www.torun.pl

W rocznicę powstania „Solidarności”

Miasto
Data publikacji: 08 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu odbyły się 8 września 2019 r. uroczystości z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Obchody zgromadziły liczne grono byłych i obecnych związkowców oraz gości honorowych. Obecni byli m.in. Jacek Żurawski – burmistrz Kowalewa Pomorskiego, były przewodniczący Regionu Toruńsko-Włocławskiego "Solidarności", a także jego następca od 2018 r. - Tomasz Jeziorek, Marta Jatczak - przewodnicząca Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim, Jerzy Wiśniewski - szef oświatowej „Solidarności” w Toruniu, Katarzyna Lubańska - radna Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Maria Mazurek, wicekurator oświaty w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto Toruń reprezentował zastępca prezydenta Zbigniew Rasielewski.

Obchody zainaugurowała msza św. odprawiona pod przewodnictwem ks. prałata Wojciecha Niedźwieckiego w kościele NMP i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Po niej uczestnicy uroczystości udali się z pocztami sztandarowymi i wiązankami kwiatów pod tablicę pamiątkową „Solidarności” na Łuku Cezara przy placu Rapackiego.

- Dzisiaj Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest największą, najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w Polsce, mającą istotny wpływ na polską rzeczywistośćmówił Tomasz Jeziorek, przewodniczący Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność". - Dzięki temu pracownicy mogą się cieszyć przywróceniem wieku emerytalnego i dynamicznie rosnącą płacą minimalną. To praktyczna realizacja 21 postulatów sierpniowych i najlepsze podziękowanie dla bohaterów „Solidarności”, których zasługi i odwagę dzisiaj przywołujemy.

Następnie goście wydarzenia przeszli pod pomnik patrona „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie po złożeniu kwiatów modlono się w intencji związkowców i zamordowanego w 1984 r. kapłana.

Region Toruńsko – Włocławski NSZZ "Solidarność" powstał w 2006 r. w wyniku przyłączenia do Regionu Toruńskiego Regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (Włocławek), a kilka miesięcy później Oddziału Inowrocław. Jednak początki NSZZ "Solidarność" w naszym regionie sięgają 1980 r. Wystąpienie robotników Gdańska i Szczecina spowodowało odzew w województwie toruńskim. 21 sierpnia załoga "Towimoru" przystąpiła do strajku. 15 października 1980 r. w "Towimorze" delegaci zakładowych komitetów założycielskich Regionu Toruńskiego wybrali Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego z Edwardem Strzyżewskim na czele. 4 lipca 1981 r. powołano stałe władze Regionu Toruńskiego NSZZ ‘Solidarność" z przewodniczącym Antonim Stawikowskim.

Działalność toruńskiej "Solidarności" miała charakter ruchu społecznego. W Regionie Toruńskim zrzeszonych było ok. 150 tysięcy członków. Po 13 grudnia 1981 r. podziemne struktury "Solidarności" istniały przez cały okres delegalizacji związku na szczeblach zakładowych oraz na poziomie regionalnym. Po wyborach w czerwcu 1989 r. część działaczy związkowych, również z naszego regionu, zaangażowała się w działalność polityczną. Po roku 1989 związek zawodowy "Solidarność" był motorem przemian demokratycznych w Polsce. Region Toruński NSZZ "Solidarność" aktywnie bronił pracowników zakładów pracy województwa organizując protesty i manifestacje wspierając strajki, a także zapewniając pomoc prawną w biurze Zarządu Regionu.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Inwestycje, Miasto
  Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • 18 listopada rozpoczęło się 12-dniowe szkolenie „Leonidas” dla dowódców batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej z całej Polski.