www.torun.pl

W Parku Tysiąclecia ruszają prace

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 maja 2019
Autor: Maria Wesoła

22 maja 2019 r. w Parku Tysiąclecia prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę z wykonawcą rewitalizacji tego terenu, przedsiębiorstwem inżynieryjnym Inmel.

"Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu" to projekt, który dotyczy obszaru 19,3 ha. Realizację zadania poprzedziły konsultacje społeczne na etapie projektowania. Projekt ma na celu wzrost powierzchni terenów zieleni w Toruniu poprzez zahamowanie degradacji istniejącego obszaru biologicznie czynnego Parku Tysiąclecia. To teren zieleni urządzonej, stanowiący największy spośród parków w lewobrzeżnej części miasta. - To bardzo ważny teren zieleni dla mieszkańców tej części Torunia. Na lewobrzeżu mieszka około 15% wszystkich torunian. Tereny tego typu wymagają kompleksowych działań zapewniających poprawę warunków odpoczynku odwiedzających oraz poprawę żywotności zieleni. Przebudujemy ponad hektar uliczek i alejek, do tego zadbamy o hektary terenów zielonych. Pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów, miejsca rekreacji i wypoczynku oraz zabawy dla najmłodszych. Remont przejdzie również budynek śluzy, powstaną także sanitariaty - zapowiada prezydent Michał Zaleski.

Zakres zadania obejmuje wykonanie schodów terenowych, alejek parkowych (7800 m2) oraz ciągu rowerowego (1918 m2 z nawierzchni mineralnej, a także ciągu pieszo-jezdnego (434 m2) o nawierzchni z kostki granitowej podestów drewnianych (958 m2). Na terenie parku zostaną zamontowane ławki, w tym 2 ławki dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne.

W zachodniej części parku, w zaprojektowanej części wypoczynkowej pojawią się hamaki, leżaki i ławostoły. W pobliżu stawu "Felek" powstanie również wybieg dla psów z urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów. W okolicy powstanie również plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdzlaniami oraz huśtawkami oraz miejscami do zabaw w piasku.  We wschodniej części terenu parkowego zaplanowano boisko wielofunkcyjne oraz siłownię plenerową. Remont obejmie budynek starej prochowni o pow. 60 m2, gdzie powstaną toalety. Wyremontowany zostanie równie ż budynek śluzy, przeznaczony do jej obsługi. - Prace rozpoczynamy od wstępnego tyczenia obiektów w terenie oraz uzyskania decyzji ornitologa, które drzewa przeznaczone do wycinki nie posiadają gniazd i można przy nich rozpocząć działania oraz od badań saperskich. Prace stricte budowlane rozpoczną się na początku czerwca. Rozpoczniemy wtedy korytowanie ścieżek oraz wykopy na fosie. Kumulacja robót nastąpi na przełomie lipca i sierpnia. Prace zamierzamy intensywnie kontynuować do grudnia, a dalej będziemy liczyli na łaskawą zimę - wyjaśnia Paweł Jabłoński, prezes firmy Inmel. Zgodnie z umową prace zakończą się w maju 2020 roku.

W Parku Tysiąclecia zostaną zamontowane 152 słupy oświetleniowe oraz 16 kamer miejskiego monitoringu. W ramach realizacji zadania zaplanowano wycinkę 197 drzew, które muszą zostać usunięte ze względu na ich stan lub wymagania projektowe, a na ich miejsce zostaną nasadzone 273 drzewa i  2389 krzewów, a istniejącą zieleń uzupełnią kwietniki, formowane skarpy oraz trawniki dywanowe.

Zadanie będzie kosztować niespełna 12 mln zł i będzie realizowane z udziałem środków unijnych. Projekt dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura  i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Umowa o dofinansowanie została podpisana w dniu 31.03.2017 roku na kwotę 9 862 549 zł. Końcowy koszt dofinansowanie będzie zależny od ostatecznych zakresów realizacji.

Prezentacja dot. rewitalizacji Parku Tysiąclecia w PDF

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  27 lutego 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Winnica. Dzięki niej powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  27 lutego 2020 roku po ponad 26 latach dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Zaleska przeszła na emeryturę. Ostatniego dnia pracy zorganizowano spotkanie pożegnalne i przekazanie władzy następczyni wieloletniej dyrektor SSM. Od jutra zarządzać lecznicą będzie Justyna Wileńska.
 • Miasto
  W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.
 • Miasto, Sport
  Już jutro 28 lutego 2020 roku zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na „Sportowca Torunia 2019 Roku” podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Hotelu Filmar o godz. 19:00.
 • MZK
  Od marca 2020 r. zmienione zostaną rozkłady jazdy linii autobusów miejskich 10, 20, 24, 26, 34 i 40.
 • Gmina przeznaczy dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach - tak zadecydowała na sesji 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Torunia.
 • Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • 27 lutego 2020 roku radni przyjęli miejski program polityki zdrowotnej „Qźnia zdrowia kids”. Poprzez jego realizację miasto chce walczyć z otyłością o nadwagą u dzieci i młodzieży.
 • 16. sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 r. od godz. 10:00 w sali nr 33 Urzędu Miasta Torunia (II piętro).
 • 29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.