, rozwiązań również tych bezpośrednio toruńskich. Najlepszym przykładem jest znany Bella Skyway Festival, którego nie byłoby gdyby nie TZMO - dodał prezydent Michał Zaleski.

Konferencję organizują TZMO SA, Fundacja Razem Zmieniamy Świat oraz Stowarzyszenie na Rzecz Opieki Długoterminowej i Pomocy Społecznej „Dom Pod Słońcem”. Patronat merytoryczny nad tym wydarzeniem sprawują: Polskie Towarzystwo Gerontologiczne oraz europejskie stowarzyszenie European Association for Directors and Providers of Long-Term Care Services E.D.E. Konferencja została objęta patronatem honorowym Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Miasto
  - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
  Biznes, Miasto
  Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Miasto
  Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.