www.torun.pl

W patriotycznym nastroju

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 listopada 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Niedziela 10 listopada 2019 r. upłynęła w Toruniu pod znakiem wydarzeń poprzedzających obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Toruń był tego dnia jednym z 34 miast, w których odbyły się pikniki wojskowe „Służymy Niepodległej”. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia przy ul. Sobieskiego 36 zaprosiło mieszkańców w godz. 11:00-17:00 na prezentację sprzętu wojskowego, występ orkiestry wojskowej oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych. Nie zabrakło też tradycyjnej, wojskowej grochówki.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała na niedzielę specjalne koncerty w Dworze Artusa, podczas których zabrzmiały pieśni Stanisława Moniuszki. Soliści koncertu, Urszula i Krystian Psujek oraz towarzyszący im zespół akompaniatorów, wystąpili w strojach szlacheckich, a wokalne popisy były przeplatane opowieściami o codzienności XIX wieku. Z kolei w artusowych Piwnicach Kultury odbyły się tego dnia warsztaty plastyczne o tematyce niepodległościowej: „Defilada” i „Dobre życzenia dla Polski na następne 100 lat...”, podczas których powstały m.in. pocztówki, proporce i instalacje plastyczne.

Niepodległościową promocję zaproponowało Muzeum Okręgowe w Toruniu - w weekend 9-11 listopada każdy gość przy zakupie dowolnego biletu do jednego z 6 oddziałów (Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia, Muzeum Podróżników i Muzeum Toruńskiego Piernika), otrzyma gartis drugi bilet do wybranego przez siebie oddziału, jednego z trzech – Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia lub Muzeum Podróżników. 

Oficjalne uroczystości Narodowego Świeta Niepodległości 11 listopada rozpoczną się o godz. 11:15 od złożenia kwiatów na cmentarzu przy ul. Grudziądzkiej i pod pomnikiem gen. Hallera (11:40). O 12:00 zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu Polski na Rynku Nowomiejskim, a następnie mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym. Stamtąd nastąpi uroczysty przemarsz na plac Rapackiego, gdzie o godz. 14:00 odbędzie się uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Piłsudskiego. Kolegium Jagiellońskie zaprasza tez tego dnia o godz. 15:00 na wykład prof. Jarosława Dumanowskiego „Tradycje kuchni Staropolskiej", a po nim - śpiewanie pieśni patriotycznych z toruńską wokalistką Sarą Pach.

Fot. Lech Kamiński (CSAiU), Adam Zakrzewski (Dwór Artusa)

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.