W niedzielę Międzynarodowy Dzień Głuchych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W niedzielę Międzynarodowy Dzień Głuchych

Miasto
Data publikacji: 24 września 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.

W Toruniu jest około 1000 osób niesłyszących, a 200 spośród nich jest zrzeszonych w Kole Terenowym Polskiego Związku Głuchych w Toruniu. Siedzibą Koła jest świetlica przy ul. Krasińskiego 70 – tam osoby niesłyszące regularnie się spotykają, spędzają razem czas, majsterkują i zajmują rękodziełem artystycznym.

24 września 2020 r. w Urzędzie Miasta Torunia gościły przedstawicielki toruńskiego środowiska osób głuchych: Grażyna Skrzeszewska i tłumaczka migowa Sylwia Fedus. Spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski. Panie nauczyły go kilku znaków języka migowego, by mógł w tej formie złożyć życzenia wszystkim osobom głuchym w Toruniu. Nagranie zostanie umieszczone na stronie internetowej www.pzg-bydgoszcz.manifo.com oraz na profilu Facebook.

Przypadające w niedzielę święto było okazją do rozmowy o problemach i potrzebach osób niesłyszących. Głównym jest zbyt mała w Polsce liczba tłumaczy języka migowego – tak potrzebnych osobom głuchym przy załatwianiu wszelkiego typu spraw urzędowych czy podczas wizyty u lekarza. A to szczególnie teraz, w czasie pandemii Covid-19, jest dla nich dużym utrudnieniem.  Zachęcają zatem wszystkich zainteresowanych do zapisania się na kurs języka migowego, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warto dodać, że również późniejsza praca takiego tłumacza może być opłacana z tego funduszu. Toruńskich głuchych wspiera też miasto – wykupując dla nich godziny tłumaczenia migowego za kwotę 3 tys. zł rocznie.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski obiecał odwiedzić członków Koła w ich siedzibie, by przekonać się, jak miasto najlepiej może wspomóc ich działalność.

>>> Zobacz krótki filmik z nauki jednego zdania w języku migowym

Osoby zainteresowane kursem języka migowego prosimy o kontakt z Kołem Terenowym Polskiego Związku Głuchych w Toruniu - e-mail: pzg.torun@gmail.com

Zdjęcia: Małgorzata Litwin



Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.