www.torun.pl

W rocznicę powstania „Solidarności”

Miasto
Data publikacji: 08 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu odbyły się 8 września 2019 r. uroczystości z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Obchody zgromadziły liczne grono byłych i obecnych związkowców oraz gości honorowych. Obecni byli m.in. Jacek Żurawski – burmistrz Kowalewa Pomorskiego, były przewodniczący Regionu Toruńsko-Włocławskiego "Solidarności", a także jego następca od 2018 r. - Tomasz Jeziorek, Marta Jatczak - przewodnicząca Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim, Jerzy Wiśniewski - szef oświatowej „Solidarności” w Toruniu, Katarzyna Lubańska - radna Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Maria Mazurek, wicekurator oświaty w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto Toruń reprezentował zastępca prezydenta Zbigniew Rasielewski.

Obchody zainaugurowała msza św. odprawiona pod przewodnictwem ks. prałata Wojciecha Niedźwieckiego w kościele NMP i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Po niej uczestnicy uroczystości udali się z pocztami sztandarowymi i wiązankami kwiatów pod tablicę pamiątkową „Solidarności” na Łuku Cezara przy placu Rapackiego.

- Dzisiaj Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest największą, najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w Polsce, mającą istotny wpływ na polską rzeczywistośćmówił Tomasz Jeziorek, przewodniczący Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność". - Dzięki temu pracownicy mogą się cieszyć przywróceniem wieku emerytalnego i dynamicznie rosnącą płacą minimalną. To praktyczna realizacja 21 postulatów sierpniowych i najlepsze podziękowanie dla bohaterów „Solidarności”, których zasługi i odwagę dzisiaj przywołujemy.

Następnie goście wydarzenia przeszli pod pomnik patrona „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie po złożeniu kwiatów modlono się w intencji związkowców i zamordowanego w 1984 r. kapłana.

Region Toruńsko – Włocławski NSZZ "Solidarność" powstał w 2006 r. w wyniku przyłączenia do Regionu Toruńskiego Regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (Włocławek), a kilka miesięcy później Oddziału Inowrocław. Jednak początki NSZZ "Solidarność" w naszym regionie sięgają 1980 r. Wystąpienie robotników Gdańska i Szczecina spowodowało odzew w województwie toruńskim. 21 sierpnia załoga "Towimoru" przystąpiła do strajku. 15 października 1980 r. w "Towimorze" delegaci zakładowych komitetów założycielskich Regionu Toruńskiego wybrali Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego z Edwardem Strzyżewskim na czele. 4 lipca 1981 r. powołano stałe władze Regionu Toruńskiego NSZZ ‘Solidarność" z przewodniczącym Antonim Stawikowskim.

Działalność toruńskiej "Solidarności" miała charakter ruchu społecznego. W Regionie Toruńskim zrzeszonych było ok. 150 tysięcy członków. Po 13 grudnia 1981 r. podziemne struktury "Solidarności" istniały przez cały okres delegalizacji związku na szczeblach zakładowych oraz na poziomie regionalnym. Po wyborach w czerwcu 1989 r. część działaczy związkowych, również z naszego regionu, zaangażowała się w działalność polityczną. Po roku 1989 związek zawodowy "Solidarność" był motorem przemian demokratycznych w Polsce. Region Toruński NSZZ "Solidarność" aktywnie bronił pracowników zakładów pracy województwa organizując protesty i manifestacje wspierając strajki, a także zapewniając pomoc prawną w biurze Zarządu Regionu.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.