www.torun.pl

W patriotycznym nastroju

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 listopada 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Niedziela 10 listopada 2019 r. upłynęła w Toruniu pod znakiem wydarzeń poprzedzających obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Toruń był tego dnia jednym z 34 miast, w których odbyły się pikniki wojskowe „Służymy Niepodległej”. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia przy ul. Sobieskiego 36 zaprosiło mieszkańców w godz. 11:00-17:00 na prezentację sprzętu wojskowego, występ orkiestry wojskowej oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych. Nie zabrakło też tradycyjnej, wojskowej grochówki.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała na niedzielę specjalne koncerty w Dworze Artusa, podczas których zabrzmiały pieśni Stanisława Moniuszki. Soliści koncertu, Urszula i Krystian Psujek oraz towarzyszący im zespół akompaniatorów, wystąpili w strojach szlacheckich, a wokalne popisy były przeplatane opowieściami o codzienności XIX wieku. Z kolei w artusowych Piwnicach Kultury odbyły się tego dnia warsztaty plastyczne o tematyce niepodległościowej: „Defilada” i „Dobre życzenia dla Polski na następne 100 lat...”, podczas których powstały m.in. pocztówki, proporce i instalacje plastyczne.

Niepodległościową promocję zaproponowało Muzeum Okręgowe w Toruniu - w weekend 9-11 listopada każdy gość przy zakupie dowolnego biletu do jednego z 6 oddziałów (Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia, Muzeum Podróżników i Muzeum Toruńskiego Piernika), otrzyma gartis drugi bilet do wybranego przez siebie oddziału, jednego z trzech – Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia lub Muzeum Podróżników. 

Oficjalne uroczystości Narodowego Świeta Niepodległości 11 listopada rozpoczną się o godz. 11:15 od złożenia kwiatów na cmentarzu przy ul. Grudziądzkiej i pod pomnikiem gen. Hallera (11:40). O 12:00 zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu Polski na Rynku Nowomiejskim, a następnie mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym. Stamtąd nastąpi uroczysty przemarsz na plac Rapackiego, gdzie o godz. 14:00 odbędzie się uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Piłsudskiego. Kolegium Jagiellońskie zaprasza tez tego dnia o godz. 15:00 na wykład prof. Jarosława Dumanowskiego „Tradycje kuchni Staropolskiej", a po nim - śpiewanie pieśni patriotycznych z toruńską wokalistką Sarą Pach.

Fot. Lech Kamiński (CSAiU), Adam Zakrzewski (Dwór Artusa)

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.