W rowerowej czołówce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W rowerowej czołówce

Miasto
Data publikacji: 10 maja 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać rowery miejskie przyczepione do stojaka

Toruń uplasował się na 4. miejscu w przeliczeniu liczby ścieżek rowerowych na mieszkańca – takie są wyniki rankingu opracowanego przez Holidu, wyszukiwarkę apartamentów i domów wakacyjnych.

Rozwinięta infrastruktura rowerowa to atut nie tylko dla samych mieszkańców, ale i dla turystów. Na dwóch kółkach można dotrzeć do różnych zakątków miasta, by spędzić czas i wśród zabytków, i w otoczeniu przyrody. Pomocny w tym jest Torvelo, czyli toruński rower miejski.

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, sporządziła na podstawie danych ze strony OpenStreetMaps ranking  miast polskich z największą ilością dostępnych ścieżek rowerowych. W przeliczeniu długości ścieżek rowerowych (w metrach) na mieszkańca Toruń zajął 4. miejsce, za – kolejno: Dąbrową Górniczą, Koszalinem i Rzeszowem. Według rankingu, w Toruniu na jednego mieszkańca przypada 0,52 m tras rowerowych. Jak podkreślają twórcy zestawienia, Toruń, pod względem długości dróg dla rowerów w stosunku do długości ulic, znajduje się na trzecim miejscu w kraju, wyprzedzając największe miasta Polski.

„Imponująca infrastruktura rowerowa” – tak twórcy rankingu określają Toruń z perspektywy dwóch kółek. „30 stacji rowerów miejskich, 105 km ścieżek rowerowych, 5 tysięcy miejsc parkingowych dla jednośladów, trasy prowadzące do malowniczych zakątków poza miastem - to właśnie Toruń” – czytamy w opisie.


Popatrz na mapkę istniejących i planowanych tras rowerowych w Toruniu
(mapa prowadzona przez Wydziału Gospodarki Komunalnej Urządu Miasta Torunia)


Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.