W Toruniu o opiece długoterminowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu o opiece długoterminowej

Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Na trzy dni (26-28 września 2023 r.) Toruń stał się europejską stolicą opieki długoterminowej. Odbywająca się w naszym mieście Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej to największe wydarzenie dotyczące tego zagadnienia na Starym Kontynencie.

Organizatorem konferencji są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Wydarzenie skupia co roku ponad 1000 uczestników z całego świata – kadrę menedżerską oraz personel medyczny, terapeutyczny i opiekuńczy placówek ochrony zdrowia, opieki długoterminowej i pomocy społecznej. Starzejąca się Europa poszukuje optymalnych rozwiązań w zakresie opieki nad ludźmi niesamodzielnymi. Międzynarodowa Konferencja to odpowiedź na tę potrzebę. Od 1998 r. we wrześniowych spotkaniach w Toruniu biorą udział liderzy europejskiej opieki długoterminowej: dyrektorzy zarządzający instytutami opieki, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób przewlekle chorych, reprezentanci nauki, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci. Tu toczy się dyskusja o przyszłości opieki długoterminowej.

Podczas 25 lat w konferencji uczestniczyli przedstawiciele ponad 40 państw świata z Europy, Ameryki Północnej, Azji, Afryki i Australii. Wspólne konferencje w Toruniu pomogły w wymianie myśli i doświadczeń, wspierały integrację środowiska liderów opieki długoterminowej, tych wszystkich, którzy na co dzień działają na rzecz osób niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych, odpowiadały na ich potrzeby.

- Dla TZMO to wielka duma i radość, że mogliśmy w tym przedsięwzięciu brać udział, ale nie dałoby się nam tego stworzyć, gdyby nie współpraca z tymi, którzy przez lata nadawali merytoryczny kształt naszej konferencji. Mieliśmy zaszczyt gościć w Toruniu podczas naszych konferencji bardzo wielu wybitnych wykładowców, specjalistów w swojej dziedzinie, praktyków i organizatorów opieki, konsultantów krajowych i wojewódzkich, przedstawicieli organizacji, towarzystw i stowarzyszeń działających na rzecz podnoszenia jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi i starszymi, przedstawicieli domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów i szpitali - podkreśliła w trakcie uroczystej inauguracji tegorocznej konferencji dyrektor TZMO Pionu Rynku Polskiego Farmaceutycznego i prezes Fundacji TZMO „Razem Zmieniamy Świat” Katarzyna Serwińska.

W centrum zainteresowania jubileuszowej 25. Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej znajdują się ludzie - podopieczni, ich rodziny oraz profesjonaliści opieki. Sukcesy w opiece uzależnione są od ich partnerstwa, współpracy, wypracowanej kultury opieki. Celem jest dbałość o dobrostan podopiecznego, zdrowie fizyczne i psychiczne ale również wypracowanie umiejętności radzenia sobie z obciążeniami i trudnościami. Stres, poczucie niepewności wobec zmian, oczekiwania oraz nowe wyzwania w opiece determinują nie tylko warunki życia mieszkańców i pacjentów, ale pracowników opieki długoterminowej. Istotnym elementem kształtującym warunki życia i pracy w opiece długoterminowej jest odpowiednie zarządzanie procesem opieki oraz kadrami, a także współpraca z innymi partnerami w skali lokalnej. Inspiracją do radzenia sobie z tymi wyzwaniami, rozwoju i zmian są rozwiązania wypracowane przez organizacje i praktyków zarówno na gruncie lokalnym, jak i międzynarodowym.

Od wielu lat przewodniczącym Komitetu Naukowego Konferencji jest prof. Piotr Błędowski. – Konferencja to nie tylko szczególne wydarzenie o charakterze szkoleniowym i towarzyskim. Przez 25 lat, jakie upłynęły od pierwszego spotkania stała się swego rodzaju instytucją, miejscem wymiany poglądów i doświadczeń, okazją do zapoznania się z dobrymi praktykami innych i do przedstawienia swoich dokonań. To wyjątkowa konferencja, podczas której uczymy się od siebie nawzajem, przenosząc do praktyki nowe trendy, pojawiające się w teorii oraz wzbogacając teorię wnioskami z codziennej praktyki. To wreszcie miejsce, gdzie rodzi się poczucie wspólnoty i solidarności tak potrzebne, gdy jesteśmy z naszymi problemami pozostawieni sami sobie i tylko my wiemy jakim wysiłkiem udaje nam się pokonać codzienne trudności - powiedział profesor.

W uroczystej inauguracji konferencji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki udział wzięła ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick. TZMO inwestuje w Indiach od 2002 r. Indyjskie spółki toruńskiej formy zlokalizowane są w trzech stanach: Karnataka, Kerala i Tamilnadu. Fabryka zajmuje się produkcją i sprzedażą najwyższej jakości wyrobów higienicznych i medycznych. Otwarcie nowoczesnego magazynu w fabryce Bella Premier Happy Hygiene Care Pvt. Ltd. w Ambathuraiu zostało uznane za największą instalację mobilnego systemu nie tylko w Indiach, ale również w całej Azji. W historii polsko-indyjskich stosunków gospodarczych TZMO jest największym polskim prywatnym inwestorem w Indiach.

Prezydent Torunia Michał Zaleski w podziekowaniu za organizację konferencji wręczył prezes Fundacji Razem Zmieniamy Świat Katarzynie Serwińskiej kwiaty i list okolicznościowy. Z kolei wieloletni prezes zarządu i dyrektor generalny TZMO Jarosław Józefowicz otrzymał z rąk prezydenta kryształowego toruńskiego anioła. – Witamy w Toruniu, mieście które zawsze jest gościnnie otwarte dla tych, którzy chcą nas odwiedzać. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej w Toruniu jest już na trwałe wpisana w życiorys naszego miasta. Bardzo się cieszę, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w największym wydarzeniu dotyczącym opieki długoterminowej w Europie. Jubileuszowa 25. edycja przypada w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, znanego toruńskiego astronoma, ale także lekarza. Kopernikański kontekst przenika tą toruńską konferencję właściwie od samego początku. Pierwsza edycja w 1998 r. odbyła się w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Była to pierwsza w kraju konferencja poświęcona tej tematyce. Od tego czasu to międzynarodowe wydarzenie skupia wszystkich, którzy zajmują się tą działalnością szlachetną, oczekiwaną i bardzo potrzebną - stwierdził prezydent Michał Zaleski.

- Na szacunek i uznanie zasługuje postawa organizatorów konferencji – Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, współdziałających z Fundacją Razem zmieniamy świat. TZMO jako firma globalna ani na chwilę nie zapominają o tym szlachetnym przesłaniu społecznej odpowiedzialności biznesu. Nasza miejska współpraca z TZMO jest oczywista, współrealizujemy wiele pomysłów, projektów, rozwiązań również tych bezpośrednio toruńskich. Najlepszym przykładem jest znany Bella Skyway Festival, którego nie byłoby gdyby nie TZMO - dodał prezydent Michał Zaleski.

Konferencję organizują TZMO SA, Fundacja Razem Zmieniamy Świat oraz Stowarzyszenie na Rzecz Opieki Długoterminowej i Pomocy Społecznej „Dom Pod Słońcem”. Patronat merytoryczny nad tym wydarzeniem sprawują: Polskie Towarzystwo Gerontologiczne oraz europejskie stowarzyszenie European Association for Directors and Providers of Long-Term Care Services E.D.E. Konferencja została objęta patronatem honorowym Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.