W Parku Tysiąclecia ruszają prace | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Parku Tysiąclecia ruszają prace

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 maja 2019
Autor: Maria Wesoła

22 maja 2019 r. w Parku Tysiąclecia prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę z wykonawcą rewitalizacji tego terenu, przedsiębiorstwem inżynieryjnym Inmel.

"Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu" to projekt, który dotyczy obszaru 19,3 ha. Realizację zadania poprzedziły konsultacje społeczne na etapie projektowania. Projekt ma na celu wzrost powierzchni terenów zieleni w Toruniu poprzez zahamowanie degradacji istniejącego obszaru biologicznie czynnego Parku Tysiąclecia. To teren zieleni urządzonej, stanowiący największy spośród parków w lewobrzeżnej części miasta. - To bardzo ważny teren zieleni dla mieszkańców tej części Torunia. Na lewobrzeżu mieszka około 15% wszystkich torunian. Tereny tego typu wymagają kompleksowych działań zapewniających poprawę warunków odpoczynku odwiedzających oraz poprawę żywotności zieleni. Przebudujemy ponad hektar uliczek i alejek, do tego zadbamy o hektary terenów zielonych. Pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów, miejsca rekreacji i wypoczynku oraz zabawy dla najmłodszych. Remont przejdzie również budynek śluzy, powstaną także sanitariaty - zapowiada prezydent Michał Zaleski.

Zakres zadania obejmuje wykonanie schodów terenowych, alejek parkowych (7800 m2) oraz ciągu rowerowego (1918 m2 z nawierzchni mineralnej, a także ciągu pieszo-jezdnego (434 m2) o nawierzchni z kostki granitowej podestów drewnianych (958 m2). Na terenie parku zostaną zamontowane ławki, w tym 2 ławki dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne.

W zachodniej części parku, w zaprojektowanej części wypoczynkowej pojawią się hamaki, leżaki i ławostoły. W pobliżu stawu "Felek" powstanie również wybieg dla psów z urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów. W okolicy powstanie również plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdzlaniami oraz huśtawkami oraz miejscami do zabaw w piasku.  We wschodniej części terenu parkowego zaplanowano boisko wielofunkcyjne oraz siłownię plenerową. Remont obejmie budynek starej prochowni o pow. 60 m2, gdzie powstaną toalety. Wyremontowany zostanie równie ż budynek śluzy, przeznaczony do jej obsługi. - Prace rozpoczynamy od wstępnego tyczenia obiektów w terenie oraz uzyskania decyzji ornitologa, które drzewa przeznaczone do wycinki nie posiadają gniazd i można przy nich rozpocząć działania oraz od badań saperskich. Prace stricte budowlane rozpoczną się na początku czerwca. Rozpoczniemy wtedy korytowanie ścieżek oraz wykopy na fosie. Kumulacja robót nastąpi na przełomie lipca i sierpnia. Prace zamierzamy intensywnie kontynuować do grudnia, a dalej będziemy liczyli na łaskawą zimę - wyjaśnia Paweł Jabłoński, prezes firmy Inmel. Zgodnie z umową prace zakończą się w maju 2020 roku.

W Parku Tysiąclecia zostaną zamontowane 152 słupy oświetleniowe oraz 16 kamer miejskiego monitoringu. W ramach realizacji zadania zaplanowano wycinkę 197 drzew, które muszą zostać usunięte ze względu na ich stan lub wymagania projektowe, a na ich miejsce zostaną nasadzone 273 drzewa i  2389 krzewów, a istniejącą zieleń uzupełnią kwietniki, formowane skarpy oraz trawniki dywanowe.

Zadanie będzie kosztować niespełna 12 mln zł i będzie realizowane z udziałem środków unijnych. Projekt dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura  i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Umowa o dofinansowanie została podpisana w dniu 31.03.2017 roku na kwotę 9 862 549 zł. Końcowy koszt dofinansowanie będzie zależny od ostatecznych zakresów realizacji.

Prezentacja dot. rewitalizacji Parku Tysiąclecia w PDF

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.