W sprawie „sporu” bydgosko-toruńskiego | www.torun.pl

W sprawie „sporu” bydgosko-toruńskiego

Miasto
Data publikacji: 02 grudnia 2020
Prezydent Michał Zaleski

List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.


Pan Jarosław Kurski
Redaktor Naczelny, wyborcza.pl

Szanowny Panie Redaktorze,    

W nawiązaniu do artykułu „Były prezydent Bydgoszczy: Dość wtrącania się Torunia w sprawy naszego miasta” opublikowanego 19. listopada w serwisie bydgoszcz.wyborcza.pl, proszę o publikację mojej odpowiedzi w tym samym portalu:

„Budzi smutek i zastanowienie kolejny głos z Bydgoszczy, od doświadczonego polityka i samorządowca Romana Jasiakiewicza, którego celem jest podgrzewanie – i to w obecnej, tak trudnej dla wszystkich sytuacji epidemicznej – bydgosko-toruńskiego sporu o domniemane „straty” Bydgoszczy w rywalizacji z Toruniem, o instytucje czy fundusze. Powoduje to niepokój i sprzeciw, nie tylko władz Torunia, ale wszystkich, którym zależy na spójnym i harmonijnym rozwoju naszego regionu.

Na tej niekończącej się dyskusji tracimy wszyscy. W obliczu demonstrowanej od lat wybitnie antytoruńskiej postawy i retoryki czołowych polityków bydgoskich coraz mniej realne staje się bowiem powstanie w kolejnej perspektywie finansowej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w naszym województwie. A to oznacza zablokowanie funduszy unijnych na wiele ważnych przedsięwzięć, na które czekają mieszkańcy naszych miast i gmin. Tylko poprzez wzmocnione działanie w formule duopolu nasze miasta mogłyby skutecznie konkurować i równać potencjałem do innych polskich ośrodków - czyli mówiąc językiem potocznym - liczyć się w Europie. W przeciwnym razie pozostaje nam wszystkim druga, albo i jeszcze niższa liga. Argument pana radnego Romana Jasiakiewicza o nieprzebytych geograficznych barierach jakoby dzielących Bydgoszcz i Toruń, czyli cyt. „bagnach i bydgoskiej puszczy pełnej dzikiego zwierza”, nawet jeśli podnoszony „sarkastycznie", brzmi absurdalnie. Wystarczy przejechać trasą 80 między naszymi miastami, żeby przekonać się, że to nieprawda. A jeśli nawet pan radny widzi tam jakieś przeszkody, to przecież od czego dobra wola i sposoby, aby je przezwyciężać, np. budując mosty nad barierami, nawet jeśli nie betonowe, to choćby mosty współpracy i powiązań funkcjonalnych: gospodarczych, w obszarze ochrony środowiska i klimatu, zdrowia, projektów informatycznych, transportowych, edukacyjnych i innych.

Są politycy, na szczęście nieliczni, którzy chętnie widzieliby Toruń upokorzony i poniżony, a na to mojej zgody być nie może. Toruń jest ważnym polskim ośrodkiem kulturalnym, akademickim, gospodarczym i turystycznym. Dziedzictwo historyczne i kulturalne miasta, na które składają się jedne z najcenniejszych zabytków w kraju, ma wymiar unikalny w skali międzynarodowej, co potwierdza miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i około 2,5 mln turystów z kraju i zagranicy odwiedzających nas co roku.

Takie symbole, jak: Mikołaj Kopernik, toruńska starówka, pierniki czy UMK stanowią marki o wymiarze międzynarodowym, a gospodarcze potęgi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, firma NEUCA czy CPP Toruń-Pacific nie budzą dyskusji.

Bydgoszcz jest oczywiście większa od Torunia, jeśli mierzyć to liczbą mieszkańców czy zajmowaną powierzchnią, ale są jeszcze inne aspekty, które decydują o randze miast. Obiekty i funkcje istotne dla kształtowania potencjału regionalnego oraz ponadregionalnego nie są w obydwu miastach jednakowe - w zakresie niektórych potencjał Bydgoszczy i Torunia się uzupełnia, a w zakresie innych – wzajemnie wzmacnia. I o tym nie wolno zapominać, jeśli się dobrze życzy Bydgoszczy, Toruniowi i całemu województwu.

Po raz kolejny apeluję zatem: szukajmy zgody, porozumienia, współpracy i dialogu między Toruniem a Bydgoszczą! Doceniajmy to, w czym nasze miasta są silne i mogą się uzupełniać. Skupmy się na projektach ZIT – razem możemy więcej!  Bierzmy przykład           z naszych mieszkańców, którzy, nie bacząc na uprzedzenia i animozje, podejmują pracę w sąsiednim mieście, jeżdżą na zakupy i wydarzenia kulturalne, zwiedzają zabytki czy kooperują z lokalnymi firmami bez względu na ich siedzibę. Alternatywą dla naszej współpracy jest bowiem gospodarczy i polityczny regres, a być może nawet dezintegracja całego regionu.”

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski
/-/

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.