W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski przemawia podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Toruńskie obchody tej ważniej rocznicy zorganizowano pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Marii Biedermann-Kowalewskiej Medal Thorunium i odznaczył organizacje kombatanckie okolicznościowymi medalami z okazji 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Torunianie tłumnie wzięli udział w uroczystościach patriotycznych zorganizowanych z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17:00 w całym mieście zabrzmiały syreny.

- Każda łza i kropla krwi wylana w czasie powstańczych dni Warszawy to łzy i krew przelane także za wolność Torunia. Nigdy o tym nie zapomnimy! Bo wielkość tej ofiary była ogromna. Upewniamy się też, czy nasze dzieci i wnuki wiedzą, czym była godzina „W”, czym było Polskie Państwo Podziemne, Armia Krajowa czy Szare Szeregi. Dlatego też stajemy dziś w tę popołudniową godzinę, by wraz z Polską zatrzymaną wyjącymi syrenami okazać cześć bohaterom Warszawy. Tak naprawdę honorujemy – jak co roku – bohaterów całej wolnej Ojczyznymówił do zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas uroczystości prezydent odznaczył Marię Biedermann-Kowalewską medalem Thorunium.

Maria Biedermann-Kowalewska, ps. Myszka ur. 12 sierpnia 1927 r. w Nakle nad Notecią. W czasie wojny była uczennicą prywatnej Szkoły Powszechnej J. Świeżyńskiej-Słojewskiej w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 31. W roku 1942 ukończyła klasę VII i rozpoczęła naukę gimnazjalną. W konspiracji znalazła się wiosną 1943 roku - Narodowe Siły Zbrojne (NSZ). Przysięgę składała wraz z Wandą Lorenc z d. Woś przed ppor. Mieczysławem Szemelowskim ps. „Miłosz”. Odbyła szkolenie sanitarne i łącznościowe. W dzień wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie „W” nie została powiadomiona o miejscu zbiórki macierzystego oddziału. Nie mając kontaktu ze swoim dowództwem 1 sierpnia 1944 r. zgłosiła się ochotniczo do szpitala utworzonego w gmachu Sądów przy ul. Leszno, gdzie pracowała jako sanitariuszka. Po wojnie powróciła do rodzinnej Gdyni. Kontynuowała naukę w tamtejszym liceum i w 1946 roku zdała maturę. W 1952 roku uzyskała dyplom magistra biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rok wcześniej – w 1951 roku wyszła za mąż za neurologa, doktora Zygmunta Kowalewskiego. W 1953 roku urodziła syna Witolda. Aż do emerytury pracowała w Służbie Zdrowia organizując i kierując Pracowniami Diagnostyki Laboratoryjnej.

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania przypadły na rok powrotu Torunia do wolnej Polski. Z tej okazji Prezydent Miasta Torunia zdecydował się przyznać pamiątkowe medale 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Odznaczeniami uhonorowano:

1) Rodzina Katyńska w Toruniu,

2) Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę Oddział Terenowy w Toruniu,

3) Związek Inwalidów Wojennych Oddział w Toruniu,

4) Związek Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Oddział w Toruniu,

5) Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział w Toruniu,

6) Związek Sybiraków Oddział w Toruniu,

7) Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Okręg w Toruniu,

8) Związek Żołnierzy, Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Zarząd Rejonowy w Toruniu,

9) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruński,

10) Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Toruński Zarząd Rejonowy,

11) Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Oddział w Toruniu.

Po uroczystościach mieszkańcy mogli wysłuchać występu Orkiestry Wojskowej, która zagrała kilka piosenek powstańczych.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.