W Toruniu o nowych technologiach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu o nowych technologiach

Biznes, Miasto
Data publikacji: 03 listopada 2022
Mężczyzna z donem w przestrzeni wystawienniczej spotkania

3 listopada 2022 r. w Toruniu zainaugurowano 7. edycję wyjątkowego, międzynarodowego przedsięwzięcia naukowo-biznesowego w Polsce - DroneTech World Meeting. Nasze miasto jest partnerem wydarzenia.

Impreza odbywająca się 3-4 listopada 2022 r. w Hotelu Copernicus organizowana jest głównie z myślą o  profesjonalistach, pasjonatach oraz wszystkich zainteresowanych tematyką dronów – pojazdów, systemów bezzałogowych i autonomicznych z kilkunastu państw świata. Obejmuje konferencję, targi, giełdę kooperacyjną, ale także ćwiczenia służb mundurowych i dostawców technologii bezzałogowych w ramach symulacji działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Od początku wydarzenie odbywa się w naszym mieście. Jego pomysłodawcami byli Łukasz Kazimierczak, Adrian Drzycimski i Paweł Słupski, który niestety zmarł w ubiegłym roku.

W przemówieniu inaugurującym 7. DroneTech World Meeting prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał poprzednie edycje imprezy oraz podziękował za przybycie wszystkim uczestnikom, w szczególności wystawcom oraz instytucjom wspierającym organizację wydarzenia. Są wśród nich służby państwowe - Państwowa Straz Pożarna oraz Lasy Państwowe, które dbając o bezpieczeństwo naszego kraju, w tym obszarów leśnych, wykorzystują nowoczesne technologie.

Prezydent zwrócił jednak uwagę, że współczesne technologie mogą być wykorzystywane w niewłaściwym celu.  – Dzisiaj nasze oczy zwrócone są w kierunku Ukrainy. Patrzymy na to, jak straszliwa wojna ma tam miejsce i jak niebezpiecznym narzędziem są drony. Dlatego musimy jasno i zdecydowanie mówić, że są to urządzenia, które przede wszystkim mają pomagać ludziom w życiu, a nie działać jak pociski niszczycielskie mówił prezydent Michał Zaleski.

Włodarz miasta podziękował Instytutowi Nowych Technologii za kontynuowanie organizacji wydarzenia. Przypomniał również, że Toruń przygotowuje się do obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. - Był to człowiek najnowszych technologii i ponad 500 lat temu szukał rozwiązań na tamte lata niespotykanych. Być może dziś w naszym otoczeniu są kolejni następcy tego wielkiego geniusza, który urodził się w naszym mieście – Mikołaja Kopernika – zakończył prezydent.

Michał Korolko, prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wyraził zadowolenie, że instytucja ta bierze udział w wydarzeniu: - Cieszę się, że program też nawiązuje do technologii kosmicznych, ponieważ w przyszłym roku w Toruniu będziemy obchodzili Rok Kopernikański.

Sławomir Sławiński, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przypomniał huragan stulecia, który miał miejsce w naszym regionie w 2017 r., kiedy to technologia statków bezzałogowych pozwoliła na bezpieczne oszacowanie wielkości skutków kataklizmu i zaplanowanie prac gospodarczych. - Wtedy na podstawie tych doświadczeń leśnicy zrozumieli, jak ważną dziedziną nowych technologii jest wykorzystanie dronów.

Dr hab. inż. Andrzej Fellner, profesor Politechniki Śląskiej i przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji, przypomniał pierwsze edycje wydarzenia. - Zaczęło się skromnie siedem lat temu. Nowe technologie, które wkraczały nie były nam obce, tworzony był zespół, który się rozrastał. Doszliśmy do obecnych czasów i proszę zwrócić uwagę, że panele już są prowadzone tematyczne i reprezentują poszczególne ośrodki - powiedział, wyrażając nadzieję, że owocem konferencji będą wspólne przedsięwzięcia i projekty.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Instytut Wspierania Nowych Technologii, przy wsparciu  Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Partnerzy strategiczni to Lasy Państwowe oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. Partnerzy wspierający: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Partnerem technologicznym wydarzenia jest Media Intervision.

Podczas konferencji Centrum Wsparcia Biznesu wystawia stoisko promocyjne, na którym prezentowany jest potencjał gospodarczy Torunia oraz tereny inwestycyjne, które miasto posiada w aktualnej ofercie. Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta.

Fot. Lech KamińskiNajczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....