www.torun.pl

W poszukiwaniu nowego człowieka

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 listopada 2019

O kondycji współczesnego człowieczeństwa debatowano w Toruniu 8-9 listopada 2019 r. w Toruniu podczas dwudniowego spotkania z cyklu Colloquia Torunensia, który w tym roku miał swoją 24 odsłonę.

Colloquia Torunensia to coroczne spotkania przedstawicieli duchowieństwa, naukowców i władz świeckich, poświęcone rozważaniom nad problemami filozoficznymi, teologicznymi i socjologicznymi, organizowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Kurię Diecezjalną i Urząd Miasta Torunia. W tym roku wykłady i dyskusje w ramach cyklu odbyły się w klubie Od Nowa oraz w Dworze Artusa, a ich tematem był „Homo Novus – w poszukiwaniu nowego człowieka”.

Dywagowano nad człowiekiem, jednak nie jako bytem samym w sobie, ale nad kierunkiem, jaki obierze w budowaniu swojej przyszłości. W dyskusji nacisk kładziono m.in. na kluczowe czynniki determinujące nasze człowieczeństwo. Do takich niewątpliwie należy chociażby elektronika, która definiuje nasz codzienny byt, ale ona sama jest również determinowana przez nas, dzięki czemu dokonuje się rozwój obustronny.

W debacie 8 listopada w Akademickim Centrum Kultury Od Nowa wzięli udział: prof. Marek Szulakiewicz, przedstawiciel Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ks. prof. Henryk Paprocki, duchowny i teolog prawosławny, prof. Zbigniew Stawrowski z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, dr hab. Piotr Duchliński oraz dr. hab. Tomasz Ciach. Dzień póżniej dyskusja przeniosła się do Dworu Artusa

- Nawiązujemy w naszych toruńskich Colloquiach Torunensiach do Colloquium Charitativum, które miały miejsce wiele wieków temu. To jeden z najważniejszych symboli tożsamościowych Torunia. 28 sierpnia 1645 roku w gmachu Starego Ratusza stawili się przedstawiciele katolików, luteranów i kalwinistów, którzy chcieli podjąć debatę na temat poszukiwania wspólnej drogi w koegzystencji - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.Tamto pokolenie zostawiło dla nas wezwanie do szukania i poznania prawdy w każdej sferze ludzkiego życia. Dążenia do zgody i wzajemnego szacunku, wrażliwości i zaakceptowania. Temu wezwaniu jesteśmy w Toruniu wierni, a kolejne Colloquia Torunensia, organizowane od 1995 roku, to potwierdzają. Zależy nam na tym, aby rozmowa o tym, co nas łączy w Polsce, nie toczyła się tylko wokół krótkiej rozprawy między kilkoma osobami, ale aby była tematem wielu osób. Mądrość, pokój i zgoda między ludźmi są zazwyczaj dziełem całych wspólnot, a nie tylko wybrańców tych wspólnot. Tę mądrość i szukanie wartościowej odpowiedzi poświęcamy także tematowi tegorocznej debaty, rozprawiając nad kształtem filozoficznym człowieka i postczłowieka.

Podczas wykładów w ramach nurtu dyskusyjnego „Człowiek i postczłowiek” w Dworze Artusa głos zabrali prof. Jacek Koronacki z Instytutu Podstaw Informatyki PAN, dr hab. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska, prof. Krzysztof Zanussi oraz ks. prof. Grzegorz Hołub z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Dyskusję moderował prof. Roman Backer.

Zdjęcia: Adam Zakrzewski (8 listopada) i Sławomir Kowalski (9 listopada)

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • Miasto
  W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.
 • 3 lipca br. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Akacjowej.