www.torun.pl

W Parku Tysiąclecia ruszają prace

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 maja 2019
Autor: Maria Wesoła

22 maja 2019 r. w Parku Tysiąclecia prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę z wykonawcą rewitalizacji tego terenu, przedsiębiorstwem inżynieryjnym Inmel.

"Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu" to projekt, który dotyczy obszaru 19,3 ha. Realizację zadania poprzedziły konsultacje społeczne na etapie projektowania. Projekt ma na celu wzrost powierzchni terenów zieleni w Toruniu poprzez zahamowanie degradacji istniejącego obszaru biologicznie czynnego Parku Tysiąclecia. To teren zieleni urządzonej, stanowiący największy spośród parków w lewobrzeżnej części miasta. - To bardzo ważny teren zieleni dla mieszkańców tej części Torunia. Na lewobrzeżu mieszka około 15% wszystkich torunian. Tereny tego typu wymagają kompleksowych działań zapewniających poprawę warunków odpoczynku odwiedzających oraz poprawę żywotności zieleni. Przebudujemy ponad hektar uliczek i alejek, do tego zadbamy o hektary terenów zielonych. Pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów, miejsca rekreacji i wypoczynku oraz zabawy dla najmłodszych. Remont przejdzie również budynek śluzy, powstaną także sanitariaty - zapowiada prezydent Michał Zaleski.

Zakres zadania obejmuje wykonanie schodów terenowych, alejek parkowych (7800 m2) oraz ciągu rowerowego (1918 m2 z nawierzchni mineralnej, a także ciągu pieszo-jezdnego (434 m2) o nawierzchni z kostki granitowej podestów drewnianych (958 m2). Na terenie parku zostaną zamontowane ławki, w tym 2 ławki dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne.

W zachodniej części parku, w zaprojektowanej części wypoczynkowej pojawią się hamaki, leżaki i ławostoły. W pobliżu stawu "Felek" powstanie również wybieg dla psów z urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów. W okolicy powstanie również plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdzlaniami oraz huśtawkami oraz miejscami do zabaw w piasku.  We wschodniej części terenu parkowego zaplanowano boisko wielofunkcyjne oraz siłownię plenerową. Remont obejmie budynek starej prochowni o pow. 60 m2, gdzie powstaną toalety. Wyremontowany zostanie równie ż budynek śluzy, przeznaczony do jej obsługi. - Prace rozpoczynamy od wstępnego tyczenia obiektów w terenie oraz uzyskania decyzji ornitologa, które drzewa przeznaczone do wycinki nie posiadają gniazd i można przy nich rozpocząć działania oraz od badań saperskich. Prace stricte budowlane rozpoczną się na początku czerwca. Rozpoczniemy wtedy korytowanie ścieżek oraz wykopy na fosie. Kumulacja robót nastąpi na przełomie lipca i sierpnia. Prace zamierzamy intensywnie kontynuować do grudnia, a dalej będziemy liczyli na łaskawą zimę - wyjaśnia Paweł Jabłoński, prezes firmy Inmel. Zgodnie z umową prace zakończą się w maju 2020 roku.

W Parku Tysiąclecia zostaną zamontowane 152 słupy oświetleniowe oraz 16 kamer miejskiego monitoringu. W ramach realizacji zadania zaplanowano wycinkę 197 drzew, które muszą zostać usunięte ze względu na ich stan lub wymagania projektowe, a na ich miejsce zostaną nasadzone 273 drzewa i  2389 krzewów, a istniejącą zieleń uzupełnią kwietniki, formowane skarpy oraz trawniki dywanowe.

Zadanie będzie kosztować niespełna 12 mln zł i będzie realizowane z udziałem środków unijnych. Projekt dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura  i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Umowa o dofinansowanie została podpisana w dniu 31.03.2017 roku na kwotę 9 862 549 zł. Końcowy koszt dofinansowanie będzie zależny od ostatecznych zakresów realizacji.

Prezentacja dot. rewitalizacji Parku Tysiąclecia w PDF

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Miasto
  11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.
 • Miasto
  16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...