W rytmie tanga | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W rytmie tanga

Data wydarzenia
-

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Ulla Saxophone Trio
Opis wydarzenia: 

Koncert z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze"

Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze to projekt, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów obchodzących ważne rocznice w 2021 r. W ramach zadania odbędzie się 12 wydarzeń, w tym: koncerty symfoniczne, kameralne, recitale, wystawa plakatów, projekcja filmowa oraz wykład. Projekt odwołuje się do następujących rocznic: 280. rocznicy śmierci A. Vivaldiego, 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa, 50. rocznicy śmierci I. Strawińskiego, 120. rocznicy śmierci G. Verdiego, 230. rocznicy śmierci W. A. Mozarta, 110. rocznicy śmierci G. Mahlera oraz 100. rocznicy śmierci W. Żeleńskiego. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni wybitni artyści (Marek Tomaszewski, Krzysztof Książek, Piotr Buszewski, Piotr Sałajczyk), a także młodzi laureaci nagród w konkursach, studenci akademii muzycznych oraz uczniowie.

Koncert odbędzie się w formie hybrydowej - zarówno z udziałem publiczności w Sali Kameralnej CKK Jordanki, jak i livestreaming na YouTube - Kliknij, aby przejść do transmisji online

Ulla Saxophone Trio w składzie:
Urszula Gosk-Baranowska - saksofon
Konrad Gzik - saksofon
Natalia Pawlaszek - fortepian
Martyna Ciok-Rycak - wokal
Michał Bator - perkusja

W programie kompozycje Astora Piazzolli:Fuga y misterio, Yo Soy Maria z opery Buenos Aires, Cztery Pory Roku w Buenos Aires - Wiosna, Lato, Tanti Anni Prima, Adios Nonino, Oblivion, Escualo, Libertango

Witold Gombrowicz tak pisał w swoich dziennikach o Argentynie: „Mieszanina ras i dziedzictw, o historii krótkiej, niewyrobionym charakterze, nieustalonych instytucjach, ideałach, zasadach, odruchach, kraj wspaniały, to prawda, zasobny w przyszłość, ale nie zrobiony. Czy Argentyna to przede wszystkim tubylcy, z dawna tu osiedli? Czy przede wszystkim imigracja, przekształcająca, budująca? Czy Argentyna to może właśnie kombinacja, cocktail, melanż i ferment? Czy Argentyna to Nieokreślenie?”. Na to pytanie spróbuje za pośrednictwem swojej muzyki odpowiedzieć wirtuoz bandoneonu i mistrz tanga – Astor Piazzolla. Jego nazwisko to dzisiaj synonim tanga przeobrażonego, połączonego z elementami jazzu i muzyki klasycznej – tanga nuevo, które zamiast bytować w tawernach swoje miejsce odnalazło w salach koncertowych.

Maria – główna bohaterka opery Astora Piazzolli (Maria de Buenos Aires) jest postacią tragiczną. Uwiedziona przez taniec (tango, a jakże), porzucona przez Boga, który „najwyraźniej się upił” zostaje prostytutką na przedmieściach Buenos Aires. Ginie z rąk oprawców i zostaje skazana na piekło, którym są ulice jej miasta, rodzi dziecko – swoje alter ego i historia zatacza koło… Kim jest Maria? Może metaforą Buenos Aires, miasta w którym dobro i piękno okrywa mrok? A może to metafora duszy każdego z nas?
Porteño to mieszkaniec dużego miasta portowego, a więc także stolicy Argentyny i tanga – Buenos Aires. Dlatego właśnie swój cykl Piazzolla zatytułował Cuatro estaciones porteñas, czyli Cztery pory roku w Buenos Aires. Całość przeniknięta jest frenetycznym pulsem tanga. Ileż tu pomysłów, ile muzycznych żartów: Wiosna zawiera fugę, która mknie w rytmie tanga, a w Zimie pobrzmiewa subtelna aluzja do Lata Vivaldiego.

Adiós Nonino to jedna z najpiękniejszych kompozycji mistrza tanga nuevo. Została poświęcona pamięci zmarłego w wypadku ojca artysty ‒ Vicente Piazzolli ‒ zwanego Nonino. Astor długo nie mógł pogodzić się ze śmiercią ojca, a czas gdy o niej usłyszał syn kompozytora wspominał słowami: „tata poprosił nas, żebyśmy zostawili go samego na kilka godzin. Poszliśmy do kuchni. Najpierw panowała absolutna cisza. Potem usłyszeliśmy tatę grającego na bandoneonie. To była bardzo smutna, wręcz okropnie smutna melodia. Komponował Adiós Nonino”.
W kwietniu 1974 roku Piazzolla zamieszkał w Rzymie, jego interesami zajmował się sprawny manager – Aldo Pagani, który zaproponował kompozytorowi, by ten napisał krótki utwór nadający się do radia i szaf grających. Astor błyskawicznie stworzył osiem numerów, którym musiał nadać tytuły, a to sprawiło mu więcej problemów niż ich skomponowanie. Szczególnie atrakcyjny okazał się numer pierwszy, zatytułowany Libertango: „Nazwałem go tak, wykorzystując słowa wolność i tango, bo zabrzmiał mi jak hymn wolności” – mówił Piazzolla.
Różne oblicza tanga nuevo niech odsłonią przed słuchaczami inne kompozycje mistrza bandoneonu: Oblivion i Tanti Anni Prima z filmu Henryk IV w reżyserii Marco Bellocchio oraz Escualo i Fuga y misterio.

Wstęp bezpłatny. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od piątku 10 września 2021 r.

Wszelkie informacje na stronie www.tos.art.pl

Data: 
19.09.2021 17:00
Miejsce: 
CKK Jordanki, Al Solidarności 1-3
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
    Miasto, Sport
    W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
  • Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
  • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
    Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Inwestycje, Miasto
    Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
  • Maturzystka na 100%
    Miasto
    Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
  • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
  • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
  • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
  • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
  • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
  • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...