www.torun.pl

W rocznicę powstania „Solidarności”

Miasto
Data publikacji: 08 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu odbyły się 8 września 2019 r. uroczystości z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Obchody zgromadziły liczne grono byłych i obecnych związkowców oraz gości honorowych. Obecni byli m.in. Jacek Żurawski – burmistrz Kowalewa Pomorskiego, były przewodniczący Regionu Toruńsko-Włocławskiego "Solidarności", a także jego następca od 2018 r. - Tomasz Jeziorek, Marta Jatczak - przewodnicząca Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim, Jerzy Wiśniewski - szef oświatowej „Solidarności” w Toruniu, Katarzyna Lubańska - radna Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Maria Mazurek, wicekurator oświaty w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto Toruń reprezentował zastępca prezydenta Zbigniew Rasielewski.

Obchody zainaugurowała msza św. odprawiona pod przewodnictwem ks. prałata Wojciecha Niedźwieckiego w kościele NMP i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Po niej uczestnicy uroczystości udali się z pocztami sztandarowymi i wiązankami kwiatów pod tablicę pamiątkową „Solidarności” na Łuku Cezara przy placu Rapackiego.

- Dzisiaj Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest największą, najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w Polsce, mającą istotny wpływ na polską rzeczywistośćmówił Tomasz Jeziorek, przewodniczący Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność". - Dzięki temu pracownicy mogą się cieszyć przywróceniem wieku emerytalnego i dynamicznie rosnącą płacą minimalną. To praktyczna realizacja 21 postulatów sierpniowych i najlepsze podziękowanie dla bohaterów „Solidarności”, których zasługi i odwagę dzisiaj przywołujemy.

Następnie goście wydarzenia przeszli pod pomnik patrona „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie po złożeniu kwiatów modlono się w intencji związkowców i zamordowanego w 1984 r. kapłana.

Region Toruńsko – Włocławski NSZZ "Solidarność" powstał w 2006 r. w wyniku przyłączenia do Regionu Toruńskiego Regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (Włocławek), a kilka miesięcy później Oddziału Inowrocław. Jednak początki NSZZ "Solidarność" w naszym regionie sięgają 1980 r. Wystąpienie robotników Gdańska i Szczecina spowodowało odzew w województwie toruńskim. 21 sierpnia załoga "Towimoru" przystąpiła do strajku. 15 października 1980 r. w "Towimorze" delegaci zakładowych komitetów założycielskich Regionu Toruńskiego wybrali Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego z Edwardem Strzyżewskim na czele. 4 lipca 1981 r. powołano stałe władze Regionu Toruńskiego NSZZ ‘Solidarność" z przewodniczącym Antonim Stawikowskim.

Działalność toruńskiej "Solidarności" miała charakter ruchu społecznego. W Regionie Toruńskim zrzeszonych było ok. 150 tysięcy członków. Po 13 grudnia 1981 r. podziemne struktury "Solidarności" istniały przez cały okres delegalizacji związku na szczeblach zakładowych oraz na poziomie regionalnym. Po wyborach w czerwcu 1989 r. część działaczy związkowych, również z naszego regionu, zaangażowała się w działalność polityczną. Po roku 1989 związek zawodowy "Solidarność" był motorem przemian demokratycznych w Polsce. Region Toruński NSZZ "Solidarność" aktywnie bronił pracowników zakładów pracy województwa organizując protesty i manifestacje wspierając strajki, a także zapewniając pomoc prawną w biurze Zarządu Regionu.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto, Sport
  21 września 2019 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego odbył się mecz pomiędzy przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie a samorządowcami. Po serii rzutów karnych zwycięstwo odniosła drużyna MOPR-u.
 • Miasto
  W sobotę 21 września 2019 r. na Rynku Nowomiejskim odbył się festyn z okazji finału ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”.
 • Miasto, MZK
  W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniu 21 września 2019 roku odbył się festyn rodzinny w zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  Od 30 lat z Hameenlinną i od 10 lat z Novem mestem współpracuje Toruń na zasadzie partnerstwa miast. W dniu 21 września 2019 roku w Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz współpracy z tymi miastami.
 • W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • Gmina Miasta Toruń sfinansuje szczepienia przeciw grypie mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65. rok życia. Program wystartuje za kilka tygodni.
 • 22 września 2019 roku na terenie stacji pomp wodociągowych „Stare Bielany” odbędzie się Święto Chełmińskiego Przedmieścia. Osiedlowy festyn ma łączyć historię i tradycję okręgu z nowoczesnymi formami spędzania czasu wolnego.
 • Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".