W niedzielę Międzynarodowy Dzień Głuchych | www.torun.pl

W niedzielę Międzynarodowy Dzień Głuchych | www.torun.pl

Miasto
Data publikacji: 24 września 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.

W Toruniu jest około 1000 osób niesłyszących, a 200 spośród nich jest zrzeszonych w Kole Terenowym Polskiego Związku Głuchych w Toruniu. Siedzibą Koła jest świetlica przy ul. Krasińskiego 70 – tam osoby niesłyszące regularnie się spotykają, spędzają razem czas, majsterkują i zajmują rękodziełem artystycznym.

24 września 2020 r. w Urzędzie Miasta Torunia gościły przedstawicielki toruńskiego środowiska osób głuchych: Grażyna Skrzeszewska i tłumaczka migowa Sylwia Fedus. Spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski. Panie nauczyły go kilku znaków języka migowego, by mógł w tej formie złożyć życzenia wszystkim osobom głuchym w Toruniu. Nagranie zostanie umieszczone na stronie internetowej www.pzg-bydgoszcz.manifo.com oraz na profilu Facebook.

Przypadające w niedzielę święto było okazją do rozmowy o problemach i potrzebach osób niesłyszących. Głównym jest zbyt mała w Polsce liczba tłumaczy języka migowego – tak potrzebnych osobom głuchym przy załatwianiu wszelkiego typu spraw urzędowych czy podczas wizyty u lekarza. A to szczególnie teraz, w czasie pandemii Covid-19, jest dla nich dużym utrudnieniem.  Zachęcają zatem wszystkich zainteresowanych do zapisania się na kurs języka migowego, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warto dodać, że również późniejsza praca takiego tłumacza może być opłacana z tego funduszu. Toruńskich głuchych wspiera też miasto – wykupując dla nich godziny tłumaczenia migowego za kwotę 3 tys. zł rocznie.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski obiecał odwiedzić członków Koła w ich siedzibie, by przekonać się, jak miasto najlepiej może wspomóc ich działalność.

>>> Zobacz krótki filmik z nauki jednego zdania w języku migowym

Osoby zainteresowane kursem języka migowego prosimy o kontakt z Kołem Terenowym Polskiego Związku Głuchych w Toruniu - e-mail: pzg.torun@gmail.com

Zdjęcia: Małgorzata LitwinNajczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.